Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3277
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Prima poza e prea tare, dar la a doua "iezigsta o esplicatie". Cred ca e o camera de hotel care imparte aerul cu alta :)). Asta ca se intelegi contextul si sa vezi ca e chiar mai amuzant decat ai crede.

#3278
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
dupa o zi mai de relax (ieri), cand au fost doar doi, azi le-a venit seful de echipa si au lucrat puternic la gard, azi de la 9-20 (!?)
- pe o latura camasuire soclu si stropi, initial "camasuirea" era o plasa lipita pe zid ....azi, am nivelat eu de dimineata pamantul, sa nu iasa partea de jos a gardului ca ...valurile Dunarii, si, venindu-le seful, au bagat ceva sarme ca distantieri, au pus plasa pana jos si deasemeni au pus plasa pe coltul soclului
- iar pe cealalta latura de gard - cofrare si turnare inca o treime
- ieri la decofrare prima treime a rasarit niste ...fier urat, le-am zis sa bata cofragul, nu pricep de ce le e teama, pe semne ca este prins prea slab cu acele cuie de ciment (nu de alta dar azi unul dintre ei a frut sa se urce pe gard si s-a sprijin de un panou ...ce a picat instant Posted Image ) ma rog, or sa dea niste stropi sa acopere fierul, apoi sa inceapa tencuiala ("dupa 21 de zile")

vemea este complet imprevizibila, nu s-a potrivit deloc prognoza pt Berceni, ieri cand/dupa in Bucale era intuneric ca noaptea si vijelie, aici n-a fost decat niste vant si o ploaie scurta, azi se anunta ploaie de la ora 19-20 ...la ora aia s-au spart norii doar, maine sunt sanse de 80% ploaie, toata noaptea si ziu, ...sper sa nu ploua nimic, sa mai continue baietii, cu tot ce pot ei face (turnare ultima treime si tencuiala)

Edited by szg, 26 July 2017 - 20:47.


#3279
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
gardul cel vechi ...da' nou, incepe sa semene cu celelalte laturi

baietii sa ..codesc sa dea cu tinci pe grinda facuta de ei si plina de segregari pt. ca vor sa "negocieze tare", treaba este simpla, orice mester normal la cap nu lasa fierul la vedere, sa se bucure ca nu ii pun sa ia la ciocan toate segregarile alea .. ei spun ca daca tot da stropi este parte din urmatoarea etapa Posted Image)), cateodata motivatiile sunt atat de comice, de genul ...prea mult fier, 5 etrieri pe 2m !? Posted Image) si betonul facut cu muuult pietris, ca sa nu oboseasca daca il facea mai fluid (sa curga printre fiare)
dar no, eu trebuie sa fiu serios cu ei, si sa le dau consideratie
...oricum ar fi, nu pot sa le dau toti banutii pe final decat dupa ce dau stropii pe fierul lasat la vedere

am incercat o montare a UI a ACului deasuprea usii ....din pacate vibreaza pt. ca
- cu toate ca suportul din tabla este jumatate din dimensiunile unitatii
- unitatea are acea margine care se sprijina de jur imprejur pe perete, iar cand este infipta insuport se preseaza
- asa ca la mine avea o mica ...balanganeala
o sa o montez pe o placa de lemn de 800x300x18mm , si placa ingusta de deasupra tocului trebuie inlocuita cu una mai lunga

am comandat niste solzi de tigla sa plachez coama gardului:
- 40+16+37=93ml , considerand grosimea gardului 15cm (pe 53ml) si 22 (pe 40ml) ar fi o suprafata de adeziv de 18.6 - 20 mp
- ma uit la preturile online ale unei firme de constructii, pt. placari: 45 ron/mp piatra naturala / marmura, 28 ron/mp gresie, 28 ron/ml plinta :) (asta cand pui plina, pe suprafata verticala, iar plinta costa 100 ron metrul, nu cand pui tigle de 2 ron, pe suprafata orizontala)
- deci avem placare pe suprafata orizontala (nu verticala)
- nu tu multe randuri, doar unul, pus la sfoara deci nu trebuie puse ca la gresie / faianta cu distantiere etc.
- nu tu adeziv pe 35 cmx17cm ci doar pe 20cm x 17 cm (nu ca ar conta, dar e ceva, cand te cauti de "munca suplimentara" la fiecare pas)
- pret material cu care lucreaza omul ....100cm/17cm ~ 6 buc x 2 ron = ....12 ron
- nu se da chit, dar finiseaza dedesupt, sa iasa muchia gardului continuu

deci cam care sa fie pretul manoperei la aceasta lucrare (placare coama gard cu tigla de mai sus si retusuri sa dea frumos sub tigla) ?

#3280
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
sa pun aici, cum am vazut la ...unii, ca si-au ars materialele (saci si polistiren), deci la ...unii/altii ... , toti stim ca este ilegala arderea deseurilor in curte, cu foc deschis, "fără luarea măsurilor pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi"

- arderea polistirenului si sacilor, nu dureaza prea mult si nici miros prea infect nu este
(problema aici este ca, in caz de vant, chiar si putin, se ridica bucati de hartie / polistiren incins si ...plutind in aer cine stie pe ce acoperis, uscat si incins bine, aterizeaza, sau vreo cultura de cereale, sau vreun teren insalubru cu buruieni incinse si ele de Soarele de dupa zi)

- dar aceeasi gramada (ca si marime) de buruieni, cat de cat uscate ...va scoate un fum infect si infernal ...toata noaptea si tot degeaba
(din aceste considerente de miros "doar" si tot se justifica amanda celor ce isi ard vegetatia in curte)

cam asa arata un focar incropit rapid, pt. arderea cat de cat protejata a resturilor materiale
- actiunea de preferinta facuta dupa vreo doua ore de racoare, sa zicem ora 11pm
(sa mai scada temperatura buruienilor/lucrurilor din zona, si sa se reduca din riscuri)
- considerand un perete de gard de 2m
- si ca in apropiere (la nici 2.5m) este casa (!?)
- s-a aplicat un "zid" de cam peste 1m de caramizi
- si o imprejmuire tot cam asa
- si niste guri de aer, la baza
- ar fi fost utila si o ..placa deasupra (stau doua caramizi pe orizontala, sa mai impiedice putin)

astfel incat sa dirijeze flacara si fumul (cat mai) in sus dar sa nu zboara chestii incinse (ce sa fie duse de vant departe)

elemente de interventie rapida
- zidul este din caramizi ce pot fi doborate imediat in caz de forta majora, peste flacara, innabusind-o
- doua galeti pline de apa, sa fie acolo (daca aveti si de nisip, mai bine)
- si un furtun de apa

din astea s-a folosit doar furtunul de apa, pt. ca dupa aprindere s-a observat ca vantul bate suficient cat sa antreneze acele "frunze aprinse" ce urcau peste gard, si cu furtunul s-a creeat o perdea de apa deasupra flacarii, udand si racind in acelasi timp si gardul, astfel ca viteza flacarii si a elementelor zburatoare s-a diminuat (perdeaua shpritzului de apa prinzand toate chestiile periculoase, ce urcau)

am prezentant asta, ca sigur se gasesc oameni care isi fac singuri aceasta curatenie dar ...macar sa o faca cu un minim de control, si nu doar fatza de curtea lor ci si a celor din jurul lor

daca ar fi servicii de salubritate ferme si facile, nu cred ca lumea si-ar mai face astfel de ...incropeli periculoase;
nici tziugainii cu carute nu sunt o solutie, pt. ca iau mizeria din curtea ta si o arunca pe terenul altuia
referitor la colectarea si reciclarea deseurilor provenite din constructii
"O directiva UE de gestionare a deșeurilor prevede ca până în 2020, cel puțin 70% din deșeurile de construcții să fie reciclate și refolosite."
cu siguranta ca cei 70% autoritatile se gandesc ca le asigura doar de la "blocari"

ref la ce a ramas la mine dupa aceasta actiune:
- molozul, de la tencuiala/tinci, il pun pe drum prin craterele lasate de izbeliste
(poza atasata e din Aprilie Mai, la 6 luni dupa "reabilitarea" dinaintea ultimelor alegeri)
- ramane insa o mare gramada de la vechile "caciuli" ale gardului, tigla groasa din ciment si bucati mari de adeziv/ciment (de sub acea tigla)
(pe astea chiar nu stiu cum sa scap de ele, le-as lua la baros si sa le car tot in cratere lasate de izbeliste de unii si de altii, in genul strazii "mele" respectiv craterelor de la metrou, nu se mai poate parca "pe deal", din cauza "rigolelor" / afundaturilor create de la ape la baza drumului)

Attached Files


Edited by szg, 31 July 2017 - 10:25.


#3281
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
gardul ... s-a terminat !!!
(inceput din Mai)

mai ramane, de vopsit (ceva vopsea siliconica, sa o pot spala cu furtunul) si pus niste aplice (max 40ron, rotunde/klausen parma, rustic, nu d'alea care atarna si daca le dai un cot/minge ...raman atarnate in firul electric)

baietii au tras puternic, au lucrat toata ziua pe caldurile alea/astea mari, au facut si bibileli (dar nu fantastic, se plictisesc repede), a ramas cam prea multa mizerie dupa ei, mucuri de tigara in toata curtea, tencuiala si tinci in jurul gardului (cu toate ca aveau folie gata taiata, doar sa o intinda) si chestii neterminate prin locuri ...dosite; am facut in doua randuri curat dupa ei si "descoperit" doseli, si azi am bagat trei ore de smotru, si abia am facut ceva lumina pe o latura, din trei

sumar finalizare gard

A ) de facut:

1) zidarie pt. 20 panouri de 1.75x1.5m
2) centura (fier, cofrat, beton la betoniera, fixat cabluri electrice si scos prin cofrag in locuri prestabilite) peste panouri si peste stalpi (pe o barte centura iesit in volum pana la fatza stalpilor)
3) tencuit si tinci pe ambele fetze (16 ron/mp), 40m x 1.5m x 2
4) camasuire si tencuit si tinci soclu (30 ron/mp), cam 30m x 0.5m
5) centura pe 54m (~17+37), dar cu retragere 2cm sa ramana loc pentru tencuiala
6) centura tencuita si tinci
7) placare 94ml (~40+17+37) cu tigla solzi, pe stalpi s-au taiat doua bucati iar varful rotinit pus la fata stalpului

mai trebuie
- vopsit
- aplice/becuri


B ) costuri:

1) materiale
- nisip: 2 x 3mc x 250 ron
- pietris: 3mc x 250 ron
- caramida 11.5mm + ciment + multibat + fier + lemn covraje: ~2000 ron
- tigla + adeziv (8 saci: primus exterior, 3 saci cm17 amestecati cu 2 saci cm11 plus): ~1700 ron
- tinci: am avut vreo 20 saci din 2015, tinuti in pivnita (au mers ff bine, ff putini "bulgari")

am ramas cu ...
- 9 saci ciment, vreo 20 caramizi si vreo 7 tigle

2) manopera
- 40m zidarie + centura stanga: 2500 ron
- tencuiat + tinci stanga afara+inauntru: 900 + 1000 ron
- camasuire soclu: 500 ron
- 54m centura beton (cofrag/retragere/fier/cablu electric) dreapta: 1700 ron
- centura tencuit + tinci + reparatii panouri (crapaturi, scos talpile de lemn de la tencuitorii "vajnici" din 2014): 2200 ron

pe latura stanga de gard am facut niste combinatii de adeziv:
- 3 parte cm17+ 1 parte cm11 plus
- pe final au facut cu inca un sac cm11 plus
sa vedem care/cum/cat tine, pt. ca CM17 nu a tinut pe scarile din fatza
(dupa 3 ani s-au desprins cateva placi, cu tot chitul flexibil, si UV direct doar max o ora pe zi; fata de terasa din spate unde a pocnit ...toata gresia de pe scari)

sa treaca caldurile astea si as mai face scarile terasei din spate
- scoasa toata gresia de pe ele
- tencuite, dar as zice ca mai bine ...camasuite treptele (cu plasa si ciment+nisip doar)
- treapta sa aiba o oarecare panta
- eventual treapta vopsita (vopsea siliconica, de care dau pe gard)
- iar contratreapta ...tencuiala decorativa de soclu
- si pe final aplicate si prinse in suruburi ....profile WPC
sa curga apa pe sub ele pe trepte in jos cat o vrea, si sa inghete ca nu mai are unde si ce sa crape

Attached Files


Edited by szg, 06 August 2017 - 14:19.


#3282
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Gard de parlament!
Gradina nu arata rau deloc, tomatele sunt numai cherry, de sunt asa mici?



#3283
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
gradina este ...la (sub) jumatate fata de cum era anul trecut de frumoasa, dar anul asta nu s-au mai stricat castravetii, iar ardeii sunt si ei superbi, ...de ce, pai cred ca:
- pt. ca nu i-am mai stropit cu furtunul
- nu au mai atins frunzele pamantul (au fost prinse din timp pe sfori/spalieri)
- au fost udate prin picurare (la radacina)
- si am dat de mana + insecte la primele semne

rosiile sunt si cherry (nu au iesit inca) si ...ceva mediu, dar astea medii au mijlocul nefacut si nu prea sunt gustoase
am zis sa dau cu niste NPK (concentratie scazuta de azot la rosii, in pamant - inainte de plantare, pe pamant/gainat - in timpul rodirii) sa suga substanta nutritiva calumea, (de data asta) fara ...partzuri bio si alte bazaconii,
...am zis, pana la facut mai e (ca ingrasamant pamantul are deja gainat + zatz cafea + coji de ou)

Edited by szg, 10 August 2017 - 09:30.


#3284
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Zat cafea + coji banana + coji ou + gainat, e cel mai bun ingrasamant.
Evident, uscate, tocate pana la stadiul de ...praf.

Edited by crisbud, 10 August 2017 - 13:34.


#3285
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
"la stadiul de praf" = ideal, merge si tocate cat mai marunt, mai ales daca sutn aruncate la suprafata pamantului si intra gradat in pamant

#3286
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
🆒 , la udarea "la radacina" intra treptat.

Dar praful diluat in apa, tinut la umbra 40 de zile, e si mai bun.
Apoi aceasta solutie o pui in apa cu care uzi.

Edited by crisbud, 10 August 2017 - 13:44.


#3287
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Szg nu te increde in sudura pe care o ai la bolta. Mai jos ai un video vechi ca Mos Craciun in care explica un lucru foarte important "temperatura arcului in functie de amperaj/viteza suduri".
1. Sa nu-ti fuga unghiul dorit din cauza suduri, foloseste unu, doua puncte de sudura si fixeaza unghiul dorit (sudura racita trage, suceste bara rectangulara)
2. Amperajul pentru bara rectangulara sa fie optim (nici prea fierbinte nici prea rece)
3. Unghiul electrodului fata de sudura sa fie undeva intre 55 si 50 de grade.
4. Aprinderea electrodului prin lovire si departarea lui la 3mm fata de punctul de lucru. Pe toata perioada arcului se pastreaza distanta si se merge in directia suduri liniar.
5. Directia suduri lina, la 3mm, cu unghi, mers in zigzag de 5 mm sau miscari rotative cu raza de 5 mm. (Recomand o temperatura mica pentru teava rectangulara de 2. 2,5. mm grosime.) Electrodul de 2,5 depune destul material intr-un timp mai scurt fata de unu mai mic si o sudura ce implica finete.

Dupa 250 de electrozi incepi sa prinzi miscarea, aprinderea.
Recomand electrozii rutilici pentru teava rectangulara.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yI4bGRqG4F4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3288
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
suduriiiiiiiiiiiiiiii

#3289
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
la naiba @sepu1, ma pui la munca la ora asta, intrasem si eu sa zic de ..."sarja 006" si acu' ma iei cu tehnicalitati d-astea

suna minunat ce zici tu, suna mult mai bine decat intr-un tutorial citit de mine cu vreo 3-4 ani in urma cand mi-am luat aparatul, dar ....am schimbat electrozii (de 2.5mm), cu unii de 2mm (extra fini, d'ai lu' merlin a lu' leroa) ...stii ce e ala "unt" eee, exact asa de super fin merge si sudura, ba chiar ca asa de frumos se plimba varful ala la 75A pe rectangulara de 2mm incat, din prea multa "plimbareala" am mai si strapuns-o Posted Image , dar am incarcat-o gradat la loc, putin cate putin, strat peste strat, ciocanit dupa fiecare sudura zgura ...zguraaaa masii, asta nu am ciocanit-o atunci cand am facut barele ...dar considerand ca a rezistat la tot felul de "osande" o sa reziste si la niste ciorchini

ce am vrut sa zic de fapt, ca baietii priceputi de la gard mi-au dat o idee, sa sudez niste ...piulite pe acele bare, si asta facui abia ieri Posted Image
de ce ieri, pai pt. ca avusai abia ieri hinspiratie (e de la bere, imi da pe nas), si pt ca trebuia sa fie inainte de ploaia ce ...zice ca urmeaza sa vina maine, azi a fost ..rapid, si-a stat Posted Image
ma gandesc ca incep sa atarn vita pe sarme abia cand se mai inmoaie si ea nitel de la ploaie, oricat am udat-o eu in ultima saptamana la radacina tot parea "casanta" sa o fortzez pe spalier

pot zice totusi ca am sudat 3x4=12 piulite, destul de bine, destul de ...de jur imprejur, si ...o bara pe deasupra, ia uite de vezi Posted Image pozelelele

si daca pica ceva, mai am ..240 electrozi sa "lipesc" ceva-ul la loc, pt. ca mi-au trebuit doar 10 electrozi sa prind miscarea si sa termin lucrarea Posted Image

nu-i mare branza, mana sa ai, nu trebe master in sudura asta din jurul casei, cu toate ca prin '93 cand dadui la fuckultati imi amintesc de nu stiu ce facultate specializare ...sudura prin punct, la naiba ...se facea 5 ani de facultate sudura prin punct, pana si redistribuitii fugeau de ea ...prea multa rezistenta materialelor, calcule ..."prostii" !?! au desfiintat-o, era o ramasita a timpurilor vechi in care "prea se investea" in mesteri, calfe si zidari
...acu', "mierje shi'ashiea"
(asta este echivalentul ...principiului pareto ...80% rezultate cu 20% efort, da' ...mai pe scurt ashiea Posted Image ) !!!

deci, cum a iesit sudura lu' chiulitza?

daca se intreaba careva ce "capace" am pus la rectangulare ...pai, niste bucati de plastic (conducta de canalizare) lipite cu .."scuipici"/silicon antimucegai, de exterior/UV etc. (daca a tinut la un balcon 12 ani, o tzine si la fiarele astea)

totusi, ma gandesc ca ala e fier, apa ...nu-i place, apa mai si urca nu doar coboara, am rezolvat cumva "urcatul" apei prin rectangulara, facand un pat de pietris si sprijinind pe pietre teava ianinte de betonare (gaura facuta cu sfredelul, vreo 50-60 cm), dar parca i-ar trebui si o gaurica sa ...respire, o sa ii dau una sus, sub capac, cu vreo sarma incinsa ; ma gandesc ca trebuia mai intai sa inmoi "teava" in ..zmoala/acuastop ceva, inainte de a turna beton peste ea

Attached Files


Edited by szg, 21 August 2017 - 21:17.


#3290
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
ca ziceam de "sarja 006", poate ca s-au aliniat mai bine papilele mele de data asta dar ...nu m-a mai zgariat nimic pe ele, nici cand berea era rece (de la magazin!), nici cand era mai calda, a stat cam o ora desfacuta si tot parea ok, au mai scos din gustul de bomboana/salam din ea, a fost suficient cat sa ...cauti/ghicesti acea dulceata, cat sa crezi ca este ...naturala Posted Image, miroase putin mai bine a drojdie (fiind nepasteurizata te astepti sa nu fie distrusi toti fermentii), culoarea berii este mult mai deschisa si transparenta decat in poza (cam prea filtrata as zice, pe semne ca nu au doar filtrare la rece/dupa racire), ...dar, dar, dar ...cam care sa fie termenul de garantie la o nepasteurizata ?!

unii spun ca nepasteurizata isi pierde din calitati dupa 6 luni (in fond ea "lucreaza", asta era rostul pasteurizarii, proces scump, sa opreasca fermentatia in sticla), deci si aici au facut sa fie bine Posted Image, sper ca nu doar pe eticheta sticlei

hm, mai trebe sa iau una, ca poate am alta stare atunci Posted Image

deci, concluzie, sarja asta pare mai buna, cel putin mie asa mi-a parut, ma bucur ca avem in zona oameni care sa (poata sa) faca astfel de rachete, pacat ca nu le fac in comuna

de ce scriu de bere in jurnal de constructii, pt. ca se bea in constructii mai multa bere decat apa!! Posted Image
am strans la mucuri si pet-uri dupa baietii cu gardul de am umplut vreo 6-7 saci ...deh, s-au simtit si ei bine, hai ca a iesit binishor gardul, dar tot cu chestii lasate "ca mostenire", ce nu ar trebui sa existe
(jeg mult dupa ei, chestii neterminate dupa casa etc., am mai strans moloz o roaba dupa ei, si mai am inca una de scos de prin iarba)

Attached Files


Edited by szg, 22 August 2017 - 09:12.


#3291
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Se bea multa bere e adevarat, dar (in aceeasi nota) berea aia care se bea are mai multe in comun cu apa decat cu berea adevarata.

#3292
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
De curiozitate am baut o ...d-asta http://bere-azuga.ro/ dupa nume e  oarecum din zona mea...
M-am uitat pe eticheta...Produsa in Jermania....wtf.....!!!
@szg....sa o savurezi cu placere.Sigur e romaneasca a ta Posted Image

Edited by MKdens24kw, 26 August 2017 - 21:48.


#3293
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
zice ca Azuga era berea preferata a lu' nea Nicu', hm ... Azuga, Bucegi, Aurora, Ciucas, berile zonei, de care stiam si eu

imi aduc si acum aminte de ...prima bere (Ciucas), facuta "posta" cu vreo 5 colegi, in gara la Codlea, eram in generala/gimnaziu (prin '86-'87), veneam bucurosi de la Brasov de la un concurs de atletism (erau foarte frecvente, in acea vreme, astfel de concursuri sportive scolare, locale/judetene ...acum nici ora de sport n-au la scoala)

si termen de garantie ...9 zile, alea clar ca nu erau pasteurizate!!

Posted Image

Attached Files


Edited by szg, 27 August 2017 - 13:40.


#3294
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostSepu1, on 21 august 2017 - 14:35, said:

Szg nu te increde in sudura pe care o ai la bolta. Mai jos ai un video vechi ca Mos Craciun in care explica un lucru foarte important "temperatura arcului in functie de amperaj/viteza suduri".
1. Sa nu-ti fuga unghiul dorit din cauza suduri, foloseste unu, doua puncte de sudura si fixeaza unghiul dorit (sudura racita trage, suceste bara rectangulara)
2. Amperajul pentru bara rectangulara sa fie optim (nici prea fierbinte nici prea rece)
3. Unghiul electrodului fata de sudura sa fie undeva intre 55 si 50 de grade.
4. Aprinderea electrodului prin lovire si departarea lui la 3mm fata de punctul de lucru. Pe toata perioada arcului se pastreaza distanta si se merge in directia suduri liniar.
5. Directia suduri lina, la 3mm, cu unghi, mers in zigzag de 5 mm sau miscari rotative cu raza de 5 mm. (Recomand o temperatura mica pentru teava rectangulara de 2. 2,5. mm grosime.) Electrodul de 2,5 depune destul material intr-un timp mai scurt fata de unu mai mic si o sudura ce implica finete.

Dupa 250 de electrozi incepi sa prinzi miscarea, aprinderea.
Recomand electrozii rutilici pentru teava rectangulara.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yI4bGRqG4F4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://wssproducts.w...ding-handbook-1

View Postszg, on 27 august 2017 - 13:35, said:

imi aduc si acum aminte de ...prima bere (Ciucas), facuta "posta" cu vreo 5 colegi, in gara la Codlea, eram in generala/gimnaziu (prin '86-'87), veneam bucurosi de la Brasov de la un concurs de atletism (erau foarte frecvente, in acea vreme, astfel de concursuri sportive scolare, locale/judetene ...acum nici ora de sport n-au la scoala)

si termen de garantie ...9 zile, alea clar ca nu erau pasteurizate!!

Posted Image
si era numa 2 lei, d-aia vechi, fara valoare....o punga era un leu... ce vremuri ejnebun....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate