Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3313
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
La szg n-are cum sa nu mearga.
Pe tot ce pune el mina merge.
N-am vazut ceva aici care sa nu mearga.

#3314
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
nea vio e finutz, de fapt, tot ce pun aici este testat, merge, sau  altcumva zis, pe alea multe, care nu merg, nu le pun aici :)

#3315
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ai si mina buna, tre sa recunoastem.

#3316
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postszg, on 08 octombrie 2017 - 14:47, said:

nea vio e finutz, de fapt, tot ce pun aici este testat, merge, sau  altcumva zis, pe alea multe, care nu merg, nu le pun aici :)

Mulțumim!

#3317
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
nu tzine de constructii dar de ...cum ajungi la ele, prin giratoriu
sincer si la mine in minte s-a incetatienit ideea (proasta) ca "prioritate au cei ce vor sa iasa din giratoriu" (gresit!, cine naiba se mai uita la marcaje)

aici este un film interesant
https://www.facebook...04876363093852/

iar marcajele din giratoriul din poze mi se par mult mai sugestive, si anume

- vrei sa iesi din mijlocul giratoriului (banda 2), si e unu pe banda 1 ....NU POTI, "pe direct" ori il astepti, ori mai tragi o tura de giratoriu
(evident, schimbi banda 2 cu banda 1, deci dai prioritiate)

- vrei sa intri in giratoriu, ii astepti pe cei ce sunt deja in el
(evident, "schimbi banda"/intri in banda 1 a giratoriului,, marcajele sunt evidente, daca exista)

- vrei sa iti repari masina (pe stanga) inveti regulile de aici si ....te invarti in giratoriul de la M.tro/Auch.n/bd Metalurgiei, pe banda 1, sigur gasesti rapid unu pe banda 2 "cu prioritate pe iesire din giratoriu", si grabit/cu ceva viteza Posted Image , sau unu care nu-ti da prioritate si intra de la M.tro rapid in giratoriu, asta daca vrei sa-ti repari partea dreapta a masinii Posted Image

eu aveam o problema pe partea stanga a masinii, am rezolvat-o deja, "am intrat" intr-un TIR la centura, DJ401 are prioritate Posted Image , prin primavara
( problema a persistat, inca se aude acel ...tzacanit, pe stanga, in jurul volanului Posted Image )

Attached Files


Edited by szg, 10 October 2017 - 13:32.


#3318
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
E o jungla prin giratoriile patriei..intra si iese..care are tupeul mai mare..sau jucaria mai jmekera..Ce prioritate? Ce-i aia?

#3319
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cum adica sa aiba prioritate "cine iese din giratoriu" :)) . N-am mai auzit asa ceva. Exact cum ai evidentiat - ca sa iesi din el trebuie sa schimbi banda si toata lumea stie cum se face aceasta manevra (cu acordare de prioritate). Intr-adevar e jungla in giratorii, dar eu am gasit solutia pentru a scapa de probleme. Daca ies la prim stau pe cea mai din dreapta banda, daca ies la a doua la mijloc si tot asa. Astfel nu are cine sa se bage peste mine si sa ma incurce. Preventia te scapa de multe (si ideea ca toti ceilalti de pe drum sunt ori idioti, ori beti - asta pana la un punct pentru ca daca o duci la extrem nu mai iesi din casa).

#3320
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Problema nu e cu cei care se incadreaza corect pe benzi..ci cu cei care se incadreaza pe banda din interior si vor sa iasa direct la prima..taind calea tuturor care fac sensul (sau ies la a doua)...iar tu ca sa nu intri in el..(desi e vina lui) opresti sau claxonezi ca un salbatic..injurand de toate neamurile..Oricum nu mai conteaza in orele de varf..unde nici daca vrei nu te poti incadra unde trebuie..

#3321
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
o data intrat in giratoriu, se aplica regula prioritatii de dreapta.

#3322
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Asta ar trebui sa fie pe un banner mare pus inainte de a intra in sens: "cedeaza trecerea dobermanule: prioritate de dreapta" si o cruce Posted Image

Edited by manghels, 11 October 2017 - 10:16.


#3323
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBylly00, on 11 octombrie 2017 - 09:30, said:

eu am gasit solutia pentru a scapa de probleme. Daca ies la prim stau pe cea mai din dreapta banda, daca ies la a doua la mijloc si tot asa. Astfel nu are cine sa se bage peste mine si sa ma incurce.
Iar eu sunt mai timid, si ma incadrez tot timpul pe banda cea mai din dreapta. Ce fac eu este imoral, dar legal. Si in general banda din dreapta este mai libera, este mult mai usor de intrat pe ea.
Daca tu vrei sa iesi din sens inaintea mea, tu trebuie sa-mi acorzi mie prioritate, in conditii de vizibilitate proasta, eu sunt in unghiul tau mort si nu ma vezi in oglinzi.


(am zis ca ma incadrez tot timpul pe prima doar de dragul discutiei)

Edited by kolfleading, 11 October 2017 - 10:45.


#3324
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Am un apartament ce il inchiriez de obicei la cupluri tinere, "la pret de garsoniera" - cum zice un coleg, sa ajut macar asa "avantul tineresc", ca avere sigur nu fac, din asta.
Dar, dupa ce au stat doi ani ultimul (si primul) cuplu, m-a cam pus pe treaba, vreo patru zile pline. Scriu aici ca tot de "acasa" face parte.

1) dupa 3 ani, iar m-a inundat in baie "aia de sus", asa ca dupa ce s-a uscat (cam 2 saptamani), am smirgheluit/sters, gletuit, smirgheluit/sters/amorsa, vopsit (ceva siliconica de ...acu' 3 ani, inca buna!)
2) dupa 2 saptamani, m-a pocnit iar, asa ca dupa alte doua saptamani (reparat sursa probleme, si timp de uscare) de vizionari, cu tot felul de oameni (apropo, datorita sistemului de kkt oamenii sunt extrem de tematori, si ajungi si tu sa fii la fel), am mai reparat odata, de data asta cu vopsea noua (aia siliconica era un alb-gri, si arata ciudat tavanul)
3) culmea, s-a stricat si frigiderul, termostatul din figura pare sa fi fost problema, nu-mi dau seama ce l-a suparat, ca de obicei statea pe 3.5 si cand au plecat chiriasii l-am pus pe ...1.5, si de atunci n-a mai racit (inlocuirea lui ...100ron; simptome: bagat in priza, se aprindea becul dar nu se auzea nici un zgomot de compresor sau lichide, l-am desfacut si eu dar nu m-am chinuit prea tare, mesterul a venit, l-a pus "pe direct" si ...mergea compresorul!! asa ca a inlocuit termostatul si merge!! apropo, la telefon "un mester fantastic" "a garantat" ca e ..."motorul" = 450 ron, evideeent Posted Image )
4) hota, dupa 12 ani nu se mai invartea, de la jeg/grasimi/etc., asa ca i-am administrat niste "spalaturi gastro-motoriene" (vreo 3 ore de piguleala cu periuta de dinti, axion, baghetele etc.) de merge acum mai bine ca inainte
5) o priza varza, reparata
6) un geam de la balcon rupt (l-am sudat si scris pe el "nu se deschide") Posted Image
7) galeria statea intr-o rana
8) usa unui pantofar dezmembrata (era nevoie de niste lipici si putin silicon la "balama")
9) masina de spalat (verticala) ..un jeg de nedescris in burduf iar compartimentul de detergenti plin de "coclituri": compartimentul l-am suflat cu apa la presiune pana a iesit "bec" (femeia trebuie sa stie ca si asta se spala cu dusul dupa fiecare spalare! nu se lasa cu zoaie si detergent in el), iar burduful spalat cu ...wd40 Posted Image si axion si peria de sarma de vase, deasemeni, din cauza zoaielor lasate ca "aia" din'ainte s-a prelins pe usa lasata deschisa si a urcat rugina pe capac (a fost si asta rashcetata, degresata, vopsita, nu am mai luat alta vopsea de metal, aveam una veche de 2 ani ...a mers ok)
10) un pat adus de cei dinainte si lasat "mostenire", sezutul era complet dezmbrat, l-am "ramforsat" cu chestii metalice la colturi, la "fatza" si la interior, si cu o stinghie pe mijloc, e sanatos si rezistent acum
11) curatenie, dzeule, tineri tineri dar ...la naiba, puturosi, ma rog, "el" in afara de pescuit si "sa munceasca" nu stia altceva, pui si tu mana pe un ciocan, un surub, lipici etc., la inceput cand s-au mutat era totul frumos si ingrijit, cam dupa un an li s-a subrezit relatia, de aia au si plecat (8 ani "impreuna" + 1 an "pe picioarele lor" => grautati ce ori monetaza ori demonteaza un cuplu), ma rog, si "ea" cam agitata/isterica/impulsiva
12) am desfacut si cuptorul cu microunde, nu mai merge (de vreo doi ani, si nu-i ducem lipsa, dar de curiozitate l-am surubarit), se pare ca a curs ceva umezeala exact in zona contactelor acelui "emitator" de microunde, mi se pare cam greu de inlocuit, sa vad la vreun mester, macar acum este curat Posted Image
13) am reparat (cu glet) niste zgarieturi in pereti, si cum nu aveam culoarea veche ...am facut niste norisori etc. Posted Image, daca vor sa vopseasca ei, de ce nu, culori deschise sa fie
14) piciorusele ce limiteaza usile de vitrina din living, erau rupte (?!), bine ca nu au spart geamul, asa ca le-am inlocuit cu niste piedice (metalice, ce intra in gaurele)  de sub politze, iar la cel cu geam am aplicat un manson de ...cablu

toate sunt vechi de cel putin 12 ani, dar merg brici, sa vedem cat or sa mai tzina

Attached Files


Edited by szg, 16 October 2017 - 09:23.


#3325
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mare mester te-ai facut. Bravo. Am si eu aceeasi problema cu masina de spălat. A mea e whirlpool dar ma gandesc ca sistemul de prindere a usii e la fel. N-ai idee cum se demonteaza ? Ma duc si iau 300 de grame de vopsea si dupa ce curat rugina o fac ca noua.

#3326
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View PostInginerul_bv, on 16 octombrie 2017 - 18:38, said:

Mare mester te-ai facut....
....de cand?
(de cand ma stii tu, de pe sf :) ?)

despre usa masinii, n-am avut timp de studii prea multe, actiuneeeee si gata, altcumva cautam si eu o vopsea mai normala la cap (alba), dar vezi si tu vreun sevice manual

#3327
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
n-am mai pus demult pe aici, pt. ca nici nu am mai facut mare branza, nu am avut starea necesara, sa zic asa

pt. ca toata vara am stat si ..facut diverse, m-a apucat harnicia acum, in Noiembrie, pt. ca am vazut cateva zile mai caldute am zis sa repar in fuga terasa din spate, pe care daca as mai fi lasat-o peste iarna, cu siguranta ca faceam accidente cu placile desprinse si lasate aiurea

asa ca am "checked" si lipitul de gresie pe exterior:

1) smakul / maclavaisu
- pt. ca aveam CM17 si CM11 plus, am zis sa le combin, unul e flexibil alalalt este ...bun de exterior, nu poate fi mai rau decat e acum
- asa ca am luat ca masura palnia aia de amestecat gletul
- si am vazut ca iese materialul bun (si rezista suficient de solid, dar umed, vreo 2-3 ore) cu o proportie de: 1 parte apa si 2 parti ciment/adeziv
(deci 4 masuri apa, si 8 masuri adeziv, din care vreo 5 x CM17 si 3 x CM11plus)
- apoi amestecat usurel, apoi mai rapid, lasat vreo 5 minute, apoi pus inca un praf de ciment iar amestecat bine, pana ...sta, ca-n poza

2) potriveala
- urat moment sa identifici care bucatica merge unde
- a fost relativ ok pt. ca nici un rand/contratreapta nu semana cu celalalt (la inaltime) Posted Image
- a fost groaznic sa scot siliconul de pe placile lipite in toamna / primavara

3) curatirea
- ciocanit usor adezivul vechi si scos tot cel care se desprinde (unele bucati cu toate ca erau crapate se tzineau super bine, nu le-am scos, ca sunt bune de umplutura)
- dat cu matura si peria putin umezite, oricum atmosfera a fost destul de umeda sa traga deja apa toate

4) umple goluri
- acolo unde erau goluri le-am umplut cu adeziv
- in avans, cu vreo zi inainte
- deasemeni, unde erau bucati de gresie prinse, am dat un strat subtire pe ele, sa prinda adezivul cand pun placa cu adeziv

5) smac pe placa si aplicare
- am pus doar pe placa smacul
- acoperire 100%
- unde trebuia sa umple gol ...nitel mai mult
- pe canturi deasemeni, cu putin mai mult pe margini, sa intre intre placi la presare (nu m-am mai incurcat cu chiturie, am facut-o tot cu ciment/adeziv + curatare, aproape imediat)

6) umpleri goluri
- pe la colturi si sub treapta (vezi poza)
- am umplut cu adeziv, sa nu ramana nici un gol (sa nu intre chiar asa usor apa)

7) "chituire"
- am umplut rosturile cu ..adeziv, pus putin mai mult pe marginea placii sa "tzasneasca" prin rosturi la presare
- intins cu spaclul si presat si iar intins si iar presat ca sa fie treaba buna Posted Image

8) curatare placi
- bleach, cu apa (reeeccee ....) si o carpa
- dai si piguleste fiecare placa sa nu arate totusi ca naiba, nu ca ce este in final ar fi vreo minune, dar macar sunt toate la loc si nu iti rupi picioarele pe ele

Eu zic ca au meritat cele 4 zile full (8 ore, la 10 grade).
Costuri:
...niste haine vechi, vreo doua randuri Posted Image ,
...un sac CM17 si jumatate de CM11plus (l-as fi aruncat altfel)
...scule de doi lei aveam
...cred ca s-a mai dus si un cm de ...shunci Posted Image, ca altcumva nu pricep de ce durea spatele atat de tare de fiecare data
trebuia sa iau un brau ceva, deh ...tineretile, se duc; bine ca mi-am luat niste genunchiere, mare lucru, la piguleala sunt nepretzuite


La anu' sper sa refac treptele terasei intr-o forma mai simpla si durabila, precum ziceam mai demult (dupa ce s-a terminat gardul, la gri).
Acum a iesit o latura a treptelor  ...groaznica, nu se poate curata, pe aia ma gandesc sa o ....pictam. Posted Image

Edited by szg, 24 November 2017 - 11:37.


#3328
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
vechile "practici" (din 2013) se aplica cu succes si acum (in 2017) si anume:
- zicem ca pietruim un drum
- dar trimitem tractorul din imagini, sa il strice mai mult, sau imediat dupa ce vreunu pune pietris in fata casei pe banii lui (eu am patit asa de doua ori)
- punem pietris doar pe la vreun popa ceva prin fata casei
- si bagam banii de pietris de pe tot drumul in buzunare

Cine spune ca pt. astfel de aranjamente iti trebuie vreo facultate (ala din'ainte zice ca o avea si facea la fel), este suficient sa ...nu iti pese.

Tractoristul ala chiar nu vede ca in unele locuri daca infige lama mai mult face doar hauri si gauri, mai mult decat sa indrepte drumul?

Si daca este drum privat, ce dzeu cauta utilajele astea pe el?
Si daca este drum al primariei, de ce naiba nu pune pietris pe el?
Si oricum ar fi, de ce naiba este mizeria asta ordinara in toata comuna?
Chiar nu se poate face un lucru bun si de calitate, niste drumusoare mici, dar care sa fie rezistente, sa nu faca balti pe ele, sa nu se sfarame dupa prima iarna etc.

Pe o strada apropiata, zice ca "si-au platit" niste vecini (unii mi-au zis ca 500 ron, vecinului i-au zis altii ca 300 ron, au pus "asfalt" si in zonele in care sunt balarii pe ambele parti, deci ...merge treaba) si sa revin, si-au pus ...zgura macinata de la ceva raparatii de drumuri Posted Image, dupa iarna o sa arate exact ca in pozele de aici (unde la fel au pus niste desteptaciuni).

Ce sa zicem, civilizatia inca nu a ajuns prin zonele astea, cu toate ca majoritatea de aici am bagat cam tot ce am avut, in aceste locuri.

Ar fi fantastic sa vad ca maine poimaine vine cu vreo ...asfaltare sau vreun pietris Posted Image)) , nu cred, zvonuri sunt (ca suntem foarte buni la d'astea) dar la cum arata drumul dupa ce a trecut tractoristu' ala, ar fi jalnic sa puna asfalt.


Tanti primarita de la Capitala spune ca a infiintat acele "gospodarii orasenesti/mun'cipale" pt. a facilita contractele "public - private" ...i-auzi treaba !!!
Pai daca la oras se poate asa, la comuna de ce nu !?!

Daca tot exista si se fac "gospodarii comunale", ce ar fi ca si astea sa se asocieze cu privatul (care are acel drum, si doar sta cu el la poarta) si

....sa il faca un DRUM CIVILIZAT ...IMPREUNA !?

hadica ceva de genul ...public privat / curat murdar, cluj napoca / s.la pe.is ...dar macar sa iasa treaba bine

si sa termine cu tampenia de asfalt, sa faca naibi drumuri beton armate 30cm ca alea sigur dureaza vreo 5 - 10 - 15 ani pana il mai toci odata si il torni iar, fata de mizeriile astea de asflat (fara strat de uzura) si aruncat din pod, incat peste iarna sa sara toate acele pietricele ca popcornu din "hasfalt"

Attached Files



#3329
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Pentru că se poate, încă

#3330
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postszg, on 07 decembrie 2017 - 21:15, said:

vechile "practici" (din 2013) se aplica cu succes si acum (in 2017) si anume:
- zicem ca pietruim un drum
- dar trimitem tractorul din imagini, sa il strice mai mult, sau imediat dupa ce vreunu pune pietris in fata casei pe banii lui (eu am patit asa de doua ori)
- punem pietris doar pe la vreun popa ceva prin fata casei
- si bagam banii de pietris de pe tot drumul in buzunare

Cine spune ca pt. astfel de aranjamente iti trebuie vreo facultate (ala din'ainte zice ca o avea si facea la fel), este suficient sa ...nu iti pese.

Tractoristul ala chiar nu vede ca in unele locuri daca infige lama mai mult face doar hauri si gauri, mai mult decat sa indrepte drumul?

Si daca este drum privat, ce dzeu cauta utilajele astea pe el?
Si daca este drum al primariei, de ce naiba nu pune pietris pe el?
Si oricum ar fi, de ce naiba este mizeria asta ordinara in toata comuna?
Chiar nu se poate face un lucru bun si de calitate, niste drumusoare mici, dar care sa fie rezistente, sa nu faca balti pe ele, sa nu se sfarame dupa prima iarna etc.

Pe o strada apropiata, zice ca "si-au platit" niste vecini (unii mi-au zis ca 500 ron, vecinului i-au zis altii ca 300 ron, au pus "asfalt" si in zonele in care sunt balarii pe ambele parti, deci ...merge treaba) si sa revin, si-au pus ...zgura macinata de la ceva raparatii de drumuri Posted Image, dupa iarna o sa arate exact ca in pozele de aici (unde la fel au pus niste desteptaciuni).

Ce sa zicem, civilizatia inca nu a ajuns prin zonele astea, cu toate ca majoritatea de aici am bagat cam tot ce am avut, in aceste locuri.

Ar fi fantastic sa vad ca maine poimaine vine cu vreo ...asfaltare sau vreun pietris Posted Image)) , nu cred, zvonuri sunt (ca suntem foarte buni la d'astea) dar la cum arata drumul dupa ce a trecut tractoristu' ala, ar fi jalnic sa puna asfalt.


Tanti primarita de la Capitala spune ca a infiintat acele "gospodarii orasenesti/mun'cipale" pt. a facilita contractele "public - private" ...i-auzi treaba !!!
Pai daca la oras se poate asa, la comuna de ce nu !?!

Daca tot exista si se fac "gospodarii comunale", ce ar fi ca si astea sa se asocieze cu privatul (care are acel drum, si doar sta cu el la poarta) si

....sa il faca un DRUM CIVILIZAT ...IMPREUNA !?

hadica ceva de genul ...public privat / curat murdar, cluj napoca / s.la pe.is ...dar macar sa iasa treaba bine

si sa termine cu tampenia de asfalt, sa faca naibi drumuri beton armate 30cm ca alea sigur dureaza vreo 5 - 10 - 15 ani pana il mai toci odata si il torni iar, fata de mizeriile astea de asflat (fara strat de uzura) si aruncat din pod, incat peste iarna sa sara toate acele pietricele ca popcornu din "hasfalt"


Nu e tractor. E greder, daca imi amintesc bine.

In rest, aceasi situatie si mie, au bagat dar de3geaba.

M-am dus la primar, si din discutiile cu el, ne-am dat seama ca nu au pus cele 10 basculante, pe alta strada fata de cea ce stabilise cu primaria....ca in filmele cu prosti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate