Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3223
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
1) Berea
- se pare ca sarja asta de malt este compromisa
- nu stiu de ce am retinut ca trebui mustatile sa fie 2-3x mai mari ca bobul
- dar zice ca nu mustatile/radicele sunt un semn bun, ci important este sa nu se dezvolte acea plumula (eu le-am mai si gustat, unele chiar lasa un gust dulceag Posted Image, si este chiar partea aceea pufoasa alba din bobul alaturat, nu radicele, si nici plumula)
- trebuia sa fac o sarja alaltaieri (la ~2zile 32ore de germinare! dar aveam in minte acea perioada de 3-5-8 zile pe care toti o zic, plus perioada fiind atat de larga 3-8 zile inseamna ca conteaza altceva ...solubilitatea si ...gustul as zice)
- plus ca am lasat aseara 12 ore la 40/45 grade maltul verde in cuptor (cu ventilatie) si de dimineata avea tot 32% umiditatea, pe gresie in fata cuptorului se scursese ceva condens, maltul parea mai uscat, insa dedesupt, tava, retinea umezeala, trebuie o tava cu fund de sita (de inox preferabil)

deci trebuie imbunatit si "utilajul", stie cineva de unde pot cumpara sita/tabla de inox perforata?
(vad pe unii de la indp.wer: TABLA PERFORATA INOX 304 1000X2000X 1,5 2X20 Z10X25, = 798 lei/coala (fara TVA). !?!)
cred ca este mai buna cea cu perforatii alungite, dar la pretul ala ...brrr, nu prea vad prin ausheane site de inox mai maricele, o sa iau mai multe mici si asta e

2) Gardul
- s-a terminat zidirea celor 20 panouri
- urmeaza centura, se lucreaza la armatura
- s-au dat jos caciulile existente pe stalpi, acestia vor fi la drept (fara caciuli), eventual acoperiti cu tigla plata/solzi
- ca sa ajung la nivelul stalpilormei trebuie ridicata centura cu vreo 5 cm peste stalpii vecinului, pare ok cu zona suplimentara de finisat, oricum el a avut pretentia sa aiba centura in curtea lui, iesita in volum pana la fatza stalpilor (o va acoperi si pe asta si cei 5 cm suplimentari de stalp cu ceva piatra)
- dupa ce este turnata centura la aceasta parte (~39 m), va fi nevoie si la cealalta parte (~16+37m)
- apoi soclul celor 39m trebuie adus al fatza stalpilor (acum astia ies mai in exterior, avand tencuiala facuta), se va face o "camasuire" cu plasa si ceva cupoane si vreo 5 randuri de fleoscaiala, ce sper sa nu-mi umple gradina de tencuiala
- ca finisaj ma gandesc sa fac soclul si stalpii in ceva tencuiala (cea mai) ieftina siliconica decorativa, panourile vopsite alb si ....sa chem niste grafitti Posted Image sa faca ceva forme interesante pe panouri Posted Image hm, sotia nu prea vrea ...sa se simta acasa ca in ...gara/metrou, caz in care poate facem cateva panouri noi cu niste forme abstracte, creatie proprie ..dar sa fie colorata treaba

#3224
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
1) Berea

- am terminat uscarea maltului (in sfarsit), iar umitatea este sub 20% (limita sub care se zice ca se opreste germinarea)
- boabele nu mai sunt moi, ci tari, destul de greu de spart intre dinti, dar, dupa ce mesteci o mana de astfel de malt ...simti cum te cuprinde gustul dulceag aromat
- prin amestecarea regulata in noul "utilaj" incep sa cada si radicele

a durat ceva pana sa ajung cu umiditatea pe la 13% (si sa nu simt umezeala pe sonda),
consum 4.5 kWh, timp ~32 ore, la o medie de 45gC

- marti seara l-am pus in tavi si lasat peste noapte, 10 ore, la 40gC, din pacate umezeala era tot cam 32% (la fundul stratului, aproape de tava), la fel cu cea de dupa germinare
- vazand asta m-am hotarat sa fac "utilajul" din poza
("cutie", cu trei "tavi", cu "sita" pe fund - din plasa de tantari, 50ron 1x3m; trebuie sa pun doua sarme sa sustina fundul "tavilor", pt. ca se lasa cam prea mult, dar va fi mai greu de amestecat maltul, facandu-se 4 "camarute" pe fiecare "tava", hm ...)
- dupa inca 13 ore de 40gC (cu vreo 2-3 ore pe la 50gC) avea ..trei umezeli jos/mijloc/sus 15%, 23%, 22% (caltura vine de jos, ventilatorul ar trebui sa o distribuie, dar poate ca "aburul" urca in stratul din mijloc)
- dupa inca 8 ore la 45gC (si o vanturare, granele mutate intre etaje) am ajuns la 13% peste tot

diseara urmeaza prajeala, si dupa toate variantele din lume, raman sa incerc urmatoarea
- o ora, la 60gC, pe rack (sper sa reziste PVC-ul din panza de tantari), sa vad ce umiditate ramane
apoi dupa regula
- cat trebuie, 80gC, pe tava, pana la 3-4% (malt blond)
- cat trebuie, 95gC, pe tava, pana la 1.5-2%: (malt brun)

deasemeni si ruperea radicelor
- zguduind si ametind maltzul printr-o sita mai mare
- or sa cada mustatile alea

2) Gardul

- au mai trecut baietii intr-o seara si au pus jumatate de armatura, de nervi ashiea ...
- duminica se anunta vreme cam urata, sa vedem (gardul meu se face in regim de ... "dupa program",
nu ma deranjeaza pt. ca
- lucreaza extrem de rapid (are ditamai muschii pe el, si stie ce face, si nici nu oboseste repede)
- nici nu mai trebuie sa asigur buda in curte

Attached Files


Edited by szg, 19 May 2017 - 11:58.


#3225
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Berea

- dupa uscarea de mai sus, la 40gC, umiditate 13% scazuta la 10% dupa vanturare/amestecare, a venit randul prajelii
- am lasat vreo 2/3 din cantitate la 40gC si 1/3 l-am bagat la prajeli
- dupa 2 ore la 60gC (rackul a rezistat) avea umiditatea 4% apoi vanturat si amestecat a ajuns ...0% (!?), credeam ca s-a stricat haparatu' de masurat, dar mergea
- asa ca m-am gandit sa nu exagerez si am ales niste temperaturi mai normale si ..degustare cat cuprinde sa-mi zica simturile cand sa ma opresc
(dulce = pare a fi echivalent cu alcool licoare, culoare malt prajit = culoare licoare, malt amarui = aroma ...gust puternic si amarui Posted Image , poate ca trebuia sa-l si afum cu ceva fum de stejar/artar si alte d'astea Posted Image)
- tocmai ce cumparasem din auch.n o sita sanatoasa si am separat radicele de bob
(pus cate putin malt in sita si frecate boabele cu dosul palmei, mai scuturat boabele ca si clatitele, mai impus de colo colo etc.)
- din acel 1/3 de prajit, am lasat cam 2/3 la 60gC si 1/3 l-am bagat la 90gC (cam atat intra pe tava in strat subtire)
- inca vreo 2 ore la 90gC (pt. ca am adormit la TV Posted Image , planul era sa il verific din 15 in 15 min), si a rezultat un malt crocant si amarui si un miros ...interesant in incapere
- iar de dimineata am luat cam 1/3 din ala la 90gC si l-am prajit in tigaie ca sa fac si ceva malt pt. culoare
- la un moment dat am fost incantat sa aud ca pocnea precum popcornul
- asa ca l-am luat de pe foc (amestecand relativ continuu) abia cand au incetat sa mai pocneasca, a fost suficient si pentru a prinde culoare
- culoarea ca culoarea dar sa vezi gustul, amarui si aromat
- pe asta "caramelizat" nu il mai bag la tocat (milling)
- apoi am sterilizat (cu spirt si servet de bucatarie) niste boricane si am "depozitat" maltul, notand temperatura la care m-am oprit cu uscarea pt. fiecare
(oricum nu sta prea mult la depozitare, zice-se ca asta ar fi si scopul uscarii lui, pt. pastrare/depozitare, cam un an; o sa incerc sa fac in viitor ceva cu el de cum iese dupa uscarea la 40gC, deci sub 20 % umezeala/sub bariera de germinare)

Edited by szg, 20 May 2017 - 19:59.


#3226
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Berea:

- ieri am descoperit uitate inca doua tavi de grane lasate la germinat ...mai mult
- treaba face ca se implinesc exact 8 zile de germinare, precum scrie "la carte", dar mi se pare ca pt. tipul de grane ales (chiar, tb sa aflu ce soi de orzoaica e asta) este prea mult 8zile germinare, mirosea putin a statut,
- nici nu le-am mai udat (5zile), dar si-au mentinut umezeala la 30%
- asa ca le-am bagat la "killning", de fapt m-am hotarat sa fac un alt tip de malt, si anume caramel/dextrin
- adica, cele "normale" (lager/ale etc.) se usuca (eu la 40gC), apoi se creste temepratura, la astea caramel se ia maltul verde si se baga la temperaturi mai mari, cu umezeala din ele se face un fel de ...mashing (activare enzime), iar zaharul migreaza in scoarta, iar daca sunt si prajite rezulta acel malt crystal (zaharul "cristalizeaza" la suprafata) - ma rog ...pe acolo e explicatia, prea multa stiinta strica la acest nivel, la care sunt eu acum, acumuland cat pot de repede (nu neaparat toate chichitele, dar sa respect "pareto principle"), sa fac odata berea aia Posted Image de la zero

de la sacul de grane, de la drojdia "de paine", de la ghimbir/plante medicinale, toate Made in RO! si daca iese, pun totul pe hartie si sa dam startul la RO-Gruit Posted Image) ! sau RO ...ragait ... Posted Image dar, sa vad ce iese

nu de alta dar cidrul de pe la noi e de rahat, cel gustat de mine, chiar daca e din "mere romanesti"; dupa fiecare sticla d-aia colorata cu bomboane, m-a durut sau mi-a blocat burta mai tare ca dupa cel mai ieftin energizant de pe piata, bleach)

deci, sa revin
- luat granele lasate la germinat 8 zile (~2.5 zile = au fost stropite regulat, apoi uitate; au mustatule destul de mari)
- se observa in poza diferenta dintre granele ce s-au ridicat la suprafata (in etapa de inmuiere) si cele coborate la fund, sau diferenta intre cele zvantate/aerate (au facut mustati) si cele ne zvantate (au generat acel "coltz", sa iasa la suprafata); sper ca asta este epxplicatia - accesul la aer/aerarea
- bagat la 75% vreo 3 ore, pana a scazut umiditatea la 0% (de fapt 4% air dupa amestecare intre straturile "rackului" a rezultat 0%)
- apoi bagat la 95% vreo 2 ore, pana au devenit crocante, putin si-au schimbat (parca) si culoarea
- nu ma intereseaza culoarea, am inteles ca apa alcalina cu CaCO3 este numai buna la bere si da o culoare ...pe la mijloc

nu ma intereseaza prea multe detalii, precum ziceam, decat ca in timpul "mashing" sa mentin pH-ul la 5.2-5.3,
- apa fiind alcalina (pH ridicat) trebuie sa scad pH-ul,
- ori bag zeama d-aia de bagi la piscina (unii baga ...gips in bere!!, deci sa nu ne speriem),
- ori bag niste "roasted malt" (cel din picturile de mai sus si de aici) ca asta cica este cu pH acid (pH scazut)

pt. ca mashing/lautering/boiling/chilling/fermenting trebuie sa se succeada la cateva ore, trebuie sa fiu pregatit (scule si masuratoare)

- malting: tigai, site, rack, cuptor; masurare umiditate si temperatura

- mashing: coffemakeru cu controller, site, pompa de recirculare (se pare ca a ajuns la posta, rezista la temp max 100gC, mashing e pana pe la 80gC), furtune silicon (sa le comand), vase; masurare pH si temperatura

- boiling: inca ma gandesc sa il fierb in alt vas, furtun siliconic (rezista la temp peste 100gC, cu un furtun ce curge din "plamaditor" in "fierbator" pe fundul acestuia), tot aici este bine si pt. ca exista spatiu pt. o racire in masa (bag un vas ingust plin cu gheata in mijloc), deci volum "kettle/fierbator" = "plamada" + "gheata" + extra; o sita lunga si subtire in care bag hameiul/plantele aromate la fiert (ca la ceai; e pe drum si asta)

- chilling: sa caut un vas lung si subtire din inox (sa il umplu de ghiata); masurare "alcoolemie" (luat biax, si ..."sticle lungi si subtiri"/d-alea gradate)

- fermenting: mi-am luat niste bidoane (20l si 10l, dedem.n, cu dop sus si robinet jos, ca sa fie perfect trebuiau sa fie in colturi opuse, nu pe aceeasi parte, dar este bun pt. inceput sa pot face "lager fermentation" (bottom fermentation, adica se depune drojdia), sau "ale fermentation" (top fermentation, adica pe sus, ...damigeana style, ca la vin) ; cica trebuie si drojdie potrivita pt. fiecare,
citeam undeva ca difera de fapt temperatura la care fermenteaza acea drojdie, si anume
- bottom fermenting: drojdia ("lager yeast") fermenteaza la temperaturi joase (7-12 gC)
- top fermenting: drojdia ("ale yeast") fermenteaza la temperaturi inalte (15-25 gC)
hm, deci daca vreau lager/bottom fermenting trebuie sa imi fac un "frigider", sau sa inchiriez spatiu la ..bucatarie Posted Image, dar nu mai sta bidonul cum trebuie ...hm sa cumpara rapid un frigider ..sau sa fac ALE Posted Image e mai 'eftin, ok, incerc asa, sa iau o drojdie pe care scrie ceva cu 18gr si vad io pe unde se depunde sau urca, i nfond trebuie sa "stick to the main idea" ...prima incercare, cat mai ieftin dar cat mai sus calitatea ...sa pot bea totusi posirca, si sa "imi dea aripi" Posted Image , nu poate iesi prea rea, la cat de aromat a iesit maltul

- bottling: am luat niste capete de sifon din piata, mai trebe ceva bidoane (de 2l macar), si un "carbonizer" (precum ziceam ...cred ca iau umflator de roti de biciclete cu CO2), folosit atunci cand berea este rece (ca sa stea codoiul bine in zeama); am laut si niste aptibilduri care indica temperatura vasului pe care sunt lipite (trebuie sa vina si ele)

#3227
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
vad ca nimeni nu mai scrie nimic...
eu iti spun , doar atat: esti nebun  all in one !

Edited by casadivino, 22 May 2017 - 10:08.


#3228
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
pai nu stiai .."cu nebunu nu te pui" ..dar razi de el sa ute bucuri cu el, la final macar, pt. ca acum posibil ca nu il intelegi :)

dar "ai picat la fix", nu stiam cum sa fac introducerea in mesajul urmator Posted Image)

asta va fi urmatoarea carte pe care sa o citesc (dupa alea de gradinarit, pe care daor le-am rasfoit Posted Image )
"E recreatie, iar curtea scolii e plina de copii. Unii alearga, altii se imping, altii susotesc prin colturi, iar altii stau singuri, adanciti in vreo carte sau, pur si simplu, privind. Fiecare e diferit, iar acesta e farmecul lor. Dar suna clopotelul si, dintr-odata, ei trebuie sa se supuna acelorasi reguli, sa devina uniformi.

Copiii care ies din tipare, dificil de gestionat intr-o lume tot mai grabita, ajung, pana la urma, sa fie diagnosticati cu una dintre tulburarile psihice "la moda". Insa, Enrico Gnaulati ne invita sa le acordam o sansa si sa revenim la normalitate acceptand zburdalnacia copiilor si nevoia lor de a fi activi fara sa le punem eticheta de ADHD, fluctuatiile de dispozitie ale adolescentilor fara a-i marginaliza numindu-i bipolari si atitudinea introvertita si intelectualizata a unora dintre copii fara a-i incadra in generosul spectru autist."

este bine ca toate cadrele didactice si psiholoagele de scoala (cu posibile frustrari din copilaria proprie, care de altfel nu intereseaza pe nimeni, doar atunci cand se proiecteaza in "zburdalnicia deciziilor/etichetelor lor")
sa citeasca aceasta carte ce "contine numeroase exemple si date la zi, menite sa-i ajute pe parinti si pe educatori sa calauzeasca vietile copiilor ce le sunt incredintati."

aici era interesanta si opinia @alecsa2, ca pare o persoana destul de echilibrata, chiar daca scrie mai mult decat mine Posted Image

Edited by szg, 22 May 2017 - 11:23.


#3229
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcasadivino, on 22 mai 2017 - 10:07, said:

vad ca nimeni nu mai scrie nimic...
eu iti spun , doar atat: esti nebun  all in one !

Daca obtine bere fara alcool, ma bag si eu.Posted Image

#3230
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcumparator, on 22 mai 2017 - 12:17, said:


Daca obtine bere fara alcool, ma bag si eu.Posted Image
clienta? sau mic producator?

#3231
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
A, nu, doar imi dau cu parerea.Posted Image

#3232
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postcasadivino, on 22 mai 2017 - 13:43, said:

... mic producator?
cu cat mai multi cu atat mai bine (dar sustinuti de sistem, pentru un tzel comun) ...RO are doar 15 microberarii si restul de 99% productie este data de mari companii, Belgia are in schimb ...doar microberarii (160), o fi traditie, nu zic, dar de ce sa nu putem si noi exporta? (pt. moment toate fabricile mari de bere sunt cumparate de straini, si ne produc noua bere, cel putin import vs export este egal, dar oare nu importa materia prima in draci?)

Attached Files


Edited by szg, 22 May 2017 - 19:08.


#3233
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postcumparator, on 22 mai 2017 - 12:17, said:


Daca obtine bere fara alcool, ma bag si eu.Posted Image


Si eu,,,

#3234
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Zic sa ma uit dupa noutati in constructii in patria mama si dau de Golden Brau de Berceni. :)
Eu am o reteta si mai buna, dau o fuga pan' la polonezi la magazin, cumpar o Silva neagra, o desfac deindata si o beu dintr-o rasuflare. :D

#3235
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Ai da, astfel de vizite mai rar, cate una la 2-3 ani ?!
Ce ...suflu' (dzeu sa-i odihneasca) te-a adus pe la noi astia finalizatii ?

dar .. tocmai de la finalizati sa ai asteptari mari, de descoperiri noi in d'ale constructiei, pt. astea trebe' unii gen buhnici cu banu' gros si dorinte de afirmare continua, nu de la d-astia de si-au consumat toti banii si acum ...platesc ratele si fac dintr-un coffeemaker ...beremaker ..brici Posted Image , si evident ca daca nu-si faceau casa nu aveau scule si chef de munca pt astfel de "inventii"

Edited by szg, 23 May 2017 - 19:00.


#3236
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Vin si eu cand pot, nu da cu paru' :)
Daca ar citi britanicii mei forumul asta si ar vedea cat de istet e romanul poate si-ar schimba parerea (proasta) pe care o au despre tot ce e non-britanic.
Dupa 2 ani mi-e dor de dramul ala minim de calitate cu care se executa lucrarile la noi. Cele structurale ma refer. Asa ca din cand in cand mai arunc cate un ochi ce se mai intampla pe "acasa".

#3237
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
sa vedem cum iese berea si dau ...gratis bere craft ...primul rand Posted Image , sa iasa ea bine

ca sa nu stric chiar de tot ideea de bere am luat si niste hamei SAAZ (bere lager "original"), la plic ...peleti de hamei, imi suna artificial, "peleti de hamei", groaznic de artificial, dar o sa fac doua sarje, una cu hamei ...d'asta si alta cu ghimbir (macar asta e radacina, e natural, nu procesat) ...pana imi cumpar si produc io hameiul :), ca nu trebuie prea mult, chair, sa comand niste plante de la hopfen shop, pt. ca acum este momentul

#3238
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostAstrul, on 26 mai 2017 - 01:51, said:

Vin si eu cand pot, nu da cu paru' Posted Image
Daca ar citi britanicii mei forumul asta si ar vedea cat de istet e romanul poate si-ar schimba parerea (proasta) pe care o au despre tot ce e non-britanic.
Dupa 2 ani mi-e dor de dramul ala minim de calitate cu care se executa lucrarile la noi. Cele structurale ma refer. Asa ca din cand in cand mai arunc cate un ochi ce se mai intampla pe "acasa".


PAI???
Sa italegem ca iti e dor de "acasa"?

#3239
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Da. Sa vin in vizita si sa ma bucur de tara pana sa inceapa sa ma ia sila :)
Cand esti afara incepi sa iti doresti sa vezi doar lucrurile frumoase de la tine din tara.
Cum ar fi pasionatii de bere craft. ;)

#3240
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ehe... mai vorbin peste un an.

PS,Se pare ca tie iti place sa ii vezi la englezi cum beau ca porci..... de ai nostri esti satul....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate