Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3566 răspunsuri în acest subiect

#1945
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
azi am facut comanda de mobila (bucatarie, living, un dormitor),
la .."casa lu' rusu" (din Timisoara) , nu au ei un site prea util dar au avut:
- totul intr-un loc
- o doamna ce mi-a raspuns rapid si profi la cererea de pe email
- reduceri cat m-a cuprins "buzunarul" 50%, 40%, 25% + 4% ca este weekend !
- mobila modulara de PAL melaminat de 16mm ... n-a mai fost "spatiu" si pt. alte grosimi sau de MDF
plus ca cei doi kinderi din dotare nu prea stiu ei cand mazgalesc un HDF/MDF vopsit/plastifiat sau un PAL melaminat sau un perete
..asta ca sa gasesc avantaje, gandire pozitiva Posted Image

asta e cand ajungi ca fonduri la ultimele surse de ..imprumut:
- ...banii copiilor
- ...banii bunicilor de trecut ..."granita"

Editat de szg, 15 noiembrie 2014 - 17:12.


#1946
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
De acord. oricum in maxim 5 ani tre sa o schimbi, dupa ce se descarca pustii pe ea... mai cresc si ei si se reface si sacul pina atunci.

#1947
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postszg, on 15 noiembrie 2014 - 17:10, said:

azi am facut comanda de mobila (bucatarie, living, un dormitor),

- mobila modulara de PAL melaminat de 16mm ... n-a mai fost "spatiu" si pt. alte grosimi sau de MDF


   Eu am vrut sa-mi fac mobila din mdf la bucatarie; dar am primit sfaturi sa nu fac prostia asta, pentru ca nu rezista, se umfla, cica. Mi s-a schimbat orientarea catre pal, pentru ca nu vreau mobila care sa arate bine un an sau doi si apoi s-o arunc la gunoi...

     La postarea 1944 am ras ; uneori asa le mai scoti si tu din putzul ... gandiriiPosted Image

#1948
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postszg, on 15 noiembrie 2014 - 17:10, said:

azi am facut comanda de mobila (bucatarie, living, un dormitor),
la .."casa lu' rusu" (din Timisoara) , nu au ei un site prea util dar au avut:

Am avut un dormitor de rusu asta, il injur si acum.

Lenny, m-ai pus pe ganduri, ma duc sa-mi interoghez nevasta despre cum foloseste bucataria. Mdf a avut si dincolo, are  si aici, iar eu n-am obesrvat sa de deterioreze absolut deloc. Poate mananc doar de la catering. Posted Image
Mai mult, si-n bai tot din mdf e mobilierul.

#1949
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
asa stiu si eu, MDF (Medium Density Fiber) este mai bun si mai rezistent decat PAL si nitel mai prost si mai ieftin decat HDF (High Density Fiber) Posted Image ,
iar cel vopsit este mai scump decat cel melaminat

"Dinferenta dintre lemn si MDF e ca acesta din urma este mult mai rezistent la umiditate, iar fata de PAL poate fi prelucrat mult mai usor fiind un material “dens” si nu unul moale"

densitati:
- PAL: 160 - 400 kg/mc
- MDF: 600 - 800kg/mc

unii zic ca MDF -ul poate fi:
- LDF (placa fibrolemnoasa cu densitate mica aprox.750 kg/mc),
- MDF (placa fibrolemnoasa cu densitate medie, aprox. 850 kg/mc)
- HDF (placa fibrolemnoasa cu densitate si duritate mare, aprox. 950 kg/mc)

altii zic ca placa lor are:
- PAL: greutate specifica 680 kg/mc
- MDF: cca. 800 kg/mc

deci cam pe acolo se invart cam toti ; doar la PAL pare plaja de densitati cam prea relaxata si nu e nici macar ..LDF

si daca tot n-am ametit , ia uite cate variante exista la un mare producator de PAL/MDF etc.

Fișiere atașate


Editat de szg, 16 noiembrie 2014 - 19:13.


#1950
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postlenny13, on 16 noiembrie 2014 - 03:05, said:

   Eu am vrut sa-mi fac mobila din mdf la bucatarie; dar am primit sfaturi sa nu fac prostia asta, pentru ca nu rezista, se umfla, cica. Mi s-a schimbat orientarea catre pal, pentru ca nu vreau mobila care sa arate bine un an sau doi si apoi s-o arunc la gunoi...
eu stiam taman pe dos ... MDF-ul e mai rezistent in timp la apa, uzura, etc. datorita fibrelor din componenta, mai dense, dar se prelucreaza mai greu si are pret mai mare decat PAL-ul; de aceea se fac usile din MDF, ca sa nu se curbeze la umezeaza ... la fel, partile mai expuse ale mobilierului (usi sau fronturi de usi, blat) se fac din MDF, iar restul (grosul) din PAL, pentru a mai reduce din costul mobilei; se recomanda mobilierul MDF la bai si bucatarii, unde este mai multa umezeala;
MDF=Medium Density Fiberboard, densitate aprox. 600-800kg/mc (comparativ densitatea PAL-ului este aprox. 200-400 kg/mc)
PAL = Placa Aglomerata Lemnoasa; pentru a-i spori rezistenta la umezeala (si nu numai), se acopera cu un material din film de melamina, rezultand PAL-ul melaminat ... de aceea, la bucatariile din PAL, blatul este cu preponderenta PAL melaminat

L/E: post simultan Posted Image

Editat de marco71, 16 noiembrie 2014 - 19:27.


#1951
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
ca sa nu ramana nici efortul asta de analiza doar pt. mine Posted Image sa zic aici "marea descoperire" in urma jongleriilor cu mobila modulara:
- exista corpuri de dimensiuni diferite: 20, 30, 40, 50, 60, 80, 90, 100
- unii comercianti merg pe o gama de dimensiuni altii pe alta
- coltare de 90 inferioare si 60 superioare la care poti adauga un corp de 30 sa iti dea ca mai jos Posted Image
- unii au coltare pe ambele laturi ale colturilor , altii au coltar .."doar pe o latura" (adica a doua latura are 60cm , cat blatul , nu depaseste blatul)
- exista module si siteme smechere gen: la corpurile pe colt un sistem metalic de se invarte sa ai acces la vasele din spate fara sa scoti totul , mai este acel jolly - un corp lung si subtzire Posted Image in care iti bagi toate sticlutele si solnitele si ai acces la ele "dintr-un foc"
- un anumit cant ABS (1-2mm) la usi / sertare si alt cant (0.4mm)  in rest
- si alte chestii gen ...balamale Blum cu inchidere silentioasa, sertare Blum Tandem cu Blumotion inchidere silentioasa, ClipTop Bluemotion, imbinare metalica intre blaturi, inaltator aluminiu la blat, plinta PAL la picioare, pistoane cu gaz la usi cu ridicare, picurator din aluminiu etc.
... am ametzit sincer , nici nu am stat sa vad fiecare racheta ce e
la rusii astia nu am chestiile de mai sus

a trebuit sa facem o rearanjare a corpurilor din bucatarie astfel incat :
- in loc de "U" am ajuns la un "L": eliminand latura "de sus" din poza asta
- sa fie frigiderul intr-un colt
- cand intri in bucatarie (de "jos" dreapta) sa nu dai cu capul in corpuri inalte gen frigider sau module superioare
- sa mentinem acel triunghi ..fierbinte: frigider -> chiuveta -> aragaz -> frigider
- cu zonele: provizii / pastrare -> curatare -> preparare -> gatit / copt
- nu am cumparat nici masa si nici scaune , inca Posted Image
- dar am luat inca 1.5m de blat ... iar pe latura de "jos" (in dreapta corpului "3") fac un "bar de bucatarie" , cu vreo 20/30 cm deasupra celor 80cm , zice ca 106cm este inaltimea indicata sa poti gasi si scaune
- astfel ca singura masa care va fi prin zona ar trebui sa fie una extensibila , preferabil de la 4 la 8 locuri , sa nu ocupe aiurea spatiu
- despre "bar" , cei 150cm sunt de fapt 60cm cat se suprapune cam 30cm peste blatul cu care face colt plus 90cm , cam cat este lata o masa relativ ok; asa incat intra cam 4 persoane cocotzate acolo
- daca este prea lung blatul fac o mica ..coborare la capat

ce e bine la .."rushi" ca de la o suma in sus au gratis : transport, manipulare, montaj, debitare, altfel iti ia ..10ron pe gaura :), sau 1% pe etaj etc.

Editat de szg, 16 noiembrie 2014 - 19:50.


#1952
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.487
  • Înscris: 23.11.2004
bune ideile de reamenajare bucatarie! poti muta masa din mijloc pe latura de sus ramasa libera, langa perete si frigiderul in coltul stanga de sus (unde apare corpul 8);
unde vei muta aragazul (si hota)? pe latura de jos langa bar?

#1953
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
pt. ca oricum era o masa in "living" , masa a fost scoasa din pictura , si se adauga acel blat/bar de care ziceam mai sus
aragazul si hota se muta de pe latura "de sus" pe latura "de jos" , in locul casutei "3" ; din pacate acolo nu am circuit electric dedicat ci doar ala de backup pt. frigider , si nici nu le pot jongla din doza ... asta sa fie buba

#1954
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013
despre panourile solare:
- cand mi s-au livrat au fost trimise doar suporturile , urmand ca tuburile sa vina ...cand le trimit chinezii , "in jurul 18 Noiembrie"
- au fost montate pe casa suporturile si vor si instalatorii sa isi termine toata treaba
- din pacate azi mi s-a spus de la panosol ca containerul cu cele ...jdemii de tuburi le-a fost livrat cu intarziere si apare prin ... Decembrie (ca abia a fost "dat la apa") !?!
mai bine le cumapram eu direct din china :)

#1955
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Felicitari pentru casuta ta din Berceni. E o investitie importanta si sper ca va fi tot ce iti vei fi dorit sa te bucuri de casuta ta din Berceni !
Suma investita in casuta din Berceni este totusi una mare, cu ea putea fi tinut un tanar la studii la o facultate de prestigiu din lume.

Sper ca acea casuta din Berceni iti va aduce o utilitate mai mare decat daca investeai banii in o mica fabrica sau tineai un copil la o facultate de prestigiu. Iti urez toate cele bune si fericire in casuta ta din Berceni !

#1956
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Si ce facea cu studiile la acea facultate de renume?????
Eu cred ca este suficient si o facultate odisnuita din bucuresti......
Daca este suficient de inteligent poate reusi si asa!

#1957
catalin.cernat

catalin.cernat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 09.11.2006

View Posturgenta, on 18 noiembrie 2014 - 17:02, said:

Felicitari pentru casuta ta din Berceni. E o investitie importanta si sper ca va fi tot ce iti vei fi dorit sa te bucuri de casuta ta din Berceni !
Suma investita in casuta din Berceni este totusi una mare, cu ea putea fi tinut un tanar la studii la o facultate de prestigiu din lume.

Sper ca acea casuta din Berceni iti va aduce o utilitate mai mare decat daca investeai banii in o mica fabrica sau tineai un copil la o facultate de prestigiu. Iti urez toate cele bune si fericire in casuta ta din Berceni !


“Self-education is, I firmly believe, the only kind of education there is.” Mi-ar fi placut si mie mult sa am spiritul unui conducator de fabrica. Dar nu e. Si nici n-o sa fie. Asa ca facem lucruri de pamanteni qwertydocti. Ne facem case. Si copiii ne raman prosti, noi saraci si cu credit. Dar avem casa. Eu in Boldesti. szq in Berceni.

#1958
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.759
  • Înscris: 15.04.2012
Da da....
Eu nu am credit...
Am casa....
Si copii tot sunt destepti....Posted Image Posted Image Posted Image

#1959
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.114
  • Înscris: 08.02.2013

View Posturgenta, on 18 noiembrie 2014 - 17:02, said:

Felicitari pentru casuta ta din Berceni. E o investitie importanta si sper ca va fi tot ce iti vei fi dorit sa te bucuri de casuta ta din Berceni !
Iti urez toate cele bune si fericire in casuta ta din Berceni !
mersi frumos pt. urari si sper sa ne putem bucura de ea , ca pt. familie am facut-o si in special pt. cei doi kindarei sa aiba u nsut in fund , daca il vor , in acest fel

View Posturgenta, on 18 noiembrie 2014 - 17:02, said:

Suma investita in casuta din Berceni este totusi una mare, cu ea putea fi tinut un tanar la studii la o facultate de prestigiu din lume.
da era o varianta si asta doar ca:
- trebuia sa tin de banii astia cam ....15/18 ani de acum inainte ? ce inseamna o devalorizare de cam ....50% a banilor de acum ?
(de ce ... vezi PIB-ul Romaniei de la Cuza pana in 2001 , si nota de la PIB-ul din 2011 ..ca nu tine de devalorizarea/(sau ce naiba o fi) EUR de 30% din 2001-2011)
- sa zicem ca imi place "sa traiesc momentul" , iar 10 ani de strans lovele pt. un proiect mare este suficient , sa mai fi stat inca 10-15 ani parca nu mai nervi
- asa ca 10-15 ani sper sa ...sa am timp sa folosesc acest ceva , in ce m-a dus mintea sa  ..investesc ,
si sper sa se justifice , altfel ...o vand si pa natziune , sau vin "rusii" si mi-o ...nationalizeaza ..sa le stea in gat asta e
- le-o dau gratis ..daca ma pun si pe mine pe undeva ..vreun mancator de rahat , ca invremuri de rahat ce ai fi putut face altceva
(asta imi aduce aminte de povestea unui sas ce avea pe langa Brasov o fabrica de succes , de facut mobila , sas ..care la nationalizare ce a facut "tembelul" ...a cedat-o de buna voie , si aia ce i-au facut ...l-au pus director in ministerul prelucrarii lemnului)

View Posturgenta, on 18 noiembrie 2014 - 17:02, said:

o mica fabrica sau tineai un copil la o facultate de prestigiu.

1) fabrica , ceva lucrativ, ceva productiv , ceva sa simti ca traiesti , ca dai nuantza vietzii sa ai impresia ca din fortzele proprii a iesit ceva (altceva decat o casa) ...hm
- sincer m-am gandit , dar stand intr-un apartament de 43 mp ..nu prea imi dadea la calcule
- imi trebuia locatie pt "fabricuta", cheltuiam aiurea pe chirii, pe un amarat de utilaj (ca de mai mutle nua erau bani , trebuia imprumut), pe taxe si alte tampenii
- trebuia sa fie un scucces altfel "spargeam" banii aiurea in tramvai pe un vis amarat de a fi "independent"
- deci era ffff riscant , nu aveam bani nici de un "amarat" de apartament de 4 camere de 105mp , d-apoi de o afacere de succes productiva , pe propriile picioare ...."fara spate"
..total failure scria pe el

2) facultate de prestigiu
- ....sun cam natzionalist , chiar daca numele nu ma tradeaza
- nu dau bani la straini nici pe hartie igienica , d-apoi pt. a-mi educa vreo podoaba putoare si drogata de copchil , care cu amaratii aia de bani s-ar fi simtit ultimul om acolo ... sau de fapt nici nu putea ajunge acolo , ca erau prea putini (!)
- si daca ajungea acolo si era tocilar(a) si vroia sa demonstreze ...ce sa ajunga ..vreo ministra scolita si batuta'n cap cu toiagul politicii !?
sau vreo profa de economie la vreo universitate din Copenhaga , dupa ce a facut master in CEU si nu s-a maritat ca simtea ca "vrea mai mult" si s-a dus la doctorat in Suedia si visa ca ar putea ajunge si ea ...ministra !?! (sper ca acum nu-si mai doreste asta)

dar in schimb la puradei le-am facut :
- un garaj ..ca poate vrea sa fie vreun bill gates , sau vreun ..karate kid sau doar sa repare motoare,
- putzina curte ...ca poate vrea sa faca niste ...bioshit
- i-am facut bowwindow/cucurigu/lojii/terasa ..ca poate vrea sa ia o carte si sa studieze uitandu-se cocotzat(a) ..in zare ..sa-l/sa o inspire ..groapa de gunoi de la sintesti

#1960
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postszg, on 18 noiembrie 2014 - 19:27, said:

2) facultate de prestigiu
- ....sun cam natzionalist , chiar daca numele nu ma tradeaza
- nu dau bani la straini nici pe hartie igienica , d-apoi pt. a-mi educa vreo podoaba putoare si drogata de copchil , care cu amaratii aia de bani s-ar fi simtit ultimul om acolo ... sau de fapt nici nu putea ajunge acolo , ca erau prea putini (!)
- si daca ajungea acolo si era tocilar(a) si vroia sa demonstreze ...ce sa ajunga ..vreo ministra scolita si batuta'n cap cu toiagul politicii !?
sau vreo profa de economie la vreo universitate din Copenhaga , dupa ce a facut master in CEU si nu s-a maritat ca simtea ca "vrea mai mult" si s-a dus la doctorat in Suedia si visa ca ar putea ajunge si ea ...ministra !?! (sper ca acum nu-si mai doreste asta)
Subscriu.Posted Image
Ce le mai place unora sa ne faca scenarii cum sa traim, unde sa dam copiii la invatat, cum sa ne imbracam, cum sa gandim... O cunostinta de-a mea a dat copilul la o scoala de prestigiu din strainatate si acum de cativa ani nu-si gaseste acel copil locul.. Aici nu-l ia nimeni cu asa diploma, caci nu-si pot permite sa-l plateasca, iar cei de-acolo, ii au pe ai lor.. Stiu, nu este o regula, dar uite ca sunt si din astea.. Posted Image

#1961
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.763
  • Înscris: 19.09.2005

View Posturgenta, on 18 noiembrie 2014 - 17:02, said:

Felicitari pentru casuta ta din Berceni. E o investitie importanta si sper ca va fi tot ce iti vei fi dorit sa te bucuri de casuta ta din Berceni !
Suma investita in casuta din Berceni este totusi una mare, cu ea putea fi tinut un tanar la studii la o facultate de prestigiu din lume.

Sper ca acea casuta din Berceni iti va aduce o utilitate mai mare decat daca investeai banii in o mica fabrica sau tineai un copil la o facultate de prestigiu. Iti urez toate cele bune si fericire in casuta ta din Berceni !
va cunoasteti ?
e vreo gluma cumva ?


#1962
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postdanr, on 18 noiembrie 2014 - 21:40, said:

va cunoasteti ?
e vreo gluma cumva ?
probabil un fost vecin de blocPosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate