Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#1963
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
nu stiu cine este, dar prea din suflet mi-a urat chestiile astea, asa ca nu se putea da decat un raspuns tot din suflet

#1964
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdanr, on 18 noiembrie 2014 - 21:40, said:


va cunoasteti ?
e vreo gluma cumva ?

Are tipul pe "dezbateri" o retorica...

#1965
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
fir'ar , nu se mai face odata curat in casutza asta ... sau poate se apropie momentul si nu mai rezist eu :) ... , sa vedem ce mai am de facut:
- soclul este doar jumatate dat, la naiba, a trecut o vara intreaga ...de spagi
- s-a pus ieri gresie pe terasa din spate ...acum ploua pe ea , la naiba ..vara a trecut :)
- terasa "e stramba" cu vreo 5 cm :) , dar baietzii s-au gasit sa le lase/iasa diferenta exact la o scara lunga, mai precis la contratreapta, ar fi fost un gand ok pt. vreme de vara , sa umple cu ...doua randuri de gresie + "fleoshcaiala" de CM17 ?! vroiam sa o "roteasca" cu 3 cm ..toata terasa (gresia deja pusa) , dar de duminica vine gerul noaptea (minus grade) si parca as vrea sa se castige timp ...plus ca gresia asta nu-mi prea place peste vreo 5 ani o schimbam :) , sau poate ne obisnuim cu ea
- aproape s-au terminat livingul si bucataria: scafe, coltzare, glet, slefuit, amorsa, vopsit , sper sa il termine azi (inca o mana de vopsea pe unde nu s-a dat)
- maine sa termine cu kitul de la gresie (living/bucatarie/hol), a fost o mica ..ciudatenie sa puna gresie si apoi sa slefuiasca tavanul si peretii...s-au umplut rosturile cu glet (evident ca nu au acoperit-o), acum trebuie ..aspirate . sper sa nu le "racaie" cu ceva care sa sparga gresia ; sa foloseasca ceva de lemn . arata tare bine spalate :)
- am luat parchet doar pt. mansarda , cred ca la etaj il pun eu , sa simt ca am facut si eu ceva (oricum etajul ramane gol, fara mobila mult timp) ...sa vad cum iese la mansarda , dar asta abia pe sambata
- vineri sa elibereze etajul si sa se mute la parterul curat, sper sa nu fi murdarit peretii pe la etaj ca trebe iar vopsiti
- tot pana vineri sa termine de finisat scarile: peretii si intre scari (mai trebe doar slefuit/amorsa/vopsit), treptele catre etaj (coltare / slefuit / vopsit)
- azi / maine sa puna gresie si la terasa din fatza + ceva scari (daca / cand nu ploua si sa fie acoperite)
- sambata / duminica / luni pun eu prize si intrerupatatoare , sa vad ce iese ..mai ales la alea cap scara :)
- luni vin "ushierii" , zice ca dureaza cam doua zile sa le puna si apoi vin cu treptele , deci etaj / mansarda de atunci sunt "inchise" patrularii fara papuci de casa :)

ups , am uitat de jegu din curte , ia sa vad:
- parca e platit la primarie un container de gunoi , sa vad cum / daca pot beneficia de asa ceva
- oricum poate luni/marti sa bag si un bobcat + vreo doua gramezi de gunoaie + vreo ..10mc de pamant cu cuie si ierbotenii
sa treaca iarna peste pamantul astfel ravasit sa il taseze pana in primavara

#1966
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
brrrr , tocmai ce a fost cutremur , sper sa nu ne prinda "ala mare" tot la ...etajul 8 al unui bloc din anii '60 :)
( cu toate ca s-ar zice ca este ...facut bine, dzeu stie, dar parca si-a cam trecut "termenul de garantie" de 50 de ani )

#1967
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai NU...
Betonul "traieste" fara reparatii 100 ani!

#1968
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Azi s-au intamplat doua lucruri mari:
- s-a eliberat curtea de muntii de gunoi
( trei carute platite cu ...50ron plus o caruta de "fiare" invelitoare/spray-uri/conserve/capete de profile al etc. ; daca asteptam dupa aranjamentele baietilor nu se mai intampla minunea, astept deja de vreo 4 saptamani )
- au venit usile !!!
( dar nu au sticlele, se pare ca eu trebuie sa le cumpar; usile se prind doar in spuma ...mi se pare ciudat, ei garanteaza cu miile de usi puse, hai ..sute )

Chestii deja "vechi" da' importante:
- in weekend s-a pus parchet la mansarda (plinta nu este pusa inca, "asteptam usile" ..putea fi pusa pana langa usa , sau pe ceilalti trei pereti)
- s-au mai chituit gresiile
- s-a pus grese pe terasa spate ... si s-au incarcat in sfarsit cei 5cm de scara care culmea ...au trebuit incarcati pe toate treptele nu "doar doua ..stai linistit" Posted Image
sa speram ca si tzine "umplutura" asta
- am mai mutat de colo colo 4 roabe de nisip/pietris sa umplu un loc in fata gardului unde se aduna apa , ca atunci cand au facut baietii trotuarele se pare ca au laut tot pietrisul din fatza portzii

M-am chinuit doua zile sa pun prize si intrerupatoare ....n-am pus nici una , da' am facut niste scheeemeee Posted Image ,
maine ma napustesc doar pe prize la mansarda, trebe sa le termin acolo macar, ce dzeu ; sper sa nu mai apara nici o "deturnare".

Dupa desputzire curte, mai trebe "o matura , doua .." data, hai un ..bobcat .. ma vad cu bobcat-eru' maine sa aranjam actiunea de nivelare + derdelus. Apropo , in varful derdelusului ma gandeam sa fac o "casutza din lemn" si sa se urca pe o scaritza acolo Posted Image , si fac uitata treaba cu gaura in derdelus.

Attached Files



#1969
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
asta da lucru de notat: nu stiu prin ce minune, dar cand afara erau 5 grade, la etaj erau ...15 grade (!?) , iar la mansarda si mai mult ..sa fi fost 17 grade, aici nu am masurat
(stateam in pulover si fara caciula in cap, iar montatorii de usi, sa zgribuleau cand coborau la parter)
...hm, nu m-am uitat la contor sa vad daca nu cumva merge continuu ventlatricea de aer cald ce le-am dat-o baietilor sa le fie ok noaptea; dar cel putin azi 6 ore cat am stat eu pe baricade nu era nimic suspect, si nici  aer imbacsit nu era sa zici ca s-a strans caldura sus si ..cu mirosuri cu tot

#1970
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014
hai ca nu mai ai mult rau...
eu zic ca intr-un an, hai maxim 2...te muti! Posted Image



glumesc. Posted Image  
da' eu zic sa le lasi dreaq de "scheme" si "derdelushuri" si tuneluri...
focus, szg! focus!

hai bafta si spor sa ai! Posted Image

Edited by molplro, 24 November 2014 - 21:01.


#1971
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
ma iau cu rachetele sa nu turbez, altcumva nu m-as simti "implinit" si m-as certa pe fiecare rahatzish cu baietii ..lucru nu tocmai bun

#1972
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postszg, on 24 noiembrie 2014 - 20:35, said:

nivelare + derdelus. Apropo , in varful derdelusului ma gandeam sa fac o "casutza din lemn" si sa se urca pe o scaritza acolo Posted Image ,
Moooaamaaa ce misto! Unde sa servesti ceai si vin fiert..... Hai ca m-apuca melancolia, imi aminteste de Busteni....

View Postmolplro, on 24 noiembrie 2014 - 21:01, said:

focus, szg! focus!
Aiurea, cred ca nu mai poate nici el. E dovedit. Ciuruit. Posted Image

Edited by viotl, 24 November 2014 - 22:05.


#1973
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si mie imi tot zic astia ca sta usa numai cu spuma....
Dar eu am pus spuma si cate o negreasa unde sa nu se vada.....Posted Image
Nu mai pui ca am montt usile inainte de sapa si partea de jos a tocului va fi inglobata in sapa!

#1974
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 05.04.2006
Ce-i puscaria aia pe trepte ??? (Nu ca la mine ar fi ceva foarte diferit...)
Cind termini si dai sa aranjezi curtea, asculta-ma si rade vreo 10-15 cm de pamint din toata curtea, o sa scoti citeva masini dar o sa aduci altele. Eu si acum cind mai sap la o floare etc. dau de cuie, cioburi, bucati de caramida, lemn, suvite de tabla ascutita de cum s-a taiat la acoperis.... Gunoiul nu il scoti cu roaba ci cu Raba !

#1975
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ionute...ce ai bre.....nu ai somn???
Sau ai visat urat???

#1976
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostBodCasa, on 22 noiembrie 2014 - 23:24, said:

Pai NU...
Betonul "traieste" fara reparatii 100 ani!
Numai daca e preparat corect si turnat la peste 5C. Se poate turna si la mai putin, dar costa cam dublu. Oricum, chiar acum vad multe betoniere la lucru, desi in nordul orasului sunt fix 0C!
Si eu am inca  solicitari de nisip si pietris de la statii, asa ca ...

#1977
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postionut76, on 25 noiembrie 2014 - 03:07, said:

Ce-i puscaria aia pe trepte ???
e "doar" umplutura din spatele contratreptei, azi aratau superb, sper sa si tzina

View Postionut76, on 25 noiembrie 2014 - 03:07, said:

... rade vreo 10-15 cm de pamint din toata curtea...
mersi, am zis de treaba asta deja

ce s-a mai facut azi:
- o treapta la cada, mergea la fix cu plinta de jos
(o sa fie cam alunecoasa chestia, dar pun niste covorase de trepte scara)
- aproape s-a terminat g+f la scarile terasei spate
- s-au terminat usile de montat
- iar eu ...m-am invartit ca un ...electrician incepator
dar ma simt implinit pt. ca
- am facut scheme la prize / iluminat si sigurante
(acuma stiu exact ce priza/lumina tzine de care siguranta)
- am gasit ca electricianu mi-a "vandut" un diferential de 30mA la pret de 10mA
(asta e daca mergi pe incredere, a fost recomandat)
- am gasit ca tot holul de la mansarda nu era alimentat (!?) ...tabloul avea trei sigurante ce mergeau bine-mersi la trei circuite dar ...nu erau alimentate cu nici o faza (!?)
(s-a grabit "minunea" de electrician, vroiam sa pun poze cu tablourile dar mi-e rusine de "maestria" lui, la ce matze a insirat pe acolo)
- am pus o priza si ...lumina pe scara
( m-am chinuit cu scara asta deoarece maine ..se pun treptele de lemn la scari :) )

lumina pe scara este de genul "cap scara", deci are:
- doua intrerupatoare cap scara: cu cate doua faze si un nul
(la capete: parter, mansarda)
- si un intrerupator in cruce: cu doua faze si doua nuluri
(la mijloc, unde este si doza lor: etaj)

ceva ca in imagine
[ http://www.emil.matei.ro/forum/cruce3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by szg, 25 November 2014 - 21:29.


#1978
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Rade minim 20cm!
Caci nu stii ce s-a mai aruncat si nivelat, pe acolo, cu anii.

#1979
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Posted Image te cred , si sa car vreo ...cate "roabe" de 12mc ?
0.2 x 300mp = 60mc ...5 "roabe" ?! ...ai discount Posted Image ?

sau de fapt ..parca bobcatu nu incarca decat "lopetzi" de 3 mc deci ... 20 bucati Posted Image
...no way !!

Edited by szg, 26 November 2014 - 10:44.


#1980
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
cine stie unde pot face niste gemuletze pt. usi ca mai sus ?
( mate, si unele usor...colorate, la luminator, mai am doua cu asa ceva )
mersi fain

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate