Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#1981
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Mie imi pare rau ca nu am ras mai mult, daca aveam bani si putere de munca radeam 50 de cm ! Pamintul pe care am construit casa are un strat de umplutura adus cu ani in urma sa se ridice/niveleze. Sap cu cazmaua la 25-30 cm si scot citeodata niste pietre, cioburi..pffff, de la un anumit moment incolo am inceput sa le ignor..

#1982
bubusan

bubusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 18.07.2012
Sticla gasesti la Glass Expert - Popesti , ieftine si de toate felurile.

#1983
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
mersi frumos @bubusan, @ionut76 eu cu ce am scos din fosa / dren am pus peste gradina ce era deja cu 30cm mai jos si acum e cu 30cm mai sus ....deci la 60cm in jos tot dau de niste cuie, ar fi aiurea (si la buzunar) sa decopertez atata
in cel mai rau caz decopertez 10cm "de peste tot" pe asta il car undeva , iar restul (de max 20cm), de pe max 150mp, il mut la derdelus ..dar incep cu 10cm doar :) si restul de 10cm ...il pun peste ceilalti 150mp (din fundul curtii), eventual inainte "presar" si niste nisip ;)

#1984
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stiu..dar fa cumva sa nu iti para rau mai tirziu, asa cum imi pare mie ca nu am bagat lama mai adinc la decopertare. Chestia asta cu gradina e foarte importanta fiindca in pamintul ala iti vei pune legumele, florile, copaceii, gazonul.

#1985
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Eu nu vad un dezavantaj cu acesti bolovani, nisip, cuie, caramizi etc... pt plante, ci este chiar un avantaj de afanare al solului . Dezavantajul este doar la partea estetica, daca astea stau la suprafata. Trandafirii si liliacul plantate ...printre bolovani! ok i-am amestecat cu putin pamant si cu nisip ...sunt super bine mersi

#1986
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postionut76, on 27 noiembrie 2014 - 01:48, said:

Nu stiu..dar fa cumva sa nu iti para rau mai tirziu, asa cum imi pare mie ca nu am bagat lama mai adinc la decopertare. Chestia asta cu gradina e foarte importanta fiindca in pamintul ala iti vei pune legumele, florile, copaceii, gazonul.

De acord. Ai mei au casa de vreo 30 de ani si cand mai sapam pe langa, inca mai gasim tot felul de fieratanii pe acolo, sticla, sarme, cuie.. Nu stiu daca or fi toate de la momentul constructiei..sau s-au mai ratacit si pe parcurs, insa e bine sa previi asta inca din etapa curenta..daca se poate...

LE: estetic nu incurca, ...doar is in pamant, insa eu mi-am strambat un harletz cand sapam pe acolo..Bine, in timp, daca mai umbli descultz prin iarba pe acolo..sa nu ai grinionul sa calci in ceva...ascutit si ruginit..

Edited by manghels, 27 November 2014 - 09:34.


#1987
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
am zis ca iau tot ce e la suprafata si il duc departe (10cmx300mp => 30mc de pamantzi aruncati) , acu ca in cei 50cm ramasi mai e o sarma ... sa-si ia papuci puradeii sa nu alerge desculti decat pe ...ipat si pe betoane sau pe dalele ce va trebui sa le pun prin gradina ... sa sara din dala'ndala ca chichician

#1988
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
"better safe than sorry" sau cum zicea bunicu' "paza buna trece primejdia rea" :). Eu unu' sunt patit asa ca as incerca sa las cat mai putine chestii ascutite si ruginite prin pamant...

#1989
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Chestii
- s-au terminat (de saptamana trecuta) de montat treptele/plinta si balustrada
- la mansarda s-a cam terminat si s-a facut curat ..in mare (geamuri/usi, tocuri, mici reparatii etc.) mai ramane de bibilit "ca femeia" ... Posted Image
- au montat baietii (in sfarsit, era "restantza") scocul la camera tehnica dar ...cu inclinatie invers (nu curge spre burlan ci spre perete !?)
- ploua ca naiba in camera tehnica, cu toate reparatiile facute; pe unde dzeu o curge apa nu stiu (pe la coama, pe perete nu ar mai trebui, poate ca o fi alta foaie de tabla ce nu urca sub cea de mai sus si este nitel ..taiata ...) sa se opreasa vremea asta ca sa dau tabla jos sa pun un "lailon" macar pe sub tabla, pana la primavara
- se monteaza gresie pe zona de trecere prin garaj spre camera tehnica, din pacate abia acum vedem ca gresia este de "acelasi model" dar ...alta textura (lucioasa in loc de antiderapanta !?!)
- in loc sa dau 3500 ron pe o statie de dedurizare cred ca cel putin pana in primavara/vara o sa incerc si "bobina" asta
(cicaca transforma ..ceva de genu: Ca(HCO3)2  +  calmat -> CaCo3  +  CO2  +  H2O , o fi bine, n-o fi .... ; zice ca merge "on every pipe material")

Ce trebe ca sa ma pot muta:
- sa nu mai "ploua" in camera tehnica: in ultima instanta o sa dublez astereala cu niste scanduri pe care pun o folie, sa preia picurii, asta daca pana pe 15 decembrie nu pot sa dau tabla jos si sa pun folia sub tabla, mai pot pune o folie chiar peste tabla (indiferent de vreme) , prinsa in suruburile tablei si petrecuta peste coama (poate ca de aici vine buba)
- sa vina mobila: bucatarie, living, dormitor ; in baie parter am o chiuveta + masca de 150 ron + baterie de 40 ron Posted Image ; cand am bani pt. ceva mai fain, o mut in garaj (am functionala o sursa de apa si acolo)
- sa pun odata prizele si becurile/corpuri de iluminat
- perdele/draperii/jaluzele/storuri ...romane (la bowwindow + bucatarie)
- masa extensibila 6/8 persoane + 8 scaune
- mobila baie etaj (cu toate ca etajul nu este mobilat/parchet ci doar mansarda va fi, dar baia de la mansarda trebe sa fie ...facuta incetisor)
- un cuier/pantofar/oglinda/politza pe hol
- sa mut niste fotolii/canapea de la apartament la casa, eventual luat ceva in loc sau mai bine nu, ca si asa cad lucrurile pe noi Posted Image
- sa mut biroul de la apartament la casa (biroul a fost primul corp de mobila luat in apartament Posted Image , pe langa mocheta luata de la firma cand au schimbat-o , un scaun din vecini, un frigider, doua saltele de 90cm una peste alta, inca le am in balcon, cred/trebuie ca le folosesc pt. patu(ri)l(e) copiilor Posted Image )
- sa mai fac un mic credit pt. ca trebuie ; am facut multe credite "mici" pt. ca nu stiam exact in ce stadiu ma prinde iarna, cu minunatii baietzi ce ma (mai) amanau sa-si faca ei micile spagutze, sau doar sa ii prinda iarna la mine Posted Image
- sa testez odata IPATu'
- de aranjat gradina ...pica, nu ne lasa vremea (aluneca bobcatu'), dar un brad cu ghiveci tot iau, sa il plantez in curte Posted Image si sa vina Mosu' in curte la kinderei, sa caute cadourile precum ouale de Pasti Posted Image , fimi-o tre sa le caute nitel mai mult, ca trece prin perioada in care vorbeste s ideseneaza ..prostii Posted Image

Attached Files



#1990
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
update:
- hai ca-mi schimba cesaromu gresia lucioasa cu cea striata, lucru bun, tantilele au ..gresit iar eu nu am verificat
- a venit omu cu scara si a astupat (cu bagheta de lemn) niste goluri de 1 cm ramase deasupra tocului (greseala lor la masuratori) usilor mari de pe hol
- tot ca si conditie de "inainte de mutare" trebe sa fac un gardulet in terasa "anti kinderi atomici"; am aparat de sudura il fac cu taicameu ..hm , inca o chestie de "proiectat" Posted Image
- tot ca protectie sa comand niste profile de trepte (doar la 4 trepte de la intrare, alea mai utilizate), niste banda antiderapanta (asta o pun la toate treptele teraselor si pe marginea terasei), un profil "de trecere" dar care trebe sa acopere o gaura de max 5cm intre gresia living si cea din bucatarie (deci cam de 8cm)

#1991
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Ce ziceai de dedurizare ?? Gasisei o smecherie, care e, unde e ? Ca sunt si eu interesat....in 2 ani aproape mi s-a infundat centrala pe apa calda. Am curatat-o, dar as vrea sa evit aceasta operatiune pe viitor.

#1992
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ce-aveti frate in noaptea asta, e luna plina?
Greuceanu dincolo, tu aici.....
Naspa cu casile astea....multe ginduri....

#1993
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu lucrez la Postdoctorat, sunt foarte ametit, miine ma duc la munca si printre picaturi mai caut ce zic prietenii pe net.

#1994
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image Posted Image
Uuups... Felicitari, bravo, spor si bafta, dom' profesor....
Frate, uneori ma intreb ce ne-om chinui asa, singuri....

O sa incerc sa postez ceva la greuceanu, daca ai timp poate te uiti.....

#1995
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postionut76, on 06 decembrie 2014 - 03:39, said:

Ce ziceai de dedurizare ?? Gasisei o smecherie, care e, unde e ? Ca sunt si eu interesat....in 2 ani aproape mi s-a infundat centrala pe apa calda. Am curatat-o, dar as vrea sa evit aceasta operatiune pe viitor.

eu din lipsa de fonduri incerc acest Calmat, e 900ron fatza de 3500ron o statie de dedurizare, se gaseste la hornb.ch, iar omul spunea ca ar dura decolmatarea tevilor tot la fel de mult precum a durat infundarea lor; ma rog ... informatii de tot felul, dar merita incercat, mai ales ca nu imi distrug "flora" fosei ...din greu cultivata Posted Image
(la statia de dedurizare trebe aruncata saramura undeva)
zice-se ca nu ar fi aceeasi treaba precum acei magneti

niste date tehnice, imi place partea cu debitul Posted Image pare dublu (la Calmat ..ne-plus) fata de statiile de dedurizare

Edited by szg, 06 December 2014 - 08:22.


#1996
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
azi am iar zi de casutza
- sa montez prize ....
- sa dau cu furtunu Posted Image pe gresia de la parter (hol/buc/liv/baie) sa fie curata
- pt ca tot e jeg afara, trebe niste stergatoare si din gradina si de la intrare, si unul inainte de a pune picioarele pe scara cea nou montata
- sa vad ce dzeu are acoperisul, poate o fi simplu si e de la coama, daca nu e , macar prind sub coama un "lailon" si il fixez io cumva contra vantului (cu suruburuile de la tabla pusa)
sa ...
...dar sa se trezeasca odata puradicii mici ca le-a venit Mos Nicolaie in ghetutze
( bobo/cioco/fructe iar pt. baietzel ...nuielusa a primit-o de la gradi deja Posted Image )

Edited by szg, 06 December 2014 - 08:54.


#1997
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Urata nuiaua...
Sau pus la colt ...
Sau pus in genunchi pe coji de nuca...
Urat comunismul...

View Postviotl, on 06 decembrie 2014 - 03:41, said:

Ce-aveti frate in noaptea asta, e luna plina?
Greuceanu dincolo, tu aici.....
Naspa cu casile astea....multe ginduri....

Nuuu...
De cam 10 zile n-a mai fost vreo raza de soare prin Buc...
Nu e soare ca la Bv!



#1998
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
DA tu de undes ti cum e la BV?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate