Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Povestiri iudaice.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMIZRAHIND, on 14 februarie 2013 - 22:14, said:

Daca stau sa ma gindesc, virful tehnologiei la acea vreme le-a permis evreilor sa faca .... tablitele din cupru! E adevarat, ca de o puritate extrem de mare!
Cuprul e altceva, nu are nevoie de aliere si tablitele pot fi forjate suficient de bine. Plus ca nu ai nevoie de o turnare de precizie ci se poate turna si empiric.

Edited by mario_bril, 14 February 2013 - 22:17.


#38
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 14 februarie 2013 - 22:08, said:

36.
Iar Domnul a dat poporului Său trecere înaintea Egiptenilor, ca să-i dea tot ce a cerut. Şi astfel au fost prădaţi Egiptenii.


Adevarat..
Normal, evreii erau robi, asa ca si-au primit contraplata pentru munca.
Jap zdrang.
Ca tot nu va place voua de la izlamu notiunea de dreptate daca nu-i cu sharia

#39
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View PostThinkAbout, on 14 februarie 2013 - 22:17, said:

Normal, evreii erau robi, asa ca si-au primit contraplata pentru munca.
Jap zdrang.
Ca tot nu va place voua de la izlamu notiunea de dreptate daca nu-i cu sharia

Sad but true!

#40
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostThinkAbout, on 14 februarie 2013 - 22:17, said:

Normal, evreii erau robi, asa ca si-au primit contraplata pentru munca.
Jap zdrang.
Ca tot nu va place voua de la izlamu notiunea de dreptate daca nu-i cu sharia


Tocmai ca Pisa declara ca nu erau robi....
Faceau reintregirea familiei

Plata cu japca am auzit doar la banci

#41
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 14 februarie 2013 - 22:16, said:

Cuprul e altceva, nu are nevoie de aliere si tablitele pot fi forjate suficient de bine. Plus ca nu ai nevoie de o turnare de precizie ci se poate turna si empiric.
Da mai, de fapt in desert s-au intalnit cu o caravana care purtau tehnologie ultima generatie si care era croita sa darame piramidele, pe atunci WTC nu existau asa ca le-a livrat material explozibil necesar prelucrarii
Hai ca daca nu-i conspirationist nu mere la voi.

View Postabbulafia, on 14 februarie 2013 - 22:19, said:

Tocmai ca Pisa declara ca nu erau robi....
Faceau reintregirea familiei

Plata cu japca am auzit doar la banci
Nu cred ca Pissa declara ca nu erau robi, insa cred ca sterp crezi ca daca pronunti Pissa te molipsesti de un gram de credibilitate care-ti lipseste cu desavarsire.

Edited by ThinkAbout, 14 February 2013 - 22:23.


#42
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostPisa4you, on 05 februarie 2013 - 09:37, said:

In ebraica, cuvintul care desemneaza sclavia are aceeasi radacina ca cel folosit pentru idolatrie.
Povestea biblica ar putea fi doar fructul unei confuzii de termeni - evreii nu erau sclavi in Egipt, ci idolatri. I
esirea din Egipt ar semnifica astfel unirea triburilor evreiesti intr-un popor sub stindardul monoteismului abrahamic. Nasterea (chiar si a unei religii, cu atit mai mult a unui popor) fiind, de la povestea cu marul, o chestiune dureroasa si complicata, nu e de mirare ca au existat dizidenti.




Rusinica...manipulatoare jalnica...rusinica....da,cine te mai ia in seama pe aici....?
Nazdragii lui Pazvante, poate....

Edited by abbulafia, 14 February 2013 - 22:31.


#43
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 14 februarie 2013 - 22:29, said:

Rusinica...manipulatoare jalnica...rusinica....da,cine te mai ia in seama pe aici....?
Nazdragii lui Pazvante, poate....
Vorba lui kyrre, nici in diagonala nu meriti sa fii citita
In Exod este descris episodul robiei asa ca tu continua cu ineptiile si ipocriziile
Ca te ia in considerare izlamu lu veselu pe motiv ca perii bine, vorba lui mizzulica care a spus ca ai trecut la ei ca evreii este zgarciti.Iar ipocritii dau bine la izlam, fac nota buna in peisaj.
12. Însă cu cât îi împilau mai mult, cu atât mai mult se înmulţeau şi se întăreau foarte, foarte tare, aşa că Egiptenii se îngrozeau de fiii lui Israel.
13. De aceea Egiptenii sileau încă şi mai straşnic la muncă pe fiii lui Israel
14. Şi le făceau viaţa amară prin munci grele, la lut, la cărămidă şi la tot felul de lucru de câmp şi prin alte felurite munci, la care-i sileau cu străşnicie.

Edited by ThinkAbout, 14 February 2013 - 22:47.


#44
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostThinkAbout, on 14 februarie 2013 - 22:46, said:

Vorba lui kyrre, nici in diagonala nu meriti sa fii citita
In Exod este descris episodul robiei asa ca tu continua cu ineptiile si ipocriziile
Ca te ia in considerare izlamu lu veselu pe motiv ca perii bine, vorba lui mizzulica care a spus ca ai trecut la ei ca evreii este zgarciti.Iar ipocritii dau bine la izlam, fac nota buna in peisaj.
12. Însă cu cât îi împilau mai mult, cu atât mai mult se înmulţeau şi se întăreau foarte, foarte tare, aşa că Egiptenii se îngrozeau de fiii lui Israel.
13. De aceea Egiptenii sileau încă şi mai straşnic la muncă pe fiii lui Israel
14. Şi le făceau viaţa amară prin munci grele, la lut, la cărămidă şi la tot felul de lucru de câmp şi prin alte felurite munci, la care-i sileau cu străşnicie.

Draga pe exod il cheama exod pe Pisa o cheama Pisa.
si ea a avut o opinie, ce am citat-o.
nu mai da cu dreptuil in stangul incercand sa-ti scuzi prostiile care le scrii
jalnicele acuze fara suport,fel de fel de aiureli de nici copii de gradinita nu le cumpara.
Ce naiba ! putin respect pentru inteligenta umana....
Crezi ca mi-e placut sa tot sterg cu tine pe jos ??
Am carpe mai de calitate.

#45
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostMIZRAHIND, on 14 februarie 2013 - 21:22, said:

Si totusi, de unde aveau evreii aur sa toarne un vitel? Nu spune nimeni ca ei plecasera cu aurul egyptenilor. Dar poate de asta ii urmareau sa-i omoare pina la Marea Rosie? Pai daca totusi asta au si facut, cum poate Dumnezeu sa-i considere pe hoti "popor ales"? Bineinteles ca trebuie sa fie departe de adevarul istoric aceasta poveste biblica. Acum 3000 de ani, turnarea aurului intr-o forma asa de mare (putea cintari peste 2 tone) necesita tehnologie pe care doar chinezii o aveau.

Ntz, ntz, ntz,...nu erau hoti, si nu furasera aurul egiptenilor.
Iar nicaieri nu scrie ca acel vitel era ''in marime naturala''. 2 tone ??? Posted Image

CAPITOLUL 32
Vitelul de aur.

1. Vazand insa poporul ca Moise intarzie a se pogori din munte, s-a adunat la Aaron si i-a zis: “Scoala si ne fa dumnezei, care sa mearga inaintea noastra, caci cu omul acesta, cu Moise, care ne-a scos din tara Egiptului, nu stim ce s-a intamplat”.
2. Iar Aaron le-a zis: “Scoateti cerceii de aur din urechile femeilor voastre, ale feciorilor vostri si ale fetelor voastre si-i aduceti la mine”.
3. Atunci tot poporul a scos cerceii cei de aur din urechile alor sai si i-a adus la Aaron.
4. Luandu-i din mainile lor, i-a turnat in tipar si a facut din ei un vitel turnat si l-a cioplit cu dalta. Iar ei au zis: “Iata, Israele, dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului!


#46
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 14 februarie 2013 - 22:52, said:

Draga pe exod il cheama exod pe Pisa o cheama Pisa.
si ea a avut o opinie, ce am citat-o.
nu mai da cu dreptuil in stangul incercand sa-ti scuzi prostiile care le scrii
jalnicele acuze fara suport,fel de fel de aiureli de nici copii de gradinita nu le cumpara.
Ce naiba ! putin respect pentru inteligenta umana....
Crezi ca mi-e placut sa tot sterg cu tine pe jos ??
Am carpe mai de calitate.
Pai tocmai din respect pentru inteligenta umana si cunoscand ca esti o cazatura, lipsa ta de credibilitate este zero.
In exod scrie ca au fost facuti Robi, ca tu o bagi pe Pissa la inaintare, dai dovada  ne-neuronala.
Asa ca treci si sterge ce ai scuipat, ca tot iti place, esti femeia mea de serviciu preferata si nici nu trebuie sa te platesc.lingi si scuipi de una singura.
יג. וַיַּעֲבִדוּ מִצְרַיִם אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּפָרֶךְ:

Edited by ThinkAbout, 14 February 2013 - 23:01.


#47
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postsalomee, on 14 februarie 2013 - 22:58, said:


Ntz, ntz, ntz,...nu erau hoti, si nu furasera aurul egiptenilor.
Iar nicaieri nu scrie ca acel vitel era ''in marime naturala''. 2 tone ??? Posted Image

CAPITOLUL 32
Vitelul de aur.

1. Vazand insa poporul ca Moise intarzie a se pogori din munte, s-a adunat la Aaron si i-a zis: “Scoala si ne fa dumnezei, care sa mearga inaintea noastra, caci cu omul acesta, cu Moise, care ne-a scos din tara Egiptului, nu stim ce s-a intamplat”.
2. Iar Aaron le-a zis: “Scoateti cerceii de aur din urechile femeilor voastre, ale feciorilor vostri si ale fetelor voastre si-i aduceti la mine”.
3. Atunci tot poporul a scos cerceii cei de aur din urechile alor sai si i-a adus la Aaron.
4. Luandu-i din mainile lor, i-a turnat in tipar si a facut din ei un vitel turnat si l-a cioplit cu dalta. Iar ei au zis: “Iata, Israele, dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului!


Daca ar fi fost in marime naturala ar fi avut 14 tone. Ca ghici care este densitatea aurului, adica greutatea pe metru cub? Deci, de 7 ori mai mic decit marimea naturala si tot greu ar fi fost. Si in plus, de citi cercei, de la cite femei ar fi fost adunat? Asta ne duce cu gindul la intrebarea: Citi erau evreii care-l insoteau pe Moise? Daca o luam matematic, posibil sa aflam si mai multe.

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 14 februarie 2013 - 22:58, said:

Ntz, ntz, ntz,...nu erau hoti, si nu furasera aurul egiptenilor.
Iar nicaieri nu scrie ca acel vitel era ''in marime naturala''. 2 tone ??? Posted Image

CAPITOLUL 32
Vitelul de aur.

1. Vazand insa poporul ca Moise intarzie a se pogori din munte, s-a adunat la Aaron si i-a zis: “Scoala si ne fa dumnezei, care sa mearga inaintea noastra, caci cu omul acesta, cu Moise, care ne-a scos din tara Egiptului, nu stim ce s-a intamplat”.
2. Iar Aaron le-a zis: “Scoateti cerceii de aur din urechile femeilor voastre, ale feciorilor vostri si ale fetelor voastre si-i aduceti la mine”.
3. Atunci tot poporul a scos cerceii cei de aur din urechile alor sai si i-a adus la Aaron.
4. Luandu-i din mainile lor, i-a turnat in tipar si a facut din ei un vitel turnat si l-a cioplit cu dalta. Iar ei au zis: “Iata, Israele, dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului!

Problema care se pune este turnarea efectiva, am specificat anterior ca nu este deloc o problema rezolvabila din punct de vedere tehnic in conditii de desert si mai ales cand nu te pricepi. Dar ia spune-mi cam ce dimensiuni crezi ca avea vitelul respectiv? Asa de curiozitate...

View PostMIZRAHIND, on 14 februarie 2013 - 23:08, said:

Daca ar fi fost in marime naturala ar fi avut 14 tone. Ca ghici care este densitatea aurului, adica greutatea pe metru cub? Deci, de 7 ori mai mic decit marimea naturala si tot greu ar fi fost. Si in plus, de citi cercei, de la cite femei ar fi fost adunat? Asta ne duce cu gindul la intrebarea: Citi erau evreii care-l insoteau pe Moise? Daca o luam matematic, posibil sa aflam si mai multe.
Stai ca aflam imediat daca ne spune cam ce dimensiuni crede ca ar fi avut vitelul intrucat in Biblie nu sunt specificate. Dar daca pentru vitel au avut cerceii, pentru chivot de unde au mai scos cateva sute de kilograme?

Numarul de cercei ii aflam imediat intrucat stiu greutatea maxima pe care o poate suporta urechea umana fara ca aceasta sa se sfartece sau sa devina o povara. Si asta o stiu din practica.

Edited by mario_bril, 14 February 2013 - 23:14.


#49
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 14 februarie 2013 - 23:10, said:

Problema care se pune este turnarea efectiva, am specificat anterior ca nu este deloc o problema rezolvabila din punct de vedere tehnic in conditii de desert si mai ales cand nu te pricepi. Dar ia spune-mi cam ce dimensiuni crezi ca avea vitelul respectiv? Asa de curiozitate...
Nici tu nu te pricepi, ai bagat din burta vreo 200 de grade celsius mai mult
printre altele am vazut un documentar acum vreo 2 ani din ghana in care aratau cum in conditii primitive separau aurul din pepita si-l turnau in lingouri
http://www.aljazeera...1310331931.html

#50
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View Postmario_bril, on 14 februarie 2013 - 23:11, said:

Problema care se pune este turnarea efectiva, am specificat anterior ca nu este deloc o problema rezolvabila din punct de vedere tehnic in conditii de desert si mai ales cand nu te pricepi. Dar ia spune-mi cam ce dimensiuni crezi ca avea vitelul respectiv? Asa de curiozitate...


Stai ca aflam imediat daca ne spune cam ce dimensiuni crede ca ar fi avut vitelul intrucat in Biblie nu sunt specificate. Dar daca pentru vitel au avut cerceii, pentru chivot de unde au mai scos cateva sute de kilograme?

Numarul de cercei ii aflam imediat intrucat stiu greutatea maxima pe care o poate suporta urechea umana fara ca aceasta sa se sfartece sau sa devina o povara.
Nassim calculase dupa descriere ca Chivotul ar fi cintarit cam 2 tone.

#51
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 14 februarie 2013 - 23:11, said:

Dar daca pentru vitel au avut cerceii, pentru chivot de unde au mai scos cateva sute de kilograme?
Pai ce s-a intamplat cu vitelul?

#52
MIZRAHIND

MIZRAHIND

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 29.01.2013

View PostThinkAbout, on 14 februarie 2013 - 23:14, said:

Nici tu nu te pricepi, ai bagat din burta vreo 200 de grade celsius mai mult
printre altele am vazut un documentar acum vreo 2 ani din ghana in care aratau cum in conditii primitive separau aurul din pepita si-l turnau in lingouri
http://www.aljazeera...1310331931.html

Desigur ca si papuasii au AZI tehnologie, dar noi vorbim de peste 3000 de ani in urma.

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMIZRAHIND, on 14 februarie 2013 - 23:15, said:

Nassim calculase dupa descriere ca Chivotul ar fi cintarit cam 2 tone.
Nu stiu cam cat era de gros capacul insa stiu dimensiunile: 1.310 x 790 mm. Acum, presupunand o grosime de minim 10 mm din considerente tehnice, rezulta un volum de 10.349 de cm3 care inmultita cu densitatea de 19,3 g/cm3 da o greutate de 199.735,7 grame adica aproximativ 200 de kilograme.

#54
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMIZRAHIND, on 14 februarie 2013 - 23:20, said:

Desigur ca si papuasii au AZI tehnologie, dar noi vorbim de peste 3000 de ani in urma.
Pai sarcofagul lui tutankamon arata existenta unei tehnologii
de asemenea o alta serie de obiecte din aur demonstreaza ca se pricepeau la prelucrarea aurului.
in plus fusesera pusi la muncile grele evreii, aveau cunostiinte despre producerea caramizilor din lut, stiau sa construiasca un cuptor de exemplu, daca ne luam dupa biblie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate