Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Windows 7 Starter

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
Vreau sa pun Win 7 Starter . Am descarcat utilitarul pentru indepartarea ei.cfg l-am dezarhivat, si l-am folosit pe imaginea .iso descarcata in pc cu windows 7 home premum. Apoi am facut stick bootabil , am pus win pe el , si nu ma lasa sa aleg ce windows sa instalez. Imi baga fortat Home premium. Daca incerc sa il sterg cu acel utilitar dupa ce l-am pus pe stick , nu il gaseste. Alte idei ?Sa pot instala Starter ?

Edited by ursu_florin2002, 25 January 2013 - 16:35.


#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ti-am mai zis intr-un post anterior - daca folosesti stick-ul ( valabil doar ptr stick ) nu mai e nevoie de acel utilitar - te duci pur si simplu dupa ce ai facut stick-ul cu utilitarul Microsoft in folderul sources si stergi fisierul. Nu are cum sa te mai bage fortat in Home Premium daca e imagine luat din topicul indicat - imagine oficiala. Doar daca e ceva piratat modificat...

#39
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Posteiffel, on 25 ianuarie 2013 - 16:53, said:

Pai ti-am mai zis intr-un post anterior - daca folosesti stick-ul ( valabil doar ptr stick ) nu mai e nevoie de acel utilitar - te duci pur si simplu dupa ce ai facut stick-ul cu utilitarul Microsoft in folderul sources si stergi fisierul. Nu are cum sa te mai bage fortat in Home Premium daca e imagine luat din topicul indicat - imagine oficiala. Doar daca e ceva piratat modificat...

Dupa ce am facut stickul , ma duc cu acel utilitar in folderul sources , si nu gasete nimic in el.Vad ca acel utilitar cauta sa deschida imagini .iso

#40
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai intai descarca imaginea de Win7 ultimate de pe forum, si cu acel soft stergi ei.cfg.

LE. Mda imaginea de pe forum nu are starter.....
LE2. Are, dar am descarcat imaginea gresita, am luat varianta x64 Posted Image

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 25 January 2013 - 17:35.


#41
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Posteiffel, on 25 ianuarie 2013 - 16:53, said:

Pai ti-am mai zis intr-un post anterior - daca folosesti stick-ul ( valabil doar ptr stick ) nu mai e nevoie de acel utilitar - te duci pur si simplu dupa ce ai facut stick-ul cu utilitarul Microsoft in folderul sources si stergi fisierul. Nu are cum sa te mai bage fortat in Home Premium daca e imagine luat din topicul indicat - imagine oficiala. Doar daca e ceva piratat modificat...
Zici mai intai ca NU MAI E NEVOIE DE ACEL UTILITAR , apoi TE DUCI PUR SI SIMPLU DUPA .....CU UTILITARUL MICROSOFT... nu stiu nici eu cum sa fac.

#42
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
1. El vroia sa zica ca softul de la microsoft cand il folosesti pentru a face sticku bootabil, iti dezarhiveaza acea imagine .ISO, dupa care intri frumusel pe stick si stergi acel ei.cfg.
2. Sau descarci imaginea ISO X17-59463.iso(aka Windows 7 Ultimate x86 cu sp1), deschizi softul eicfg utility si alegi imaginea .ISO (aia cu X17 etc),o sa primesti un mesaj ca ei.cfg a fost sters, dupa care faci sticku bootabil cu softul ala de la microsoft sau manual, sau cu Rufus sau cu alt soft care o mai fi....

Inteles?

Edited by xxvirusxx, 25 January 2013 - 21:41.


#43
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008
A rezolvat problemaPosted Image

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postursu_florin2002, on 25 ianuarie 2013 - 20:29, said:

Zici mai intai ca NU MAI E NEVOIE DE ACEL UTILITAR , apoi TE DUCI PUR SI SIMPLU DUPA .....CU UTILITARUL MICROSOFT... nu stiu nici eu cum sa fac.
Utilitar Microsoft - USB Tool-ul - ca sa faci stickul USB.
Acel ei.cfg removal tool nu e facut de Microsoft si asa cum am mai spus permite scoaterea ei.cfg din IMAGINE.

Ca sa-l scoti de pe stick folosesti explorerul.

#45
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Posteiffel, on 26 ianuarie 2013 - 16:07, said:

Utilitar Microsoft - USB Tool-ul - ca sa faci stickul USB.
Acel ei.cfg removal tool nu e facut de Microsoft si asa cum am mai spus permite scoaterea ei.cfg din IMAGINE.

Ca sa-l scoti de pe stick folosesti explorerul.
Acum am inteles. Am crezut ca ii zici  utilitar  celui ce scoate ei.cfg. Eu il descarcam de aici de pe Softpedia. Am rezolvat pana la urma. Ms.

#46
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Poate nu am fost atent, dar stie cineva sa imi spuna cerintele minime pentru ca Win7 Starter sa ruleze bine pe un sistem?
Ma gandeam daca un Acer d250 ar face fata la asa ceva, cu rezerva ca RAM ii voi pune 2 Gb, dar mai incolo.

#47
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008
Va merge... stai linistitPosted Image

#48
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Postbonygy, on 14 februarie 2013 - 08:31, said:

Poate nu am fost atent, dar stie cineva sa imi spuna cerintele minime pentru ca Win7 Starter sa ruleze bine pe un sistem?
Ma gandeam daca un Acer d250 ar face fata la asa ceva, cu rezerva ca RAM ii voi pune 2 Gb, dar mai incolo.
Asa, ca idee...eu i-am pus Windows 8 pe el , si iti spun ca ruleaza mult mai bine chiar si decat Win 7 Starter.

Se face o modificare la rezolutia video,

Quote

Pentru ca aplicatiile din Windows Store sa functioneze optim trebuie ca rezolutia ecranului sa fie de cel putin 1.366 x 768.


#49
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Windows 8? Pai, sa inteleg ca cere mai putin resurse decat 7?

#50
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Da, Windows 8 a fost optimizat sa ruleze si pe configuratii mai slabe, de asta pe sisteme pe care Windows 7 cam agata 8-le merge destul de bine.

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Are si nu are cerinte mai jos. Mai exact are am aceleasi cerinte ca 7, doar ca in plus cere ca procesorul sa aiba implementate anumite functii hardware. Pe care de ex un P3 sau P4 nu le au.
Doar ca fiind un pic castrat fata de 7 necesita mai putina memorie si e un pic mai bine optimizat ptr proesoare slabe.

Si eu am testat 8-ul pe un netbook cu N270 si a mers ok. Mai putin cand isi facea maintenanta - tinea HDD-ul in 100% si-l omora. Nu mai puteai face nimic pe el.

#52
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
In concluzie: pe Acer Aspire One d250, cu

Procesor: Intel Atom N280 – 1.6GHz
Memorie: 1 GB DDR2 (o voi extinde la 2 GB)
Grafica: Intel GMA
160GB HDD SATA

imi va merge bine win8? Actualmente am XP-ul pe el si ma gandeam sa fac o chestie mai calumea...
driverele care se folosesc in XP ar fi compatibile? Intreb ca sa nu ma trezesc ca trebuie sa o iau de la capat cu instalarile de windows...

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Va merge, dar - ai nevoie de drivere noi - ptr grafica cele mai bune sunt ultimul driver ptr Windows 7 ( ptr 8 nu mai exista drivere, iar cel pus prin WU desi teoretic e mai nou e strict limitat la afisare ).

Nu vei simti diferente fata de XP - cu acea mentiune - Automatic maintenance, cand o face nu mai poti lucra la el..

#54
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Mai citeam ca "interfata pentru noua sistem a fost mai mult construita avand in vedere modalitatea de utilizare a unor dispozitive touchscreen, fiind mult mai greu de utilizat cu un mouse si tastatura." SURSA
Ce sa inteleg? Ca il voi instala si doar ma voi uita la el din moment ce nu am touchscreen?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate