Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Casa mica P+M

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#55
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Fiind constans in primul rand de buget, voi incerca sa adopt o varianta care sa nu duca la niste costuri foarte ridicate. Recunosc ca nu m-am documentat in ceea ce priveste costurile unei astfel de scari.
E adevarat ca parca "da" mai bine o astfel de scara cand este situata in living, insa incerc sa ma obisnuiesc si cu ideea ca va fi de beton.
Nici varianta unei scari de lemn nu este total iesita din calcule, insa nu-mi place sa simt trepidatul si scartaitul specific unei scari de lemn.

#56
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postthe_lion, on 18 februarie 2014 - 11:56, said:

Fiind constans in primul rand de buget, voi incerca sa adopt o varianta care sa nu duca la niste costuri foarte ridicate. Recunosc ca nu m-am documentat in ceea ce priveste costurile unei astfel de scari.
E adevarat ca parca "da" mai bine o astfel de scara cand este situata in living, insa incerc sa ma obisnuiesc si cu ideea ca va fi de beton.
Nici varianta unei scari de lemn nu este total iesita din calcule, insa nu-mi place sa simt trepidatul si scartaitul specific unei scari de lemn.
Eu TE ROG sa nu o faci din beton. Nu este nici ieftina nici frumoasa. Eu am trepte din lemn de molid de 60mm grosime(vezi foto). Nu am absolut nici o problema cu ele.

Attached Files



#57
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Varianta la care ma gandisem eu era una care sa aiba vangurile de metal, treptele de lemn masiv prinse pe vanguri, apoi sa plachez cumva vangurile tot cu lemn, astfel incat prinderile sa nu mai fie vizibile.
In cel mai defavorabil caz, ma gandeam sa imbrac vangurile intr-un alucobond care imita lemnul.

#58
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
O astfel de scara costa in jur de 5000 euro (ca sa iti faci o idee asupra pretului). Si noi o sa ne facem ceva similar. Am ales varianta cu un singur vang vizibil deoarece pentru scari flotante trebuie sa torni o centura de beton. Teoretic s-ar putea prinde si in caramida cu ancore chimice.

#59
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postalinaggg, on 18 februarie 2014 - 14:19, said:

O astfel de scara costa in jur de 5000 euro (ca sa iti faci o idee asupra pretului). Si noi o sa ne facem ceva similar. Am ales varianta cu un singur vang vizibil deoarece pentru scari flotante trebuie sa torni o centura de beton. Teoretic s-ar putea prinde si in caramida cu ancore chimice.
Eu am 4 rampe si 2 podesturi :  parter-etaj si etaj - pod
28 trepte de 60x300x900
2 podest de 900x1800
OL 150x12 - vanguri.
La stadiul de "fara balustrada", am cheltuit cu ea 1300 euro.

Attached Files



#60
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
In pret sunt 18 trepte cu un podest, balustrada de sticla cu mana curenta de lemn si doar un vang vizibil. Oferta facuta de o firma specializata...eu nu m-as pricepe sa o fac Posted Image dar cam pe aici se invart preturile la firmele care se ocupa cu asa ceva sau cel putin atat mi-au oferit mie Posted Image

Carcasele pentru trepte din stejar si au cam 9 cm inaltime.

Edited by alinaggg, 18 February 2014 - 14:51.


#61
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Revenind la avize, a avut cineva aviz de la Comisia Tehnica de Circulatie a PMB?

Pe scurt, la mine problema sta in felul urmator: intreaga latura din spate a terenului (o fasie de cca 4.5m latime) este afectata de un PUZ prin care o strada care momentan se infunda in terenul meu ar trebui strapunsa pana la intersectia cu o alta strada. Eu am evidentiat in planul de situatie aceasta retragere, suplimentar fata de zona afectata fiind retras cu inca 5m (deci in total 9.5m retragere fata de fundul proprietatii). Mentionez totodata ca accesul in curte se face pe latura opusa, terenul avand deschidere la 2 strazi.
Din cate am vb cu arhitectul, inteleg ca pentru acest aviz trebuie o "mini-documentatie" speciala, semnata de cineva cu o anumita specialitate? A mai avut cineva o situatie de acest gen?

Edited by the_lion, 18 February 2014 - 15:54.


#62
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Update la mijloc de martie: am depus toate avizele, inclusiv cele 2 avize legate de circulatii (de la SPU-DGDU si Comisia Tehnica de Circulatii). Pentru acestea 2 din urma am colaborat cu un urbanist pentru realizarea documentatiei si sustinerea acesteia in fata comisiei. Sper ca in 2-maxim 3 sapt sa am toate avizele.

Pana o sa primesc varianta de la un_arhitect, atasez schita facuta de mine sa mai dezbatem putin. Dupa cum spuneam, din ratiuni de buget a trebuit sa mai reduc din amprenta casei, de la cca 113mp pana pe la 94mp.
Imaginea pe exterior nu va suferi mari modificari, planurile initiale sunt pe pag.3 la postul #40.
Mentionez ca centrala o voi monta in bucatarie (inca studiez posibilitatea de a monta un boiler in punctul sanitar de langa). Camara nu am prevazut pentru ca pe teren mai am o casa pe care o voi folosi pentru depozitare.

Attached Files


Edited by the_lion, 11 March 2014 - 00:33.


#63
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Am primit si planurile de la arhitect. Sectiunea este prin zona celor 2 dormitoare.
Vor mai fi doar foarte mici modificari: nu vreau sa inchid spatiul de sub scara ci sa-l pastrez in living, acces pe terasa si din laterala dreapta.
Comentarii, sugestii?

Attached Files



#64
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Pentru avizul de salubritate, contractul se poate face cu orice firma de salubritate sau de una agreata pentru sectorul respectiv?

#65
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
O intrebare (in special pentru cei care au construit sau construiesc acum in sect.6): planul de situatie din documentatia pentru autorizatia de constructie trebuie realizat obligatoriu pe o ridicare topo a terenului? Daca da, aceasta ridicare topo trebuie sa aiba si viza OCPI, sau este suficienta doar stamplila cadastristului?
Mentionez ca am cadastrul facut, insa nu si aceasta ridicare topo.

#66
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Atasez planurile de fundatie din documentatia pentru autorizatia de constructie pentru dezbatere.
Ce ma preocupa acum sunt urmatoarele:
- Adancimea de fundare de 0.9m este suficienta? In studiul geotehnic aceasta este adancimea maxima de inghet specificata.
- Talpa acea de fundatie nearmata este ok cu zona seismica din Buc? Structuristul mi-a explicat ca pentru o casa P+M este suficient, normativul P100 nefacand o delimitare intre constructii mici de tip P sau P+M si cele cu mai multe etaje, cei mai multi structuristi alegand varianta de fundare si armare maximala.
Astept parerile celor avizati.

Attached Files



#67
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Nimic nimic? Nici o parere..?

#68
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
O alta intrebare, lasand deschisa discutia si despre fundatii...
Ce varianta ar fi mai ok pentru tevile de scurgere (canalizare):
1. Din bucatarie + WC serviciu sa se iasa cu o scurgere chiar prin peretele din fata (prin fata scarilor de intrare in casa) unde trebuie facut un camin (?) apoi aceasta sa ocoleasca casa spre stanga unde sa se intalneasca intr-un alt camin cu scurgerea de la baie (care iese si ea prin fundatie) - traseul cu rosu
2. Bucataria + WC serviciu, apoi teava sa mearga pe sub placa urmand holul, trece printr-o grinda de fundare, ajunge la baie apoi trece prin grinda de fundare spre exterior - traseul cu albastru.

later edit: nu pot atasa planul...

Edited by the_lion, 07 May 2014 - 15:08.


#69
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Si atasamentul...

Attached Files



#70
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Din casa se pleaca cu traseul cel mai scurt catre afara. Asadar, traseul albastru este exclus. Camin ar mai trebui si acolo unde e curba la 90 de grade.

#71
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Merci pentru opinie, acelasi lucru mi l-au spus si arhitectul impreuna cu inginerul de instalatii. Inclusiv de acel camin pe care nu l-am mai figurat eu, cand teava coteste la stanga.
Totusi, mi se pare destul de lung traseul pana la fosa, plus ideea de a avea inca doua capace de canal prin curte nu ma prea incanta...
Dar probabil ca astea sunt normele de proiectare cu privire la instalatii....pe partea asta nu ma pricep deloc si de-asta am rugat si opinia voastra.

#72
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asa stiu si eu, dar asta nu inseamna ca nu poti scoate pe traseul albastru, sxoti teava si pe traseul rosu pana la exterior si, in caz de probleme cu tevile (riscul e de fisuri pentru cazul in care se taseaza terenul de sub casa), faci comutarea.
Totusi, trebuie vorbit cu cei de specialitate, ca eu una nu pricep cum te prinzi ca au crapat tevile de sub casa...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate