Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Casa mica P+M

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#73
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Pai se colmateaza si iti da veceu pe afara. Asa afli. In plus, apa ajunsa la fundatie e broblem mare. De ce sa risti asa ceva cand poti trage traseul pe afara? E 8-10 lei metrul de teava de canal.

Caminul ala pe colt poti sa il astupi cu o placa de ciment si sa pui pamant peste el sa nu se vada. Ar fi util tot pentru cazul in care se infunda teava. Nu imi dau seama de distante din poze dar un sarpe din ala de desfundat nu cred ca are mai mult de 15 m asa ca din camin in camin si din casa in camin ar fi bine sa ai maxim 10-13 m.

#74
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Se colmateaza daca intra cateva zeci de grame de pamant pe zi? Asa o fi, chiar nu stiu, mie imi pare putin probabil.

#75
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Asa cum am vorbit si cu arhitectul, voi merge pe varianta cu teava prin exterior, care este cea mai safe. Nu zice rau nici laleaua cu un al doilea traseu pastrat doar ca solutie de avarie....costurile nu sunt de speriat. Singura "problema" o aveam sa zic asa la nivel estetic, insa mai bine mai sigur decat doamne fereste sa fiu nevoit sa sparg placa in caz de avarie...
Schita facuta este una minimalista ca sa vedeti despre ce vorbeam, plus ca am omis probabil sa ma figurez inca un camin in partea din dreapta jos. In plus, curbele de 90 grade (daca e cazul) vor fi facute din cot de 135 (sau 45, daca vreti) + teava dreapta + alt cot de 135.

#76
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Mie nu teava imi pare problema in cazul rosu, nu costul ei... ci probleme la turnarea trotuarelor, compactarea pamantului de sub ele. Am si eu tevi sub trotuare si asta ar fi singura problema.

#77
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
As putea face traseul catre fosa/canalizare dincolo de trotuar, pe o zona cu pamant-iarba.

#78
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Pai toti avem tevi pe sub trotuar. Eu o sa trag si gazul pe sub trotuar.

#79
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Ai grija
- cota iesire din casa
-traseul (coturi ca astea au alte pante)
-lungimea traseului
toate aste determina cota la care ajungi cu coducta la bransament canalizare - fie centrala fie fosa. Si aceasta cota nu poate fi prea mult pacalita.

#80
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, stiu, si eu voi avea la fel, nu le pot trage pe langa... ziceam care e problema pentru mine.

#81
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
In cele din urma am reusit sa scot toate avizele necesare si sa depun pentru autorizatia de constructie, am primit termen 01.07.2014. Sper sa reusesc sa incep pe la mijlocul lunii iulie.

Am primit totodata de la echipa de proiectare proiectul PTh de rezistenta, am cca 100 mc beton si 5.5 t fier.
Atasez si cateva planuri de la fundatie, stalpi, grinzi si sarpanta.

Attached Files


Edited by the_lion, 22 May 2014 - 07:57.


#82
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Arata bine. Nu vad planul de cofraj la placa de peste parter , insa ai nevoie de o grinda de bordaj la casa scarii. Cam la 1.30- 1.50 fata de axul 3 , inspre 2. Nu poti lasa fierul de placa agatat in aer. E nevoie de o grinduta pe care sa reazeme.
La stalpi nu se observa diametrul barelor longitudinale.
Grinzile de peste parter mi se par cam joase 2.75 - 0.45 grinda - 10 sapa si finisaj grinda = 2.20 m . Cam putin.
Distanta interax de 55  la capriori e cam mica. Ar rezulta 47 dinstanta intre capriori. Prea desi la lungimile care sunt pe plan.




#83
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 07:53, said:

Atasez si cateva planuri de la fundatie, stalpi, grinzi si sarpanta.
Frumos proiect, dar din punct de vedere al Eficientei Energetice - lasa de dorit. Stiu situatia cand structuristii spun ca nu este in sarcina lor, arhitectul ca nu este in sarcina lui si beneficiarul ramane cu o casa frumoasa si scumpa in intretinere. La placa de pe sol Normativul C107/1(modificat in 2010) la capitolul "valori minime" prevede mult mai mult decat 10cm de polistiren. Elevatia trebuie si ea termoizolata pe amble parti.. Peste peretii exteriori prevede minim 15cm de polistiren pentru zona Bucuresti.. La sarpanta cu doar 20 cm de termoizolatie nu vei reusi sa incadrezi casa intr-un consum de pana in 100 kWh/(mp an).
Ca sa te convingi - roaga arhitectul sa te indrume catre cineva care efectuiaza calculul lui "G" .Posted Image

Edited by andreilesan, 22 May 2014 - 09:18.


#84
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
@doarUnom - exista si acea grinda de bordare, se vede in planul de cofrare. Din pacate nu pot atasa acum acel plan, il voi posta diseara.
Totodata, din acel plan de cofrare se observa ca grinzile de 45cm sunt doar intre axele 2-3 si B-D, deci sunt doar 3 grinzi de 45cm. Cota "0" este cota pardoselii finite, deci inaltimea libera sub grinda de 45cm va fi de 2.3m. Exista o singura zona libera, intre axele C2-C3 unde acea grinda traverseaza zona de intrare in living, in rest grinda este inchisa de pereti.

Acum observ ca in pdf-ul cu detaliile de la stalpi nu se vad diametrele barelor longitudinale. In principiu, stalpii de 30x30 au 4 bare de fi16 si 4 bare de fi12, iar stalpii de 30x40 au 8 bare de fi16.

Referitor la sarpanta, aceasi nelamurire am avut-o si eu cu privire la interax-ul capriorilor, structuristul insa afirma ca daca mareste interaxul trebuie sa mareasca si dimensiunile capriorilor.


@andreilesan - interesant ce zici tu acolo, insa pana acum eu nu am vazut un proiect care sa contina detaliile de izolare la nivelul la care zici tu acolo. La sarpanta sunt 25cm vata minerala. Ma gandeam ca doar peretele dinspre nord sa-l izolez cu polistiren de 15cm , cel dinspre sud este oricum umbrit de terasa.

Edited by the_lion, 22 May 2014 - 10:14.


#85
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 09:47, said:

@andreilesan - interesant ce zici tu acolo, insa pana acum eu nu am vazut un proiect care sa contina detaliile de izolare la nivelul la care zici tu acolo. La sarpanta sunt 25cm vata minerala. Ma gandeam ca doar peretele dinspre nord sa-l izolez cu polistiren de 15cm , cel dinspre sud este oricum umbrit de terasa.
Posted Image Nu te supara pe mine. Nu am intervenit pe topicul tau ca sa fac spectacol, nu vand materiale si nici nu prestez servicii de anvelopare. Doar am intrat si am vazut o casuta interesanta ca si aspect, dar cu hibele de care ti-am mai amintit mai sus.
Faptul ca nu ai vazut pana acum nu este un criteriu.. In 98, cand gazele erau 64 USD pentru 1000 mc nici nu puteam visa ca peste 10 ani vor ajunge la 300 Euro.. Daca iti spuneam ca asa va fi - ai fi spus in 98 ca "nu se poate"Posted Image ...
Deci, daca consideri ca nu merita sa conversam - promit sa nu mai deranjez acest topic (dar peste vre-o cativa ani vrei nu vrei iti vei aminti despre aceasta discutie)...Posted Image

#86
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
In normative is trecute rezistentele termice, nu?
Stiu ca eu am 10 cm polistiren expandat si sunt la limita cu coeficientii dupa normativul din 2011, ca zicea despre placa la sol si nu despre coeficienti pentru izolatia de SUB placa?
Intreb ca m-ai panicat, am sters fisierele parcurse in perioada de constructie la rosu si mi-ar trebui o vesnicie sa le refac.

Deci... mai retin ca la placa pe sol e mai mica rezistenta ceruta de normativ decat la placa sub pod; la aia sub pod cere rezistenta minima 5 m2K/W, ceea ce iese ok cu 25 de cm de vata (mie mi-a dat 6 m2K/W cu o vata medie si constructorul meu imi recomanda 30, adica rezistenta cam 7).
La peretii exteriori nu retin, dar stiu ca la 10 cm de expandat obtineam rezistenta minima fara sa mai pun caramida la socoteala. La placa de pe sol imi iesea cam 4 m2K/W rezistenta fara sa pun in calcul cimentul sau finisajele, acolo eram la limita ori sub.
Nu retin sa se fi cerut izolarea fundatiilor sub cota terenului...

Scuze ca te bombardez asa, m-ai cam speriat. :P

#87
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postlalea, on 22 mai 2014 - 10:54, said:

In normative is trecute rezistentele termice, nu?
Posted Image  Daca te referi la Anexa nr.3 la Normativul C107/1 modificat in decembrie 2010, atunci raspunsul meu este : Da, insa sunt trecute valorile minime.

View Postlalea, on 22 mai 2014 - 10:54, said:

Stiu ca eu am 10 cm polistiren expandat si sunt la limita cu coeficientii dupa normativul din 2011, ca zicea despre placa la sol si nu despre coeficienti pentru izolatia de SUB placa?
Posted Image Cum sa fii la limita, cu doar 10cm esti in "afara domeniului"..Posted Image  Cum aflu rezistenta termica? Impart 0,1m de polistiren la conductibilitatea lui termica. Daca admitem o valoare medie a conductibilitatei polistirenului de, sa zicem, 0,035 W/(m K), rezulta ca R=0,1:0,035= 2,857 mpK/W.. In timp ce Normativul cere minim 4,5..

View Postlalea, on 22 mai 2014 - 10:54, said:

Intreb ca m-ai panicat, am sters fisierele parcurse in perioada de constructie la rosu si mi-ar trebui o vesnicie sa le refac.
Dragilor nu scriu aici ca sa va panicati, scriu ca sa atrag atentia ca in contextul actual al politicii energetice - nu se mai "merge si asa"..

View Postlalea, on 22 mai 2014 - 10:54, said:

Deci... mai retin ca la placa pe sol e mai mica rezistenta ceruta de normativ decat la placa sub pod; la aia sub pod cere rezistenta minima 5 m2K/W, ceea ce iese ok cu 25 de cm de vata (mie mi-a dat 6 m2K/W cu o vata medie si constructorul meu imi recomanda 30, adica rezistenta cam 7).
La placa de pe sol nu mai revin.. La pod, asa este, Normativul cere minim 5,0 mpK/W.. si cu 25cm de vata, intradevar se respecta conditia aceasta obligatorie, INSA aceasta conditie nu este si suficienta.  Constructorul tau se vede ca stie ceva, adica s-a mai ciocnit cu astfel de aspecte.
In linii mari ideea este urmatoarea: Anexa nr. 3 - stipuleaza rezistentele minime, insa in Anexa nr.1 si nr.2 sunt stipulate  valorile coeficientilor globali de izolare termica a cladirilor. Deci, respectarea grosimilor minime fac parte din conditia obligatorie, iar ca sa zicem ca valorile grosimilor termoizolatiilor sunt si suficiente - am putea doar dupa ce avem raportul A/V si obtinem valoarea lui G sub cea din Anexa 1 si 2...

View Postlalea, on 22 mai 2014 - 10:54, said:

La peretii exteriori nu retin, dar stiu ca la 10 cm de expandat obtineam rezistenta minima fara sa mai pun caramida la socoteala. La placa de pe sol imi iesea cam 4 m2K/W rezistenta fara sa pun in calcul cimentul sau finisajele, acolo eram la limita ori sub.
Am mentionat deja mai sus care ar trebui sa fie tinta adevarata.

View Postlalea, on 22 mai 2014 - 10:54, said:

Nu retin sa se fi cerut izolarea fundatiilor sub cota terenului...
Asta pentru ca nu facem o analiza si a standardelor din afara.. Si asa nu vezi cata reticenta e cand aude lumea de grosimile acestea.. Nu mi-am pus scopul sa critic INCERC-ul..

View Postlalea, on 22 mai 2014 - 10:54, said:

Scuze ca te bombardez asa, m-ai cam speriat. Posted Image
Nu-i problema, important ca "cei ce au urechi sa auda".Posted Image

Edited by andreilesan, 22 May 2014 - 11:17.


#88
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Cu cei 10 cm am 4 m2K/W, 4 virgula ceva fara sa pun placa. Nu am EPS de 80, naibii!!, deci nu da 2,8 acolo, da cam 3; mai pun si cei 3 cm expandat in placa.
La momentul acela sa intru in normativ era scopul meu. La peretii exteriori cu 10 expandat de 80 treci de 2 cat era minimul...

La grosime nu m-am uitat, aici ma retrag cu restul de gratie ramas. Posted Image

#89
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007

View Postandreilesan, on 22 mai 2014 - 10:26, said:

Posted Image Nu te supara pe mine. Nu am intervenit pe topicul tau ca sa fac spectacol, nu vand materiale si nici nu prestez servicii de anvelopare. Doar am intrat si am vazut o casuta interesanta ca si aspect, dar cu hibele de care ti-am mai amintit mai sus.
Faptul ca nu ai vazut pana acum nu este un criteriu.. In 98, cand gazele erau 64 USD pentru 1000 mc nici nu puteam visa ca peste 10 ani vor ajunge la 300 Euro.. Daca iti spuneam ca asa va fi - ai fi spus in 98 ca "nu se poate"Posted Image ...
Deci, daca consideri ca nu merita sa conversam - promit sa nu mai deranjez acest topic (dar peste vre-o cativa ani vrei nu vrei iti vei aminti despre aceasta discutie)...Posted Image


Departe de mine gandul de a ma supara. Este un forum de discutii si este foarte bine ca putem discuta si aceste aspecte.
Intrebarea este, daca normativele impun anumite standarde, de ce nu se respecta ele si in faza de proiectare?
Este acelasi lucru ca si partea de rezistenta, sunt impuse niste conditii iar structuristii calculeaza/dimensioneaza structura respectand un normativ. De ce acest normativ de care amintesti nu este implementat in practica?
Daca o sa-mi spui de costuri....este cam acelasi lucru si la fier si beton. Toata lumea ar vrea sa fie mai putin fier in structura, dar esti nevoit sa respecti un proiect facut dupa un normativ.

O alta intrebare: de ce sub placa de la sol trebuie "mult mai mult" decat 10 cm de polistiren. Daca zici ca 15cm sunt suficienti pentru zidurile exterioare, care sunt expuse direct conditiilor climaterice, de ce se dimensioneaza izolatia sub placa la acelasi nivel? Nu cred ca temperatura de sub casa intr-o zi geroasa sau una foarte insorita este la fel cu cea din exterior.

Edited by the_lion, 22 May 2014 - 11:55.


#90
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 11:47, said:

...Intrebarea este, daca normativele impun anumite standarde, de ce nu se respecta ele si in faza de proiectare?
Posted Image " De ce mi se fura becul de pe scara "nustiiu" a cata oara, cand in magazin sunt o gramada si nu costa asa de mult?"Posted Image
Oare proiectantii reprezinta o alta societate? Oare nu sunt si ei ca noi? Exista unii care fac proiecte ieftine pe banda rulanta si exista altii care fac cate maxim un proiect in doua luni cu toate detaliile puse la punct si pretul acestuia e pe masura.. E mult de discutat, si nu cred ca este cazul sa intram in detalii ..
10 ani in urma in judetul Constanta era doar un singur verificator pe exigenta E (energetica) si de atunci nu s-a schimbat nimic.. Ba mint, au aparut peste 50 de auditori energetici..

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 11:47, said:

..De ce acest normativ de care amintesti nu este implementat in practica?
Daca o sa-mi spui de costuri....este cam acelasi lucru si la fier si beton. Toata lumea ar vrea sa fie mai putin fier in structura, dar esti nevoit sa respecti un proiect facut dupa un normativ.
1. Cred ca nu se intelege utilitatea acestui normativ;
2. Nu se vrea sa se promoveze acesta strategie atata timp cat politicienii in campaniile electorale promit reducerea preturilor la gaze si subventionarea "incalzirii" ;
3. Suntem bulversati in razboiul mediatic, de nu mai intelegem nimic.. ba ca nu respira peretii, ba ca mai mult de 8cm nu se merita, ba ca avem gazele noastre, si multe altele..
INSA, daca stai si analizezi la rece:
"A" ce valoare a consumului anual de energie aferenta incalzirii rezulta in varianta anveloparii "X" si ce valoare rezulta in varianta anveloparii "Y";
"B" cat costa acea energie consumata anual pentru incalzire in varianta "X" si in varianta "Y". Cat va costa aceasta energie in urmatorii 10 ani?
"C" care este valoarea investitiei in instalatia de incalzire in varianta anveloparii "X" si in varianta "Y".
"D" care va fi venitul meu sau al familiei mele peste 10, 20 sau 30 ani..
- constati ca e mai bine sa faci acum un pic mai bine, caci ulterior va fi imposibil.

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 11:47, said:

O alta intrebare: de ce sub placa de la sol trebuie "mult mai mult" decat 10 cm de polistiren. Daca zici ca 15cm sunt suficienti pentru zidurile exterioare, care sunt expuse direct conditiilor climaterice, de ce se dimensioneaza izolatia sub placa la acelasi nivel? Nu cred ca temperatura de sub casa intr-o zi geroasa sau una foarte insorita este la fel cu cea din exterior.
Dupa cum am scris nu sunt in masura sa discut valorile impuse de normativ. Insa pot sa-ti spun ca in alte tari, unde nivelul de trai este mai ridicat decat la noi, se vorbeste din 2005 de 45 cm de termoizolant sub placa de pe sol. Am mai auzit o parere ca "pamantul tine cald", dar ma voi obisnui cu aceasta doar cand voi trece in lumea celor drepti.Posted Image

Revenind la sensul interventiei mele. Ai o casa frumusica, mai bine organizata decat am mai vazut eu, si ar fi pacat sa nu stii din faza de proiect cat vei plati pentru incalzirea ei si cum ai putea face incat aceste costuri sa fie minime.. Adreseaza-te arhitectului sa-ti determine valoare lui G si sa-mi spui daca am facut bine sau nu ca am intervenit.Posted Image

Edited by andreilesan, 22 May 2014 - 19:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate