Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa mica P+M

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#1027
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postandreilesan, on 22 mai 2014 - 09:17, said:


Frumos proiect, dar din punct de vedere al Eficientei Energetice - lasa de dorit. Stiu situatia cand structuristii spun ca nu este in sarcina lor, arhitectul ca nu este in sarcina lui si beneficiarul ramane cu o casa frumoasa si scumpa in intretinere. La placa de pe sol Normativul C107/1(modificat in 2010) la capitolul "valori minime" prevede mult mai mult decat 10cm de polistiren. Elevatia trebuie si ea termoizolata pe amble parti.. Peste peretii exteriori prevede minim 15cm de polistiren pentru zona Bucuresti.. La sarpanta cu doar 20 cm de termoizolatie nu vei reusi sa incadrezi casa intr-un consum de pana in 100 kWh/(mp an).
Ca sa te convingi - roaga arhitectul sa te indrume catre cineva care efectuiaza calculul lui "G" .Posted Image

Salut, acum (re)citesc jurnalul tau (poate la momentul respectiv nu luam in considerare cele scrise mai sus 🧐... ). Cum este experienta locuitului la casa ? Ce si schimba cu mintea de acum (structura, compartimentare, izolatii)?

#1028
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Cred ca in perioada asta cu boom la preturile din energie multi se gandesc ca "poate era bine sa pun un pic mai multa izolatie".
Din acest punct de vedere eu sunt confortabil cu consumul de gaze iarna, desi in zilele astea chiar si un consum de 600mc de gaz pe sezon poate sa ajunga la nista valori aberante.
Ce as face altfel...hmmm, nu as face mansarda. As face doar parter, cu 40-50cm izolatie peste tavan si cu podul aerisit.

#1029
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
La mine la mansarda e cald vara. Jos sunt 25-26 de grade, iar sus spre 30. Am o gramada de vata in pod, vreo 40 cm. Chiar nu se incing peretii si tavanul, sa radieze caldura, noaptea se racoreste foarte bine. Am aer conditionat pe casa scarii, raceste bine parterul dar nu si mansarda.
Intrebarea este, daca nu ar fi mansarda, ar fi jos mai cald?

Edited by cumparator, 01 September 2022 - 12:52.


#1030
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am etaj..cu placa ciment peste etaj..si 20-30cm EPS peste placa in pod (inca n-am terminat de intins tot etajul cu al 3lea rand de EPS de 10). Pe parter am 24-25 (dar stau cu geamurile rabatate in baie/bucatarie) iar pe etaj 25-26..uneori 27 daca e canicula (la fel mai uit geamuri rabatate ziua). Eu insa trag rulourile pe sud atat cat sa nu intre soarele in casa..cand se anunta canicula.

Nu am inca AC..insa probabil urmeaza sa-mi pun in anii ce urmeaza..pe etaj. Pe parter nu cred ca e nevoie..cred ca-i suportabila temperatura.

Edited by manghels, 01 September 2022 - 13:04.


#1031
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,970
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcumparator, on 01 septembrie 2022 - 12:51, said:

daca nu ar fi mansarda, ar fi jos mai cald?
Daca izolatia e buna, probabil ca da, ar fi jos mai cald. Posibil ca incalzirea este de la surse de caldura de la interior.
Sau...bate soarele prin geamuri?

Am fost plecat o saptamana in concediu. In saptamana aceea a fost canicula mare in Timisoara. Am lasat casa cu geamurile inchise si rulourile coborate. A mers doar instalatia de ventilatie cu recuperare de caldura. Cand m-am intors din concediu, erau 25 gr. C la etaj.

Acum, cand stam acasa si lucram de acasa, trebuie sa mearga AC toata ziua in hol la etaj pentru ca temperatura sa stea in jur de 26 gr. C

Deci fara locatari si fara activitatile acestora si cu geamurile umbrite, nu s-a incalzit in interior...

Edited by kolfleading, 01 September 2022 - 13:08.


#1032
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postthe_lion, on 31 august 2022 - 17:26, said:

Cred ca in perioada asta cu boom la preturile din energie multi se gandesc ca "poate era bine sa pun un pic mai multa izolatie".
Din acest punct de vedere eu sunt confortabil cu consumul de gaze iarna, desi in zilele astea chiar si un consum de 600mc de gaz pe sezon poate sa ajunga la nista valori aberante.
Ce as face altfel...hmmm, nu as face mansarda. As face doar parter, cu 40-50cm izolatie peste tavan si cu podul aerisit.

Nu retin exact (atita cifre calcule s.au insirat, ca am uitat) grosimea si materialul din mansarda.
De ce ai renunta la mansarda, nu folosesti spatiul?
Daca faci doar P, extinzi suprafata actuala?
Ca material de constructie ai folosi (lemn, BCA, metal)?

View Postcumparator, on 01 septembrie 2022 - 12:51, said:

La mine la mansarda e cald vara. Jos sunt 25-26 de grade, iar sus spre 30. Am o gramada de vata in pod, vreo 40 cm. Chiar nu se incing peretii si tavanul, sa radieze caldura, noaptea se racoreste foarte bine. Am aer conditionat pe casa scarii, raceste bine parterul dar nu si mansarda.
Intrebarea este, daca nu ar fi mansarda, ar fi jos mai cald?

40 cm de vata, instalata cu simtz de raspundere sunt suficienti.
De ce aceasta temperatura? Ai ferestre mari spre Sud sau Sud Vest? Acoperisul Este tabla sau tigla?

#1033
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View PostCa Castelul Bran, on 01 septembrie 2022 - 18:47, said:

Nu retin exact (atita cifre calcule s.au insirat, ca am uitat) grosimea si materialul din mansarda.
De ce ai renunta la mansarda, nu folosesti spatiul?
Daca faci doar P, extinzi suprafata actuala?
Ca material de constructie ai folosi (lemn, BCA, metal)?


Mansarda este pe structura de lemn. Am izolatie de 15cm de polistiren pe exterior, plus alti 20cm de vata in peretii verticali ai mansardei. Partea inclinata a mansardei (acoperisul) are 30cm de vata minerala (cu un bun ceoficient de izoalre, λ = 0,032 W/mK).
Parterul este din zidarile, izolat cu 15cm de polistiren.

Mansarda o folosesc, doar ca asa cum ziceam, este sensibil mai cald in mansarda decat la jos la parter.
Daca ar fi sa construiesc acum, nu as construi o casa mult mai mare, as face doar parter un pic mai extins decat am acum (probabil un 90 mp utili). Si m-as gandi si la o casa pe structura de lemn sau metal, scapi de multe etape in care depinzi de mesteri mai priceputi, pe care nu prea ii mai gasesti in prezent (de ex sa tencuiasca bine si drept - am vazut recent niste "pacalici" de-astia care se dau mesteri de iti vine sa plangi).

#1034
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Da, am inteles partea cu spatiul, asa gindesc si eu.

Ce nu imi iese la socoteala, de ce acel discomfort termic (care se traduce pina la urma in consum de energie) de la mansarda.

Soarele apune prin vreuna din ferestre?
Acoperis tabla sau tigla ceramica? Ventilate a spatiului de deasupra mansardei? Dar a invelitiare?

#1035
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Invelitoarea este din tabla, montat in sistem clasic cu spatiu de ventilatie pe dedesupt (sipci verticale si contrasipci orizontale). Acoperisul este in 2 ape, am ferestre doar pe frontoane stanga-dreapta, orientate Sud-Est si Nord-Vest. Pe ferestrele din Sud-Est intra soarele putin dimineata, pana in ora 10, apoi sunt umbrit de casa unui vecin. Pe Nord-Vest vine soarele dupa ora 17.
Mare parte din caldura vine din soarele care bate pe invelitoare....probabil acolo la pranz daca as pune vreun termometru, ar fi peste 50-60 grade (culoarea tablei este un maro-ciocolatiu).

Sunt convins ca la fel ar fi si cu 50cm de izolatie...aceasta doar intarzie incalzirea, nu o elimina complet. Cand sunt perioade cu zile intregi peste 35grade si cu nopti cand temperatura nu scade sub 22-23 grade, caldura incepe sa se acumuleze de la o zi la alta, nu apuca se sa racoreasca peste noapte.

#1036
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View PostCa Castelul Bran, on 01 septembrie 2022 - 18:47, said:

40 cm de vata, instalata cu simtz de raspundere sunt suficienti.
De ce aceasta temperatura? Ai ferestre mari spre Sud sau Sud Vest? Acoperisul Este tabla sau tigla?

Bate soarele in ferestre dimineata si seara. La fereastra de mansarda se simte cel mai puternic.
In plus, caldura de jos se ridica la mansarda.
Am tigla pe casa. Totusi, reper, nu se incalzesc peretii, nu radiaza caldura noaptea. Dormi OK cu geamul deschis.

Edited by cumparator, 10 September 2022 - 08:56.


#1037
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postcumparator, on 10 septembrie 2022 - 08:55, said:

La fereastra de mansarda se simte cel mai puternic.
La fereastra de mansarda poti pune un rulou exterior. Este ieftin, si isi face treaba destul de bine, raportat la pretul lui.

#1038
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postrazvan-softpedia, on 11 septembrie 2022 - 07:19, said:

La fereastra de mansarda poti pune un rulou exterior. Este ieftin, si isi face treaba destul de bine, raportat la pretul lui.

Din ala metalic? Vad ca e 1000 se ceva de lei. In plus, m-am saturat sa caut oameni sa se suie pe casa. Trebuie sa ii aduc pe unii de la Busteni, cand am nevoie. Nici nu vreau sa ma gandesc cat ar costa montajul.
Dar am pus o roleta interioara, care e destul de OK.

Edited by cumparator, 11 September 2022 - 21:01.


#1039
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postcumparator, on 10 septembrie 2022 - 08:55, said:



Bate soarele in ferestre dimineata si seara. La fereastra de mansarda se simte cel mai puternic.
In plus, caldura de jos se ridica la mansarda.
Am tigla pe casa. Totusi, reper, nu se incalzesc peretii, nu radiaza caldura noaptea. Dormi OK cu geamul deschis.

Ferestra de mansarda, in Ilfov (sud) e moartea pasiunii: benefica doar sa ai vreun view interesant, dar lista dezavantajor e dubla decit a avantajelor.  Am inteles de ce se incalzaste.

#1040
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Fereastra mea e spre sud, bate soarele vara toata ziua. Daca ar fi spre nord, nu cred ca ar fi asa de rau.

#1041
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postthe_lion, on 03 septembrie 2022 - 13:02, said:

Invelitoarea este din tabla, montat in sistem clasic cu spatiu de ventilatie pe dedesupt (sipci verticale si contrasipci orizontale). Acoperisul este in 2 ape, am ferestre doar pe frontoane stanga-dreapta, orientate Sud-Est si Nord-Vest. Pe ferestrele din Sud-Est intra soarele putin dimineata, pana in ora 10, apoi sunt umbrit de casa unui vecin. Pe Nord-Vest vine soarele dupa ora 17.
Mare parte din caldura vine din soarele care bate pe invelitoare....probabil acolo la pranz daca as pune vreun termometru, ar fi peste 50-60 grade (culoarea tablei este un maro-ciocolatiu).

Sunt convins ca la fel ar fi si cu 50cm de izolatie...aceasta doar intarzie incalzirea, nu o elimina complet. Cand sunt perioade cu zile intregi peste 35grade si cu nopti cand temperatura nu scade sub 22-23 grade, caldura incepe sa se acumuleze de la o zi la alta, nu apuca se sa racoreasca peste noapte.


Ai dreptate cu caldura degajata de invelitoare: in Vara (sf august) am fost la um magazin bricilaj. In parcare sunt expusa , pe suporti toate tipurile de invelitori ce le comercializeaza. M.am plimbat pe la toate cele expusa, iar la atingere tabla era cea mai fierbinte (cred ca avea 40-50-60) si era abia 10:30.

Se stie ca tabla se incalzeste repede.....dar la fel se si raceste. In aceleasi conditii de temp exterioare noaptea, tigla ceramica cred ca degaja mult mai mult timp (probabil ca ajunge la aceeasi temp cu tabla la ora 14-16, sa zicem)


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate