Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Casa mica P+M

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#91
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Probabil ca inteleg eu eronat notiunea de normativ. Daca normativul de care zici este emis, cum de se admite, atat in proiectare cat si faza de autorizare, un proiect care nu respecta normativul?
Poate ceea ce zici tu este un ghid/instructiune prin care casele ar putea deveni mult mai eficiente energetic, nu contest asta.
Insa 45cm de izolatie sub placa mi se pare deja de filme SF.

In ceea ce priveste partea cu calculul G...din pacate am stiut de la bun inceput ca nu voi primi acest calcul.
Recomanda-mi te rog pe cineva care poate face acest calcul, daca esti in domeniu.

In alta ordine de idei, sunt colegi aici pe forum care nu au facut termoizolarea pe interior a elevatiei, nu au pus 20 cm de termoizolatie sub placa si totusi au un consum lunar de gaze mai mult decat decent in perioada iernii. Cred ca totusi de la un anumit nivel incolo, investitia in supraizolatie (vorbesc de nivelul spus de tine - 45cm sub placa, peste 30 in mansarda, etc) nu-si mai justifica costurile, consumul de energie nescazand liniar cu cm de izolatie.

Edited by the_lion, 22 May 2014 - 19:58.


#92
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 19:48, said:

Probabil ca inteleg eu eronat notiunea de normativ. Daca normativul de care zici este emis, cum de se admite, atat in proiectare cat si faza de autorizare, un proiect care nu respecta normativul?
Poate ceea ce zici tu este un ghid/instructiune prin care casele ar putea deveni mult mai eficiente energetic, nu contest asta.
Posted Image Nu, nu, d-ta ai notiunea corecta de normativ. Cum de se admite sa nu se respecte legea? - la intrebarea asta nu-ti pot raspunde..  Nu, nu este un ghid, nu este o instructiune este Normativul C107/1..

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 19:48, said:

Insa 45cm de izolatie sub placa mi se pare deja de filme SF.
Nu, nu este SF, dar daca nerespectarea normelor la noi este un lucru normal si firesc - atunci poate 45cm este SF..

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 19:48, said:

In ceea ce priveste partea cu calculul G...din pacate am stiut de la bun inceput ca nu voi primi acest calcul.
Recomanda-mi te rog pe cineva care poate face acest calcul, daca esti in domeniu.
Voi incerca sa contactez pe cineva din Bucuresti, daca imi trimiti planurile si sectiunea pe pm.

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 19:48, said:

In alta ordine de idei, sunt colegi aici pe forum care nu au facut termoizolarea pe interior a elevatiei, nu au pus 20 cm de termoizolatie sub placa si totusi au un consum lunar de gaze mai mult decat decent in perioada iernii.
Depinde ce intelegem prin "mai mult decat decent".. O casa din Navodari (Sp+P+E) data in folosinta in vara trecuta, care are 130 mp incalziti si are protectia termica al anvelopei urmatoare: 20 cm sub Placa de pe sol, 10 cm pe fiecare parte al elevatiei, 20cm peste zidaria de 25cm de caramida eficienta, tamplarie cu coeficientul de transfer termic ~0,9 W/(mpK) si 40cm de vata peste ultimul nivel - nu a consumat mai mult de 280 lei pentru gaze pentru luna de iarna (gatit, apa calda si incalzire) si nu mai mult de 1000 lei pe intreg sezon de incalzire.. A, si aceasta casa are consumul specific de energie aferent incalzirii sub 100 kWh/(mp an), adica asa cum prevad mai multe normative in vigoare din Romania.
Acum nu stiu daca e decent, dar sunt sigur ca se poate si mai bine. Pentru ca la germani acum norma prevede nu mai mult de 30 kWh/(mp an).. de trei ori mai putin decat prevedem noi.. Probabil suntem mai bogati ca ei.Posted Image

View Postthe_lion, on 22 mai 2014 - 19:48, said:

Cred ca totusi de la un anumit nivel incolo, investitia in supraizolatie (vorbesc de nivelul spus de tine - 45cm sub placa, peste 30 in mansarda, etc) nu-si mai justifica costurile, consumul de energie nescazand liniar cu cm de izolatie.
Stai linistiti ca pana la acel nivel de la care sa nu se justifice suplimentarea termoizolatiei - in Romania nu s-a ajuns.. Posted Image

#93
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Pai sunt case pe forum de 200 mp incalziti cu un consum lunar de 350 de lei, gaz...  
Fara atata izolatie.
Normativele nu prevad 80 kWh/mp? Mie asa mi-au calculat toti, acesta fiind un maxim si nu un necesar constant.

#94
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
O sa studiez si eu necesitatea de a izola placa cu mai mult decat 10cm, si totodata si elevatia pe interior.
La elevatie presupun este necesara izolarea doar a conturului exterior, nu si a grinzilor de elevatie aflate sub placa.
Impreuna cu aceasta termoizolare ar trebui facuta si o hidroizolare atat pe interior cat si exterior a elevatiei?

#95
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postlalea, on 23 mai 2014 - 10:42, said:

Pai sunt case pe forum de 200 mp incalziti cu un consum lunar de 350 de lei, gaz...  
Fara atata izolatie.
Nu pot sa ma pronunt, trebuie analizat fiecare caz la concret. 350 lei pe luna la gaze, inseamna cca 270 mc de gaze. Daca luam in calcul grosier ca puterea calorica a metanului este cca 10 kWh/mc, atunci presupunand ca tot acest consum de 270 mc pe luna s-a folosit doar pentru incalzire ar rezulta 2700 kWh/luna. Pentru 200 mp rezulta 13,5 kWh/(mp luna). Pentru ca nu cunosc in ce zona este cladirea respectiva estimez ca acel consum revine unei luni de iarna si anume lui Ianuarie.. In acest caz "consumul anual specific pentru incalzire" rezulta a fi 54 kWh/(mp an). Foarte aproape de norma EnEV2009. Ca intre colegi poti sa-ti spun ca atingerea acestei valori al consumului anual specific pentru incalzire in Romania fara:
1. termoizolatie de 20cm pe pereti;
2. tamplarie de maxim 1,0 W/(mp K);
3. 20 cm sub placa de pe sol;
4. 40 de cm peste ultimul nivel;
5. Un sistem de recuperare a caldurii din aerul ventilat ;
- este IMPOSIBIL.
Daca venim la fata locului si nu este asa ceva, avem sanse sa ni se spun ca "de fapt acest consum de 350 lei pe luna - nu a fost pentru toti 200 mp"..Posted Image

View Postlalea, on 23 mai 2014 - 10:42, said:

Normativele nu prevad 80 kWh/mp? Mie asa mi-au calculat toti, acesta fiind un maxim si nu un necesar constant.
Hai sa ne intelegem in termeni. Ce inseamna 80 kWh/mp ? Daca te referi la necesarul termic specific - atunci acesta ar putea fi exprimat in W/mp. Daca te referi la consumul anual specific de energie aferenta incalzirii - atunci acesta este exprimat in kWh/(mp an).
Cand spui ca asa ti-au calculat toti, tind sa cred ca te referi la necesarul termic specific, adica W/mp. Ca sa poti face o legatura aproximativa intre cele doua notiuni iti pot spune ca e usor de retinut urmatoarea legitate:
1. Pentru casele cu un consum specific anual de 100 kWh/(mp an)  necesarul specific este 50 W/mp. (Standard german la nivelul 1995 si Norma Romaneasca incepand cu 2009);
2. Colegii care ti-au spus ca necesarul specific maxim este 80 W/mp s-au referit la cladiri care au "consumul anual" de 160 kWh/(mp an)..
3. EnEV 2012 prevede "consumul" de pana in 30 kWh/(mp an) - si necesarul specific va fi 15 W/mp.
Sper ca am reusit sa lamuresc.Posted Image

View Postthe_lion, on 23 mai 2014 - 11:22, said:

O sa studiez si eu necesitatea de a izola placa cu mai mult decat 10cm, si totodata si elevatia pe interior.
Procedeaza cum crezi de cuviinta. Indiferent de ce decizie vei lua, tot d-ta vei suporta toate cheltuielile nu eu, nu constructorul, nu proiectantul oricare ar fi el.

View Postthe_lion, on 23 mai 2014 - 11:22, said:

La elevatie presupun este necesara izolarea doar a conturului exterior, nu si a grinzilor de elevatie aflate sub placa.
Impreuna cu aceasta termoizolare ar trebui facuta si o hidroizolare atat pe interior cat si exterior a elevatiei?
Am impresia ca ironizezi si cred ca mai benefic ar fi sa ma retrag.Posted Image

#96
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Nu era deloc o ironie, ma gandesc ca un polistiren ud nu ar ajuta deloc.

#97
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Eheee ... mai e mult pana departe. Am vazut in Franta, ori se stie,  Franta nu e chiar un reper in domeniul asta, cum la cladirile noi se pene termoizolatue cu nemiluita. Am vazut fundatii in care bagasera 30cm de xps ori la ei clima are, in general, mai putine extreme termice decat la noi.

#98
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postthe_lion, on 23 mai 2014 - 11:42, said:

..ma gandesc ca un polistiren ud nu ar ajuta deloc.
Daca exista riscul ca la acel nivel sa ajunga apa - atunci trebuie folosit XPS, daca nu exista acest risc poate fi folosit EPS.

#99
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Si eu sunt de parere ca 350 lei la gaz/luna de iarna este utopie pentru majoriatea. Ori s-a facut frigul, ori s-a incalzit casa partial.

#100
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgreuceanutm, on 23 mai 2014 - 11:42, said:

Eheee ... mai e mult pana departe. Am vazut in Franta, ori se stie,  Franta nu e chiar un reper in domeniul asta, cum la cladirile noi se pene termoizolatue cu nemiluita. Am vazut fundatii in care bagasera 30cm de xps ori la ei clima are, in general, mai putine extreme termice decat la noi.
Pai uite ca colegul zicea ca nu a mai vazut asa ceva.. Si nu ar fi doar dansul cu aceasta parere, ca doar nu toti suntem si medici, si avocati, si ingineri.. Mai grav este cand un inginer constructor sustine ca nu are sens sa termoizolezi, am fost astazi intr-o discutie si m-a surprins ca "buba pleca de la cap".. Din faza de proiect  structuristul se contrazicea ca daca se termoizoleaza "asa" unde ajungem cu pretul cladirii.. De parca ar exista un normativ care limiteaza pretul constructiei pentru persoanele fizice. Pe el nu-l interesa unde se va ajunge cu intretinerea - ca doar nu o plateste dansul.
Apropo, de clima..  Multi fac confuzia ca daca au vazut o casa pasiva certificata in sudul Frantei (spre exemplu) si nu avea mai mult de 20cm de termoizolant pe pereti, atunci in Romania daca aplici 20 cm de termoizolant ai casa pasiva.. Este total gresit. In stabilirea consumului anual de energie se tine cont de temperaturile exterioare dar si de frecventa si durata mentinerii lor..

Edited by andreilesan, 23 May 2014 - 11:55.


#101
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postthe_lion, on 23 mai 2014 - 11:22, said:

O sa studiez si eu necesitatea de a izola placa cu mai mult decat 10cm, si totodata si elevatia pe interior.
La elevatie presupun este necesara izolarea doar a conturului exterior, nu si a grinzilor de elevatie aflate sub placa.
Cu privire la termoizolarea grinzilor de elevatie de sub placa, care nu sunt de contur.. As aduce un exemplu,
Intr-o zi de toamna tarzie am plecat la pescuit. Afara era in jur de zero grade, in timp ce apa din rau avea 10 grd.. Avand in vedere ca temperatura exterioara e mai joasa decat a apei, am decis sa ma imbrac mai binisor doar pana la brau, caci jumatatea de jos a corpului va fi in apa si am lasat pantalonii si m-am imbracat in combinezonul impermiabil pe pielea goala, "la chiloti"..
Am procedat corect oare?

#102
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005

View Postandreilesan, on 22 mai 2014 - 09:17, said:

Frumos proiect, dar din punct de vedere al Eficientei Energetice - lasa de dorit. Stiu situatia cand structuristii spun ca nu este in sarcina lor, arhitectul ca nu este in sarcina lui si beneficiarul ramane cu o casa frumoasa si scumpa in intretinere. La placa de pe sol Normativul C107/1(modificat in 2010) la capitolul "valori minime" prevede mult mai mult decat 10cm de polistiren. Elevatia trebuie si ea termoizolata pe amble parti.. Peste peretii exteriori prevede minim 15cm de polistiren pentru zona Bucuresti.. La sarpanta cu doar 20 cm de termoizolatie nu vei reusi sa incadrezi casa intr-un consum de pana in 100 kWh/(mp an).
Ca sa te convingi - roaga arhitectul sa te indrume catre cineva care efectuiaza calculul lui "G" .Posted Image


Puteti detalia putin legat de care normativ prevede 15 cm de polistiren pe peretele exterior pentru zona Bucuresti ?
Conform normativului la zi, din cate stiu eu, rezistenta termica trebuie sa fie minim 1,8
15 cm de polistiren + orice BCA caramida etc depaseste 4, de trei ori mai mult
deci de ce minim 15 ?

aici rezistentele termice corectate in 2011
http://calcul-termic...ata-minima.html

#103
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanr, on 23 mai 2014 - 12:55, said:

Puteti detalia putin legat de care normativ prevede 15 cm de polistiren pe peretele exterior pentru zona Bucuresti ?
Conform normativului la zi, din cate stiu eu, rezistenta termica trebuie sa fie minim 1,8
15 cm de polistiren + orice BCA caramida etc depaseste 4, de trei ori mai mult
deci de ce minim 15 ?
Cititi un pic mai departe inclusiv mesajul nr.87: http://forum.softped...2#entry15215226
Acolo am detaliat un pic..Posted Image

View Postdanr, on 23 mai 2014 - 12:55, said:

aici rezistentele termice corectate in 2011
http://calcul-termic...ata-minima.html
Cunosc aceasta Anexa, dar aceasta se refera la rezistentele minime, nu maxime sau optime.Posted Image

Edited by andreilesan, 23 May 2014 - 13:10.


#104
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
multumesc, insa eu personal tot nu inteleg
ati precizat un normativ, si ati afirmat ca prevede minim 15 cm polistiren zona Bucuresti
de unde rezulta acest minim
eu in normativ vad minim 1,8, un perete bca/caramida + polistiren de 15 va avea minim 4

ps. diferenta intre minim si optim o cunosc si eu :)
de aceea mi-am propus sa folosesc 15cm, insa discutia era acum ref. la normative si valori minime

#105
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanr, on 23 mai 2014 - 13:16, said:

multumesc, insa eu personal tot nu inteleg
ati precizat un normativ, si ati afirmat ca prevede minim 15 cm polistiren zona Bucuresti de unde rezulta acest minim
Acel minim 15 cm a rezultat din studiile mele privind posibilitatea incadrarii cladirilor individuale (nu blocuri de locuinte) din zona climatica II sub valorile coeficientilor G stabilite in Anexele la C107/1 si sub valorile consumului anual de energie specific aferent incalzirii conform Metodologiei de calcul din cadrul Legii 372/2005.

View Postdanr, on 23 mai 2014 - 13:16, said:

eu in normativ vad minim 1,8, un perete bca/caramida + polistiren de 15 va avea minim 4
de aceea mi-am propus sa folosesc 15cm, insa discutia era acum ref. la normative si valori minime
Posted Image Foarte bine v-ati propus, dar acum permiteti-mi sa va intreb si eu: De ce nu v-ati oprit la acel minim de 8cm ? Ce va determinat sa optati pentru 15cm?Posted Image

#106
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
eu personal am mers pe principiul mai bine sa fie bine decat sa fie rau
considerand ca faci o casa pentru f multi ani, considerand ca pretul eneergiei de orice fel va creste exponential, considerand ca nevasta-mea e friguroasa si fara 28 grade in casa zice ca-i e frig, considerand ca diferenta de pret la acel polistiren nu e mare chestie comparativ cu toata lucrarea.... :)

#107
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdanr, on 23 mai 2014 - 13:33, said:

eu personal am mers pe principiul mai bine sa fie bine decat sa fie rau..

Nu vreau sa "poluam" topicul colegului @the_lion, si-i  cer voie sa lansez ultima intrebare retorica la acest subiect (pereti cu minim 15cm): Sper ca ati retinut ideea ca pierderile de caldura nu au loc doar prin peretii exteriori, ci si prin alte elemente de constructie?!Posted Image

Edited by andreilesan, 23 May 2014 - 13:48.


#108
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
ca sa incheiei poluarea Posted Image
da am prevazut extrudat de 10 la placa, vata 30 la pod, tripane cu dublu low e si argon, 15 cm grafitat la pereti exteriori, extrudat de 10 termoizolare grinda de fundare pana la -10 sub sol, caramida pentru masa termica
mai departe, Dumnezeu cu mila Posted Image

Edited by danr, 23 May 2014 - 13:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate