Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Actiune anulare creanta bugetara

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cram2011

cram2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2011
Buna ziua,
Reprezint o societate comericala si am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu pentru o creanta, care de fapt nu exista.
Am initiat o contestatie pentru anularea procedurii de executare silita si anularea creantei.
Actiunea a fost admisa, deoarece ANAF nu a reusit sa demonstreze izvorul creantei si implicit emiterea titlului executoriu.
Am obtinut o hotarare definitiva si irevocabila, prin care s-a anulat procedura de ecetuare silita, dar nu s-a mentionat nimic de creanta.
Ulterior, ANAF a emis o noua somatie si un nou titlu executoriu, mentionand ca creanta exista inca.
Intrebarea care se pune este ce actiune trebuie facuta pentru anularea creantei, deoarece in cadrul unei contestatii se pare ca nu se poate judeca anularea creantei?

#2
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
nu prea cred in faptul ca s-a emis apoi s-a anulat si iar s-a emis fara motive. trebuie sa le ceri de unde ai acea creanta si si sa dovedesti cu acrte ca ai acoperit-o. eu am avut un astfel de caz cand mi-am mutat sediul iar ei ma cautau la sediul vechi desi de 3 luni eram la alta circa si aveam impozitele toate platite si s-a rezolvat fara a se ajunge in instanta

#3
cram2011

cram2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.07.2011
Multumesc pentru raspuns si scuze pentru intarzierea raspunsului meu.
Instanta a mentionat inexistenta creantei sau izvorul acesteia si practic creanta nu s-a putut transofrma in titlu de creanta, iar titlul de creanta in titlu executoriu. Titlul executoriu a devenit nevalabil si somatia a fost anulata ca urmare a lipsei unui titlu valabil anexat acesteia.
Practic, s-a anulat intreaga procedura de executare silita, dar creanta nu s-a anulat. Creanta s-a rostogolit in noi creante nascute, dar platite de societate inainte de termenele scadente.
Astfel, avem 7 procese pe rol, cu doua castigate, dar creantele inca valabile. Am notificat ANAF si am atasat hotararea, dar calculatorul de la Rm. Valcea emite in continuare somatii si titluri executorii noi.
Am refuzat plata creantei si mi s-a poprit contul curent si cel din trezorerie.
Cum anulez valul de somatii, decizii de impunere si /sau accesorii si creantele? Caut un jurist “modest”!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate