Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Acumulator UPS mort?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Va Multumesc frumos si un an nou fericit.
La multi ani.

#20
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Nu conteaza producatorul. Eu folosesc PILOT sunt mai ieftini, ceva de genu http://www.magazinul...952206/2206.htm

#21
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Daca vrei sa-i schimbi la 6 luni nu conteaza producatorul si pretul . Daca vrei sa te tina rezonabil conteaza

#22
corneliu888

corneliu888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.07.2008

 yliuta, on 31 decembrie 2012 - 15:19, said:

Va rog sa imi recomandati si mie ce baterie ( marca ) sa inlocuiesc la UPS cel vechi este : 12v 7.2Ah
Daca cel vechi te-a tinut 7 ani, ceea ce este foarte mult asa cum au confirmat mai muti pe aici, cauta sa cumperi un acumulator de la acelasi producator (scrie pe bateria originala asa cum se vede la modelul Pilot recomandat de altcineva).
Asadar daca gasesti la o firma un acumulator identic sau echivalent dar de la acelasi producator, pe acela sa-l cumperi daca vrei sa te tina cat mai mult,
dar sa nu te astepti tot la 7, (eu cunosc situatii cand nici macar cat tinea garantia - care atentie e mai mica decat pentru tot UPS-ul, nu a tinut) poate ai avut si noroc. Tine-o tot asa,

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,705
  • Înscris: 07.02.2003
Conteaza si lotul, daca e un acumulator fabricat in 2010 stat prin vreun depozit o sa tina invariabil mai putin decat unul fabricat 2012.

#24
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

 yliuta, on 31 decembrie 2012 - 15:19, said:

andreic : daca il scot din priza si fac cum zici tu se aprinde ledul portocaliu si tiuie  exact ca inainte cand intra pe modul baterie. Pe viitor am sa fac o simbare dar momentan vreau sa stiu daca pot sa mai fac ceva cu asta.
ovi-dany / andreic : Va rog sa imi recomandati si mie ce baterie ( marca ) sa inlocuiesc la UPS cel vechi este : 12v 7.2Ah

orice baterie ca tot una is toate.
si scumpe nu is deloc.
bateria se duce si in functie de cate caderi de curent ai.
nu e o regula.
poate sa te tina si 1 an, si 4 ani.
daca iti pica curentul zilnic datorita descarcarii rapide viata bateriei se scurteaza.
eu personal fac sisteme de securitate si folosesc asa :
ups`uri : cele de 12 v 7,2 Ah daca este loc le inlocuiesc cu ceva mai mare (10 A) daca incape.
centrale antiefractie folosesc sunlight 12 v 7,2 Ah.

http://www.e-acumula...d-spa-12-7.html

#25
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Baieti va multumesc pentru toate raspunsurile si recomandarile date cred ca o sa ma acsez pe PANASONIC ca am inteles ca durata de viata este mai mare, o fi vrajeala .. habar am eu incerc ,si cu acelasi model care lam avut eu nu am mai gasit .
Bateria mea este de 12v 7.2 Ah, pot folosi una mai mare cu Ah mai mare pentru putere mai mare ?

#26
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
nu, va trebui sa folosesti tot una de 7.2ah, nu stiu cum ai tras tu concluzia ca una de capacitate mai mare ar avea putere mai mare?!? , poate durata mai lunga... nu vei putea sa folosesti pentru ca nu o va putea incarca UPS-ul. o baterie de capacitate mai mare necesita curent mai mare la incarcare, iar cum UPS-ul tau e facut pt 7ah, va intra in protectie si nu o va incarca.

#27
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 22.12.2006
nu intra in protectie, dar o incarca proportional de indelungat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate