Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Informatii despre tr. fiat 415dt

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
geman

geman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.12.2012
Sunt fane vreau sa cumpar un tractor fiat 415 dt 45 cp.
Care aveti tipul asta de tractor sau care stiti , vreau si eu niste detalii daca e bun sau nu si ce performante are .
Motorul / cutia / diferentialu / sunt bune rezitente ?
Va rog sa-mi spuneti aici.
sau prin email  : [email protected]

#2
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Eu din ce am vazut fiatul asta 415 Dt ii la fel ca un U445 DT.Si trasmisia 4x4 si cutia si rotile fata ii aceasi mancare de peste.Dupa mine cumpara un U445DT acuma depinde de ce bani dispui sa cheltuiesti si ce utilaje achizitionezi dupa el.

#3
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 TudorCJ, on 08 ianuarie 2013 - 11:55, said:

Eu din ce am vazut fiatul asta 415 Dt ii la fel ca un U445 DT.Si trasmisia 4x4 si cutia si rotile fata ii aceasi mancare de peste.Dupa mine cumpara un U445DT acuma depinde de ce bani dispui sa cheltuiesti si ce utilaje achizitionezi dupa el.
Nu e chiar la fel din punct de verere al motorului..  pompa de injectie e in line ( este mai slaba decat cea rotativa de pe 445,), motorul in 4 pistoane in rest e cam la fel..  fiat 415 si 450 fac parte din aceias serie (de aur)...  415 este primul model din serie, apoi cu o noua tehnologie au reusit sa scoata dintr-un motor in 3 pistoane in loc de 4 (cu aceleas dimensiuni ale pistonului) aceias putere, 45 hp, si de aici consum redus.. asta e diferenta dintre pompa rotativa si in line e vorba de randament. Daca gresesc sa ma corectati..si eu iti recomand tot ca TudorCJ sa ei un u445 sau fiat 450 e aceias *mancare de peste* din punct de vedere a constructiei

#4
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Nu difera doar pompa de injectie, ci si alezajul cilindrilor. Nu mai retin exact, dar este o diferenta de aproximativ 2 mm. Stiu un Fiat care a stat toata vara din cauza unui piston. Numai pistonul a costat 150 de euro

Edited by sacos, 08 January 2013 - 21:36.


#5
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012

 sacos, on 08 ianuarie 2013 - 21:36, said:

Nu difera doar pompa de injectie, ci si alezajul cilindrilor. Nu mai retin exact, dar este o diferenta de aproximativ 2 mm. Stiu un Fiat care a stat toata vara din cauza unui piston. Numai pistonul a costat 150 de euro
Mai mult ca sigur si alezajul cilindrilor, orcum de unde cumpar eu piese pt tracor, cunoscand  destul de bine pe patron si el are experienta in tractoare, mi-a spus inainte de-ami cumpara tractorul sa ma feresc de cele cu filtrul de aer deasupra ca nu se prea gasesc piese....
Dar acum ai dau dreptate, deoarece daca a.ti avut ocazia sa mergeti sa cumparati piese pentru FIAT 450 din magazin si vanzatorul iti da de u445(e ceva normal) ai sa observi ca nu se prea potrivesc exact.(in special la garnituri si alezajul cilindrilor e cu 0,5 mai mare am impresia la fiat) dar in mare se potrivesc toate, fiind produs si in romania si in italia,(acelas model) fata de  415 care a fost produs doar de Fiat in italia...( nu exsita universal 415 din cate stiu eu:))
Si intradevar piesele sunt scumpe in italia, marele noroc la fiat 450 e ca poti punde piese ca la u445,  si eu am avut intentia sa i.au un set motor pt, fiat 450 din italia (sa fie acolo original de rezerva) costa undeva pe la 400 si ceva de euro , si am renuntat, il cumpar cand o sa am nevoie...

Edited by Adi112, 08 January 2013 - 22:17.


#6
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Eu vam zis parerea mea cumpara U445 si simplu si DT sau DTC piese inca sunt si inca ceva gasesti cate un tractor la 500E 800E de ai piese ani buni pentru U445.Acuma tu decizi am luat si id tau si vorbim si pe messenger daca vrei.Spor in achizitie.

#7
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
Buna ziua.Se gasesc greu piese pt Fiat 415? se poate monta motorul de 450 sau 445 pe 411 in cazul in care nu gasesc set motor,etc?

#8
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Fiat 415 are acelasi motor ca 411 difera doar fata si sistemul de directie.La motor gasesti piese mai uzuale cum ar fi pistoane segmenti supape cuzineti garnitura chiuloasa dar nu orice piesa ca la u445, de fapt nici la asta nu gasesti orice surub.Eu am un 411 la care i-am bagat pistoane si segmenti, m-a costat 100 euro pe bucata piston + segment.Trebuie sa stii ca motorul e monobloc.Am vazut ca sunt si camasi , nu stiu se poate aleza blocul si baga camasi, posibil desi din nascare nu e prevazut.Sa pui motor romanesc ar merge adica prinderea la cutia de viteze e la fel dar fata de 411 nu stiu cum ai putea-o adapta, e bataie de cap eu nu m-am complicat nu-mi plac improvizatiile.Piese gasesti pe internet la firmele de profil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate