Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Cursiera - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
soundon

soundon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2012
Incepe sa scrie pe aici un incepator in ale ciclismului , dobandit aceasta "boala" de vreo 4 luni.
Sper sa nu gresesc ceva pe aici , ca sunt incepator.

Tocmai am achizitionat cursiera din poze.Un Bianchi Caurus 907 full Shimano exage 500EX(butuci,schimbatoare,frane,angrenaj,manete).
Cursiera arata foarte bine,cu zgarieturi fine pe cadru,furca cromata si jenti Campagnolo(duble cred).
In poze arata mai urat ca e plina de zapada ca n-am rezistat si am iesit la o tura cu ea :D

1.Cam cat costa aceasta cursiera?!O sa va spun cat am dat pe ea dupa replay-uri.

2.Daca observa cineva din poze , pe ce este butucul spate filet sau caseta?!
Momentan are un set de 7 pinioane(cel mai mic 13T) si vreu sa pun ceva de 11T.

3.Din pacate este marimea 55 si eu am 1.83(imi trebuie marimea 57-58 din ce am citit pe net)
La verticala am rezolvat cu ridicarea de sa , dar stau cam ingramadit pe ea si vreu sa iau o pipa mai lunga.Ce marime de pipa imi trebuie?!

Attached Files



#2
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
1. Eu as fi dat sub 800lei. In vara mi-am cumparat si eu o cursiera, produsa mai recent, si-am dat 1200lei si tot am considerat ca mi-am luat teapa pentru ca am observat dupa vreo luna ca am stricata janta de pe spate (a trebuit sa dau 100lei pe una noua, cu manopera cu tot). Sunt multumit per ansamblu oricum.

2. nu stiu

3. nu stiu, insa dupa cum observi tu ai pipa ca si a mea, facuta dintr-o singura bucata cu teava care intra in furca. Se gaseste mai greu, pentru ca si eu am cautat (dar nu cu indarjire) eu avand cadrul de 56cm si mi-ar fi trebuit putin mai mic.  Vei vedea ca dimensiunea conteaza foarte mult.

Spor si sper sa postezi p-aci turele tale, la anul, ca acum s-a incheiat sezonul!  Posted Image

Edited by pg-soare, 11 December 2012 - 21:59.


#3
soundon

soundon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2012
Pai in cazul asta eu zic ca am facut o afacere buna.
A fost adusa de un tip pe la 45 ani din Venetia.A stat intr-o magazie vreo 2 ani nerulata deloc.El si-a cumparat un MTB.

Pretul pe care am dat pe ea , este de 300RON.
Merge impecabil si abia astept la primavara sa vad ce poate.

Poate isi da seama cineva ce fel de butuc am....

#4
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postsoundon, on 11 decembrie 2012 - 22:17, said:

Pai in cazul asta eu zic ca am facut o afacere buna.
A fost adusa de un tip pe la 45 ani din Venetia.A stat intr-o magazie vreo 2 ani nerulata deloc.El si-a cumparat un MTB.

Pretul pe care am dat pe ea , este de 300RON.
Merge impecabil si abia astept la primavara sa vad ce poate.

Poate isi da seama cineva ce fel de butuc am....

Daca poti sa spui acelasi lucru si dupa ce ai facut cateva sute de km, atunci e bine. Oricum la cum arata eu recomanda o "capitala", adica de verificat toate componentele in miscare (rulmenti/cosuri cu bile/...) , intrucat lucrurile astea care stau se cam "macina" singure, intra rugina mai peste tot, mai ales in medii cu umiditate/salinitate ridicata.

Partea cu marimea cadrului, e cam nasoala, poate da dureri de coloana, gat, ... daca nu te simti bine pe ea.

Din poza cu butucul, nu se vede chiar bine, dar parca se vad ceva caneluri, ceea ce ar denota ca ar fi pe caseta, insa nu stiu daca pe vremea de cand este bicicleta, exista asa ceva.

Sa ai noroc de ea!!!

Edited by alexis4tm, 12 December 2012 - 17:09.


#5
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Poţi pune un adaptor, e ca o pipă din asta dintr-o singură bucată, dar numai partea verticală. Sus are o parte mai groasă de care se poate prinde o pipă modernă. În felul ăsta nu te mai chinui căutând pipe dintr-o singură bucată.

Atenţie la grosimea adaptorului, probează sau măsoară înainte să-l cumperi, să se potrivească diametrul interior al headtube. Sau ia unul mai versatil.

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Salut Wirespot,
Multumesc si eu pentru pont.

Alex, sa fim seriosi, la 300lei nu are cum sa iasa in minus...Taica-meu a dat acu 4 ani 350 lei pe semicursiera mea de la un samsar de biciclete si am mers cu furca stramba (ca n-a observat cand a luat-o, si nici eu, decat dupa vreo 4 luni de utilizare) si fara nicio revizie completa (decat dupa vreo 2ani) si n-am avut nicio problema grava.  A facut o afacere foarte buna, parerea mea.

Edited by pg-soare, 13 December 2012 - 00:09.


#7
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Pretul mi se pare foarte bun, acum depinde daca o poti folosi fara prea multe imbunatatiri.
Cam ce greutate are una din asta?

#8
soundon

soundon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.11.2012
Din ce am mai gasit pe net bicla este de prin 1993 fabricatia. Eu cred ca butucul este pe caseta,ca vad ca are o piulita in capatul pinioanelor.
Oricum la primavara o desfac de la a la z sa stiu eu sigur ce este pe acolo.Dar la modul cum se comporta , fara pacanituri,zdranganituri , fara jocuri imi e greu sa cred ca ar fii ceva rugina prin butuci,angrenaj etc.
In legatura cu pipa o sa iau una cu totul sh(e vreo 30 ron).Treaba e ca tre sa o iau pe cea mai lunga,pe verticala si orizontala).

Aveti idee ce dimensiuni are o pipa cea mai lunga de cursiera?
Cum se schimba pipa?Presupun ca tre sa scot 1 maneta de frana si pipa o scot pe ghidon.(cablu de frane intra prin ghidon"ascunse")

Bicla are 9 kg.

Edited by soundon, 13 December 2012 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate