Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Flamingo Park Corbeanca

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#109
mariuszaiet

mariuszaiet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.01.2017
Eu nu mai inteleg nimic! Cum adica sunt oameni cu credite la banca (crima si pedeapsa) si au doar o fundatie si ei aleg sa taca? Pai si cine sa se lupte pentru drepturile lor? Eu pe softpedia?si cum adica traiesc cu speranta? Speranta ca ce? Ca vine constructorul in haine de binefacator si le face hocus pocus casele? Oamenii astia sunt majori, au discernamant? Nu inteleg cum sa fraieresti chiar atatia oameni si sa nu se revolte toti la comun? Ei nu realizeaza ca tacand si asteptand (pe Godot, poate) nu fac decat sa fie complici la o hotie si fraiereala pe banii lor? Singurii care vor pierde sunt doar ei, vecinii astia cuminti care tac si asteapta minuni! Stati prieteni, ca nu va mai scoate din rahat nici secolul 22!

#110
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016
Marius, fiind din afara proiectului, poti fi obiectiv si analiza lucrurile cu cap limpede! Iti dai seama cum ne simtim noi cand vedem ca suntem toti in aceeasi situatie incerta si nefericita, dar unii aleg sa se alieze cu ala care ii pacaleste decat cu cei ca ei care sufera! Dezbina si cucereste, e buna strategia! Dar cred ca nu mai are sanse de reusita! Ca usor usor se simte freamatul, semn ca se strange multimea! Unii se prefac ca sunt de partea dezvoltatorului, altii sunt dar au planuri paralele, altii spun pe fata lucrurile si actioneaza! Toti vom ajunge la aceeasi concluzie cat de curand! Realitatea din camp e irefutabila! Se pare ca e ultimul cantecel de Flamingo! ;)

Edited by laura378, 29 January 2017 - 17:25.


#111
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum adica oameni cu credite la banca si doar cu fundatia?Au facut credit si au dat toata suma inainte sa fie casa gata?

#112
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016
Groh- avem de toate!!!
unii doar cu fundatie, ramasi asa de cand s-au oprit lucrarile in asteptare de fonduri;
unii au casele gata si platite, (dar au fost pe post de banca), marele sef s-a sucit si s-a gandit sa faca niste bani din casele gata platite de fraieri. Mai nou le vinde si inchiriaza. ( ramane de vazut daca gaseste si clienti). Ready to move in ! - zice el pe site acolo cu referire la casele unor clienti care si le-au platit integral.
unii mai au o etapa-doua pana la finalizare, dar se astepta primavara.
unii s-au mutat ( nu multi la numar)
unii si-au construit singuri and so on;

Edited by gabrielapostavaru, 29 January 2017 - 20:30.


#113
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016
Situatia e pana la urma identica.ori ca ai doar fundatia sau casa toata, fara gaze, curent, apa. Atata timp cat ai un ceva nelocuit si nelocuibil intr-un camp deschis ce se promitea ansamblu rezidenial esti in rahat pana la gat si cu funia legata! Banca cere, familia cere si dezvoltatorul a inghitit tot! Unii se amagesc ca-si fac singuri, pe banii lor, si totul va fi roz! Contra 5000 euroi, o nimica toata! Cum oare? Degeaba esti un bob de margaritar in troaca dezvoltarului! Dar ei vad doar basmul, povestea susurata de Flamingo, ca maimuta aia care nu vrea sa vada, sa auda! Si dupa isi trosneste capul!

View Postgabrielapostavaru, on 29 ianuarie 2017 - 20:22, said:

Groh- avem de toate!!!
unii doar cu fundatie, ramasi asa de cand s-au oprit lucrarile in asteptare de fonduri;
unii au casele gata si platite, (dar au fost pe post de banca), marele sef s-a sucit si s-a gandit sa faca niste bani din casele gata platite de fraieri. Mai nou le vinde si inchiriaza. ( ramane de vazut daca gaseste si clienti). Ready to move in ! - zice el pe site acolo cu referire la casa unor clienti care si le-au platit integral.
unii mai au o etapa-doua pana la finalizare, dar se astepta primavara.
unii s-au mutat ( nu multi la numar)
unii si-au construit singuri and so on;


Unii s-au mutat! 3 la numar! Vai de ei daca vine o iarna ca la carte! La zapada trecuta, au stat blocati 2-3 zile! Suni la servici si zici: scuze,sefu, eu stau in Flamingo Park si nu pot iesi la lucru! Ne vedem peste o saptamana! Daca ai copii si familie traditionala, ce faci? Suni la urgente sa te trimita la scoala si job cu Smurdul? Nu e gluma, dar asa e! Ps- nimeni n-are gaze sau electricitate individuala, doar apa cu bolovani si fosa, care cand s-o umple ii noroceste pe toti! ;)

Edited by laura378, 29 January 2017 - 20:30.


#114
cipriantomescu

cipriantomescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2017
Tot proiectul a fost o mare farsa inca de la inceput. S-au laudat cu acea bucata de strada din Flamingo Garden si toti clientii au crezut ca au banii necesari si au capacitatea sa livreze ceea ce au promis. Dar din pacate nu au investit nimic, totul a fost facut cu banii clientiilor. Un dinozaur ramas din negura anilor 90 cand asemenea afaceri erau la moda. Fiind un joc piramidal, binenteles ca cei veniti ultimii au ramas doar cu fundatiile si fara utilitati. Acum se cauta noi victime care sa plateasca avansul si sa sustina piramida. Si se vor afunda si mai tare iar numarul pagubitilor va creste.

#115
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,091
  • Înscris: 22.06.2004
de ce nu dati voi linkul topicului catre dezvoltatori?

#116
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016
Softpedia e mai tare decat orice tv. Audienta e uriasa pe topicul asta, mai ales ca nu e un subiect de interes general. In cateva zile, extra 1000 vizionari! In ritmul asta, cam toata Romania va sti si se va feri de Flamingo park ;)

#117
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,091
  • Înscris: 22.06.2004
orice dai pe google dupa Flamingo Park Corbeanca apare softpedia dupa site ul dezvoltatorului pe prima pagina:)))

Edited by conu71, 31 January 2017 - 12:55.


#118
corneliuabc123

corneliuabc123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2017
cand am auzit eu prima data de Flamingo Park Corbeanca acum vreun an jumate era vorba sa fie cel mai cel proiect din Nord "Bevely hillsu capitalei", cei de la vanzari au si zis ca va fi mai tare decat paradisu verde :)). Atunci i-am crezut dar nu am primit destul credit sa imi cumpar. Am trecut iarasi prin zona acum vreo 6 luni si se vede clar ca e in impas, ma asteptam sa aiba strazi si stalpi de iluminat ca la Aria sau Corbeanca Forest, dar nimic, nimic, arata penibil. deci noroc cu banca altfel ramaneam cu buzele umflate si cu buzunarele dezumflate . pacat de proprietari totusi si rusine dezvoltatorului ca din ce am citit chiar e bataie de joc ce se intampla acolo.

http://www.mediafax....-video-13817182

#119
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016

View Postconu71, on 30 ianuarie 2017 - 14:03, said:

orice dai pe google dupa Flamingo Park Corbeanca apare softpedia dupa site un dezvoltatorului pe prima pagina:)))

Conu-mi-a atras atentia cuvantul " dezvoltator " - l-am cautat in dictionar si, am gasit urmatoarea definitie:

Dezvoltatorul imobiliar este persoana juridica care efectueaza toate operatiunile imobiliare in vederea construirii, finalizarii si predarii catre beneficiari ai unei locuinte, precum si coordonarea surselor de finantare necesare realizarii acestor operatiuni.

Si tot cautand sa vad ce-a coordonat Dezvoltatorul in cauza, am dat peste un articol plin de minciunele de pe vremea cand a fost lansat marele proiect la Targul Imobiliar Project Expo.  
sa cititm si sa incercam  sa gasim ce s-a construit, finalizat  si predat dupa mai bine de doi ani.

http://www.apartamen...roject-expo-337

Flamingo Park Corbeanca se lanseaza oficial la Targul Imobiliar Project Expo
Cel mai nou partener al Targului Imobiliar Project Expo vine cu oferte imbatabile: 50.000 euro pentru o vila de 125 metri patrati cu 3 camere si trei bai.
Flamingo Park este cel mai nou ansamblu imobiliar din Corbeanca si promite sa devina un adevarat oras, in conditiile in care vorbim despre 10 hectare de teren si o investititie de 10 milioane de euro doar in prima faza.
Ansamblul va fi compus din 150 case individuale si qvatruplexuri, gandite in asa fel incat sa ofere intimitate si confort tuturor locatarilor. In plus, aproximativ trei hectare din suprafata ansamblului vor fi dedicate spatiilor verzi si de recreere. Ce inseamna asta? Locuri de joaca pentru copii, parcuri de agrement, gradini si locuri de barbeque, piscina, alee pentru alergare, dar si gradinita, magazine alimentare si chiar un bar si un restaurant.
Flamingo Park se afla in Nordul Bucurestiului, intr-o zona verde, rupta de aglomeratia urbana, dar care are in acelasi timp acces la toate facilitatile unei capitale europene. Astfel, in doar 30 de minute se poate ajunge in Piata Victoriei, in 15 minute la Centrul Comercial Baneasa, in 10 minute la Aeroportul International Henry Coanda. Chiar daca nu toate mijloacele de transport ajung in aceasta zona, in imediata apropiere se afla mai multe statii de autobuz iar dezvoltatorii Flamingo Park pun la dispozitia locatarilor un microbuz dedicat care poate transporta inclusiv copiii la scoala in baza unui abonament lunar.
Dar poate mai important decat orice este faptul ca locuintele sunt construite in asa fel incat sa indeplineasca cele mai inalte standarde de calitate. Dezvoltatorii nu sunt la primul proiect. Tot in Corbeanca exista deja Flamingo Garden 1 si 2, proiecte considerate pilot si care deja sunt locuite in proportie de 90%. Investitorii si-au folosit intreaga experienta acumulata in aceste doua ansambluri rezidentiale, dar si experienta de business acumulata in strainatate, pentru a construi Flamingo Park. Unul dintre managerii companiei este dealtfel un cunoscut om de afaceri roman care a condus afaceri atat in Romania, cat si in Anglia. Complexul apartine unui grup de investitori romani si americani care au adaptat “visul american” la nevoile si exigentele romanesti si europene. Astfel ca, unul dintre modele de locuinte, care se numeste Paris, este inspirat dintr-un ansamblu rezidential aflat in orasul cu acelasi nume, langa Disney Land.
Si pretul a fost adaptat pietei noastre si a fost calculat in asa fel incat sa vina in intampinarea celor care au un buget limitat pentru achizitia unui camin. Costul minim al unei case in Flamingo Park este de 50.000 euro, dar vorbim de o casa de 125 metri patrati, cu doua dormitoare, living si trei bai. In cazul acestei locuite, arhitectul da fiecarui cumparator posbilitatea sa isi aleaga daca doreste o bucatarie open space sau inchisa.
In plus, dezvoltatorul ofera si varianta unor rate cu avans ZERO si o rata lunara de 350 euro pentru 25 de ani. Bineinteles exista si posibilitatea platii unui avans care in mod automat va scadea cuantumul ratei, sau prelungirea duratei pe care se plateste aceasta rata.
Va invitam la standul Flamingo Park, la Sala Palatului, in perioada 23-25 mai, la Targul Imobiliar Project Expo, pentru a discuta cu reprezentantii companiei si pentru a va raspunde la orice alta intrebare.
Targul Imobiliar PROJECT EXPO este organizat in parteneriat de catre companiile Project Events si Zero Point Consulting. Project Events este o companie specializata in organizarea de evenimente, ce s-a evidentiat prin sirul de evenimente desfasurate sub emblema CARIEREdeSUCCES si prin punerea in scena a unor spectacole si concerte la care au fost invitati artisti de renume, cum ar fi Scorpions, Michael Flatley, Demis Roussos, Scorpions, Ost Fest etc.. Zero Point Consulting este o companie imobiliara cu sediul central in Bucuresti, ce ofera servicii complete de brokeraj imobiliar si de relocare personal.
Pentru detalii suplimentare
Adina Patilea
Brand Manager Targul Imobiliar PROJECT EXPO
[email protected]
0731789943
www.projectexpo.ro

#120
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016
wow, sa le luam pe rand: dupa mai bine de doi ani.

- o investititie de 10 milioane de euro doar in prima faza. - (fiecare si-a platit casa cu credit sau cash). Ma intreb cat a fost a doua faza sau a treia si unde au investit-o.
- locuri de joaca pentru copii - nooo
- parcuri de agrement- noooo
- gradini si locuri de barbeque noooo
- piscina, alee pentru alergare, dar si gradinita, magazine alimentare si chiar un bar si un restaurant - nooooo ----la nivel de Occident!

"Flamingo Park se afla in Nordul Bucurestiului, intr-o zona verde, rupta de aglomeratia urbana, dar care are in acelasi timp acces la toate facilitatile unei capitale europene"
- cu fraza asta m-a dat gata!

-in imediata apropiere se afla mai multe statii de autobuz. Asta ce minciuna mai e?!!!!!!

Ma opresc aici, pentru ca ar trebui sa copiez tot inca o data. In fiecare propozitie exista un mare neadevar. Va las pe voi sa le gasiti. Incredibil. !!!!!!!!

Pe modelul poti spune orice, poti promova orice neadevar, ii cred in stare de orice!

Edited by gabrielapostavaru, 30 January 2017 - 17:54.


#121
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016

View Postcorneliuabc123, on 30 ianuarie 2017 - 15:38, said:

cand am auzit eu prima data de Flamingo Park Corbeanca acum vreun an jumate era vorba sa fie cel mai cel proiect din Nord "Bevely hillsu capitalei", cei de la vanzari au si zis ca va fi mai tare decat paradisu verde :)). Atunci i-am crezut dar nu am primit destul credit sa imi cumpar. Am trecut iarasi prin zona acum vreo 6 luni si se vede clar ca e in impas, ma asteptam sa aiba strazi si stalpi de iluminat ca la Aria sau Corbeanca Forest, dar nimic, nimic, arata penibil. deci noroc cu banca altfel ramaneam cu buzele umflate si cu buzunarele dezumflate . pacat de proprietari totusi si rusine dezvoltatorului ca din ce am citit chiar e bataie de joc ce se intampla acolo.

http://www.mediafax....-video-13817182

Ce bafta ai avut, omule! As fi vrut sa fiu tu si sa am banca ta! Pupa banca aia zi lumina, ca te-a scapat de belele! ;) macar te-a facut fericit! Apropo, ce-ai fi facut daca luai si tu teapa? Dormeai linistit sau faceai un ceva, orice? :) pe banii tai!

#122
mariuszaiet

mariuszaiet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.01.2017
Noroc cu bancile ca mai salveaza din posibile victime! Am inteles ca preturile sunt acum cu mult mai mari decat la inceputul proiectului? Pentru ce se cer acesti bani? Cand nu exista nicio investitie?stie cineva daca s-a mai vandut vreo proprietate anul trecut?ei scriau acolo ca prima faza sunt in jur de 150 case! Cate zeci de ani le mai trebuie sa ajunga in faza2?eu cred ca va intra in faza 0, recul ca racul!

#123
cipriantomescu

cipriantomescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2017
Poate ca aici s-au dus banii, toti aia 10 milioane de Euro, in putul asta 😲. Din gaura asta insalubra ar fi trebuit sa vina apa pentru tot cartierul.  Dupa ce au sapat o suta de metri si-au dat seama ca apa nu e buna, si tot ei zic "e o stiinta si aici !!!!" Acum trebuie sapat un alt put, poate au mai mult noroc tura urmatoare. Amatori fara nici o pregatire in domeniu, nu a vazut nimeni  dirigintele de santier, asa cum cere legea.Attached File  IMG_8213.JPG   623.93K   56 downloads

#124
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Putul ala o sa-l denumeasca  adapost antiatomic zonal, si o sa creasca pretul aparatamentelor.

#125
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016

View Postcipriantomescu, on 01 februarie 2017 - 13:59, said:

Poate ca aici s-au dus banii, toti aia 10 milioane de Euro, in putul asta 😲. Din gaura asta insalubra ar fi trebuit sa vina apa pentru tot cartierul.  Dupa ce au sapat o suta de metri si-au dat seama ca apa nu e buna, si tot ei zic "e o stiinta si aici !!!!" Acum trebuie sapat un alt put, poate au mai mult noroc tura urmatoare. Amatori fara nici o pregatire in domeniu, nu a vazut nimeni  dirigintele de santier, asa cum cere legea.Attachment IMG_8213.JPG

E cam grav! Daca asa arata putul, ma intreb cum or fi casele? Bombe cu ceas?exista contracte cu firme specializate? Echipe de instalatori, electricieni autorizati? Sau niste amarati platiti|neplatiti la negru?ne intrebam cu ingrijorare de pe margine!

#126
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016

View Postlaura378, on 01 februarie 2017 - 19:20, said:

E cam grav! Daca asa arata putul, ma intreb cum or fi casele? Bombe cu ceas?exista contracte cu firme specializate? Echipe de instalatori, electricieni autorizati? Sau niste amarati platiti|neplatiti la negru?ne intrebam cu ingrijorare de pe margine!


Nici nu vrei sa stii cum arata o casa facuta de oameni care nu se pricep. Cine este dirigintele de santier autorizat  in Flamingo Park? L-a vazut vreodata cineva?
In gluma, mi s-a spus ca exista unul pe hartie, dar la fata locului nu l-a vazut nimeni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate