Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Flamingo Park Corbeanca

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#73
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016

 imack1453, on 12 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Nu am negat nici un moment intarzierile..Va inteleg supararea..Sa vedem ce se intampla in primavara..

Cred totusi ca sunt sanse bune ca numarul celor mutati sa creasca foarte mult anul acesta. Pe lotul 5 exista curent, apa, canal. Asteptam si pe lotul 3 pentru a ne muta.

Gazul se spune ca veni in vara dar trebuie sa ne luam in calcul si solutia de incalzire electrica pentru iarna viitoare.

Buna ziua, vecine! Care e starea de spirit dupa intalnirea ce-am avut-o sambata?le povestim si viitorilor vecini ce ne rezerva viitorul? Ca am vazut ca erai extrem de optimist legat de electrica, utilitati? Sa inteleg ca esti dispus sa dai extra mii de euro sa le pui singur? Ca dezvoltatorul n-are bani? Zicem realitatea? Sau o bagam sub pres? Mai zicem si de taxa de administrare de 450 lei pe luna ceruta de dezvoltator? Comparativ cu alte cartiere din nord si zona, unde e in jur de 200-300 lei? Si acolo ai facilitati: locuri de joaca, pisicina, paza si multe altele? In camp, cam ce se ofera? Padure, lan de porumb! Ne mai vedem si auzim in cartier, cand o sa ai trase gaz, electrica, apa? Apropo de apa, ce parere ai ca e plina cu impuritati si cine stie vreun bolovan, doi?asta ca sa mentinem optimismul la cote inalte! Stima!

 cipriantomescu, on 24 ianuarie 2017 - 08:01, said:

Planul de reorganizare al SC House Development SA, in insolventa, care a construit casele din Flamingo Garden 1, Flamingo Garden 2 si a inceput Flamingo Park.

http://www.bnsinsolv...DEVELOPMENT.pdf

Ce ne invata:

Actionar majoritar cu 94% - Cinca Luminita (sotia lui Cinca Dragos)
Administrator inainte de intrarea in insolventa - Iacovita Daniel (fratele lui Cinca Luminita)
Administrator dupa intrarea in insolventa - Iacovita Daniel (fratele lui Cinca Luminita) !!!!
Printre creditorii garantati (care recupereaza 100% din creante) - Barbu Anca Liliana (sora lui Cinca Dragos), Iacovita Stefan (nu stim relatia de rudenie cu Iacovita Daniel)

Total datorii: 36 milioane lei, aprox. 8 milioane EUR
Total creante garantate: 8,8 milioane lei, aprox. 2 milioane EUR
Total creante chirografare: 27 milioane lei, aprox. 6 milioane EUR

Si acum atentie, conform planului, creditorii garantati printre care si rudele familiei Cinca, ar trebui sa recupereze 100% din creante. Dar creditorii chirografari recupereaza 0%.(nu stim deocamdata cine sunt chirografarii, foarte probabil cei care au platit terenuri si case pe care nu le-au mai vazut niciodata).

Care va sa zica, familia Cinca scapa de 6 milioane EUR datorii, infiinteaza o alta firma, Flamingo Park (actionar unic Cinca Robert, fiul lui Cinca Dragos si Cinca Luminita) si incepe sa cumpere terenurile de la House Development. Le cumpara dar nu achita pretul. Mai departe, aceste loturi sunt promise la un pret de 5 ori mai mare clientilor Flamingo Park. Se incaseaza sumele de la clienti dar nu se plateste datoria catre House Development. Clientii platesc terenul plus constructia casei iar cand vine data scadenta de semnare a contractului de vanzare cumparare, surpriza. Nu se poate semna pentru ca terenul nu a fost platit. Si incepe scandalul.

O alta desfasurare a evenimentelor poate fi urmatoarea: daca pe durata constructiei casei nu asculti de familia Cinca si nu esti supus sau iti ceri drepturile, esti aruncat afara, nu iti mai dau casa, te scot de pe toate grupurile de discutii si incep sa caute cumparator pentru casa finantata de tine. Nu iti ramane decat actiunea in justitie pentru a recupera ceva. Asta daca nu intra iar in insolventa, ca sa scape din nou de un balast de cateva milioane de EUR.

Si din aceste aranjamente se naste Flamingo Park.

Intersante informatii! Vor citi si intelege cei care inca au dubii? Vor fugi cei care mai aveau de gand sa arunce bani acolo?
Ps: stefan iacovita e tatal luminitei cinca si a lui daniel iacovita! Familie get beget!

#74
Mrena

Mrena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2016

 laura378, on 24 ianuarie 2017 - 12:16, said:

Buna ziua, vecine! Care e starea de spirit dupa intalnirea ce-am avut-o sambata?le povestim si viitorilor vecini ce ne rezerva viitorul? Ca am vazut ca erai extrem de optimist legat de electrica, utilitati? Sa inteleg ca esti dispus sa dai extra mii de euro sa le pui singur? Ca dezvoltatorul n-are bani? Zicem realitatea? Sau o bagam sub pres? Mai zicem si de taxa de administrare de 450 lei pe luna ceruta de dezvoltator? Comparativ cu alte cartiere din nord si zona, unde e in jur de 200-300 lei? Si acolo ai facilitati: locuri de joaca, pisicina, paza si multe altele? In camp, cam ce se ofera? Padure, lan de porumb! Ne mai vedem si auzim in cartier, cand o sa ai trase gaz, electrica, apa? Apropo de apa, ce parere ai ca e plina cu impuritati si cine stie vreun bolovan, doi?asta ca sa mentinem optimismul la cote inalte! Stima!



Intersante informatii! Vor citi si intelege cei care inca au dubii? Vor fugi cei care mai aveau de gand sa arunce bani acolo?
Ps: stefan iacovita e tatal luminitei cinca si a lui daniel iacovita! Familie get beget!


Nu vrei sa ne povestesti mai pe larg ce s-a discutat sambata? Mie mi s-a parut destul de oksih atmosfera pe acolo, nu am auzit pe nimeni sa se planga de ceva. Oamenii prezenti (peste 20) socializau si povesteau legat de materialele folosite la izolare, acoperis, incalzirea casei, etc. Le e frica sa se exprime oare?
A cerut constructorul bani de utilitati sau ce spui acolo? Eu stiu ca un lot are curent, canal, apa si se lucreaza la urmatorul. Cu gazul nu se stie, probabil o sa dureze mult avand in vedere ca nici ei nu mai au termen.

#75
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016
mareana nu-mi pierd timpul cu tine.te las sa-ti traiesti experienta (ta) personala cu FP si sa ne spui si noua peste cateva luni. daca e sa plangi sau sa te dai cu capul de terenul achitionat, te priveste! Vom fi fara mila!
Ps:Poate tu erai acolo pentru after party socializare si te-ai concentrat pe atmosfera, altii erau cu morcovul adanc sa stie ce va fi cu viata lor in FP si au purtat discutii. Vei afla si tu peste cateva luni cum e cu electrica, apa, canalizarea etc pe terenul tau.
Ce ai auzit, inteles si retinut e doar treaba ta! Succes!
PPS: a pus conu71 un link interesant, deschide-l, s-ar putea sa fie un deja vu peste cateva luni!


#76
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016
Mrena - ai uitat sa mentionez ca socializarea a avut loc in casa dezvoltarorului. Ai fost la el in casa, ai mancat, te-ai simtit bine ( n-ai platit consumatia), normal ca ai venit numai cu vorbe de lauda. Eu ti-am mai spus, ca ne-ai face un mare serviciu daca n-ai mai comenta. Aici, sunt oameni care sufera!
Te rugam frumos sa ai putin respect!


20 oameni ( sotii incluse ) din cei cca 60-70 oameni care au contractat casa si teren in FP, iti spune ceva?

Edited by gabrielapostavaru, 24 January 2017 - 16:06.


#77
cipriantomescu

cipriantomescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2017
Mrena, din mesajul tau se intelege ca ai fost prezenta la acea intalnire din casa dezvoltatorului, dar nu stii ce s-a discutat ? Au fost mai multe grupuri in incaperi diferite sau cum ?

#78
imack1453

imack1453

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2005
La intalnirea de Sambata dezvoltatorul ne-a asigurat (previzibil !) ca la 1 Martie incep lucrarile pentru  utilitati pe lotul 3. Sa speram ca asa se va intampla ! Asta e planul A.

Planul B: dezvoltatorul da faliment sau nu mai investeste nimic ! Dupa calculele mele, daca toti proprietarii de pe lotul 3 ne organizam si acceptam sa punem cate 5,000 Euro (estimarea mea maxima !) ne putem face singuri utilitatile si drumul.

Planul C (planul B dar nu exista intelegere intre proprietari): imi fac fosa si put de apa (3,000 Euro) si ma pot muta. In acest caz ramane ca ceilalti vecini sa se mai isterizeze 1-2 ani dupa care vom ajunge tot la solutia ca trebuie sa facem noi drumul.

In oricare din cazurile de mai sus voi avea o casa de 124 mp utili, gradina 550 mp, toate utilitatile (gaz nu este obligatoriu pt noi) la un pret de sub 100.000 Euro.

Vreau sa fiu foarte clar: nu sunt multumit de ce se intampla ci doar incerc sa raman rational intr-o situatie dificila.

#79
Mrena

Mrena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2016

 cipriantomescu, on 25 ianuarie 2017 - 09:51, said:

Mrena, din mesajul tau se intelege ca ai fost prezenta la acea intalnire din casa dezvoltatorului, dar nu stii ce s-a discutat ? Au fost mai multe grupuri in incaperi diferite sau cum ?

Da, au fost grupulete in incaperi diferite. Sa inteleg ca tu nu ai fost. Sa spuna si Laura ce s-a mai discutat. In stadiul in care suntem noi am vorbit mai mult lucruri tehnice de constructia casei.

#80
cipriantomescu

cipriantomescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2017
imack,  de acord cu tine, din pacate trebuie sa ne pregatim pentru planul B sau C. Asta dupa ce dispare Cinca din peisaj.

Mrena, sunt putin descumpanit. Dupa tot ce s-a scris aici despre situatia de la Flamingo, tu ai cumparat doua loturi de teren ? Apoi ai fost la intalnire si ai discutat doar aspecte tehnice despre constructia casei ? Si apoi ceri informatii pe forum despre ce s-a discutat la acea intalnire ?

#81
Mrena

Mrena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2016

 cipriantomescu, on 25 ianuarie 2017 - 11:52, said:

imack,  de acord cu tine, din pacate trebuie sa ne pregatim pentru planul B sau C. Asta dupa ce dispare Cinca din peisaj.

Mrena, sunt putin descumpanit. Dupa tot ce s-a scris aici despre situatia de la Flamingo, tu ai cumparat doua loturi de teren ? Apoi ai fost la intalnire si ai discutat doar aspecte tehnice despre constructia casei ? Si apoi ceri informatii pe forum despre ce s-a discutat la acea intalnire ?

Nu ai inteles bine, eu nu am cumparat niciun lot de teren deocamdata. Sunt inca la stadiul in care ma interesez despre dezvoltator si constructiile din complex.

#82
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Prin urmare,daca sunt un posibil cumparator,ma invita dezvoltatorul la el acasa la petrecere?
Credeam ca doar proprietarii au foat invitati acolo!

#83
Mrena

Mrena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2016

 Groh, on 25 ianuarie 2017 - 12:01, said:

Prin urmare,daca sunt un posibil cumparator,ma invita dezvoltatorul la el acasa la petrecere?
Credeam ca doar proprietarii au foat invitati acolo!

Dap, ne-a invitat la semninarul tehnic.

Edited by Mrena, 25 January 2017 - 12:03.


#84
cipriantomescu

cipriantomescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2017
Oh, inteleg acum Mrena. Deci tu nu esti sub nici o forma implicata, nu ai nici un risc. Sper ca nu scrii aici din plictiseala. Noi scriem pentru a atentiona pe potentialii cumparatori, sa nu ajunga in situatia noastra, inselati, cu banii luati si fara case.

#85
Mrena

Mrena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2016

 cipriantomescu, on 25 ianuarie 2017 - 12:12, said:

Oh, inteleg acum Mrena. Deci tu nu esti sub nici o forma implicata, nu ai nici un risc. Sper ca nu scrii aici din plictiseala. Noi scriem pentru a atentiona pe potentialii cumparatori, sa nu ajunga in situatia noastra, inselati, cu banii luati si fara case.

Pai exact asta sunt - potential cumparator. Thanks for the info.

#86
cipriantomescu

cipriantomescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2017

 Mrena, on 25 ianuarie 2017 - 12:14, said:



Pai exact asta sunt - potential cumparator. Thanks for the info.

Cu cea mai mare placere, nu dorim nimanui sa pateasca ce am patit noi.

Edited by cipriantomescu, 25 January 2017 - 12:32.


#87
gabrielapostavaru

gabrielapostavaru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.12.2016
Imak - am mai auzit varianta cu 5000 euro de casa dintr-o alta sursa si incep sa cred ca nu e gluma.

Stai sa ne intelegem! Cinca a vandut teren cu utilitati pentru suma de 20.000 euro ( aprox. 500mp). - intr-un camp fara speranta. Teren cu Utilitati! daca era doar teren simplu, pretul real, era de 3800 euro. Diferenta pana la 20.000 o reprezinta utilitatile. Unde sunt??? unde sunt banii platiti pe utilitati? Au trecut doi ani de minciuni. ca e maine, ca e saptamana viitoare, ca e la primavara!

Planul in caz de faliment - hai sa mai punem noi vreo 5000 sa putem locui acolo, nu-l pot accepta. si, mi-e greu sa cred ca avand un credit, isi mai permite cineva bani peste.

in concluzie, vrei sa stai acolo, mai scoti bani, pe care nu ti i-ai planificat: de avocat, de gaze, de curent, de apa, de drum, partea de constructie inca n-am ajuns la ea!

Minunata afacere!

Edited by gabrielapostavaru, 25 January 2017 - 12:37.


#88
laura378

laura378

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2016

 imack1453, on 25 ianuarie 2017 - 10:57, said:

La intalnirea de Sambata dezvoltatorul ne-a asigurat (previzibil !) ca la 1 Martie incep lucrarile pentru  utilitati pe lotul 3. Sa speram ca asa se va intampla ! Asta e planul A.

Planul B: dezvoltatorul da faliment sau nu mai investeste nimic ! Dupa calculele mele, daca toti proprietarii de pe lotul 3 ne organizam si acceptam sa punem cate 5,000 Euro (estimarea mea maxima !) ne putem face singuri utilitatile si drumul.

Planul C (planul B dar nu exista intelegere intre proprietari): imi fac fosa si put de apa (3,000 Euro) si ma pot muta. In acest caz ramane ca ceilalti vecini sa se mai isterizeze 1-2 ani dupa care vom ajunge tot la solutia ca trebuie sa facem noi drumul.

In oricare din cazurile de mai sus voi avea o casa de 124 mp utili, gradina 550 mp, toate utilitatile (gaz nu este obligatoriu pt noi) la un pret de sub 100.000 Euro.

Vreau sa fiu foarte clar: nu sunt multumit de ce se intampla ci doar incerc sa raman rational intr-o situatie dificila.

Foarte pertinente si logice planurile tale, cred ca A este o utopie, dar putem visa pana in Martie!
Ideea de baza ramane ca gasirea acestor alternative individuale da apa la moara dezvoltatorilor tepari sa nu-si respecte obligatiile. Trebuie sa iei in calcul si ca pentru unii vecini 5000 E sunt bani multi, poate prea multi si pentru unii chiar nu exista oricat si-ar dori. Nu e rea vointa, e realitate.
Si vazandu-te rational si pragmatic, crezi ca ai facut o asa investitie extraordinara cumparand o casa in plin camp, in santier constant, departe de facilitati necesare oricarei familii active etc etc dand 100k? Vezi piata si o sa-ti revizuiesti aparenta multumire!
Pana la urma, datorita acestui stil pasiv al unora (generalizez), care gasesc oarecare aspecte pozitive cu care sa se amageasca pe moment, se hranesc si teparii! Inteleg ca e un compromis si o incercare de iesire dintr-o situatie complicata, dar atunci de ce si-ar mai respecta dezvoltatorii obligatiile cand oamenii continua sa accepte aceste ilegalitati? Pana la urma, tot noi, aia de buna credinta, suntem si xxxututi si cu banii luati!

Edited by laura378, 25 January 2017 - 12:49.


#89
imack1453

imack1453

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2005

 laura378, on 25 ianuarie 2017 - 12:33, said:

Foarte pertinente si logice planurile tale, cred ca A este o utopie, dar putem visa pana in Martie!
Ideea de baza ramane ca gasirea acestor alternative individuale da apa la moara dezvoltatorilor tepari sa nu-si respecte obligatiile. Trebuie sa iei in calcul si ca pentru unii vecini 5000 E sunt bani multi, poate prea multi si pentru unii chiar nu exista oricat si-ar dori. Nu e rea vointa, e realitate.
Si vazandu-te rational si pragmatic, crezi ca ai facut o asa investitie extraordinara cumparand o casa in plin camp, in santier constant, departe de facilitati necesare oricarei familii active etc etc dand 100k? Vezi piata si o sa-ti revizuiesti aparenta multumire!
Pana la urma, datorita acestui stil pasiv al unora (generalizez), care gasesc oarecare aspecte pozitive cu care sa se amageasca pe moment, se hranesc si teparii! Inteleg ca e un compromis si o incercare de iesire dintr-o situatie complicata, dar atunci de ce si-ar mai respecta dezvoltatorii obligatiile cand oamenii continua sa accepte aceste ilegalitati? Pana la urma, tot noi, aia de buna credinta, suntem si xxxututi si cu banii luati!

Laura, tu ce solutie propui in caz ca planul A nu functioneaza ?

#90
imack1453

imack1453

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2005

 gabrielapostavaru, on 25 ianuarie 2017 - 12:32, said:

Imak - am mai auzit varianta cu 5000 euro de casa dintr-o alta sursa si incep sa cred ca nu e gluma.

Stai sa ne intelegem! Cinca a vandut teren cu utilitati pentru suma de 20.000 euro ( aprox. 500mp). - intr-un camp fara speranta. Teren cu Utilitati! daca era doar teren simplu, pretul real, era de 3800 euro. Diferenta pana la 20.000 o reprezinta utilitatile. Unde sunt??? unde sunt banii platiti pe utilitati? Au trecut doi ani de minciuni. ca e maine, ca e saptamana viitoare, ca e la primavara!

Planul in caz de faliment - hai sa mai punem noi vreo 5000 sa putem locui acolo, nu-l pot accepta. si, mi-e greu sa cred ca avand un credit, isi mai permite cineva bani peste.

in concluzie, vrei sa stai acolo, mai scoti bani, pe care nu ti i-ai planificat: de avocat, de gaze, de curent, de apa, de drum, partea de constructie inca n-am ajuns la ea!

Minunata afacere!

Da, e o solutie "dureroasa" dar eu nu vad alta in caz ca planul A nu functioneaza. Totusi nu m-as grabi sa spun ca sigur nu incep lucrarile pentru utilitati in Martie..Sa mai avem putina rabdare..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate