Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

XENOANE after market

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007

View PostTopp, on 22 noiembrie 2012 - 19:11, said:

Discutia era pur tehnica si cerea pareri curate., intru indreptarea ,,pacatosilor''.
da, se poate discuta daca, tehnic, propitarul de xenoane aftermarket e "ghiolban" sau e "cocalar".

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
macar omul a venit sa ceara opinia, a gresit, a recunoscut, greseala insa nu e chiar asa de mare si are o atitudine calma, nu vad de ce il luati peste picior, chiar nu este cazul

Edited by sandu bogdan, 22 November 2012 - 19:21.


#21
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@Topp

Mai freacă un pic legislația aia și lasă experiența că nu ajută la așa ceva Posted Image.

@sandu bogdan

Sincer nu văd diferența între tipi de genul ăsta și persoanele care folosesc proiectoarele non-stop, ambele tipuri sunt la fel de vinovate.

Edited by Aries(ro), 22 November 2012 - 19:23.


#22
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003

View Postsandu bogdan, on 22 noiembrie 2012 - 19:15, said:

Tata are becuri cu xenon pe far cu lupa. Becurile xenon le-am montat ulterior si nu are reglaj automat pe inaltime asa cum ar trebui la un sistem original. Am mers 10km cu el in spate si farurile reglate doar putin mai sus decat ar fi trebuit si mi-a scos ochii. Deranjeaza foarte tare daca nu sunt reglate cum trebuie si cu reglaj manual sigur vor fi momente cand uiti sa le dai mai jos si o sa scoti ochii la alti participanti la trafic. Daca farul nu e cu lupa, in nici un caz nu trebuie pus bec cu xenon pentru ca o sa deranjeze pe ceilalti foarte tare.
...

Vezi ca exista masini dotate cu xenon din fabrica si nu au nici o lupa in far.
Au leveling, au sistem de spalare dar nu si lupa.

#23
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostTopp, on 22 noiembrie 2012 - 18:15, said:

Masina mea, Octavia 1, are motoras de reglare a farurilor  si folosesc mereu lumina lor indreptata cat mai jos,   circul mai mult ziua.
Le folosesc ca lumini de zi, cum scrie Codul Rutier, aprinse pe faza scurta. Ziua.
N-am fost niciodata atentionat pana acum in trafic.
Nu prea circul noaptea, drumurile mele cu masina se rezuma la distante mici, ziua.
Daca esti smecher, cumpara bloc optic special pt xenon si monteaza-l pe Skoda! Cu spalator de faruri, si reglare AUTOMATA, si 99 % cu lupa!

Pana una alta, este interzisa efectuarea de modificari la instalatia de iluminat!

Te invit sa treci granita pe la unguri cu xenoanele tale, ca te intorci cu trenu!
Daca eram in locul militianului, iti luam pe loc numerele de inmatriculare, fara dovada de circulatie, si te lasam acolo!

Edited by Josef_Mengele, 22 November 2012 - 19:34.


#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
stiu ca sunt masini cu xenon fara lupa din fabrica, dar sunt foarte putine, sau mai bine spus au fost, ca din cate stiu nu se mai permite asa ceva

#25
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsandu bogdan, on 22 noiembrie 2012 - 19:15, said:

Tata are becuri cu xenon pe far cu lupa. B
Politistul care m-a oprit, in explicatiile sale,  a spus ca este permisa folosirea xenoanelor after market doar pe proiectoare, daca si acestea au motoras, ca sa le poti indrepta cat mai jos.  Deci  nici la tine nu este legal, avand in vedere lipsa motorasului care regleaza inaltimea luminii.

#26
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postterratec, on 22 noiembrie 2012 - 19:23, said:

Vezi ca exista masini dotate cu xenon din fabrica si nu au nici o lupa in far.
Au leveling, au sistem de spalare dar nu si lupa.

Lupa nu e obligatorie! Totusi majoritatea masinilor au! Poti monta xenon, doar daca pt modelul tau de masina a fost fabricat si montat asa ceva de constructor, deci pt Dacia e imposibil, si numai cumparand sistem original de iluminare, cu spalare si leveling, asa cum a fost proiectat si montat de constructor!

View PostTopp, on 22 noiembrie 2012 - 19:27, said:

Politistul care m-a oprit, in explicatiile sale,  a spus ca este permisa folosirea xenoanelor after market doar pe proiectoare, daca si acestea au motoras, ca sa le poti indrepta cat mai jos.  Deci  nici la tine nu este legal, avand in vedere lipsa motorasului care regleaza inaltimea luminii.

Politistul e idiot! Este ilegala folosirea altor tipuri de lumini, inclusiv LEDuri in numerele de inmatriculare! Este ilegala folosirea proiectorului ceata cand vizibilitatea este mai mare de 50 de metri! Este ilegala folosirea altor puteri decat cele omologate! Atat se permite, folosirea becurilor halogen in locul celor clasice!
Daca ai parte de ceata, si ai xenoane in proiectoare, la 6000 de kelvini mai vezi o laie soseaua!

Edited by Josef_Mengele, 22 November 2012 - 19:30.


#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
de curiozitate, nu cu intentia de a face flame, poti sa-mi dai un exemplu de masina care poti sa o cumperi acum cu xenon si sa aiba far fara lupa?

#28
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postsandu bogdan, on 22 noiembrie 2012 - 19:30, said:

de curiozitate, nu cu intentia de a face flame, poti sa-mi dai un exemplu de masina care poti sa o cumperi acum cu xenon si sa aiba far fara lupa?

Tendinta actuala este de a pune si halogenuri in lupa! Vorbim despre totalitatea masinilor fabricate cu xenon dea lungul timpului, si unele nu aveau lupa, iar lupa nu e obligatorie in standardele SAE Pe cand spalatorul si auto-levelingul...

Edited by Josef_Mengele, 22 November 2012 - 19:33.


#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Da, asa avea tata din fabrica, halogen in bec cu lupa si a pus xenon, becuri "chinezesti" de 35W, eu am ramas cu halogen in principal pt. ca nu am lupa, altfel im puneam si eu. Am spalator de faruri. Posted Image

Edited by sandu bogdan, 22 November 2012 - 19:35.


#30
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostJosef_Mengele, on 22 noiembrie 2012 - 19:24, said:

Daca eram in locul militianului, iti luam pe loc numerele de inmatriculare, fara dovada de circulatie!
Mengele, nici nu stii cat te-am apreciat pana acum, citindu-ti posturile si solutiile tale de a rezolva o situatie! :-)
Ti-am raspuns la unele postari.
Te-am perceput mereu ca pe un rebel, ceea ce nu-i deloc rau pentru lumea in care traim, in care te lupti cu morile de vant.
In cazul de fata, se  retine doar Cerificatul de Inmatriculare.
Asa mi-a spus politistul. Si l-am crezut, o sa-mi demontez xenoanele.
Omul a fost amabil, mi-a explicat ce si cum, m-a iertat, deci le voi demonta.
Unele reguli se pare ca se schimba prea des, pana a prinde noi de veste.
Aia cu retinerea numerelor de circulatie, era valabila candva  pentru piratii auto. Se pare ca nici in cazul lor nu mai este valabil.
Nu contest ce spui, nu am argumente, dar in cazul xenoanelor after market, poate gresesti.

Edited by Topp, 22 November 2012 - 19:50.


#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Nu s-a schimbat legea, intotdeauna a fost asa, nimeni nu are voie sa faca nici cea mai mica modificare la sistemul de iluminare. Nici macar un mic led nu ai voie sa adaugi. Si asta este in lege de cand am facut eu scoala de soferi prin 1998.
Faptul ca nu se aplica e alta poveste. Vad foarte des tot felul de "imbunatatiri" la sistemul de iluminare, gen triple schimbate cu altele mai "fromoase", folie sau vopsea neagra pe stopuri, lucru ilegal dar trecut cu vederea (din pacate).

Edited by sandu bogdan, 22 November 2012 - 19:43.


#32
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsandu bogdan, on 22 noiembrie 2012 - 19:20, said:

macar omul a venit sa ceara opinia, a gresit, a recunoscut, greseala insa nu e chiar asa de mare si are o atitudine calma, nu vad de ce il luati peste picior, chiar nu este cazul
Multumesc, ai intels foarte bine ceea ce-am vrut sa spun in topic.
Nu inteleg vocabularul  unora, dar asta-i lumea.
inteleg anumite pozitii , dar nu si vocablarul,  tendinta inutila de a fi virulent,  cu cuvinte neacademice.

#33
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Sunt virulenti, ca n-au SUVuri. Cand ai fundul unde alti soferi au capul, la nivel ma refer, nu prea mai esti orbit! Doar MATIZul nu se lasa!

View PostTopp, on 22 noiembrie 2012 - 19:38, said:

In cazul de fata, se  retine doar Cerificatul de Inmatriculare.
Asa mi-a spus politistul. Si l-am crezut, o sa-mi demontez xenoanele.
Omul a fost amabil, mi-a explicat ce si cum, m-a iertat, deci le voi demonta.
Unele reguli se pare ca se schimba prea des, pana a prinde noi de veste.
Aia cu retinerea numerelor de circulatie, era valabila candva  pentru piratii auto. Se pare ca nici in cazul lor nu mai este valabil.
Nu contest ce spui, nu am argumente, dar in cazul xenoanelor after market, poate gresesti.
Se retine Certificatul de Inmatriculare cu Dovada de 15 zile! Eu am mentionat, daca eram eu politist! Asta pt ca, daca masina e de natura sa polueaza, apa aerul sau solul, pleci cu trenul! Gaseam metode legale, ma puneam si langa o halta.
..

Regulamentul Rutier interzice absolut orice modificare la sistemul de iluminare!

RAR ul permite numai daca tipul tau de masina a fost fabricat cu Leduri, cu Xenoane, cu Lasere si tu n-ai, te duci si cumperi si ceri omologarea, dar cumperi echipamentul complect, cu blocul optic, reglajul automat, si spalatorul! Omologarea in acest caz e o simpla procedura!

Edited by Josef_Mengele, 22 November 2012 - 20:04.


#34
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgeorge5110, on 22 noiembrie 2012 - 19:06, said:

Din cauza ta e posibil sa fi murit deja oameni noaptea!!!!! Calcati de soferi care au fost orbiti de kkturi albastre!!!!!

Zi adevaru ca ai un jaf cu sute de mii de km care are farurile matuite, si ca ai vrut sa ai si tu xenon cum au masinile "mai smechere" !!!!
D-le!...Invata gramatica! Limba Romana nu permite mai mult de 3 semne de exclamare. Nu ma mai refer si la lipsa articolului hotarat, la cratime, daca stii ce-s alea. Nu stii, altfel le-ai folosi
D-le!...Ti-am spus ca nu circul noaptea, nu am motive.
D-le!...Nu cunosc cuvantul ,,kkturi''! Sa fie la tine, acolo, in familia ta, nu scoate pe Forum limbajul tau de acasa!
D-le!...Am Skoda Octavia, nu cu multi ani ani de la data fabricatiei.
D-le!...La urmatorul post cu acest limbaj sunt nevoit sa-ti fac reclamatie la Admin!

Edited by Topp, 22 November 2012 - 20:38.


#35
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Am vrut sa montez acum 4 ani pe a mea dar inainte m-am urcat la volanul unei masini sa vad daca merita efortul financiar si manopera - in farul de Logan nu se merita clar bagat bixenon, vede mai rau decit osram silverstar iar pe cei din fata ii nenorocesti , ii bronzezi . Pe acea vreme credeam ca e un "bec" mai smecher ce rezista mai mult in timp ...
Frumos din partea ta ca ai intrebat aici ce si cum pentru ca sunt "n" care folosesc si orbesc noapte de noapte soferii cu tot felul de manufacturari .
Personal nici ziua nu-i suport pe cei cu faruri reglate prost da sa mai fie si cu xenon si matuit...pentru ei mi-am luat o pereche de ochelari de pe un site care le facea prea multa reclama , s-au dovedit a fi niste chinezisme ordinare, am dat acum comanda sa-mi aduca de dincolo de la aviatie ceva ochelari dedicati  pentru ceata si lumina solara puternica (tradus faruri).

#36
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ca incheiere, recomandarea mea pt cei ce merg noaptea, schimbati becul 55/55 cu 55/105W dar sa fie bec de calitate, si astfel veti avea lumina buna macar pe faza lunga, cand drumul e pustiu! Atunci nu deranjati pe nimeni! Atentie insa la electrica masinii!

Am vazut ca multi din cei ce se chinuie cu tot felul de petarde in becuri, merg cu ele foarte jos, avand o lumina foarte puternica la 30m... pai eu cu farul meu normal, dau farurile in sus, cand sunt pe drum drept, sa junga in dreptul numarului de inmatriculare la Dacii... Si bate departe farul fara sa orbeasca pe nimeni!!

Xenonul din fabrica se merita daca ai banii pt el si nu faci sacrificii la dotarile masinii!

Edited by Josef_Mengele, 22 November 2012 - 23:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate