Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 

Belgia-loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009
Ce sunt ?Belgieni sau romani?Salariul oferit este prea mic.Cere 5  euro la ora ca atit e  minimul fara acte.Bafta

#56
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012

View Postmarian36, on 02 ianuarie 2013 - 20:14, said:

Ce sunt ?Belgieni sau romani?Salariul oferit este prea mic.Cere 5  euro la ora ca atit e  minimul fara acte.Bafta

Sunt flamandezi

#57
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Mi se pare foarte mic salariul de 500 euro. Din acesti bani vei cheltui si tu o parte in fiecare luna, chiar daca ai asigurata cazarea (banuiesc ca si masa).
Drumurile in tara ti le platesc ei?

Singurul lucru bun ar fi ca iti poti cauta alt job, mai bine platit, in timp ce lucrezi la familia respectiva.

#58
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

View PostMocebon, on 03 ianuarie 2013 - 18:25, said:

Mi se pare foarte mic salariul de 500 euro. Din acesti bani vei cheltui si tu o parte in fiecare luna, chiar daca ai asigurata cazarea (banuiesc ca si masa).
Drumurile in tara ti le platesc ei?

Singurul lucru bun ar fi ca iti poti cauta alt job, mai bine platit, in timp ce lucrezi la familia respectiva.


Sincer mi se pare ca ai dreptate referitor la salariu dar asa cum a spus marian36 e mai bine sa negocieze la ora pt ca asa e normal aici si altfel sa nu se trezeasca mai tarziu ca va fii nevoita sa stea la dispozitia lor 24/24
Adica, Adina, daca lucrezi 6-7 ore pe zi, nu e un salariu mare, dar cred eu ca e acceptabil ca si salariu raportat la program avand in vedere ca ti se asigura si chiria. Si atunci ai timp sa iesi, sa socializezi, sa te integrezi si chiar sa cauti ceva mai bine platit cu timpul.
Dar ce te faci daca te trezesti ca ei sunt toata ziua plecati si trebuie sa faci pe baby-sytter-ul de dimineata pana noaptea? Si peste toate astea sa te trezesti ca te tin si week-endurile ocupata??? Atunci nici salariul nu este pe masura si nici optiunile tale pentru un alt job mai bun nu mai sunt "disponibile"
Asa ca fa un calcul la cate ore lucrezi si vezi cat iti iese la ora.
(parerea mea)

Edited by marian78ro, 03 January 2013 - 19:03.


#59
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012

View PostMocebon, on 03 ianuarie 2013 - 18:25, said:

Mi se pare foarte mic salariul de 500 euro. Din acesti bani vei cheltui si tu o parte in fiecare luna, chiar daca ai asigurata cazarea (banuiesc ca si masa).
Drumurile in tara ti le platesc ei?

Singurul lucru bun ar fi ca iti poti cauta alt job, mai bine platit, in timp ce lucrezi la familia respectiva.


Au zis ca nu au platit niciodata drumurile in tara nici pentru altele ,pe deasupra au fost si mirati de intrebarea mea...

#60
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai asta inseamna ca nu prea mai ramai cu nimic, un drum dus-intors, odata la doua luni, te costa minim vreo 250-300 de Euro.
Cu ce-o sa mai cheltui si tu cand mai iesi in oras, pe haine, etc... e foarte la limita.

Pune-le intrebarile potrivite ca sa nu ajungi acolo si sa constati ca va trebui sa lucrezi in niste conditii extrem de dezavantajoase.
Intreaba cam cate ore pe zi e nevoie de tine, daca mesele ti le asigura ei, cand ai zi libera, etc...

#61
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
sa nu exageram .... un zbor la low-cost (ai Blue Air si WizzAir) il scoti la 100 Euro daca il iei din timp si nu-s perioade de varf .... cu ce mai dai pe drum la aeroport & co poti pune un maxim de 150 Euro dus intors

#62
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View PostAdina00s, on 03 ianuarie 2013 - 16:45, said:

Sunt flamandezi
atunci poti sa ceri de la 6-8 euro la ora.sotia lucreaza la evrei cu minim 5-6 euro la ora,asa ca la flamanzi poti sa ceri mai mult.am o colega de scoala din mongolia care lucreaza la fam de flamanzi;la negru cu 9 si 10 euro la ora,

Edited by marian36, 05 January 2013 - 22:00.


#63
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012

View Postmarian36, on 05 ianuarie 2013 - 21:59, said:

atunci poti sa ceri de la 6-8 euro la ora.sotia lucreaza la evrei cu minim 5-6 euro la ora,asa ca la flamanzi poti sa ceri mai mult.am o colega de scoala din mongolia care lucreaza la fam de flamanzi;la negru cu 9 si 10 euro la ora,


Nu platesc la ora ,ci salariu fix . 500 euro+cazarea.intretinerea asigurata
Iar cat despre masa...si aia e tot asigurata atat timp cat gatesc eu.

#64
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Gandeste bine daca e sa accepti sau nu ..... banii nu-s putini comparativ cu ce ai gasi (banuiesc ca experienta la tine e zero) in tara ... dar in mod clar cu ei nu o sa faci avere

daca iti acopera ei cheltuielile cu masa si cazarea ai sanse ca mancand de sub unghie sa pui deoparte un 250 - 300 Euro / luna ... asta pe an ar insemna un maxim de 3000 Euro (socotim fara lunile de concediu si sarbatori) .... dar avantajele pot fi de alta natura, o sa ai ocazia sa cunosti si alti oameni, sa inveti o limba straina, etc

#65
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009
banii sunt foarte putini.care e programul de lucru?daca lucrezi zi lumina ;crede-maca sunt foarte putini;

#66
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012

View Postmarian36, on 06 ianuarie 2013 - 22:25, said:

banii sunt foarte putini.care e programul de lucru?daca lucrezi zi lumina ;crede-maca sunt foarte putini;

De la 9 la 5 de luni pana vineri si uneori sambata.

Daca stai mai mult de 3 luni fara permis de sedere te verifica cineva?

#67
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
depinde cum ai noroc si cat de paraciosi sunt vecinii :)

autoritatile belgiene trateaza destul de serios acest fel de probleme, dar daca nu faci mare tamtam si nici nu creezi motive de dusmanie ar trebui sa nu ai probleme, oricum la eventuale controale & co e bine sa declari ca esti in vizita .... ca vrei sa sa vezi ce si cum pentru ca la toamna sa te inscrii la studii, etc
In nici un caz nu spui ca ai venit sa lucrezi si daca nu ai bilete care sa ateste ca ai intrat in tara mai devreme de-o luna declari ca te-a adus cineva cu masina acum 1 saptamana .... etc

#68
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
Am inceput sa lucrez ptr. o familie de flamanzi si chiar nu ma asteptam dar ma inteleg bine cu ei ..sunt niste persoane chiar ok.
Deci nu regret ca am ales Belgia.
Flandra de Est Posted Image
In Bruseel nu as sta ..nici nu as lucra acolo.Mai bine intr-o zona linistita si cu mult mai frumoasa decat capitalaPosted Image

]

View PostAdina00s, on 03 ianuarie 2013 - 16:45, said:


Sunt flamandezi


Trebuie sa ai multa grija pentru ca am intalnit si multi flamandezi ciudati si dubiosi ...

#69
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009
Succes! Posted Image

#70
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
Voi ce parere aveti despre flamandezi?

#71
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
oameni si ei .... cu bune si cu mai putin bune

nu are sens sa-ti faci pareri preconcepute .... vezi de la caz la caz despre ce e vorba

#72
TeBat

TeBat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.01.2013

View PostAdina00s, on 02 ianuarie 2013 - 15:22, said:


Mi-au oferit 500 euro...

Din ce scrii pe aici aia par niste oameni de care sa fugi, nu altceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate