Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Belgia-loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
TomaNecredinciosu

TomaNecredinciosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.12.2006
cu munca in IT care-i treaba?
cat  de greu se obtine permisul de munca si ce acte ar trebui ptr asta?
Mersi.

#74
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012

View PostTeBat, on 04 februarie 2013 - 21:27, said:


Din ce scrii pe aici aia par niste oameni de care sa fugi, nu altceva.

nU vor sa dea mai mult de 500 ,nu stiu ce sa fac.Stiu cazarea.mancarea e oferita dar totusi mi se pare si mie putin. Am deja 2 saptamani aici.

#75
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
cum ti-am mai spus .... atat timp cat nu ai alta alternativa sunt foarte buni si astia Posted Image , incearca sa pui la saltea cat de multi poti din ei, cauta sa mai faci ceva cursuri seara (limbi straine, IT, etc) - cauta pe la primarie daca se organizeaza sponsorizate (in zona flamnada sunt si gratuite) si cam asea ar fi perspectivele, dupa un an ai 3000 Euro la ciorap, o experienta de viata, o limba straina, etc

Edited by Tarzy, 17 February 2013 - 21:52.


#76
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAdina00s, on 17 februarie 2013 - 20:24, said:


nU vor sa dea mai mult de 500 ,nu stiu ce sa fac.Stiu cazarea.mancarea e oferita dar totusi mi se pare si mie putin. Am deja 2 saptamani aici.

Ia pune mătăluță la socoteală cît ai da pe masă și casă și vezi pe urmă dacă 500 ți se mai pare puțin.

#77
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asigurarea medicala cine o plateste?

#78
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostPengoon, on 18 februarie 2013 - 09:14, said:

asigurarea medicala cine o plateste?

A spus ca  nu lucreaza cu acte.

Mi se pare normal salariul pentru o munca necalificata la negru. Acestea fiind zise costurile lor suplimentare sunt minuscule, sa zicem vreo 200 EUR, asa ca se renteaza mai mult sa muncesti calificat in Romania.

Din experienta proprie pot spune ca am stat pe vremuri in vizita la un prieten si am calculat cat a dat pe costuri suplimentare la intretinere/mancare pe perioada sejurului meu, adica un fleac comparat cu venitul lui.

#79
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostPengoon, on 18 februarie 2013 - 09:14, said:

asigurarea medicala cine o plateste?


sigur nimeni .... si nici alte "costuri"

#80
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTarzy, on 18 februarie 2013 - 10:34, said:

sigur nimeni .... si nici alte "costuri"

Familia in cauza vrea sa faca economii - daca ar avea un batran ce trebuie ingrijit ar oferi desigur mai mult :)

#81
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
societatea de aici e foarte pragmatica in privinta locuitului in aceeasi casa a mai multor generatii .... la ei copii sariti de 19-20 de ani se muta .... chiar daca o fac in colocatie (locuiesc mai multi intr-un apartament) cu altii dar chiar nu stiu cazuri in care cei peste 20 de ani sa locuiasca cu parintii, similar si cu batranii .... majoritatea au locuinta lor (sunt multe ansambluri de locuinte speciale pentru "seniori") .... pur si simplu pe aici nu se ingrijesc batranii "in familie", cat timp se pot gospodari singuri batranii locuiesc singuri .... cand nu mai pot exista alternativa azilului .... chiar nu cunosc cazuri in care un batran (cu atat mai mult unul care are nevoie de asistenta) sa locuiasca cu familia, in schimb mai fiecarea comuna (unitate administrativa locala - echivalentul sectoarelor in Bucuresti) are cateva azile in subordine. De asemenea exista unitati speciale pentru cei cu probleme psihice sau fizice, dar astea de obicei sunt amplasate in afara localitatilor.
Nu e deloc obisnuit sa vezi in trafic masini conduse de oameni la peste 90 de ani .... sau sa impinga de carucior in magazin, etc.

Nu mai spun de restaurante si terease .... sunt anumite cartiere unde majoritatea clientilor sunt batranii (in special batrane) care isi iau pranzul (cu berea nelipsita) impreuna cu prietenii, etc
Deh binefacerile faptului sa-ti traiesti pensia intr-o tara care a beneficiat din plin de boomurile economice in ultimii 50-60 de ani.

Bineinteles vorbesc de belji get beget .... in familiile de origine marocana sau de genul e altceva.


Tot pragmatic este tratata si problema copiilor mici, aici la 3 luni sunt primiti la cresa .... dar exista un revers al medaliei .... ca trebuie sa-ti faci programul dupa al cresei .... nu se admite deloc intarzieri nici cand aduci copilul nici cand il iei .... te penalizeaza finaciar si la 2 minute intarziere iar daca fapta se repeta nu te mai primesc deloc .... deci daca ai un servici cu program mai nebatut in cuie esti foarte descoperit la acest capitol si de aceea sunt multi care prefera sa angajeze bona full day ... , in plus la mai mult de 1 copil iesi si mai bine finaciar, cresa costa cam 400 Euro / luna / copil.

Edited by Tarzy, 18 February 2013 - 12:18.


#82
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Poate cineva sa ne spuna ce cheltuieli sunt deuctibile din baza de impozitare a veniturilor? Mersi.

#83
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
Buna. A trecut un an fara 1-2 zile de cand am deschis topicul . Si tot de un an  aproape am plecat in Be,si aici am ramas.

Edited by lya20, 10 November 2013 - 18:30.


#84
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Felicitari, asteptam niste posturi cu adevarat informative din partea ta. Adica mai povesteste cum e viata acolo, cat costa mancarea, distractia, etc.

#85
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

View Postizometric, on 10 noiembrie 2013 - 18:36, said:

Felicitari, asteptam niste posturi cu adevarat informative din partea ta. Adica mai povesteste cum e viata acolo, cat costa mancarea, distractia, etc.

Prieteni belgieni nu prea mi-am facut ;dar cati ii am sunt foarte ok,ma pot baza pe ei . Cu romani nu prea am interactionat ,doar via internet ,nici nu a fost preocuparea mea asta. Cred ca pentru un timp e nevoie sa te detasezi de tot ce iti aduce aminte de tara ta si in felul asta iti dai seama daca ai putea sa te obisnuiesti cu tara 'adoptiva' .Primele 3 luni mi-au placut foarte mult , ca oricine atunci cand vezi si incerci lucruri noi . Dupa aia am avut momente cand as fi renuntat si m-as fi intors in Ro. Dar imi treceau repede fazele astea. M-am inscris si la cursul de limba olandeza si merge bine Posted Image  
Am intalnit tot felul de persoane de diferite nationalitati de la care am invatat cate ceva si pe care sa-i evit. Iar distractie gasesti aproape oriunde.Se organizeaza des evenimente si alte chestii de genul. Dar daca tu iti cauti un loc unde ai vrea numai sa te distrezi si sa stai la soare ,mai bine cauta-ti o alta tara . E de lucru ;si cand ma refer la asta spun ca e de lucru' pana iti gasesti un loc de munca stabil.  Mai ales ca pe zi ce trece vin tot mai multi multi straini. Serviciile sociale sunt foarte bune aici ; in afara de faptul ca sunt multi refugiati politic si alte persoane care vin aici si nu lucreaza ci isi asteapta ajutorul lunar de la stat.  Mie imi place tara asta ,cu bune cu rele. Nu am de gand sa migrez  in alta tara doar pentru ca nu-mi plac niste lucruri marunte sau pentru ca nu prea este soare , fara de care altii nu pot sta aici .Eu vreau sa fac tot posibilul sa avansez aici; sa raman . Nu am venit aici pentru distractie sau ca sa ma plimb dintr-o tara in alta ca nu mi convine ceva  si ca nu iti place cum se uita unii la tine. Rasisti gasesti in orice  colt al globului ,nu vad de ce ar fi ei o problema pentru a te muta in alt loc.

Edited by lya20, 10 November 2013 - 19:30.


#86
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Ești la aceeași familie? cum te plătesc? ce program ai? ai contract?

Edited by silviu_n, 13 November 2013 - 10:32.


#87
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

View Postsilviu_n, on 13 noiembrie 2013 - 10:31, said:

Ești la aceeași familie? cum te plătesc? ce program ai? ai contract?

Stau in chirie acum si lucrez la un restaurant in bucatarie. Am tot lucrat cv timp acolo in weekenduri mai mult gratis ca sa mai pot invata cate ceva si acum ma descurc.
Am mai avansat si cu limba olandeza si sper sa merite efortul. Mai ales ca dorm foarte rar...

#88
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Bravo Lya,

FELICITARI

#89
SilviuFcrb

SilviuFcrb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.02.2014
Bravo , pot spune ca ai avut noroc , in ziua de azi greu mai gasesti un servici fara sa le stii limba si fara sa ai experienta intr-un anumit domeniu .Si eu sunt in cautarea unui job de 5 luni , am urmat cursurile de flamanda , iar acum solicit si iar solicit si astept sa pice ceva, insa fara o experienta e c-am greu .

#90
mariusvw

mariusvw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2008
Salut pe toți de pe acest forum ,din întâmplare am găsit acest topic și m am apucat sa l citesc .Din toate relatările făcute aici multe sunt adevărate și multe sunt basme doar din auzite ,eu sunt aici de 1 an de zile în partea de nord a belgiei și de când am venit numai aici am lucrat și pot sa va spun următoarele .
1. De lucru aici găsești foarte ușor cu condiția sa știi limbile engleza, franceza  sau flamanda bineînțeles ca trebuie sa te descurci într conversație .
2.Locurile de munca pentru început atât dacă ești roman sau chiar și belgian trebuie sa te angajezi prin firma speciala de angajare car se numește interim ,cu cv te duci la orice firma de interim și ei se ocupa de locul de munca și ăsta se întâmplă foarte repede pentru ca după urma ta ei câștiga foarte mulți bani deci își dau interesul sa ti găsească loc de munca foarte repede .
3. Trebuie neapărat sa ai unde sa locuiești pentru ca aici trebuie sa mergi la primărie sa declari unde stai pentru a putea sa ți facă buletin de belgia și cu acesta ai dreptul la munca legal iar cineva mai sus spunea ca belgieni dau tepe și ca lucrezi la negru . Greșit și total neadevărat sau mai bine zis minciuna ,aici nimeni nu te angajează la negru toți lucrează legal deoarece pentru cea mai mica neregula le închide prăvălia pe viață și amenzi usturătoare deci aici se lucrează numai legal și cu acte inregula .
4. Salarile sunt toate la fel dacă lucrezi prin interim iar dacă la patron ai place de tine Cum lucrezi  și Cum te miști atunci Îți poate face  ontract direct sau Wast  contract și de aici ai numai de câștigat .ai o gramada de avantaje .
Preturile sunt la fel sau mai mici ca în românia dar calitativ nici nu se pune problema aici totul este controlat sa sânge iar motorina a um este 0,84 centi per litru și sâmbătă și duminică este mai ieftin cu câțiva centi .  
Am văzut mai sus ca este o fata care își dorește sa muncească aici dacă vrei trimite mi cv tău pe email și am sa văd ce pot sa ți găsesc dar atenție ,din toate fetele pe care le cunosc aici multe fete cu facultate sau chiar și profesoare nu lucrez decât la clining adică la curățenie dar aici este cu totul și cu totul altceva decât în tara și este foarte ușor și ești respectata mai ales ca trebuie sa știi limba foarte bine pentru a te angaja în alte posturi aici .Deci lya20 dacă vrei ajutor te pot ajuta sa ti cauți un loc de munca și pentru început te pot ajuta și cu cazarea eu locuiesc în zeebrugge și fiind zona de port sunt multe locuri de munca .așa ca dacă ești hotărâtă  trimite mi cv tău și număr de contact .cv trebuie sa fie în engleza .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate