Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Belgia-loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
Din pacate din ce am observat ,in Belgia si-n multe alte tari ,sunt multi romani care "vor sa te ajute" sa te adaptezi ,sa iti gasesti un loc de munca ,iar astfel multe fete/femei din Ro care ar vrea sa lucreze sunt prostite si ajung sa mearga acolo si puse la alta munca.
Deci pana la urma nu straini te f... ,ci romanii pe romani se f/t . De aia suntem interzisi in multe tari.
De aia unii straini n-au incredere in tine ,desi ai intentii bune pentru ca si-au format deja o parere generala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nTkRT46Jyik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postlya20, on 29 noiembrie 2012 - 13:08, said:

Deci pana la urma nu straini te f... ,ci romanii pe romani se f/t . De aia suntem interzisi in multe tari.
De aia unii straini n-au incredere in tine ,desi ai intentii bune pentru ca si-au format deja o parere generala.
Spui o tampenie mai mare decat casa. Ce-i mai grav e ca, cel mai probabil, o si crezi. Faptul ca s-a incercat sa se profite de tine pe cai mai putin crestinesti are legatura prea putina cu tara de provenienta a celor care ti-au raspuns, ci cu tine si doar cu tine. Sa-ti explic: vii pe forumuri romanesti (1, 2, 10, habar n-am) si ceri de lucru la modul in care ai facut-o: "Sunt femeie tanara, nu stiu sa fac nimic, n-am nici o calificare, n-am scoala, dar vreau sa lucrez cateva luni in strainatate." Tie cum iti suna asta? Mie imi miroase a oferta de servicii sexuale tocmai de pe emisfera ailalta.
La cum ai facut-o, in orice limba ai cere ajutorul si oricarei natii de pe lumea asta, mesajul e acelasi: "furnizez servicii". Faptul ca ai facut-o printre romani e cu totul intamplator, probabil e singura limba pe care o cunosti si ghici ce? Surpriza-surpriza, raspunsurile le primesti tot de la romani, in limba romana! De ce oare crezi ca se intampla asa? Ai voie din 3 incercari :)

#39
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
"Sa-ti explic: vii pe forumuri romanesti (1, 2, 10, habar n-am) si ceri de lucru la modul in care ai facut-o: "Sunt femeie tanara, nu stiu sa fac nimic, n-am nici o calificare, n-am scoala, dar vreau sa lucrez cateva luni in strainatate."



Pe forum nu am cerut de la altii un loc de munca !! Am intrebat care sunt avantajele de a lucra acolo si daca se merita .


"*NU* ofer consultanta pentru emigrare prin mesageria privata, va rog *NU* cereti informatii sau ID de messenger in privat. "
Ti se pare ca ti-am cerut consultanta si de aia te-ai gandit sa raspunzi fiind frustrat/a pentru ca am zis un lucru general despre modul cum actioneaza "unii  romani ?

Edited by lya20, 29 November 2012 - 14:07.


#40
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postlya20, on 29 noiembrie 2012 - 13:08, said:

Din pacate din ce am observat ,in Belgia si-n multe alte tari ,sunt multi romani care "vor sa te ajute" sa te adaptezi ,sa iti gasesti un loc de munca ,iar astfel multe fete/femei din Ro care ar vrea sa lucreze sunt prostite si ajung sa mearga acolo si puse la alta munca.
Deci pana la urma nu straini te f... ,ci romanii pe romani se f/t . De aia suntem interzisi in multe tari.
De aia unii straini n-au incredere in tine ,desi ai intentii bune pentru ca si-au format deja o parere generala.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nTkRT46Jyik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


generalizezi si particularizezi aiurea intr-o singura fraza

Nu stiu ce experienta ai trait tu dar te asigur (din experienta personala) ca nu toti romanii din Belgia sunt "pesti" sau/si vor sa profite in mod oneros se semenii lor, dar sunt si dintrastia e adevarat.
Insa nici alte natii nu fac exceptie .... mai toata europa de est isi are reprezentanti pe aici ... si cu bune si cu rele ... asa ca nici femeile tinere unguroaice, bulgaroaice, poleneze, etc nu au alte "sanse".

De interzis te asigur ca suntem interzisi pe cu totul alte considerente si nu ca o mare parte din cota de export a tarii noastre o reprezinta "femeile"

Edited by Tarzy, 29 November 2012 - 14:20.


#41
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
E greu in ziua de azi pentru un tanar sa mearga la sigur pentru ca deja in majoritatea tarilor e plin de alte natii .
Totusi sunt si romani care au plecat acum cativa ani ,la momentul potrivit ,au stiut sa se descurce si s-au adaptat.
Eu ma refeream la unii romani care sunt stabiliti acolo si vor sa "ajute " pe altii gasindu-le un loc de munca ,dar de fapt ii exploateaza.
Nu am spus ca nu stiu sa fac nimic si ca nu stiu limbi straine .
De ce toata lumea se grabeste sa te judece dupa varsta ?

Edited by lya20, 29 November 2012 - 14:33.


#42
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postlya20, on 29 noiembrie 2012 - 14:07, said:

Ti se pare ca ti-am cerut consultanta si de aia te-ai gandit sa raspunzi fiind frustrat/a pentru ca am zis un lucru general despre modul cum actioneaza "unii  romani ?
Eu am citit in ce ai scris tu despre romanii si multi romani, nu despre unii romani. Dar daca n-am citit bine imi cer scuze.

View Postlya20, on 29 noiembrie 2012 - 14:33, said:

Nu am spus ca nu stiu sa fac nimic si ca nu stiu limbi straine .
De ce toata lumea se grabeste sa te judece dupa varsta ?
Eu unul te-am judecat (desi se zice ca nu-i frumos sa judeci oamenii) dupa cele 3 pagini citite in care n-am inteles ce studii / calificare ai, ce experienta profesionala si cum stai cu limbile straine.

Edited by beastie, 29 November 2012 - 14:52.


#43
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postlya20, on 29 noiembrie 2012 - 14:33, said:

E greu in ziua de azi pentru un tanar sa mearga la sigur pentru ca deja in majoritatea tarilor e plin de alte natii .
Totusi sunt si romani care au plecat acum cativa ani ,la momentul potrivit ,au stiut sa se descurce si s-au adaptat.
Eu ma refeream la unii romani care sunt stabiliti acolo si vor sa "ajute " pe altii gasindu-le un loc de munca ,dar de fapt ii exploateaza.
Nu am spus ca nu stiu sa fac nimic si ca nu stiu limbi straine .
De ce toata lumea se grabeste sa te judece dupa varsta ?


e drept ca in viata conteaza mult norocul, dar norocul si-l mai face si omul cu mana lui

Cunosc aici romani care au venit in ani 90 in podul trenului, au dormit luni de zile pe sub poduri si prin parcuri .... dar acum au case "au forest" si joburi de sute de mii de euro pe an si care sunt complet integrati dar mai cunosc si dintracei care au venit din prima la job bun si care totusi nu-si gasesc locul

Cel mai simplu pentru propriile esecuri si nereusite (sau doar pentru indolenta) e sa dai vina pe altii .... pe societate, pe sistem .... numai ca asta (dat vina pe altii) nu-ti va rezolva in veci problemele, in schimb daca incerci sa te adaptezi .... sa incerci una alta .... etc .... e loc de bine.

Belgia in ziua de azi e poatea tara europeana unde criza finaciara se resimte cel mai putin .... dar totusi se resimite si aici comparativ cu alti ani nu mai asa de bine, mai ales pentru noi romanii ca nu au fost restrictiile de acces pe piata muncii. Cu toate acestea atrage oameni din toata europa .... acum de exemplu e plin de greci, spanioli si portughezi care au venit sa lucreze aici fugind de criza din tarile lor, acestia se adauga multitudinii de britanici, francezi si nemti care prefera sa lucreze in Belgia ....

Edited by Tarzy, 29 November 2012 - 15:31.


#44
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

View PostTarzy, on 13 noiembrie 2012 - 23:00, said:


daca vrei sa studiezi mai bine cauti o bursa sa o faci in Belgia .... taxele de studii sunt printre cele mai competitive din lume dar asta fara a afecta nivelul educational .... exista chiar si cu predare in engleza. Iar ca student ai garantat drept de munca. Si aici sunt multi studenti straini.



Din cate am inteles in majoritatea facultatilor din alta tara se cere media de bac peste 8-9 .
Cu media mea de la bac de anul trecut : 7.96 ,nu stiu daca as avea sanse sa intru undeva la o facultate prestigioasa  in Belgia ,de ex.
Am inteles ca taxele sunt totusi mai mici ca in Uk .

#45
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu prea conteaza in Belgia/Olanda nota la Bac. Poti incerca oricand sa obtii un loc.

#46
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
In urma cu citeva zile am aplicat la un job in Belgia. Ieri am primit un email in care mi se propune un interviu telefonic in ianuarie. Inainte de acest interviu as dori sa aflu de la voi urmatoarele:

- Cit costa chiria medie a unei lucuinte cu doua camere? Da-ti preturi si pentru locuinte aflate in marile orase cit si pentru cele de la tara. Eventual preturi pentru mobilat/nemobilat.
- Cit costa intretinerea?
- Cit costa traiul de zi de zi? De exemplu cu 100 euro/saptamina se poate trai cit de cit bine sau nu?
- Cit costa intretinerea unei masini (asigurari, revizii, etc). Am posibilitatea de a duce pe termen lung masina mea din Romania acolo sau voi avea probleme cu autoritatile?

Cei, care munciti cu forme legale in Belgia, mai ales in domeniul ingineriei, cum sunteti perceputi? Va discrimineaza cineva? Ati avut probleme de integrare sau oamenii vi s-au parut deschisi si dispusi sa ajute?

#47
caesarB

caesarB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.10.2007

View Postfezo, on 08 decembrie 2012 - 12:45, said:

In urma cu citeva zile am aplicat la un job in Belgia. Ieri am primit un email in care mi se propune un interviu telefonic in ianuarie. Inainte de acest interviu as dori sa aflu de la voi urmatoarele:

- Cit costa chiria medie a unei lucuinte cu doua camere? Da-ti preturi si pentru locuinte aflate in marile orase cit si pentru cele de la tara. Eventual preturi pentru mobilat/nemobilat.
- Cit costa intretinerea?
- Cit costa traiul de zi de zi? De exemplu cu 100 euro/saptamina se poate trai cit de cit bine sau nu?
- Cit costa intretinerea unei masini (asigurari, revizii, etc). Am posibilitatea de a duce pe termen lung masina mea din Romania acolo sau voi avea probleme cu autoritatile?

Cei, care munciti cu forme legale in Belgia, mai ales in domeniul ingineriei, cum sunteti perceputi? Va discrimineaza cineva? Ati avut probleme de integrare sau oamenii vi s-au parut deschisi si dispusi sa ajute?


- chirie 550 - 600 euro + cheltuieli de intretinere care ajung cam 150 euro
- cu 100 euro pe saptamana te descurci decent
- asigurarea e in functie de motorul masinii, varsta ta, etc. Pt un motor de 2L platesti cam 1000 euro pe an. Vinieta nu e necesar sa platesti pt ca e inclusa in impozitul masinii care se plateste o data pe an si e cam 300 - 350 euro. Cat timp nu ai acte aici nu ai probleme cu politia. Cum te-au gasit cu sedere stabila esti obligat sa inmatriculezi masina in Belgia.
Revizia tehnica se face o data pe an si costa 50 euro.

Nu exista discriminare, cel putin in zona unde locuiesc.


iti dau si cateva site-uri ajutatoare:

www.immoweb.be/  - site imobiliar
anunturi24.be - site de anunturi in limba romana pt romanii din Belgia
www.rombel.com

Edited by caesarB, 08 December 2012 - 15:13.


#48
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Multumesc CaesarB!
Vad ca chiriile si restul de cheltuieli sunt aproximativ ca si in Germania.

#49
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
mancarea si in general produsele "de casa" sunt cu mult mai ieftine si Germania (in supermarcheturile nemtesti de langa granita 50% din masinile din parcare au numere de Belgia si Olanda), eu merg o data la cateva luni si asa in mare as zice ca e cu 50% mai ieftin in Germania decat in Belgia, plus ca exista varietate ceva mai mare (mai multe produse de acelasi tip, etc)

Chiriile difera in functie de locatie, vecini, acces la mijloace de transport, etc .... sa te feresti de cladirile vechi (care in centre si nu numai sunt majoritatea) sunt pline de igrasie si mucegaiuri, greu de incalzit (camere inalte),  si cel mai enervant nu au ghena asa ca trebuie sa-ti pastrezi gunoiul in casa pana la ziua (si ora) la care are strada ta programare, atunci il iei frumos si-n lasi in fata intrarii.

Masina teoretic trebuie sa o inregistrezi daca ai rezidenta, practic eu stiu pe multi care se risca si merg cu masini pe Romania de ani de zile (ai marele avantaj ca nu-ti pasa de amenzile de parcare), de patit o patesti daca te parasc vecinii .... si se practica .... au in sange sa-i sexuiasca grija de ce fac altii, de aceea e de preferat sa cauti sa ai loc de parcare asigurat.

Service-ul e foarte scump (incep de pe la 30 Euro/ora) si cel mai enervant se lucreaza exclusiv pe baza de programare (randez-vous) .... inclusiv pentru probleme banale de vulcanizare sau schimb de ulei (mai sunt serviceuri si vulcanizari admnistrate de marocani, dar eu am ceva ideei preconcepute si am preferat sa evit)

#50
caesarB

caesarB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.10.2007
Cu placere.

Aprob afirmatiile privind taxele excesiv de mari in Belgia din primele posturi.

#51
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012
Salutare. Am gasit si eu undeva prin Gent ca si menajera+baby sitter. Cazarea fiind asigurata tot in casa lor . Cat as putea sa cer salariu avand in vedere acest aspect?
Voi lucra fara acte,facand mai multe drumuri in tara la cate 2 luni.

#52
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012

View PostTarzy, on 08 decembrie 2012 - 19:11, said:

mancarea si in general produsele "de casa" sunt cu mult mai ieftine si Germania (in supermarcheturile nemtesti de langa granita 50% din masinile din parcare au numere de Belgia si Olanda), eu merg o data la cateva luni si asa in mare as zice ca e cu 50% mai ieftin in Germania decat in Belgia, plus ca exista varietate ceva mai mare (mai multe produse de acelasi tip, etc)

Chiriile difera in functie de locatie, vecini, acces la mijloace de transport, etc .... sa te feresti de cladirile vechi (care in centre si nu numai sunt majoritatea) sunt pline de igrasie si mucegaiuri, greu de incalzit (camere inalte),  si cel mai enervant nu au ghena asa ca trebuie sa-ti pastrezi gunoiul in casa pana la ziua (si ora) la care are strada ta programare, atunci il iei frumos si-n lasi in fata intrarii.

Masina teoretic trebuie sa o inregistrezi daca ai rezidenta, practic eu stiu pe multi care se risca si merg cu masini pe Romania de ani de zile (ai marele avantaj ca nu-ti pasa de amenzile de parcare), de patit o patesti daca te parasc vecinii .... si se practica .... au in sange sa-i sexuiasca grija de ce fac altii, de aceea e de preferat sa cauti sa ai loc de parcare asigurat.

Service-ul e foarte scump (incep de pe la 30 Euro/ora) si cel mai enervant se lucreaza exclusiv pe baza de programare (randez-vous) .... inclusiv pentru probleme banale de vulcanizare sau schimb de ulei (mai sunt serviceuri si vulcanizari admnistrate de marocani, dar eu am ceva ideei preconcepute si am preferat sa evit)


Cat as putea sa cer?

#53
Adina00s

Adina00s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012

View PostAdina00s, on 30 decembrie 2012 - 14:52, said:



Cat as putea sa cer?

Mi-au oferit 500 euro...

#54
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostAdina00s, on 30 decembrie 2012 - 14:11, said:

Salutare. Am gasit si eu undeva prin Gent ca si menajera+baby sitter. Cazarea fiind asigurata tot in casa lor . Cat as putea sa cer salariu avand in vedere acest aspect?
Voi lucra fara acte,facand mai multe drumuri in tara la cate 2 luni.

in primul rand ai grija ca job-ul sa fie pe bune si nu altcea

500 Euro imi pare putin, dar daca ei iti asigura cazare si masa plus ceva drumuri in tara e posibil sa merite\

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate