Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Belgia-loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

 ajaccio, on 15 noiembrie 2012 - 14:25, said:

Am trait si eu un an de zile in Belgia, mai exact in Antwerp.Daca se merita sau nu sa te muti in Belgia asta depinde de o mie de factori.
Dar sa revin cu impresiile despre anul trait in Belgia:
- apartamentele se inchiriaza pe 3 ani deobicei nemobilate.Trebuie sa ai cont in banca pentru a face contractul de inchiriere (pt garantie).Se gasesc si apartamente mobilate..acestea de obicei se inchiriaza pe perioade mai scurte dar sunt ceva mai piperate la pret.La mine era 900euro cu toate taxele incluse (inclusiv TV+net).
- preturile la mancare destul de amestecate.Gasesti si ieftin (Aldi) ,gasesti si scump (Delhaize).Problema majora e ca in market-urile din oras nu prea gasesti produse la gramaj mare.Totul este impachetat,feliat si foarte scump.
- ca si comunicare : mai toata lumea vorbeste Engleza si te ajuta.In general flamazii sunt oameni ok ,le place sa petreaca si sa se plimbe prin lume.Probabil ca la locul de munca situatia se poate schimba putin...dar nu din cauza ca esti Roman..ci din cauza ca nu esti de-al lor.Asta oricum e valabil in orice tara din Europa.
- stil de viata: cel putin la prima vedere toate lumea in weekend e relaxata si face/viziteaza cate ceva.Cred ca sambata la ei e zi nationala de shoping.Duminica in schimb mai nimeni pe strada.probabil dupa betia de sambata seara se odihnesc si eu putin Posted Image

Ce nu mi-a placut:
- au cartiere intregi de marocani sau ce-of fi si ei.Pur si simplu nu prea ai ce sa cauti prin zonele alea.
- se parg masini la strada in ziua mare...foame mare.
- vremea pe timpul verii...nu prea iti dai seama in ce anotimp esti.
- unele preturi exagerate le unele servicii (am platit 250 sa repare frigiderul)
- Brussel-ul


Sal . Ma bucur ca ti-ai impartasit experienta ta. Posted Image
La chiria de 900euro+altele ,ce salariu ai avut si ce ai lucrat incat  sa si  traiesti si sa poti si ramane cu ceva ?

#20
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
lya20, se pare ca esti o fata tinara.  Nu e rau sa mergi la munca sa iti faci un ban, dar daca nu ai pe nimeni acolo e tare grei si primejdios.  Ai grija!

#21
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009

 flexis, on 15 noiembrie 2012 - 19:06, said:

lya20, se pare ca esti o fata tinara.  Nu e rau sa mergi la munca sa iti faci un ban, dar daca nu ai pe nimeni acolo e tare grei si primejdios.  Ai grija!

Asa e cel mai bine. Daca nu ai pe cineva sa mergi "la sigur" la un loc de munca si sa ai unde sa stai, cu care sa iti imparti chiria si alte cheltuieli..  E pierdere de timp si cheltuiala de bani sa vii "la plesneala"  sa incepi sa iti cauti tu, sa treaca timpul, sa te trezesti ca te ingropi mai rau in datorii..

#22
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

 marian78ro, on 15 noiembrie 2012 - 19:18, said:

Asa e cel mai bine. Daca nu ai pe cineva sa mergi "la sigur" la un loc de munca si sa ai unde sa stai, cu care sa iti imparti chiria si alte cheltuieli..  E pierdere de timp si cheltuiala de bani sa vii "la plesneala"  sa incepi sa iti cauti tu, sa treaca timpul, sa te trezesti ca te ingropi mai rau in datorii..


Am pe cineva acolo si as avea unde sa stau ,dar nu stiu cat de repede mi-as gasi daca mi-as cauta direct acolo sau de aici din tara .

#23
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
cateva saptamani (5-6 dureaza) doar sa-ti bage net (asta presupune sa ai deja locuinta si cont in banca) .... asa ca eu spun ca o perioada de 2 luni e deja super optimista .... bine daca ai fost mancacioasa in copilarie poti avea noroc sa preiei un contract deja in derulare si sa rezolvi in cateva zile .... .

Reiterez atentionarea sa ai grija cu neseriozitatea propietarilor (si a agentiilor chiar) belgieni .... nu e deloc neobisnuit sa se suceasca in ultima clipa .... sa uite sa precizeze anumite cheltuieli ( plata utilitatilor nu se face intodeauna pe contuare .... se plateste o suma fixa lunar si o data pe an se face regularizarea), etc.

Edited by Tarzy, 16 November 2012 - 14:32.


#24
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
Mi s-a cam dus visul de a merge in Belgia ,tocmai ce m-am certat (putin)cu persoana la care trebuia sa plec din cauza. am descoperit ca m-a mintit in legatura cu ceva si nu vrea sa recunoasca-iar eu pe persoane de astea nu ma pot baza ,nici nu mai intra in discutie sa plec la ea. Iar eu singura de capul meu nu cred ca as putea merge Posted Image Posted Image .Sunt foarte dezamagita.

#25
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009
Posted Image

#26
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 lya20, on 17 noiembrie 2012 - 21:05, said:

Mi s-a cam dus visul de a merge in Belgia ,tocmai ce m-am certat (putin)cu persoana la care trebuia sa plec din cauza. am descoperit ca m-a mintit in legatura cu ceva si nu vrea sa recunoasca-iar eu pe persoane de astea nu ma pot baza ,nici nu mai intra in discutie sa plec la ea. Iar eu singura de capul meu nu cred ca as putea merge Posted Image Posted Image .Sunt foarte dezamagita.


fruntea sus .... ca viata merge inainte oricum


gandeste la partea buna .... daca te "certai" dupa ce deja plecai?

#27
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

 Tarzy, on 17 noiembrie 2012 - 22:12, said:



fruntea sus .... ca viata merge inainte oricum


gandeste la partea buna .... daca te "certai" dupa ce deja plecai?


Ms pentru incurajarePosted Image  ,m pana la urma se pare ca o sa ma bazez pe agentiile de recrutare ca alte variante nu prea sunt.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Intelegi cat de cat franceza sau flamanda?

#29
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012
Franceza da, flamanda nu prea.

#30
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

 Karhu, on 17 noiembrie 2012 - 22:52, said:

Intelegi cat de cat franceza sau flamanda?

De stiut stiu cel mai bine engleza- avansat ,franceza-avansat, maghiara,germana-incepator , pe cea din urma as vrea s-o invat mai bine
Si cu ce ma ajuta? Pana acum nu mi-a folosit la nimic. Toate limbile a trebuit sa le invat singura ,engleza si franceza ce se face in scoli e buna pentru nivel min .conversational pe camp cu vacile (in tari straine) .

Edited by lya20, 18 November 2012 - 16:22.


#31
caesarB

caesarB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.10.2007
poti cauta un loc de munca si aici http://anunturi24.be

#32
marian78ro

marian78ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.09.2009
nu poti garanta pe seriozitatea unui site, unuei firme de recrutare, etc...
insa inca un site pt locuri de munca in strainatate..  poate te ajuta este  tjobs
Bafta!

#33
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

 marian78ro, on 18 noiembrie 2012 - 21:17, said:

nu poti garanta pe seriozitatea unui site, unuei firme de recrutare, etc...
insa inca un site pt locuri de munca in strainatate..  poate te ajuta este  tjobs
Bafta!

Stiam de acest site de ceva timp ,dar unele anunturi par cam "nesigure" Posted Image



 caesarB, on 18 noiembrie 2012 - 21:08, said:

poti cauta un loc de munca si aici http://anunturi24.be


Va multumesc de sfaturi ,o sa tin cont  .

Edited by lya20, 18 November 2012 - 22:02.


#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Problema ta e ca nu esti calificata, deci poti pleca doar pe un job entry-level, platit foarte slab.
Nu-ti fa iluzii, bani multi nu ai cum sa castigi...

#35
lya20

lya20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 24.10.2012

 Karhu, on 19 noiembrie 2012 - 09:40, said:

Problema ta e ca nu esti calificata, deci poti pleca doar pe un job entry-level, platit foarte slab.
Nu-ti fa iluzii, bani multi nu ai cum sa castigi...


Poti sa imi spui ce inseamna pentru tine slab platit?

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 lya20, on 19 noiembrie 2012 - 10:12, said:

Poti sa imi spui ce inseamna pentru tine slab platit?
Sub 1000 euro net.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate