Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Windows Phone 8

- - - - -
  • Please log in to reply
709 replies to this topic

#1
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
Am tot gasit materiale despre Windows 8, dar despre Windows Phone 8 nu.

M-ar interesa sa aflu mai multe, in special despre limitarile "Apple Style" existente in WP7  -  in ce masura se regasesc sau au fost eliminate din WP8.


La ce ma refer, cred ca se stie: dependenta de Zune, transfer buetooth, etc...

#2
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
Nu stiu sigur, dar intelesesem la un moment dat ca va fi acelasi sistem de operare Windows8, care va rula si pe telefoane, tablete etc., nu numai pe PC-uri.

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
Nu prea are cum sa fie acelasi.  Cel mult RT poate fi, pe majoritatea telefoanelor, care merg pe procesoare ARM.
Pe telefoanele bazate pe x86 ar putea fi, dar nici acolo nu cred sa fie identic.

Niste prime detalii am gasit astazi aici.

#4
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Si eu tot am auzit ca windows 8 e multiplatforma. Asta inseamna ca pe windows 8 phone sau tableta poti instala ce se poate instala si pe pc de ex? fisiere .exe?

#5
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Poti instala programele de Windows daca ai procesor Intel sau AMD, iar in moemntul de fata exista doar un singur Intel single-core pentru telefoane. Lucrurile se vor schimba insa dramatic in 2013-2014 cand Intel si Amd vor scoate procesoare de telefon pe care se va putea rula Windows 8 sau 9, si abia atunci se va putea instala tot ce se vrea de pe PC.

Momentan WP8 e la fel ca W8 RT - pe procesoare ARM ce sunt incompatibile cu programele PC.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

 adrian81, on 02 noiembrie 2012 - 10:10, said:

Si eu tot am auzit ca windows 8 e multiplatforma. Asta inseamna ca pe windows 8 phone sau tableta poti instala ce se poate instala si pe pc de ex? fisiere .exe?
Nu.  Vezi ce-a explicat AMDG mai sus.
Si nici pe procesoarele compatibile x86 nu sunt convins ca WP va suporta *.exe...  Dar pe alea, daca au hardware suficient de bun, se va putea instala, probabil, W8 "normal", care va suporta aproape orice, fiind limitat doar de cerintele minime de sistem pe care le are orice soft.

#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,012
  • Înscris: 15.04.2011
WP8 e deja destul de competitiv, merita incercat.

#8
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Papillon_, on 05 noiembrie 2012 - 14:19, said:

WP8 e deja destul de competitiv, merita incercat.

Ca sistem de operare pentru telefon e ok, insa Windows 9 va fi sistemul de operare "ultimate" pentru telefoane, din simplul motiv ca va putea face mult mai mult decat rivalii. Au aparut deja telefoane Sony Full HD 1080p ce trec dincolo de limitarile WP8, ce e practic un W8 RT modificat, avem deja statii de expansiune - dock - ce permit cuplarea unei tastaturi, mouse si ecran la telefon, un model interesant e cel pentru Galaxy Note 2.

Concluzia - peste 2 ani PC-ul cel mai vandut va fi un telefon, insa nu suntem inca acolo.

Edited by AMDG, 08 November 2012 - 10:55.


#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

 AMDG, on 08 noiembrie 2012 - 10:55, said:

Au aparut deja telefoane Sony Full HD 1080p ce trec dincolo de limitarile WP8
Care-s alea ?  Ce fac in plus ?

#10
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Barboso, on 08 noiembrie 2012 - 11:01, said:

Care-s alea ?  Ce fac in plus ?

Sony Odin si inca unul, neinteresante in afara faptului ca au un ecran Sharp FullHD. Parca mai e si un telefon numit Oppo iarasi cu un ecran similar.

Din nefericire momentan nu putem vorbi de un PC in format de telefon. Si cand ma gandesc ca eram odinioara fascinat de Nokia N95.

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008
Spuneai ca trec dincolo de limitarile WP8  -  asta mi s-a parut interesant, nu rezolutia.  Nu caut rezolutii (foarte) mari la un telefon, nu-l folosesc nici ca sa admir opere de arta si nici macar ca sa vad filme sau sa ma joc.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt foarte curios ce politica va duce Microsoft cu privire la update-urile acestui so. Adica, la ce ma refer, daca imi iau acum un telefon destul de performant, la aparitia windows 9 peste un an sa zice, il voi avea ca si update pe telefon?

De exemplu, pe mine ma deranjeaza la maxim politica celor de la samsung cu android, din aceasta cauza am inceput sa ii urasc si sa apreciez apple care au ultimul ios si pe telefoanele de generatie mai veche, spre deosebire de samsung care la versiuni ceva mai vechi nu au mai adus si ultimul android. Sunt curios cei de la microsoft cum vor proceda, se vor baga peste producatorii de telefoane sa ii oblige cu update-urile, diferiti implementatori gen nokia, htc, cum vor proceda?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 cuculea, on 11 noiembrie 2012 - 09:19, said:

Sunt foarte curios ce politica va duce Microsoft cu privire la update-urile acestui so.
In general aici politica/afacerea e de a vinde hardware-ul, nu-i ca la PC.

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
Tare mi-e teama ca Microsoft , impreuna cu producatorii de telefoane, vor aborda aceeasi strategie ca si Google cu Android. Ma uit la Nokia Lumia 800, 900, deja nu vor mai primi update la WP8, ele avand WP 7.5. Totusi, nu cred ca Nokia Lumia 900 nu ar fi suportat hardware , WP8. Dar totusi, update nu va primi. Am urat chestia asta de cand mi-am luat smartphone, aceeasi strategie si la Android si Samsung. Pe de alta parte, de aceea ii apreciz pe cei de la Apple, update la ultimul SO au primit si telefoanele sau tabletele foarte vechi.

#15
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Windows Phone 8 are probleme de stabilitate

La mai puţin de o lună de la lansarea noilor dispozitive cu Windows Phone 8 utilizatorii se plâng în masă pe diverse forumuri de probleme legate de noile achiziţii. Dacă în urmă cu câteva zile anunţam probleme cu tableta Microsoft Surface, astăzi din păcate atragem atenţia asupra unor probleme cu smartphone-urile de vârf cu WP8, HTC 8X şi Nokia Lumia 920.

http://www.realitate...te_1055850.html

#16
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Imi confirmă ideea că Ballmer e o gură mare și o loază proastă fără pic de viziune, cel mai prost CEO pe care-l poate avea vreo companie mamut cum e Microsoft. Nici nu mă miră că a plecat adevăratul cap al mașinii Microsoft de după Bill Gates.

#17
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,012
  • Înscris: 15.04.2011
Ballmerchiar ca e unul dintre cei mai prosti CEO.
Din cate am vazut in teste WP8  nu e asa de bine optimizat incat sa iti ofere o autonomie ridicata.

#18
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 08.04.2008
Ceva optiuni solide de navigatie in WP8? Citisem pe undeva ca vor face disponibil Nokia Drive si altor telefoane decat Nokia. As fi vrut sa incerc si WP8 cu un HTC 8X dar pentru mine navigatia e destul de importanta si nu stiu daca alte alternative se vor ridica la nivelul iGO sau Google Maps

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate