Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Mobila de bucatarie - Sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu nici ce e thermopal nici fundermax, dar am ales materialul asta dintr-o cutie plina cu mostre de mdf dinasta. Au un fel de strat transparent pe una din fete. Adica pe o fata este alb mat, pe cealalta, are aplicat ceva plastic banuiesc lucios si transparent si destul de grosut, estimez cam 1 mm.
Am vorbit acuma cu tipu'. A zis ca-mi face o rama de-asta s-o vedem live cum s-ar zice. Desi eram convins la inceput ca nu-mi doresc rame de aluminiu, incep sa am semne de indoiala. Ma gandesc ca si inaltatoru' ala de vine langa faianta o sa fie tot culoarea aluminiului, jos o sa fie tot de-aia de aluminiu....cum ii zice ?

Edited by Inginerul_bv, 12 April 2013 - 11:56.


#56
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 Inginerul_bv, on 12 aprilie 2013 - 11:54, said:

Nu stiu nici ce e thermopal nici fundermax, dar am ales materialul asta dintr-o cutie plina cu mostre de mdf dinasta. Au un fel de strat transparent pe una din fete. Adica pe o fata este alb mat, pe cealalta, are aplicat ceva plastic banuiesc lucios si transparent si destul de grosut, estimez cam 1 mm.
Am vorbit acuma cu tipu'. A zis ca-mi face o rama de-asta s-o vedem live cum s-ar zice. Desi eram convins la inceput ca nu-mi doresc rame de aluminiu, incep sa am semne de indoiala. Ma gandesc ca si inaltatoru' ala de vine langa faianta o sa fie tot culoarea aluminiului, jos o sa fie tot de-aia de aluminiu....cum ii zice ?
...plinta...

Pai ...Thermopal si Fundermax sunt doi producatori de PAL care au si alb lucios.
MDF-ul lucios este mai scump decat palul lucios, dar este adevarat ca si luciul e mai frumos (cu totul alte tehnologii). Daca pretul a fost OK, las-o asa, este  bine cu materialul usilor.

#57
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ok. Asa o las, caci ne-a placut foarte mult mdf-ul ala lucios. Cum ramane totusi cu ramele de usi ? Va plac alea cu pal sau sa-i cer aluminiu totusi ? Posted Image

#58
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lasa-le din MDF...
ramele din aluminiu sunt destul de scumpe

#59
Volvo_Freak

Volvo_Freak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 14.10.2005
Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat. Mi-am facut mobila la bucatarie si din greseala am zgariat superficial ( gen panza de paianjen la masini ) blatul.
Am gasit o solutie de scos zgarieturile de pe ecranele mobilelor, dar scrie ca ar fi buna si pentru eleementele de mobilier din material acrilic. Se numeste Xerapol. Credeti ca as putea folosi acea solutie ?

Va multumesc anticipat!

#60
Andreeaaaaa

Andreeaaaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2013
Salutare !  De cateva zile caut pe net informatii si preturi despre mobila de bucatarie si am gasit si acest forum. M-am amuzat la unele mesaje si m-am speriat la altele.  Vreau sa-mi fac o mobila de bucatarie pentru un spatiu destul de mic, si inca cei la care am apelat nu au gasit o solutie asa cum mi-as fi dorit sa gaseasca.  Eu vreau turn cu cuptor, langa frigider si pe lungime restul lucrurilor, apoi o continuare- gen insula, in locul unde incepe livingul (e bucatarie deschisa) , dar ”proiectantii” n-au reusit sa gaseasca o solutie in asa fel incat insula (sau pultul) sa poata arata uniform. Nici eu n-am gasit. Dar eu nu-s proiectant.  Variantele de mobilare ar fi, conform schitei atasate:   Centrala, plita, spatiu, chiuveta, colt. Din colt dreapta vine turnu, frigideru. Apoi in continuare, o insula, sau pult, insa peretele e foarte subtire si ar lua din spatiul livingului. Asa ca m-am gandit sa fie jumate in living, jumate in bucatarie, aprox. 80 cm, daca incape.  Ma poate ajuta cineva cu o idee sau o ...”inovatie”  din care sa rezulte o bucatarie utilata, cu spatiu de lucru ergonomic, si o insula multifunctionala-  sa fie si masa de gatit, si loc de luat masa, si loc de jucat poker de exemplu  ... :D  Multumesc!  

[ http://imageshack.us/a/img194/2481/plandimensiunibucatarie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Mie turnul langa frigider in configuratia asta mi se pare o idee destul de nefericita dpv. ergonomic, pentru ca practic nu prea mai ai ce face cu spatiul din dreapta chiuvetei. Nu prea poti folosi nici blatul (decat sa tii ceva pe el), nici spatiul de dedesubt la care o sa ai acces doar pe sub chiuveta. Avand in vedere ca de obicei sub chiuveta lumea tine gunoiul, ce o sa poti tine acolo? Iar daca deasupra vrei sa pui un corp suspendat, esti cam limitata in optiuni, ori pui doar niste rafturi, ori trebuie sa vezi cum faci cu usile, sa nu dai cu ele in "turn" cand se deschid.

#62
Andreeaaaaa

Andreeaaaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2013

 andrei_0, on 18 mai 2013 - 00:35, said:

Mie turnul langa frigider in configuratia asta mi se pare o idee destul de nefericita dpv. ergonomic, pentru ca practic nu prea mai ai ce face cu spatiul din dreapta chiuvetei. Nu prea poti folosi nici blatul (decat sa tii ceva pe el), nici spatiul de dedesubt la care o sa ai acces doar pe sub chiuveta. Avand in vedere ca de obicei sub chiuveta lumea tine gunoiul, ce o sa poti tine acolo? Iar daca deasupra vrei sa pui un corp suspendat, esti cam limitata in optiuni, ori pui doar niste rafturi, ori trebuie sa vezi cum faci cu usile, sa nu dai cu ele in "turn" cand se deschid.


Am gasit ~rezolvarea~.  Fac. centrala acoperita pana jos, voi folosi si spatiul de sub ea (tevile fiind in perete), turn de 45 cm, cu sertare, plita, cuptor jos, space, chiuveta, magic corner, blat liber frigider.  Liniile de jos nu vor fi chiar "simetrice' datorita pozitiei chiuvetei si imposibilitatii de a pune un sertar fix pana la terminarea zonei, dar partea de sus va estompa aliniamentul .TIn  si la design si la functionalitate.  Pana acum mi s-a calculat un pret maxim (mobila italiana) de aprox 7000 euro (fara turn), apoi 3500 cu turn (fara sertare), si pretul la care am ajuns la o firma foarte OK, cu toate feroneriile si sertarele si deschiderile de sus, aprox. 3500 euro,  si un pret de 800 de euro pt insula.  As vrea sa fac o insula adaptata acolo, o masa multifunctionala , cu blat si sub un mic loc de depozitat , deci plina. Nu stiu ce voi face cu spatiul dintre calorifer si insula, raman vreo 20 cm GOI. ca sa fie loc pe partea dreapta de trecere. (caloriferul e pe peretele ala gros(cu gri) din stanga, in poza, in fata centralei.  A mai facut, a mai vazut cineva vreo insula la care sa i poti "da jos" partea superioara" si sa poata fi o masa detasabila? pe care sa o   poti pune unde vrei in casa, in caz de musafirif?!>! Posted Image Posted Image Posted Image

#63
werx_xrew

werx_xrew

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.06.2010
as dori o parere despre Phoenix Art Brasov, daca si-a facut cineva mobila prin ei.

Multumesc,

#64
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Intrebare: blatul de bucatarie se cantuieste in partea care vine lipita de perete? Daca nu e cantuit (si este doar pus triunghi din acela metalic cu silicon pentru izolare) se poate intampla ceva in timp?
Multumesc.

#65
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu se cantuieste...
da se poate intampla

#66
mariuspet

mariuspet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.03.2007
un metru de cant 44mm termoadeziv (de lipit cu fierul sau suflanta cu aercald) nu depaseste 1,5 ron, deci nu ar fi o gaura in buget dar cu siguranta ar fi o metoda care sa prelungeasca viata blatului.

Parerea mea.

#67
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007
Pretul la cant evident e minuscul, am intrebat ca buna practica/tehnica.
Nu am de unde sa stiu daca scade sau nu viata blatului fara cant, de aceea am intrebat pe cei cu experienta.
Evident, nu intreb de partea vizibila, acolo cred ca toata lumea pune cant macar pentru efect estetic.
Multumesc

Edited by Hansolo, 09 March 2014 - 22:26.


#68
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in mod normal nu apar probleme... cantul termo e frectie, are doar rol estetic, nu protejeaza de umezeala
functie de montaj si de calitatea înălţătorului (triunghi din acela metalic cu silicon) e posibil sa nu patrunda apa dar e la fel de posibil ca daca versi multa apa pe blat sa patrunda pe sub inaltator, sa se scurga prin spate si in timp blatul sa se umfle
ca sa fii tu sigur sigur... sunt 2 metode
- dai (izolezi) cu silicon pe spatele blatului, pe laterale si in decuparile pentru chiuveta si plita
-dai  un cordon de silicon sub înalţător inainte de montare

#69
mariuspet

mariuspet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.03.2007
Unele blaturi sunt cantuite din fabrica cu o banda de hartie. Am demontat un blat dupa 6 ani, si s-a umflat exact in zona in care era rupta o bucatica din banda de hartie. Eu nu las nici un blat nesigilat, dar fiecare face cum crede.

Parerea mea.

#70
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 17.09.2007

 Nero-d, on 09 martie 2014 - 22:34, said:

in mod normal nu apar probleme... cantul termo e frectie, are doar rol estetic, nu protejeaza de umezeala
functie de montaj si de calitatea înălţătorului (triunghi din acela metalic cu silicon) e posibil sa nu patrunda apa dar e la fel de posibil ca daca versi multa apa pe blat sa patrunda pe sub inaltator, sa se scurga prin spate si in timp blatul sa se umfle
ca sa fii tu sigur sigur... sunt 2 metode
- dai (izolezi) cu silicon pe spatele blatului, pe laterale si in decuparile pentru chiuveta si plita
-dai  un cordon de silicon sub înalţător inainte de montare
Multumesc, asta voiam sa stiu (cantul termo nu este sigilant).
Este cordon de silicon izolant pus pe triunghiul de imbinare (cant-faianta) iar in teorie umezeala n-ar trebui sa apara.
Ce e interesant ca la ultima lucrare a trebuit sa desfaca blatul pentru a include si cuptorul/plita (m-am razgandit in ultimul moment si in loc de aragaz am ales incorporabile) si sub triunghi unde a fost silicon mai mult (la colturi) inca nu se uscase intr-o saptamana. Probabil au pus si exagerat, nu a fost doar un cordon.
Legat de plita (gaz) mi-au spus ca pun intotdeauna un cordon pe margine deoarece masticul care se gaseste e destul de prost izolant si au avut probleme (la fel au facut si la chiuveta). Parca am citit pe aici ca nu prea tine in timp siliconul ala.

#71
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da... nu stiu ce se intampla dar nici siliconul nu mai e ce-a fost... nu mai are aderenta de altadata si nici nu se mai intareste :)

#72
H3k

H3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.01.2004
Pe langa plita sau cuptor daca vroiau sa puna silicon, puteau sa foloseasca silicon rezisten la temperatura cum este cel de la BISON, rezistent pana la 300 grade.
Il poti gasi pe net aici: http://www.feroshop....-rosu-2961.html nu este nici foarte scump.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate