Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mobila de bucatarie - Sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
AndradaMn

AndradaMn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.08.2014
Dupa 5 ani de stat in chirie, in sfarsit am reusit sa ma mut si eu in propriul apartament. Mi-am gasit unul complet finisat, modern si la un pret foarte ok in cmplx mesosopranopolis. Este cam departe, dar avem transportul asigurat si ajungem super-repede la destinatie. Totusi, cred ca as vrea sa fac cateva schimbari de decor, sa imi pun si eu amprenta si ma gandeam sa incep cu bucataria. Problema mea e ca am ales un blat cam mic si ea fiind open space, imi doresc sa nu se vada toate ustensilele aliniate. Aveti vreo sugestie pentru mine?

Edited by euribiontuL, 16 April 2015 - 17:59.
cu rosu, editat 'cmplx'-ul


#74
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostInginerul_bv, on 12 aprilie 2013 - 14:29, said:

Ok. Asa o las, caci ne-a placut foarte mult mdf-ul ala lucios. Cum ramane totusi cu ramele de usi ? Va plac alea cu pal sau sa-i cer aluminiu totusi ? Posted Image
De ce nu faci fetele din sticla vopsita? Arata mult mai bine decat orice mdf .
Si nu mai ai nevoie nici de rame. Parerea mea.Attached File  image.jpg   59.82K   308 downloadsAttached File  image.jpg   59.82K   308 downloadsAttached File  image.jpg   56.43K   275 downloadsAttached File  image.jpg   133.64K   283 downloads

Attached Files


Edited by flp014, 28 April 2015 - 20:13.


#75
Andreeabirza

Andreeabirza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2016
Buna ziua,
Am si eu o intrebare pentru dvs:
Am achiziționat o mobila de bucătărie de la Ikea, cu MSV cu tot.
Una din problemele pe care le am e ca in spatele mobilei va fi un furtun ce va traversa bucataria de la centrala pana la scurgere ( furtunul de condens al centralei), iar in spatele dulapului cu chiuveta sunt robinetii si scurgerea. Lungime 3.5 m
Acum, problema mea este - ce latime ar trebui sa fac blatul de bucatarie pt a nu avea problema cu cele de mai sus si fara sa tai din corpuri? (Mentionez ca in dreapta bucatariei este centrala (pentru a putea face un corp de umplutura pt tevi si care sa nu fi jumate in exteriorul mobilei, trebuie sa fac un blat de 80 cm latime).
Ce parere aveti despre ergonomia si functionalitatea bucatariei cu un blat asa de lat?
Mentionez ca blatul va fi din lemn,  deci nu va fi problema pretului exorbitant, pt ca el se vinde la metru cub.
Ar fi mai bine sa il fac de maxim 70 cm, sau mai bine de 80 cm pentru a putea pune cum trebuie cutia ce ascunde tevile centralei?
Mulțumesc si astept ceva pareri din partea dvs.

#76
Ovideatza

Ovideatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 02.01.2006

View PostAndreeabirza, on 05 ianuarie 2016 - 08:18, said:

Buna ziua,
Am si eu o intrebare pentru dvs:
Am achiziționat o mobila de bucătărie de la Ikea, cu MSV cu tot.
Una din problemele pe care le am e ca in spatele mobilei va fi un furtun ce va traversa bucataria de la centrala pana la scurgere ( furtunul de condens al centralei), iar in spatele dulapului cu chiuveta sunt robinetii si scurgerea. Lungime 3.5 m
Acum, problema mea este - ce latime ar trebui sa fac blatul de bucatarie pt a nu avea problema cu cele de mai sus si fara sa tai din corpuri? (Mentionez ca in dreapta bucatariei este centrala (pentru a putea face un corp de umplutura pt tevi si care sa nu fi jumate in exteriorul mobilei, trebuie sa fac un blat de 80 cm latime).
Ce parere aveti despre ergonomia si functionalitatea bucatariei cu un blat asa de lat?
Mentionez ca blatul va fi din lemn,  deci nu va fi problema pretului exorbitant, pt ca el se vinde la metru cub.
Ar fi mai bine sa il fac de maxim 70 cm, sau mai bine de 80 cm pentru a putea pune cum trebuie cutia ce ascunde tevile centralei?
Mulțumesc si astept ceva pareri din partea dvs.

Buna ,
Am avut exact aceeasi problema cu blatul de la bucatarie, din cauza unei tevi de gaz. Am ales un blat de 80 , pe care l-am taiat la 70 si ceva latime .Chiuveta si plita sunt montate normal , astfel incat ramane un spatiu liber pana la perete . Personal imi place foarte mult : nu se stropeste asa usor ( de la chiuveta sau plita) . Nu mai spun de faptul ca se curata mai usor .. Plus ceva extra-spatiu. Ca si concluzie nu vad decat avantaje..desi am fost reticenta la inceput .

#77
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Salut tuturor. Am citit pe aici niște prețuri pe ml la mobila de bucătărie, dar erau de mai demult. S-a mai schimbat situația? Cam cat ma costa o bucătărie 3.5 ml fara corpuri superioare dar cu doua turnuri înalte de 2.30. Pal, nu mdf sau avioane. Asa, un preț aproximativ.

Mulțumesc

#78
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010
La comanda intre 800 si 1500 metru linear , depinde daca vrei corpuri suspendate si sub blat sau doar sub blat

#79
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbucsie, on 29 martie 2016 - 18:42, said:

Salut tuturor. Am citit pe aici niște prețuri pe ml la mobila de bucătărie, dar erau de mai demult. S-a mai schimbat situația? Cam cat ma costa o bucătărie 3.5 ml fara corpuri superioare dar cu doua turnuri înalte de 2.30. Pal, nu mdf sau avioane. Asa, un preț aproximativ.

Mulțumesc

La mine nu s-a schimbat situatia ... tot "avioane" imi plac http://www.scavolini...ux-Swing_06.jpg

In mod normal la 3,5m/2,3m daca este (sensibil) sub 1000euro (4500lei) nu as avea incredere ca rezista 5 ani fara ajutor :) ... dar sunt destui care fac si sigur vei primi oferte ...

#80
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Buna seara! Am o bucatarie mica (3x2 ml). Mobila am cumparat-o, dar imi lipseste masa. Mi-ar trebui ceva cu 0.5m latime. Aveti idei? Am tot cautat si nu gasesc nimic de calitate(sa arate bine) la dimensiunile de care am nevoie. M-am gandit sa pun o polita de 0.5m pe post de masa, dar nu stiu cat de buna e ideea. Aveti cateva pareri(+magazine de unde gasesc produsul)?

Edited by virgilmm1, 21 May 2016 - 19:51.


#81
BrindusaDobre

BrindusaDobre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.06.2016
Aspecto, mobila la comanda Cluj Napoca,firma coordonata probabil asa-zisul domn Bogdan Groza... Acest individ,care la o prima vedere este extrem de amabil, este total neserios, neatent, nu livreaza la timp ceea ce promite, ba mai mult omite parti ale comenzii. livrarea se face cu o f mare intarziere, de exemplu de la 5 saptamani cat a promis,s a ajuns la 2 luni, in cazul unei bucatarii mici. Dupa 2 luni, bucataria s a montar cu usi crapate pe motiv ca transportul se face prin curier si acesta a manevrat necorespunzator coletul, aspect pe care Bogdan Groza il cunoaste dar totusi prefera sa nu-si bata capul prea mult,fiind mai usor sa dea vina pe firma de curierat. usile se inlocuiesc dupa alte cateva saptamani de asteptare... Nu recomand!!!

Aspecto, mobila la comanda Cluj Napoca,firma coordonata probabil asa-zisul domn Bogdan Groza... Acest individ,care la o prima vedere este extrem de amabil, este total neserios, neatent, nu livreaza la timp ceea ce promite, ba mai mult omite parti ale comenzii. livrarea se face cu o f mare intarziere, de exemplu de la 5 saptamani cat a promis,s a ajuns la 2 luni, in cazul unei bucatarii mici. Dupa 2 luni, bucataria s a montar cu usi crapate pe motiv ca transportul se face prin curier si acesta a manevrat necorespunzator coletul, aspect pe care Bogdan Groza il cunoaste dar totusi prefera sa nu-si bata capul prea mult,fiind mai usor sa dea vina pe firma de curierat. usile se inlocuiesc dupa alte cateva saptamani de asteptare... Nu recomand!!!

#82
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 13.11.2006

View Postvirgilmm1, on 21 mai 2016 - 19:50, said:

Buna seara! Am o bucatarie mica (3x2 ml). Mobila am cumparat-o, dar imi lipseste masa. Mi-ar trebui ceva cu 0.5m latime. Aveti idei? Am tot cautat si nu gasesc nimic de calitate(sa arate bine) la dimensiunile de care am nevoie. M-am gandit sa pun o polita de 0.5m pe post de masa, dar nu stiu cat de buna e ideea. Aveti cateva pareri(+magazine de unde gasesc produsul)?

Pentru spatiul mic, iti recomand o varianta ca in poza aceasta, gasesti sisteme de glisiere montate sub blat, care nu se vad...

http://www.misiuneac...11&d=1364325303

#83
mowglifor

mowglifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.06.2010
Salutare,
As vrea sa cumpar si eu o mobila de bucatarie, problema e ca nu prea gasesc cum vreau eu si nu vreau sa fac pe comanda. Deci trebuie sa aiba cel putin 3m lungime si sa nu aiba soldat pentru ca nu il pot monta nici in marginea stanga nici in dreapta (tevi chiuveta, respectiv aerisire hota); ma gandesc sa montez soldat in mijloc, dar mi-a spus un mester ca o sa ma incurc in el mai tarziu. Ce parere aveti, unde ar putea fi montat mai bine: chiar in mijloc sa las blat si langa chiuveta si langa aragaz sau sa-l pun pe interior langa aragaz?

Edited by mowglifor, 14 June 2016 - 10:21.


#84
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmowglifor, on 14 iunie 2016 - 10:07, said:

... ma gandesc sa montez pivotul in mijloc, dar mi-a spus un mester ca o sa ma incurc in el mai tarziu. ...

Pivotului îi stă bine în mijloc, ca să aibă loc să ... pivoteze!

#85
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Eu am citit de 3 ori si ma dau batut ... nu inteleg. Ce e drept sunt un pic obosit.
Ce pivot ? Unde e chiuveta ? Unde e aragazul?
Cum sa-mi dau eu cu parerea, daca nu inteleg cum sta treaba ? Ai plita sau aragaz ? Blat sau ce ?

Ca sa pot zice si eu ca poti sa pui pivotul in mijloc in stanga aragazului, si dreapta cuptorului....

PS: E posibil sa fie clar si sa nu pricep eu ...Dar o schita (poze) nu ar strica...

Edited by touche, 14 June 2016 - 10:20.


#86
mowglifor

mowglifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.06.2010

View Posttouche, on 14 iunie 2016 - 10:20, said:

Eu am citit de 3 ori si ma dau batut ... nu inteleg. Ce e drept sunt un pic obosit.
Ce pivot ? Unde e chiuveta ? Unde e aragazul?
Cum sa-mi dau eu cu parerea, daca nu inteleg cum sta treaba ? Ai plita sau aragaz ? Blat sau ce ?

Ca sa pot zice si eu ca poti sa pui pivotul in mijloc in stanga aragazului, si dreapta cuptorului....

PS: E posibil sa fie clar si sa nu pricep eu ...Dar o schita (poze) nu ar strica...

Am scris gresit, e vorba de "soldat", nu de pivot. Deci am asa aragaz - blat - chiuveta; undeva trebuie pus soldatul, in zona "blat"; sa-l pun in mijlocul zonei blat sau sa-l pun lipit de aragaz sau de chiuveta? Sau oriunde l-as pune in mijloc nu e bine ca ma incurca, deci sa-i fac loc in margine de tot?

Edited by mowglifor, 14 June 2016 - 10:44.


#87
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmowglifor, on 14 iunie 2016 - 10:24, said:

Am scris gresit, e vorba de "soldat", nu de pivot....; undeva trebuie pus pivotul, ...

Dă-l încolo de pivot! L-ai cumpărat și nu știi unde să-l amplasezi? Nu cumpăra pivot și ai rezolvat problema.

#88
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Pune-l la margine... altfel e ciudat. Stia mesterul ala ce stia ...

#89
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Habar n-am avut, ce-i ala "soldat" Posted Image
Nenica, asa ceva nu pui pe mijloc, ca arata naspa, iar la fereastra iti ia din lumina. In fine, daca tot ai "comis-o", baga-l dupa usa...pe "soldat"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate