Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mobila de bucatarie - Sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Va salut. A venit momentul sa ne mobilam si noi bucataria si pentru asta am facut o schita pe care o supun atentiei domniilor voastre.
Daca aveti sugestii, comentarii, abtineri, voturi contra, etc....Multumesc anticipat. Posted Image
Mentionez ca am cumparat deja chiuveta franke cu doua cuve, plita si hota, iar chiuveta si plita nu pot fi mutate ca pozitie din cauza a doua seturi de prize montate deja pe perete. Posted Image

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 26 October 2012 - 11:29.


#2
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostInginerul_bv, on 26 octombrie 2012 - 11:10, said:

Va salut. A venit momentul sa ne mobilam si noi bucataria si pentru asta am facut o schita pe ca o supun atentiei domniilor voastre.
Daca aveti sugestii, comentarii, abtineri, voturi contra, etc....Multumesc anticipat. Posted Image
Mentionez ca am cumparat deja chiuveta franke cu doua cuve, plita si hota, iar chiuveta si plita nu pot fi mutate ca pozitie din cauza a doua seturi de prize montate deja pe perete. Posted Image
1-Eu am scris pe aici cam acum o saptamana de ce mi se pare nefericita asezarea chiuvetei langa plita, dar daca zici ca oricum nu mai pot fi mutate...
2- daca ai electrocasnicele, verifica distanta de montare a hotei, in 93,6% din cazuri se recomanda un minim de 700 mm, 600 merge daca ai plita electrica.
3- daca inaltimea corpurilor superioare este de 2200mm  iar usa de deasupra hotei are piston, este posibil ca sa nu o mai poti inchide,  (sau sotia, banuiesc Posted Image adica sa nu mai ajungi la maner in pozitia ei deschisa.
4- acum ca o parere foarte personala...sticla in rame nu imbunatateste aspectul acestei bucatarii iar cu amplasarea sticlei langa hota...oricat de "tare" ar fi hota, tot se pune imbacseala din bucatarie...eu sunt de parere ca bucataria trebuie sa ma serveasca pe mine, nu eu sa o servesc pe ea!

Edited by sopo, 26 October 2012 - 11:38.


#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Bine punctat. Multumesc.
Din pacate, chiuveta este prea mare ca sa o mai pot muta. Chiar si asa, sunt cam la limita cu prizele alea. La fel si plita. Nici pe-aia n-o pot muta ca-mi pica prizele deasupra ei si nu e ok. E foarte greu cand faci o casa sa stii dinainte pozitiile tuturor prizelor. Ar insemna sa ai si un proiect de mobilare dupa care sa te tii. E nefericita alaturarea dar care ar fi inconvenientele ? Am lasat totusi 15 cm intre ele....mai mult nu pot din pacate. Cand am gasit chiuveta era la super reducere, in jur de 700 de lei a fost cu baterie cu tot si n-am putut rezista tentatiei. Daca era mai mica, de 80-90 nu era o problema.....
Usa deasupra hotei, cu balamale, am inteles.
Sticla....nu se va gati foarte mult in bucataria asta. E mai mult de depozitare si mancaruri usoare. Mai avem o bucatarie improvizata in spatiul tehnic din motiv de schimbare a solutiei de incalzire din centrala pe lemne in centrala pe gaz si ramas spatiu liber, asa ca aici o sa facem eventual dimineata niste ochiuri, un cartof prajit.....fripturi si altele producatoare de mirosuri grele, fum si abur, in cealalta bucatarie.
M-am gandit la sticla pentru ca am un circuit de iluminat pregatit special pentru suspendate si ma gandeam sa bag acolo 2 neoane de-alea mici pentru lumina ambientala.
In rest ? Cum e ? Mie mi se pare un pic cam incarcata. Mai scot ceva, mai adaog ceva ? Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 26 October 2012 - 12:05.


#4
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Tocmai am achitat avans la o bucatarie Lem's Gazelle. Pret/calitate mi se pare OK. Feroneria e buna, cu amortizoare incluse la usi/sertare.

Fata de ce-am vazut la ateliere mici - manufacturi - la tipii astia se vede ca placile se taie pe masini in comanda numerica, gaurire precisa - ce mai, ca la serie. Feroneria se putea si mai buna, insa nu am gasit atelier care sa nu-mi spuna ca "va cumparati singur daca vreti Blum, noi o montam"...

Pretul a fost un compromis, insa per total mi se pare optimul... ce buget ai pt configuratia de mai sus? Parerea mea e ca la 4000-4500 cu fronturi mate gasesti la Lem's.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu am sa ma abtin... dar pana ma abtin...
apa din chiuveta sare in tigaia cu ulei iar uleiul incins sare in chiuveta... pe zarzavatul pus la spalat spre exemplu
cuptorul nu se pune lipit de perete, corp cu sertare nu se pune lipit de perete din varii si diverse motive...
sub cuptor trebuie sa ai o deschidere pentru aerisire (asa prevede constructorul)
cuptorul pe blat/in soldat/la un capat liber ne flancat de un front se vede foarte naspa (cuptorul nu e facut pentru a fi privit din lateral)
da-le incolo de neoane... s-a inventat banda cu LEDuri (garantie pe viata)
in general cand proiectezi o casa cam stii si cum aranjezi mobila, ca sa pozitionezi usi, ferestre, conducte apa si canalizare, calorifere, prize, intrerupatoare, lampi, cabluTV, etc
priza de pe blat... o scoti, schimbi placa de faianta si aia e...
in loc sa indrepti o greseala persisti si faci din ce in ce mai multe compromisuri...
m-am abtinut destul...

LE
sertarele alea de le vrei tu sunt cam 200-300 lei/buc iar usile de la picurator cam tot pe acolo (doar sistemele la pret de achizitie)
jolly cu amortizor vreo 150lei, jolly de 35 cu amortizor e vreo 300lei

Quote

placile se taie pe masini in comanda numerica, gaurire precisa - ce mai, ca la serie
pai ghici ce? lem's face mobilier de serie... nu pe comanda!!! iar pretul e in consecinta
iar dupa cum vezi mai sus... doar cateva accesorii insumate trec lejer de 3.000 lei

Edited by Nero-d, 26 October 2012 - 18:51.


#6
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View PostNero-d, on 26 octombrie 2012 - 18:41, said:

pai ghici ce? lem's face mobilier de serie... nu pe comanda!!! iar pretul e in consecinta
iar dupa cum vezi mai sus... doar cateva accesorii insumate trec lejer de 3.000 lei

Stiu - nu inteleg de ce esti asa aprins... bineinteles ca stiu ca e mobila de serie. Chiar asta si subliniam (sau credeam ca subliniez pana mi-ai dovedit ca nu am fost suficient de clar).

Sa fiu sincer, nu ma amuza deloc manufacturierii de care e plina piata care au 2 bormasini, o masina de cantuit, un circular de mana si unul de banc, vreo 2-3 surubelnite electrice si isi imagineaza ca fac mobila. Hobby imi fac si eu (chiar am "facut" la Hornbach - mi le-au debitat si gaurit ei, aplicat cant pvc)... eu am pus suruburile - si am facut "proiectarea" - pun ghilimele ca e foarte simplu.

Firmele serioase investesc in proiectare (design), optimizare, linie de produse, prezentare, promovare. Un manufacturier care nu face decat sa copieze designuri existente optimizandu-le cu "lasa ca merge si-asa" nu poate cere un pret similar cu cel al unui produs de serie facut corect, pt simplul motiv ca nu poate face aceeasi calitate.

Asa ca pana oi vedea un atelier serios (am vizitat 3 artizani pana acum), bine echipat si care sa vrea sa dea calitate, raman la parerea ca o mobila de serie clasa medie este peste ceea ce se poate face in "manufactura".

Spor.

Edited by sbarsanescu, 26 October 2012 - 21:54.


#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ai perfecta dreptate... e foarte corect ce spui
dar ce te faci cand vrei o mobila de o anumita culoare (combinatie de culori) cu anumite manere, picioare, etc... si de anumite dimensiuni???
ai spus ca are un raport calitate pret bun... raportul pare bun pentru ca e un produs de serie... daca era facut pe comanda era cu 30-50% mai scump si atunci nu ti s-ar mai fi parut la fel de bun! (mai demult de la lemet iti luai mobila la pachet si ti-o montai singur (ca la ikea) ... acum ma gandesc ca ofera si ei macar servicii de transport si montaj)
raport calitate pret bun are si mobila din dedeman... sa nu mai vorbesc de ikea... macar astia mand ceva mai mult decat bucatarii
o sa fii surprins dar un artizan cum ii numesti tu poate da aceiasi calitate cu a unui produs de serie mediu cum il numesti tot tu... dar... tu esti pregatit sa platesti pretul?
ce s-ar intampla daca tu... multimiliardar fiind, ai merge la lem's sa-ti faca o mobila de comanda? pai te-ar costa de 30-50 de ori pretul
tu ai estimat un pret de 4000-4500 lei... si ti-am zis ca numai accessoriile mai importante solicitate depasesc 3000 lei deci pretul estimat de tine e nerealist Posted Image
iar chestia aia cu blum... nu-mi inchipui ca ar fi reala

bafta! Posted Image

Edited by Nero-d, 27 October 2012 - 06:12.


#8
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View PostNero-d, on 27 octombrie 2012 - 06:03, said:

ai spus ca are un raport calitate pret bun... raportul pare bun pentru ca e un produs de serie... daca era facut pe comanda era cu 30-50% mai scump si atunci nu ti s-ar mai fi parut la fel de bun!

Revenim... 30-50% in fabrica poate nu mi se parea mult. Mai ales ca acel 30% in plus se aplica la cateva corpuri care trebuiau modificate (avantajul modularitatii).

View PostNero-d, on 27 octombrie 2012 - 06:03, said:

raport calitate pret bun are si mobila din dedeman... sa nu mai vorbesc de ikea... macar astia mand ceva mai mult decat bucatarii

Cea de la Dede nu trece de cerintele estetice/calitate ale sotiei Posted Image Cea din Ikea arata bine insa nu prea e rezistenta... sau mai bine zis - clasa de pret "accesibila" e slaba, preturile mari aduc si o calitate mai buna a materialelor... au fost primele bucatarii la care am fazut fronturi celulare...


View PostNero-d, on 27 octombrie 2012 - 06:03, said:

o sa fii surprins dar un artizan cum ii numesti tu poate da aceiasi calitate cu a unui produs de serie mediu cum il numesti tot tu... dar... tu esti pregatit sa platesti pretul?

Sunt convins ca sunt si mici ateliere serioase. Sunt sigur ca exista oameni care se doteaza. Problema/intrebarea e - sa platesc pretul a ce? Daca vorbim de produse similare, pretul ar trebui sa fie similar. Nu vad de ce as plati 30% in plus la un mic atelier ca sa primesc acelasi lucru ca ceva de gata.

Desigur, daca oamenii vin cu imbunatatiri, cu detalii mai bine lucrate, cu... ceva, e normal sa platesc.


View PostNero-d, on 27 octombrie 2012 - 06:03, said:

ce s-ar intampla daca tu... multimiliardar fiind, ai merge la lem's sa-ti faca o mobila de comanda? pai te-ar costa de 30-50 de ori pretul

Asta a fost chiar o gluma buna! Nu sunt (multi) miliardar. Si daca as fi (slabe sperante cu mentalitatea mea) probabil m-as orienta catre serii high-end - poate Rovere sau ceva similar? Ideea e oarecum similara cu masinile.... s-ar putea face o masina 100% custom... numai ca nu se poate compara cu un Bugatti, Ferarri, etc... nu? Compromisul e ca bogatasii restaureaza sau modifica masini vechi, insa asta e "boala" americana - mai rar in Europa. Totul, in opinia mea, se reduce la gusturi.


View PostNero-d, on 27 octombrie 2012 - 06:03, said:

tu ai estimat un pret de 4000-4500 lei... si ti-am zis ca numai accessoriile mai importante solicitate depasesc 3000 lei deci pretul estimat de tine e nerealist Posted Image
iar chestia aia cu blum... nu-mi inchipui ca ar fi reala


Din pacate, chestia cu Blum e reala Posted Image Ma si vedeam cu ele in mana si ei... Shefu' - astea nu sunt bune, ca au prinderea xyz.

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View PostInginerul_bv, on 26 octombrie 2012 - 11:10, said:

iar chiuveta si plita nu pot fi mutate
spatiul intre plita si chiuveta este foarte mic, la mine este 60 cm si este folosit din plin

#10
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostInginerul_bv, on 26 octombrie 2012 - 11:56, said:

Bine punctat. Multumesc.
Din pacate, chiuveta este prea mare ca sa o mai pot muta. Chiar si asa, sunt cam la limita cu prizele alea. La fel si plita. Nici pe-aia n-o pot muta ca-mi pica prizele deasupra ei si nu e ok. E foarte greu cand faci o casa sa stii dinainte pozitiile tuturor prizelor. Ar insemna sa ai si un proiect de mobilare dupa care sa te tii. E nefericita alaturarea dar care ar fi inconvenientele ? Am lasat totusi 15 cm intre ele....mai mult nu pot din pacate. Cand am gasit chiuveta era la super reducere, in jur de 700 de lei a fost cu baterie cu tot si n-am putut rezista tentatiei. Daca era mai mica, de 80-90 nu era o problema.....


In rest ? Cum e ? Mie mi se pare un pic cam incarcata. Mai scot ceva, mai adaog ceva ? Posted Image

17 octombrie 2012 - 14:08
vis-a-vis, pe 16 octombrie 2012 - 22:02 , a scris:
Plita pune-o langa chiuveta sa nu lasi dara de apa sau mancare de la una la alta.


Aici i-am raspuns unui coleg care chiar recomanda asezarea plitei langa chiuveta !!!!!!!

Nu sunt de acord cu asta, dar pana la urma fiecare face cum vrea.
Intotdeauna recomand spatiu intre plita si chiuveta.
Ce se intampla de cele mai multe ori in bucatarie?
Mama face mancare...cum se intampla asta?  Vine tata de la piata, ii rastoarna sacosa cu carne in chiuveta, mama taia carnea, o pune pe blat, o taie si apoi o tranteste in tigaie.
Simplu, acesta este mersul normal al procesului tehnologic din bucatarie....se spala in chiuveta, se pregateste pe blat si apoi se gateste pe plita asadar cele trei spatii trebuie asezate unul  in continuarea celuilalt.

Uneori spatiul nu permite loc intre chiuveta si plita, uneori beneficiarul nu face dacat o cafea in bucatarie, uneori are deja trase racodurile dupa capul lui sau al constructorului si nu mai are chef sa le mute si atunci, Da, e OK cu chiuveta  langa plita.
Acesta e doar punctul meu de vedere. .

#11
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postsbarsanescu, on 26 octombrie 2012 - 12:17, said:

Tocmai am achitat avans la o bucatarie Lem's Gazelle. Pret/calitate mi se pare OK. Feroneria e buna, cu amortizoare incluse la usi/sertare.



Pretul a fost un compromis, insa per total mi se pare optimul... ce buget ai pt configuratia de mai sus? Parerea mea e ca la 4000-4500 cu fronturi mate gasesti la Lem's.


Ca sa imi mai actualizez informatiile despre nivelul de pret al concurentei am facut o simulare care s-ar apropia de bucataria de mai sus. Sper ca n-am gresit , ca n-am chef sa verific, a trebuit sa fac ceva ajustari de dimensiuni, insa per total e cam aceeasi lungime de bucatarie.  Am ales preturile de la Parrada astfel
corpuri superioare
susp 2 usi 700 276
suspendat cu usi cu scurgator
cu pistoane, fara aventos 403
suspendat L=25 172

susp pt hota  212
suspendat cu vitrina 40 278
corpuri inferioare
sertare 50 414
jolly 20 401
masca chiuveta 245
jolly 20 401
modul usa 60 201
corp o usa 50 188
modul inalt pentru cuptor  804


accesorii
set plinta si antistrop 3000mm 198
antistrop lateral 20
blat 3m 390
TOTAL 4603 lei
In configuratia asta avem 4 sertare (evident ca fara amortizare, cel similar de la EXTEND care spui ca are amortizoare costa 606 lei) si nu cred ca intra transportul si montajul, dar poate ma insel. De asemenea o intrebare ar fi cum se plateste incorporarea plitei, chiuvetei si a hotei deja cumparate de client.
Iar cuptorul cu microunde sta pe blat.

So,  eu zic ca te poti considera fericit ca vi s-a potrivit o configuratie de mobilier de serie, atat la dimensiuni cat si la pretentiile estetice si de calitate, din fericire (pentru producatorii la comanda Posted Image ) exista si un segmant de clienti care nu se multumesc sa aleaga din 5 blaturi si 5 culori de pal (la Parrada e si mai restrans sortimentul) si un singur tip de manere. Dar asta e chestie de moft pana la urma, problema e ca nu se potrivesc in orice spatiu.


Nici eu nu pot sa cred faza cu balamalele Blum, poate s-a intamplat la un atelier...dar hai sa fim seriosi, chiar la toate trei :)???

Edited by sopo, 27 October 2012 - 23:25.


#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostNero-d, on 26 octombrie 2012 - 18:41, said:

eu am sa ma abtin... dar pana ma abtin...
apa din chiuveta sare in tigaia cu ulei iar uleiul incins sare in chiuveta... pe zarzavatul pus la spalat spre exemplu
cuptorul nu se pune lipit de perete, corp cu sertare nu se pune lipit de perete din varii si diverse motive...
sub cuptor trebuie sa ai o deschidere pentru aerisire (asa prevede constructorul)
cuptorul pe blat/in soldat/la un capat liber ne flancat de un front se vede foarte naspa (cuptorul nu e facut pentru a fi privit din lateral)
da-le incolo de neoane... s-a inventat banda cu LEDuri (garantie pe viata)
in general cand proiectezi o casa cam stii si cum aranjezi mobila, ca sa pozitionezi usi, ferestre, conducte apa si canalizare, calorifere, prize, intrerupatoare, lampi, cabluTV, etc
priza de pe blat... o scoti, schimbi placa de faianta si aia e...
in loc sa indrepti o greseala persisti si faci din ce in ce mai multe compromisuri...
m-am abtinut destul...

LE
sertarele alea de le vrei tu sunt cam 200-300 lei/buc iar usile de la picurator cam tot pe acolo (doar sistemele la pret de achizitie)
jolly cu amortizor vreo 150lei, jolly de 35 cu amortizor e vreo 300lei
Nu te abtine colegu'. De-asta v-am si cerut ajutorul, ca sa primesc critici si sfaturi inca din stadiul asta, si-anume de proiectare. Ca daca-mi dau eu seama dupaia ca ceva nu e in regula, e cam tarziu zic eu.
In alta ordine de idei, am scos chiuveta din cutie azi de dimineata, si-am masurat-o, are 97 de cm din fericire.
Corp cu sertare ....nu langa perete. Dar daca laterala o las mai lunga si tai din fetele sertarelor e ok ? Sotia nu mai vrea usi si rafturi ca e cam nasol cu statul in genunchi si cautatul in spatele dulapurilor.....Sau daca ai alta sugestie, sunt deschis :)
Cuptorul.....de ce nu langa perete ? Oricum, nu e perete acolo, e doar o ureche de perete de vreo 65 de cm. Intre bucatarie si living nu exista perete, e doar o grinda deasupra si urechea aia de 65, in partea dreapta langa cuptor cum te uiti la desen. Doar in partea stanga e perete, si-anume peretele exterior.
Banda cu leduri, de acord cu tine. Ma gandeam sa zic banda cu leduri dar ma gandeam ca-mi sare toata lumea in cap ca nu lumineaza suficient.
Initial trebuia sa vina mobila asta in forma de L, dar si incalzirea trebuia sa se faca prin pardoseala nu prin calorifere, asa ca montand calorifer sub geam s-a dus naibii toata smecheria si trebuie sa ne limitam acum la un singur perete.....Asta este.....
Am refacut putin desenul, si-am amplasat si prizele. Daca crezi ca se poate modifica ceva in bine, trage-ma de maneca please.

View Postsopo, on 27 octombrie 2012 - 22:22, said:

17 octombrie 2012 - 14:08
vis-a-vis, pe 16 octombrie 2012 - 22:02 , a scris:
Plita pune-o langa chiuveta sa nu lasi dara de apa sau mancare de la una la alta.


Aici i-am raspuns unui coleg care chiar recomanda asezarea plitei langa chiuveta !!!!!!!

Nu sunt de acord cu asta, dar pana la urma fiecare face cum vrea.
Intotdeauna recomand spatiu intre plita si chiuveta.
Ce se intampla de cele mai multe ori in bucatarie?
Mama face mancare...cum se intampla asta?  Vine tata de la piata, ii rastoarna sacosa cu carne in chiuveta, mama taia carnea, o pune pe blat, o taie si apoi o tranteste in tigaie.
Simplu, acesta este mersul normal al procesului tehnologic din bucatarie....se spala in chiuveta, se pregateste pe blat si apoi se gateste pe plita asadar cele trei spatii trebuie asezate unul  in continuarea celuilalt.

Uneori spatiul nu permite loc intre chiuveta si plita, uneori beneficiarul nu face dacat o cafea in bucatarie, uneori are deja trase racodurile dupa capul lui sau al constructorului si nu mai are chef sa le mute si atunci, Da, e OK cu chiuveta  langa plita.
Acesta e doar punctul meu de vedere. .
Multumesc colegu'. Mi-as fi dorit sa existe mai mult spatiu ca sa le pot insira in voie pe toate dar din pacate trebuie sa ma limitez la ce este. A crescut la 30 spatiul dintre ele. S-a mai indulcit problema asa ?

Attached Files



#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca nu pot vota contra, nici impotriva si nici sa ma opun nu pot... am sa ma abtin in continuarePosted Image

pana la urma poti pune corpul cu sertare la perete... functie de cat de drepti sunt peretii si cat de 90 grade are coltul camerei... la extragere, sertarele se pot "infige" in perete
si accesul e oricum putin mai incomod
scurgatorul chiuvetei poate sa treaca linistit peste corpul cu sertare iar masca sa fie mai mica... cat sa incorporeze doar cuvele
cuptorul, in momentul in care-l deschizi, tot aburul si vaporii de grasime (nu chiar tot) condenseaza pe perete si se aplica acelasi principiu (ca la sertare) cu infiptul usii in perete si cu dificultati de acces...
cuptorul are o conformatie a usii pentru a fi incadrat de alte fronturi... daca frontul de langa el dispare, cand este pus la semiinaltime sau cand se afla in ntr-un corp la extremitati, usa cuptorului arata ciudat... neterminata
30cm e aproape OK... chestia e sa fie si util nu doar necesar... adica sa nu fie doar o pierdere de spatiu de blat
sertarele sunt oarecum mancatoare de spatiu
nu prea ai spatiu de depozitare oale/cratiti
picuratorul deasupra chiuvetei devine redundant daca ai MSV
ti-ar fi trebuit o priza in spate la microunde in care sa bagi si cuptorul si MWul  si MSVul si chiar plita
alta priza la hota si neoane
sunt benzi cu leduri mai dese care dau o lumina mai intensa... sunt si module LED SMD care concureaza cu succes cu neoanele subtiri
exista niste "L" din plastic cu care pot fi mascate eventual
sau mai exista spoturi care se incastreaza in grosimea PALului

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc de sfaturi. Continua sa te abtii in continuare. Sunt much apreciated, believe me :)
Casa este noua si peretii sunt drepti Posted Image Poate mici deviatii, gen 0,5 grade sa existe dar nu mai mult. Cum spuneam, in partea dreapta nu exista perete. Am postat si putin din planul de parter ca sa se inteleaga mai bine ce si cum.
Nu m-am lamurit foarte bine. Ce-i aia MSV ? Posted Image
MW = banuiesc ca inseamna microwave oven.
In afara de prizele desenate de mine  mai sunt vreo 4 sau 5. Chiar in spatele cuptorului din desenul meu mai sunt 2 la acelasi nivel cu cele desenate, sub nivelul blatului mai exista una in dreptul plitei (la vremea respectiva luam in calcul si o plita electrica), si mai exista una in spatele cuptorului tot sub nivelul blatului. Ambele sunt circuite separate pana la tabloul electric. Exista si priza pentru hota dar aceea ce ceva mai departe din pacate, undeva deasupra chiuvetei din desenul meu, dar banuiesc ca in spatele suspendatelor se poate jongla.
Pana la urma, nu se poate face o smecherie sa se incadreze bine si cuptorul ?

Attached Files



#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca ideea cu plita langa chiuveta nu e rea si o spun din proprie experienta. E greu sa te muti cu oala cu apa de la chiveta la aragaz, nu e ergonomic plus ca pica apa pe jos si trebuie sa ai permanent mopul la indemana.

Edited by Freddy12, 30 October 2012 - 15:39.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
MSV =  Masina Spalat Vase

prima data iei cuptorul, il analizezi, vezi despre ce-i vorba... poate nu te deranjeaza... apoi daca consideri necesar vii cu o dublura intre blat si suspendate sau de la blat in sus sa incadrezi usa cuptorului

#17
stefan-hrg

stefan-hrg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2009
http://tinypic.com/r/a1324g/6
daca va ajuta cu ceva am atasat o schita in care se vede cum s-ar putea amplasa cuptorul.
v-as mai recomanda o redesenare in care sa faceti fronturile cat mai simetrice (cele de jos cu cele de sus). ar fi mai placut la vedere.
daca doriti se pot face face sertare late de 800. asta ca sa existe simetrie fata de corpul cu picurator.

Edited by stefan-hrg, 30 October 2012 - 17:35.


#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
one more thing
atentie
in timp de corpurile de baza au o adancime de 500 (505 corpul cu sertare sau 510 pentru tandemuri) soldatul are o adancime de 550-560... pentru ca vine lipit de perete in spate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate