Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Cum sunt instare musulmani sa omoare asa pe fratii lor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
315 replies to this topic

#1
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
De necrezut nici pentru noi israelienii ca avem de afacere cu asa fiare. Hamasul macelareste membrii din El Patah in timpul revolutii lor din 2005 in Fasia Gaza.

http://inliniedreapt...-fatah-in-gaza/

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Unelte prietene. Si uneltele se folosesc in toate scopurile.

#3
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
vezi ca in partea de jos a paginii din link-ul tau este o corectie legata de steaguri, e alta organizatie acolo nu Hamas

#4
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postperpetumobile, on 05 octombrie 2012 - 15:31, said:

De necrezut nici pentru noi israelienii ca avem de afacere cu asa fiare. Hamasul macelareste membrii din El Patah in timpul revolutii lor din 2005 in Fasia Gaza.

http://inliniedreapt...-fatah-in-gaza/
Hamasul are interese politice, nu vor sa piarda puterea asa ca fac orice, si impotriva islamului, daca asa isi asigura locul. E simplu, e politica, nu are nimic de-a face cu islamul, chiar daca ei folosesc in discursul lor termeni islamici ca sa prinda bine la public. Deci nu e o chestie de musulmanii se omoara intre ei, ci adeptii unor partide politice se omoara intre ei. Ca nu se omoara din cauza religiei, ci a politicii.

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Niste fiare, nu oameni!

#6
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 octombrie 2012 - 16:20, said:

E simplu, e politica, nu are nimic de-a face cu islamul,
Draguta, dupa cum spuneai si tu mai devreme, oamenii nu sunt chiar atât de naivi...nu se poate nega faptul ca islamul are o dimensiune politica, de fapt islamul ESTE politica! Posted Image

Comunitatea creata de profetul vostru avea caracteristici statale, caracteristici întrupate în Sharia...iar prin Sharia, islamul impune un mod de a gândi si a trai care afecteaza si regleaza TOATE aspectele existentei unui om.

Pâna si cuvântul “islam” înseamna “supunere”, ceea ce implica ABSENTA liberului arbitru, si necesitatea interpretarii literare a Qur'ranului, iar Allah este considerata instanta suprema, cel care dicteaza totdeauna actiunile individului... Posted Image

Islamul este o religie defecta, mataluta, un adevar dureros pt. tine, îmi imaginez...dar acest adevar se reflecta în societatile unde predomina islamul, inclusiv în micile ghettouri locale! Posted Image

Edited by SophistiKat, 05 October 2012 - 17:07.


#7
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostSophistiKat, on 05 octombrie 2012 - 17:07, said:

Draguta, dupa cum spuneai si tu mai devreme, oamenii nu sunt chiar atât de naivi...nu se poate nega faptul ca islamul are o dimensiune politica, de fapt islamul ESTE politica! Posted Image

Comunitatea creata de profetul vostru avea caracteristici statale, caracteristici întrupate în Sharia...iar prin Sharia, islamul impune un mod de a gândi si a trai care afecteaza si regleaza TOATE aspectele existentei unui om.

Pâna si cuvântul “islam” înseamna “supunere”, ceea ce implica ABSENTA liberului arbitru, si necesitatea interpretarii literare a Qur'ranului, iar Allah este considerata instanta suprema, cel care dicteaza totdeauna actiunile individului... Posted Image

Islamul este o religie defecta, mataluta, un adevar dureros pt. tine, îmi imaginez...dar acest adevar se reflecta în societatile unde predomina islamul, inclusiv în micile ghettouri locale! Posted Image

O imagine foarte simplista si trunchiata a islamului. Ce pot sa iti spun: citeste, citeste cati serioase. Nu mai vorbi despre sharia pentru ca faci confuzie cu FIqh si nu intelegi clar despre ce e vorba. Supunerea fata de Allah e esenta tuturor religiilor si e fondata pe existenta liberului arbitru, altfel ar fi un nonsens.
Interpretarile literaliste sunt un accident inerent al istoriei, aplicat si musulmanilor. Cand lipsa de educatie e raspandita, apar interpretarile literaliste pentru ca oamenii sunt incapabili sa inteleaga perspective mai complexe. Ce faci tu e tot o interpretare literalista a unei realitati islamice despre care ai doar  informatii partiale si confuze.

Edited by poarta-cunoasterii, 05 October 2012 - 17:20.


#8
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 octombrie 2012 - 17:15, said:

. Cand lipsa de educatie e raspandita, apar interpretarile literaliste pentru ca oamenii sunt incapabili sa inteleaga perspective mai complexe. Ce faci tu e tot o interpretare literalista a unei realitati islamice despre care ai doar  informatii partiale si confuze.
Bag seama ca la voi lipsa de educatie este un proces continuu.
Ca tot dati vina pe ea...erai pe forumull islamul azi cand au scris indemnul "sa se arda toate cartile din lume iar la focul lor sa se citeasca Quranul...."
Ce educatie draga....exista milioane de scoli islamice in toata lumea...deci despre ce lipsa de educatie vorbesti.
Nu de lipsa de educatie este vorba ci de TIPUL DE EDUCATIE....
Si de aia-i failed pe toata linia ca faceti opozitie la reforma, de fapt povesteste-ne si noua de propuneri de reforma a islamului....daca ar exista asa ceva

Edited by ThinkAbout, 05 October 2012 - 17:45.


#9
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 octombrie 2012 - 17:15, said:

O imagine foarte simplista si trunchiata a islamului.
ThinkAbout traieste în Orientul Mijlociu si cunoaste realitatea lumii islamice...a acordat Like postarii mele, asta înseamna ca ceva adevar exista în interpretarea mea! Posted Image

Edited by SophistiKat, 05 October 2012 - 17:50.


#10
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostSophistiKat, on 05 octombrie 2012 - 17:48, said:

ThinkAbout traieste în Orientul Mijlociu si cunoaste realitatea lumii islamice...a acordat Like postarii mele, asta înseamna ca ceva adevar exista în interpretarea mea! Posted Image

Daca pentru tine Think About alias Solstice cunoaste realitatea lumii islamice nu pot decat sa te indemn din nou cu sinceritate: citeste. Citeste CARTI. Posted Image

Solstice e doar o partizana a partidului Jaja din Liban, iar asta explica de ce nu poate avea o imagine obiectiva si nuantata asupra realitatii din zona. In plus, nu stie araba, asa ca accesul la cartile islamice din limba araba ii este blocat. Cunoasterea ei e ca a oricarui roman de aici de pe forum, minus o anumita incetosare mentala cauzata de furibunda adeziune politica la un partid catalogat de ceilalti crestini din Liban drept un partid al crestinilor extremisti. Se poate scuza adeziunea politica, desi e neprofesional sa faci parada de asta si sa demonstrezi ca nu te poti detasa de perspectiva partidului tau, dar nu se poate scuza faptul ca incearca sa impuna viziunea unui partid libanez drept unica viziune a poporului libanez. asta e minciuna si manipulare grosiera. Credibilitate zero.

View PostThinkAbout, on 05 octombrie 2012 - 17:43, said:

Ca tot dati vina pe ea...erai pe forumull islamul azi cand au scris indemnul "sa se arda toate cartile din lume iar la focul lor sa se citeasca Quranul...."
Ce educatie draga....exista milioane de scoli islamice in toata lumea...deci despre ce lipsa de educatie vorbesti.
Nu de lipsa de educatie este vorba ci de TIPUL DE EDUCATIE....
Si de aia-i failed pe toata linia ca faceti opozitie la reforma, de fapt povesteste-ne si noua de propuneri de reforma a islamului....daca ar exista asa ceva

Ti-am mai zis sa nu imputi shiitilor ce fac sunnitii. Lumea islamica e foarte diversa si diferita. Nu pot fi facute generalizari doar pentru ca populatia e musulmana. In Egipt nu e ca in Iraq, nu e ca in Pakistan, nu e ca in Arabia Saudita. Si nici musulmanii nu gandesc si nu se poarta la fel.

Edited by poarta-cunoasterii, 05 October 2012 - 18:24.


#11
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
nu "musulmanii" ci oamenii bolnavi la cap, sceleraţi borâţi şamd. faptu că-s musulmani contează cam cât contează şi culoarea pielii. dacă religia le zice să-l kilărească pe x, numa un cretin s-ar apuca să kilărească pe x. un om normal ar arunca la /dev/null (recycle bin pt windowsişti) versetu respectiv din mai ştiu eu ce carte.

faptu că-n rândurile musulmanilor se găsesc atât de mulţi bătuţi în cap se corelează mai degrabă cu lipsa de educaţie, şi nu cu religia. mă rog, şi religia respectivă e o formă de non-educaţie.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Gigele, tocmai religia impiedica educatia. Fetele nu au VOIE sa mearga la scoala, baietii sunt indoctrinati de timpuriul.


Quote

Ayesha, 18 ani: Dacă o femeie nu este castă, nu se poate căsători
"Ziua în care s-a născut fratele meu a fost dulce-amăruie: nu am mai avut voie să merg la şcoală. Tatăl meu mi-a spus că trebuie să stau acasă şi să încep să-mi câştig existanţa". Avea zece ani atunci. Şi tot atunci a fost violată prima dată.



Rehana, 37 ani: Soţul meu mă vede ca pe un animal
"Viaţa mea nu este prea diferită de cea a altor femei din Pakistan. Soţul meu este violent. Eu sunt cea care aduce banii în casă. Mă cert mereu cu soţul meu, pentru că vreau să-mi trimit copiii la şcoală. Povestea vieţii mele ar fi fost cu totul alta, dacă nu ar fi existat noaptea aceea", îşi aminteşte Rehana.
La 14 ani, a fost logodită cu Nasir, un tânăr pe care îl plăcea şi cu care se bucura că îşi va petrece viaţa. "Cu o noapte înainte de nuntă, mai mulţi bărbaţi au intrat peste noi în casă, i-au legat pe părinţii mei şi i-au bătut. Eu dormeam cu cele două surori mai mici. Pentru că eram cea mai mare, ştiam că voi fi violată. Am luat un cuţit şi i-am ameninţat că, dacă mă ating, mă voi omorî. Am scăpat, însă Nasir şi familia lui au aflat. Am fost considerată 'folosită' şi nu m-am mai căsătorit. La noi în sat, se întâmplă deseori ca o tânără să fie dezonorată din motive cu totul independente de ea. La 15 ani, m-am căsătorit cu Fakhir, din disperare. Sunt a doua lui soţie şi nu mă iubeşte".
Rehana a început să mănânce bătaie după două luni de la căsătorie. "Oasele rupte, dinţii scoşi şi sarcinile pierdute din cauza bătăilor au devenit o normalitate pentru mine. De ce mă bate, nu ştiu. Poate că mă vede ca pe un animal fără drepturi sau un sac de box pe care îşi poate vărsa frustrările. În mod cert nu mă vede ca pe o fiinţă umană. Numai când am muncit m-am simţit ca un om şi am fost tratată ca atare".

http://www.romaniali...ori-261675.html

Quote

150 de şcolăriţe din Takhar, Afganistan, au fost otrăvite astăzi, substanţa periculoasă fiind pusă în apa pe care au băut-o tinerele.

Potrivit Reuters, se vehiculează că fetele ar fi fost otrăvite intenţionat, deoarece mergeau la şcoală, iar talibanii nu sunt de acord cu şcolarizarea femeilor, atacuri de acest gen, sau chiar mai grave, având loc deseori asupra tinerelor care studiază.
Chiar dacă anul trecut, guvernul afgan a anunţat că talibanii au renunţat la această concepţie şi sunt de acord cu şcolarizarea femeilor, mai sunt extremişti care consideră că femeile nu au dreptul la educaţie.
Uneori, fetele sunt atacate la şcoală sau în drum spre instituţiile de învăţământ şi asupra lor este aruncat acid, menit să le mutileze.
În urma atacului de astăzi, cele 150 de fete au avut stări de rău, iar unele se află chiar în stare gravă.
http://www.libertate...ite-389565.html

Edited by lucifer76, 06 October 2012 - 06:51.


#13
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostFrom 05 octombrie 2012 - 15:31:

De necrezut nici pentru noi israelienii ca avem de afacere cu asa fiare. Hamasul macelareste membrii din El Patah in timpul revolutii lor din 2005 in Fasia Gaza.


El Patah se poarta ca in El Dorado

View PostFrom 05 octombrie 2012 - 17:43:

erai pe forumull islamul azi cand au scris indemnul "sa se arda toate cartile din lume iar la focul lor sa se citeasca Quranul...."

Imi aduc aminte....i-am sesizat prima lui Corneliu blogul ala..acum freo un an si ceva...mai arde focul ??

View PostFrom 05 octombrie 2012 - 17:43:

Bag seama ca la voi lipsa de educatie este un proces continuu.

Mai baga si altceva

Edited by abbulafia, 06 October 2012 - 09:46.


#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 octombrie 2012 - 17:15, said:

  Supunerea fata de Allah e esenta
sclaviei. iaca eu nu mă supun lu alah și profetului dumisale, că așa vrea mușchiu meu. în schimb, legii gravitației ne supunem cu toții :lol:

View Postpoarta-cunoasterii, on 05 octombrie 2012 - 18:23, said:

Nu pot fi facute generalizari doar pentru ca populatia e musulmana.  
cât se poate de acord. generalizările nu-şi au rostul.atitudinile scelerate trebuiesc condmnate punctual. de către oameni adică. lumea nu se-mparte în muslimi şi infideli, ci-n oameni şi mamifere :D

#15
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postgigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 16:04, said:

iaca eu nu mă supun lu alah şi profetului dumisale,
Atunci nu vei avea parte de cele 72 de virgine! Punct. Posted Image

Edited by SophistiKat, 06 October 2012 - 16:23.


#16
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Cum de a comis Hitler genocid asupra poporului său?

Mă rog, etnia lui cel puțin.

#17
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 16:04, said:

sclaviei. iaca eu nu mă supun lu alah şi profetului dumisale, că aşa vrea muşchiu meu. în schimb, legii gravitaţiei ne supunem cu toţii Posted Image



Evident, nu va supuneti tocmai pentru ca aveti liberul arbitru de a nu va supune, iar in absenta libertatii orice supunere ar fi fost gratuita, in afara moralitatii, din moment ce rasplata si pedeapsa isi au rostul doar in contextul alegerii.

#18
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Ca cine a deschis  acest subiect,vreau sa mentionez ca nula concluzile astea am crezut ca se va ajunge. Ati imbarcat Islamul in aceasta oroare. Daca i se cuvenea, bine,nu am nimic impotriva insa se cantaresc aci lucrurile nu cum trebuie.  Majoritatea Musulmanilor in lume nu fac asa crime fara sa clipeasca.  Cu alte cuvinte,nu Islamul  este de vina  in acest caz ci jigodile din Hamas. Ei nu au facut aceste crime in numele Islamului ci in acord cu interesele lor politice si ordine de la cine primesc bani si arme,Iranul.

Numarul musulmanilor in lume este:
1. Indonesia 188,619,000
2. Pakistan 144,788,000
3. India 131,213,000
4. Bangladesh 118,512,000
5. Turkey 67,864,000
6. Iran 67,610,000
7. Egypt 64,647,000
8. Nigeria 54,891,000
9. Algeria 31,729,000
10. Morocco 31,642,000

Bineinteles ca nu sunt prezenti in lista asta cei care traiesc in India ,China si alte locuri inclusiv Europa,20 milioane.

Totusi, numai in Indonezia sunt mult mai multi musulmani decat in toate tarile arabe impreuna.  In lume traiesc cam i.7 miliarde de musulmani. Hamasul nu-i reprezinta. Sa fim drepti !

Edited by perpetumobile, 06 October 2012 - 16:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate