Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum sunt instare musulmani sa omoare asa pe fratii lor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
315 replies to this topic

#19
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 16:25, said:

Evident, nu va supuneti tocmai pentru ca aveti liberul arbitru de a nu va supune, iar in absenta libertatii orice supunere ar fi fost gratuita, in afara moralitatii, din moment ce rasplata si pedeapsa isi au rostul doar in contextul alegerii.


Hai ca deja m-ai enervat ! Pai el are liberul arbitru pt ca traieste intr-o tara libera unde valorile sunt altele decat cele islamice nu pt ca islamul ii acorda acest drept !
Ce liber arbitru au cei din tarile islamice ? In care tara islamica poti sa te declari ateu  si sa mai traiesti dupa aia ??
In ce tara islamica ai dreptul sa te indoiesti de islam sau sa critici islamul si sa traiesti dupa aia ??
In ce tara islamica ai dreptul sa renunti la islam si sa te convertesti la alta  religie ??
Despre ce liber arbitru vorbesti tu aici ??

Edited by mihaela5, 06 October 2012 - 16:52.


#20
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 16:25, said:

Evident, nu va supuneti tocmai pentru ca aveti liberul arbitru de a nu va supune, iar in absenta libertatii orice supunere ar fi fost gratuita, in afara moralitatii, din moment ce rasplata si pedeapsa isi au rostul doar in contextul alegerii.
Auzi tu te auzi ce scrii pe aici.
Pai tocmai ca liberul arbitru inseamna adevarata supunere.
Daca te supui din credinta ta cu tot sufletul si cu tot cugetul tau, adica din iubire, inseamna supunere adevarata.
In absenta libertatii orice supunere ar fi fost fortata, nicidecum gratuita cum spui tu.
Asta-i diferenta dintre crestinism si islam, fundamentala.
In islam toti musulmanii se mantuie zacand doar temporar in iad in timp ce conform islamului, toti nemusulmanii indiferent ca sunt buni rai supusi din iubire se prajesc vesnic in iad.
De unde deducem superioritatea crestinismului fata de islam.

Edited by ThinkAbout, 06 October 2012 - 17:02.


#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 SophistiKat, on 06 octombrie 2012 - 16:23, said:

Atunci nu vei avea parte de cele 72 de virgine! Punct. Posted Image
eu admit că n-aș face față la un asemenea calvar :lol:

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 16:25, said:

Evident, nu va supuneti tocmai pentru ca aveti liberul arbitru de a nu va supune, iar in absenta libertatii orice supunere ar fi fost gratuita, in afara moralitatii, din moment ce rasplata si pedeapsa isi au rostul doar in contextul alegerii.
nu-mi spune, pe dumneata te-au educat ai tăi cu nuiaua și cu bombonica? pe modelu pedeapsă și răsplată? :lol:

 perpetumobile, on 06 octombrie 2012 - 16:33, said:

Hamasul nu-i reprezinta. Sa fim drepti !
just. hamasul îi reprezintă pe sceleraţi

#22
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 gigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 17:11, said:


nu-mi spune, pe dumneata te-au educat ai tăi cu nuiaua şi cu bombonica? pe modelu pedeapsă şi răsplată? Posted Image


Nu va puteti concentra pe idei, doar pe cuvinte? Discutam de liberul arbitru si de faptul ca in absenta acestuia nu exista nici moralitate, constrangeri, aprecieri sau pedepse. Ideea era liberul arbitru si consecintele sale, cuvintele erau, pe undeva, pedeapsa si rasplata. Dar corelatia v-a scapat. Pentru ca altfel nu aveati de ce sa va bateti joc.

#23
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 17:20, said:


Nu va puteti concentra pe idei, doar pe cuvinte? Discutam de liberul arbitru si de faptul ca in absenta acestuia nu exista nici moralitate, constrangeri, aprecieri sau pedepse. Ideea era liberul arbitru si consecintele sale, cuvintele erau, pe undeva, pedeapsa si rasplata. Dar corelatia v-a scapat. Pentru ca altfel nu aveati de ce sa va bateti joc.

Sper ca nu o sa te faci ca nu imi vezi mesajul !

Quote

Ce liber arbitru au cei din tarile islamice ? In care tara islamica poti sa te declari ateu si sa mai traiesti dupa aia ??
In ce tara islamica ai dreptul sa te indoiesti de islam sau sa critici islamul si sa traiesti dupa aia ??
In ce tara islamica ai dreptul sa renunti la islam si sa te convertesti la alta religie ??
Despre ce liber arbitru vorbesti tu aici ??


#24
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 17:20, said:


Nu va puteti concentra pe idei, doar pe cuvinte? Discutam de liberul arbitru si de faptul ca in absenta acestuia nu exista nici moralitate, constrangeri, aprecieri sau pedepse. Ideea era liberul arbitru si consecintele sale, cuvintele erau, pe undeva, pedeapsa si rasplata. Dar corelatia v-a scapat. Pentru ca altfel nu aveati de ce sa va bateti joc.
da nu-mi bat joc patroane, numai că-i mai greu pt cei cu şcoală puţină să desluşească umoru. dacă vrei, îţi zic şi neşte bancuri cu iţic şi ştrul. sau cu olteni :D
iaca, se duce iţic, mare rabin, rădoi, mare popă, şi mustafa, mega imam, la baltă, ca să prindă peşte.
căldură mare, li se făcu sete. rădoi zice, mă duc să-mi iau o bere. ţup ţup ţup (pă apă),  ia berea, napoi, ţup ţup (pă apă), se întoarce. bea berea, ah ce bună fu
se duce iţic, ţup ţup - bere, ţup ţup - bea bere, ah ce bună fu.
lu musftafa-i ardea buza de sete, da nu ştia să calce apa, nici s-o despice, da nu se putea face de râs. hop şi el după bere (în ziua ceea muhamad dădu dezlegare la alcool, că berea fără alcool e ca femeia fără ştii tu ce), bâldâbâc bâldâbâc..gâlk gâlll. bâldâbâc,,,,ia berea, trage aer puternic, şi apucă pe drumu de-ntoarcere - bâldâbâc
bâldâbâc....
iţic înspre rădoi - de ce nu-i spusăşi patroane unde-s poziţionaţi stabilopozii?

#25
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 mihaela5, on 06 octombrie 2012 - 17:25, said:


Sper ca nu o sa te faci ca nu imi vezi mesajul !

In primul rand nu exista tari islamice ci tari cu populatie musulmana si fiecare tara cu populatie musulmana e unica. Exista si atei. In Arabia Saudita e cel mai mare site pentru atei din toate tarile arabe, pentru ca extremismul naste extremism. Nu neg ca ar fi foarte rau de cei care ar fi prinsi, dar totusi ei exista, se exprima, contesta. Apoi, eu vorbeam despre islam, nu despre realitatile sociale contemporane din niste tari arabe, sunt lucruri diferite. Si ca musulman imi este suficient versetul coranic: ''Nu exista silire la credinta.''

 gigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 17:27, said:

da nu-mi bat joc patroane, numai că-i mai greu pt cei cu şcoală puţină să desluşească umoru. dacă vrei, îţi zic şi neşte bancuri cu iţic şi ştrul. sau cu olteni Posted Image
iaca, se duce iţic, mare rabin, rădoi, mare popă, şi mustafa, mega imam, la baltă, ca să prindă peşte.
căldură mare, li se făcu sete. rădoi zice, mă duc să-mi iau o bere. ţup ţup ţup (pă apă),  ia berea, napoi, ţup ţup (pă apă), se întoarce. bea berea, ah ce bună fu
se duce iţic, ţup ţup - bere, ţup ţup - bea bere, ah ce bună fu.
lu musftafa-i ardea buza de sete, da nu ştia să calce apa, nici s-o despice, da nu se putea face de râs. hop şi el după bere (în ziua ceea muhamad dădu dezlegare la alcool, că berea fără alcool e ca femeia fără ştii tu ce), bâldâbâc bâldâbâc..gâlk gâlll. bâldâbâc,,,,ia berea, trage aer puternic, şi apucă pe drumu de-ntoarcere - bâldâbâc
bâldâbâc....
iţic înspre rădoi - de ce nu-i spusăşi patroane unde-s poziţionaţi stabilopozii?

Umorul e si el de mai multe tipuri... mai inteligent, mai putin inteligent. Umorul bine plasat e acela cand ai un mesaj si il exemplifici prin alte mijloace. Altfel e bataie de joc de dragul bataii de joc, nu a exprimarii unei idei intr-un mod mai inedit.

#26
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 gigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 17:11, said:

eu admit că n-aş face faţă la un asemenea calvar Posted Image
Ei se antreneaza pe lumea asta prin institutia casatoriei temporare.
Adica iti inchiriezi pe o suma de bani o femeie, pe o ora, o zi, o saptamana, o luna si-i platesti bani inainte.E voie maxim 4 pe care le poti rula schimbandu-le continuu...la modul asta alea 72 chiar sunt putinePosted Image
La terminarea contractului de casatorie nu mai esti casatorit.
Ca sa nu preacurveasca, desi efectul este acelasi, prostitutie sub obladuire religioasa.

BBC Four's Storyville looks at the plight of ordinary women in the Islamic Republic of Iran - those who are prostitutes, drug addicts, become 'Sighe' for wealthy men, those who are forced to sell their children - and how such activities are reconciled with, and often exacerbated by, Iran's strict Islamic law and image.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Wv8CFQ3iN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ThinkAbout, 06 October 2012 - 17:44.


#27
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 17:30, said:


In primul rand nu exista tari islamice ci tari cu populatie musulmana si fiecare tara cu populatie musulmana e unica. Exista si atei. In Arabia Saudita e cel mai mare site pentru atei din toate tarile arabe, pentru ca extremismul naste extremism. Nu neg ca ar fi foarte rau de cei care ar fi prinsi, dar totusi ei exista, se exprima, contesta. Apoi, eu vorbeam despre islam, nu despre realitatile sociale contemporane din niste tari arabe, sunt lucruri diferite. Si ca musulman imi este suficient versetul coranic: ''Nu exista silire la credinta.''


Tu bag sama ai impresia ca stai de vorba cu o idioata care inghite orice vorba fara sa o proceseze sau sa o verifice !

Versetul coranic ''Nu exista silire la credinta.'' a fost scris in perioada meccana cand Mohamed nu avea putere si incerca sa converteasca doar prin vorbe pasnice , fapt care i-au adus fix 13 converti ! Mai tarziu cand si-a adunat armata de mercenari (pe care i-a motivat cu prazile de razboi in numlee lui Allah si cu virgine in rai in caz ca isi pierd viata in lupta pt Allah cica)  nu s-a dat in laturi sa omoare nici mame cu copii la san ( Asma bint Marwan)   care l-au criticat pt faptele lui dezgustatoare, versetele pasnice au fost abrogate fiind  inlocuite cu versete violente de genul ! Sura 9: 123

“O, voi care credeti! Luptati-va cu necredinciosii invecinati voua si acestia sa gaseasca in voi cruzime, iar voi sa stiti ca Allah este cu cei ce cred.”

Sura 9: 29

“Luptati-va impotriva celor care nu cred in Allah, nici in Ziua de Apoi si nu opresc ceea ce Allah si Mesagerul lui au oprit; luptati-va impotriva oamenilor Scripturii (adica evreii si crestinii), care nu recunosc Islamul ca religie a adevarului, pana cand vor plati Jizyah (taxa de protectie, in clasicul stil mafiot) si se vor supune de buna-voie.”


Conceptul de naskh (abrogare) este fundamentul largii mentalități islamice, conform căreia versetele surei 9 au prioritate în fața versetelor mai pacifiste revelate înainte, căci au survenit mai târziu în viața lui Mohamed – o idee ce va fi reluată mai târziu în acest studiu. (pentru detalii despre ideea de abrogare in Islam se poate consulta Ahmad Von Denffer: ‘Ulum al-Qur’an.)




Da cum se face domnule ca in toate tarile cu populatie majoritar musulmana  NIMENI dar absolut NIMENI nu intelege islamul si se pedepseste cu moartea convertirea la alta religie , ateismul , sau criticarea islamului !   Fantastic domnule , se pare ca arabii nu inteleg limba araba din Quran !

NU  , ei inteleg foarte bine islamul pt ca islamul le spune clar ca cei care parasesc sau critica islamul sunt tradatori Kuffar si trebuie omorati , schingiuti , umiliti , facuti sa plateasca tribut ! Cei care omoara sunt propriile lor rude de sange apropiate nu numai politica tarii respective !
Toate aceste atrocitati sunt scrise alb pe negru in Quran dar pe voi adevarul va insulta intotdeauna !

#28
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 mihaela5, on 06 octombrie 2012 - 17:52, said:

Tu bag sama ai impresia ca stai de vorba cu o idioata care inghite orice vorba fara sa o proceseze sau sa o verifice !

Versetul coranic ''Nu exista silire la credinta.'' a fost scris in perioada meccana cand Mohamed nu avea putere si incerca sa converteasca doar prin vorbe pasnice , fapt care i-au adus fix 13 converti ! Mai tarziu cand si-a adunat armata de mercenari (pe care i-a motivat cu prazile de razboi in numlee lui Allah si cu virgine in rai in caz ca isi pierd viata in lupta pt Allah cica)  nu s-a dat in laturi sa omoare nici mame cu copii la san ( Asma bint Marwan)   care l-au criticat pt faptele lui dezgustatoare, versetele pasnice au fost abrogate fiind  inlocuite cu versete violente de genul ! Sura 9: 123

“O, voi care credeti! Luptati-va cu necredinciosii invecinati voua si acestia sa gaseasca in voi cruzime, iar voi sa stiti ca Allah este cu cei ce cred.”

Sura 9: 29

“Luptati-va impotriva celor care nu cred in Allah, nici in Ziua de Apoi si nu opresc ceea ce Allah si Mesagerul lui au oprit; luptati-va impotriva oamenilor Scripturii (adica evreii si crestinii), care nu recunosc Islamul ca religie a adevarului, pana cand vor plati Jizyah (taxa de protectie, in clasicul stil mafiot) si se vor supune de buna-voie.”


Conceptul de naskh (abrogare) este fundamentul largii mentalități islamice, conform căreia versetele surei 9 au prioritate în fața versetelor mai pacifiste revelate înainte, căci au survenit mai târziu în viața lui Mohamed – o idee ce va fi reluată mai târziu în acest studiu. (pentru detalii despre ideea de abrogare in Islam se poate consulta Ahmad Von Denffer: ‘Ulum al-Qur’an.)




Da cum se face domnule ca in toate tarile cu populatie majoritar musulmana  NIMENI dar absolut NIMENI nu intelege islamul si se pedepseste cu moartea convertirea la alta religie , ateismul , sau criticarea islamului !   Fantastic domnule , se pare ca arabii nu inteleg limba araba din Quran !

NU  , ei inteleg foarte bine islamul pt ca islamul le spune clar ca cei care parasesc sau critica islamul sunt tradatori Kuffar si trebuie omorati , schingiuti , umiliti , facuti sa plateasca tribut ! Cei care omoara sunt propriile lor rude de sange apropiate nu numai politica tarii respective !
Toate aceste atrocitati sunt scrise alb pe negru in Quran dar pe voi adevarul va insulta intotdeauna !

Aratati-mi in tafseerurile shiite unde scrie de aceasta abrograre. Nu exista! Versetul ''Nu exista silire la credinta '' e valabil pana la sfarsitul veacurilor si nu exista nimic care sa il abroge. Dimpotriva, celalalt verset a fost unul adecvat unui caz specific, local si nu poate fi extins in alte cazuri. In Coran exista versete cu valoate universala si versete care tin de anumite circumstante si, daca nu se cunoaste circumstanta respectiva, nu poate fi selectat intelesul real. Versetele traduse de dvs sunt traduse foarte prost, Comparati-le cu originalul din limba araba si veti vedea ca au fost deformate.

Asadar va astept, conform pretentiilor lansate de dvs, ca aveti cunoastere in domeniu, sa imi demonstrati unde se vorbeste de aceasta abrogare a versetului in doctrina shiita. Un sfat, nu va obositi sa cautati, nu exista. Probabil ce ati selectat dvs e valabil in cazul unei interpretari sunnite, nici macar in cazul tuturor interpretarilor sunnite.

O mentiune, crestinii si evreii nu snt necredinciosi, ci Oamenii Cartii.

Edited by poarta-cunoasterii, 06 October 2012 - 18:08.


#29
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 ThinkAbout, on 06 octombrie 2012 - 17:41, said:

Ei se antreneaza pe lumea asta prin institutia casatoriei temporare.
Adica iti inchiriezi pe o suma de bani o femeie, pe o ora, o zi, o saptamana, o luna si-i platesti bani inainte.E voie maxim 4 pe care le poti rula schimbandu-le continuu...la modul asta alea 72 chiar sunt putinePosted Image
La terminarea contractului de casatorie nu mai esti casatorit.
Ca sa nu preacurveasca, desi efectul este acelasi, prostitutie sub obladuire religioasa.

nasol, tre acte și aici. mai bine-și iau o cireadă de cămile, vite, oi șamd. că ș-așa femeia pentru islam e cam ca țânțaru pentru raid :lol:
și acilea e o chestie mișto - cel puțin vitele nu tre să poarte burcă :lol:

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 17:33, said:

Umorul e si el de mai multe tipuri... mai inteligent, mai putin inteligent. Umorul bine plasat e acela cand ai un mesaj si il exemplifici prin alte mijloace. Altfel e bataie de joc de dragul bataii de joc, nu a exprimarii unei idei intr-un mod mai inedit.
așa bre, și să zicem prin absurd că-mi bat joc, ce faci, scoți kalașnikovu să-mi arăți bunătatea musulmanilor sau cum?

#30
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 ThinkAbout, on 06 octombrie 2012 - 17:41, said:

Ei se antreneaza pe lumea asta prin institutia casatoriei temporare.
Adica iti inchiriezi pe o suma de bani o femeie, pe o ora, o zi, o saptamana, o luna si-i platesti bani inainte.E voie maxim 4 pe care le poti rula schimbandu-le continuu...la modul asta alea 72 chiar sunt putinePosted Image
La terminarea contractului de casatorie nu mai esti casatorit.
Ca sa nu preacurveasca, desi efectul este acelasi, prostitutie sub obladuire religioasa.

BBC Four's Storyville looks at the plight of ordinary women in the Islamic Republic of Iran - those who are prostitutes, drug addicts, become 'Sighe' for wealthy men, those who are forced to sell their children - and how such activities are reconciled with, and often exacerbated by, Iran's strict Islamic law and image.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Wv8CFQ3iN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si ce fac ei nu e islamic, e gresit. Casatoria temporara a fost lasata in cazuri extreme, dar oamenii abuzeaza. Sunnitii isi iau o a doua nevasta, cu gandul ca vor divorta de ea dupa ce nu mai au nevoie, dar ii ascund asta. Shiitii macar ii spun fetei de la inceput, te iau temporar, vrei, bine, nu, esti libera, macar nu o pacalesc si ii dau posibilitatea de a alege. Este foarte adevarat ca exista shiiti acre abuzeaza de aceasta permisiune  valabila doar in anumite situatii, cand omul nu se poate casatori definitiv din motive serioase dar nu mai rezista sa stea singur si risca sa faca adulter. Exceptiile sunt exploatate de cei necinstiti si aici nu conteaza religia, fiecare isi va crea o portita ca sa isi atinga scopul folosindu-se de ce e autoritate in societatea sa, pentru a nu fi blamat, fie asta religia, principiile modernitatii, idealul libertatii absolute etc.

#31
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 18:19, said:



Si ce fac ei nu e islamic, e gresit. Casatoria temporara a fost lasata in cazuri extreme, dar oamenii abuzeaza. Sunnitii isi iau o a doua nevasta, cu gandul ca vor divorta de ea dupa ce nu mai au nevoie, dar ii ascund asta. Shiitii macar ii spun fetei de la inceput, te iau temporar, vrei, bine, nu, esti libera, macar nu o pacalesc si ii dau posibilitatea de a alege. Este foarte adevarat ca exista shiiti acre abuzeaza de aceasta permisiune  valabila doar in anumite situatii, cand omul nu se poate casatori definitiv din motive serioase dar nu mai rezista sa stea singur si risca sa faca adulter. Exceptiile sunt exploatate de cei necinstiti si aici nu conteaza religia, fiecare isi va crea o portita ca sa isi atinga scopul folosindu-se de ce e autoritate in societatea sa, pentru a nu fi blamat, fie asta religia, principiile modernitatii, idealul libertatii absolute etc.
auzi, da femeia poa să-şi ia un bărbat temporar, preţ de-o tură sau de câte e în stare masculu? (asta dacă e în stare) :D

#32
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 gigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 18:12, said:


aşa bre, şi să zicem prin absurd că-mi bat joc, ce faci, scoţi kalaşnikovu să-mi arăţi bunătatea musulmanilor sau cum?
Nu, dupa cum ai vazut te ignor pentru ca am lucruri mai valoroase de citit. Din cand in cand iti replic ca stiu ca ''umorul'' fara spectatori doare, ai nevoie de aprecieri, fie ele si negative. :)

#33
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 18:21, said:

Nu, dupa cum ai vazut te ignor pentru ca am lucruri mai valoroase de citit. Din cand in cand iti replic ca stiu ca ''umorul'' fara spectatori doare, ai nevoie de aprecieri, fie ele si negative. Posted Image
cărţile de colorat nu se citesc bre, ci se mâzgălesc cu carioca :lol:

#34
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 gigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 18:21, said:

auzi, da femeia poa să-şi ia un bărbat temporar, preţ de-o tură sau de câte e în stare masculu? (asta dacă e în stare) Posted Image

Da, Mutah e valabila cu aceleasi conditii pentru barbati si pentru femei. Dar, cu exceptia celor care abuzeaza si adesea nu in tarile ''islamice'', ci in cele occidentale, este o practica rara. Nu ai sa vezi in Iraq cazuri de mutah, de exemplu. In Iran, probabil din cauza regulilor stricte, s-a raspandit mai mult, ca reactie la constrangeri. Dar in principiu in tarile cu populatie islamica, mutah nu se practica pentru ca regulile pot fi abuzate mai greu, iar familia, societatea exercita un rol de contrangere. Imamii nu vor oficia o astfel de casatorie daca nu indeplineste conditiile iar femeile stiu si ele conditiile asa ca nu intra intr-o astfel de casatorie.

#35
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 poarta-cunoasterii, on 06 octombrie 2012 - 18:25, said:

  iar femeile stiu si ele conditiile asa ca nu intra intr-o astfel de casatorie.
cred şi eu, propria viaţă-i mai de preţ -_-

#36
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 gigel de hohenţolărn, on 06 octombrie 2012 - 18:12, said:

aşa bre, şi să zicem prin absurd că-mi bat joc, ce faci, scoţi kalaşnikovu să-mi arăţi bunătatea musulmanilor sau cum?
Hi hi hi...pai scrie raspunsul la ce tre` sa patesti inclusiv bonusul pe care-l primeste  adica   rasplata sub forma de vacanta de 5**** Posted Image
Why wait for a natural death?
Reserve a spot in Paradise today!
[ http://ahmed-mohammed.mindswap.net/_Images/mediapics/IslandRed.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
Fill out our easy application for martyrdom and begin your stay in Paradise with a getaway to an exotic location full of dark-eyed virgins and boys of everlasting youth!

Edited by ThinkAbout, 06 October 2012 - 19:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate