Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Del-ca-mag...Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu nu-mi dau cu presupusul. Habar n-am ce e stantat pe sac, si nici CINE A STANTAT pretul respectiv. Eu am solicitat la producator pretul, si acesta este,la poarta producatorului, de 0,5 ron/kg+tva. Fa tu calculul,poate iti iese altceva. Asa ca ia-o usurel.

Si de unde stii tu ca in Bucuresti se gaseste doar la Obor? Te pomenesti ca esti distribuitorul ...

Edited by DDuras, 04 October 2012 - 13:03.


#20
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011
Acest produs se poate folosiii si la vita de vie? a incercat cineva? ma gandesc ca daca e folosit in legumicultura/pomicultura este o sansa de reusita si in viticultura nu ? si pt mine este o mare nelamurire de ce pe sac scrie decat pt uz veteriar si nu si pt uz agricol.

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pentru ca a fost inregistrat ca produs "de uz veterinar". Produsele pentru uz agricol - amendamente minerale nu se vand la sac, ci cu tona.

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
E posibil si sa nu aiba inca studii finalizate pe agricultura, si atunci merg pe ceea ce pot demonstra cu studii: pui si vaci. Pt.astea au studii clare - sunt afisate si pe site-ul lor.

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu e vorba de facut studii. E un carbonat dublu, de calciu si magneziu, de structura amorfa, nu cristalina precum carbonatul de calciu calcaros (calcit). Aceste roci (macinate) sunt folosite ca amendamente pedotehnice de secole....

Edited by horia66, 09 October 2012 - 20:32.


#24
romanesco59

romanesco59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.10.2012

View PostDDuras, on 01 octombrie 2012 - 10:05, said:


Da, numai ca trebe si buna credinta, ca unde-i vorba de bani (si inca multi), alte criterii trec pe prim plan. Stii si tu .



Bai ce hoti ! La cariera e 5 lei sacul+tva. Adaos 300% !!!!!!!!
A mai gasit cineva prin alta parte mai ieftin ? Ca Hargita e cam departe ... Posted Image



Asta-i o chestie pe care n-am reusit s-o deslusesc.
Del-Ca-Mag e supliment pt. animale si pasari. (au studii facute pe puii de carne si vaci/vitei),scrie de altfel si pe ambalaj.
Vorba e pt. terenurile agricole ce se foloseste ? Dolomita simpla,pietricele? (Del-Ca-Mag fiind un subprodus,macinat).
S-a dumirit careva ?


Pentru terenuri agricole se foloseste Del-Ca-Mag amendament pentru sol.Il puteti procura de www.agrobazar.ro

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postromanesco59, on 16 octombrie 2012 - 14:11, said:

Pentru terenuri agricole se foloseste Del-Ca-Mag amendament pentru sol.Il puteti procura de

reclama gratis parca era interzisa...

pai la pretul tau se merita sa ma duc pana la cariera...ca ies mai ieftin dolomita+motorina :P

ca idee oricum ne ducem sapt.viitoare, intrebarea mea era cum se pune mai bine: pe sol inainte de cazma, dupa cazma, pe zapada...

#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In principiu, ar trebui sa fie adus in sol, ceea ce inseamna ca inainte de cazma / freza, pentru ca prin sapare / frezare sa ajunga in sol...

P.S. Referitor la reclama, las' ca l-ai rezolvat cu calculul cu pretul la cariera + motorina....Posted Image

#27
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
multumesc!

aviz amatorilor: la depozitul carierei costa 0,5 lei+TVA, ti-l da in saci, macinat deja (la cariera il iei bolovan, la depozit e macinat)

#28
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
Cred ca este vorba de cariera de la Delnita, nu?
Dar oare la sediul central, cel din Miercurea Ciuc, nu are si magazin de prezentare sau sunt doar birourile acolo? As avea posibilitatea sa ajung in Miercurea Ciuc si sunt curios daca as gasi acest produs acolo.
Apropo a aparut pe site-ul lor studiul si modul de administrare pentru legume si fructe.
Multumesc.

#29
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pe site-ul lor e tel.de la depozit. depozitul e in alta parte...nu am retinut fix numele localitatii ca tata a tinut legatura cu ei.

#30
romanesco59

romanesco59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.10.2012

View Postanknic, on 16 octombrie 2012 - 19:16, said:

reclama gratis parca era interzisa...

pai la pretul tau se merita sa ma duc pana la cariera...ca ies mai ieftin dolomita+motorina Posted Image

ca idee oricum ne ducem sapt.viitoare, intrebarea mea era cum se pune mai bine: pe sol inainte de cazma, dupa cazma, pe zapada...

Este adevarat ca este mai mai ieftin,poate pentru cei care stau relativ aproape de cariera.Cei despre care spui ca le fac reclama gratis, iti aduc materialul la poarta....astfel faci si economie de timp

#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvaliy77, on 17 octombrie 2012 - 08:40, said:

Cred ca este vorba de cariera de la Delnita, nu?
Dar oare la sediul central, cel din Miercurea Ciuc, nu are si magazin de prezentare sau sunt doar birourile acolo? As avea posibilitatea sa ajung in Miercurea Ciuc si sunt curios daca as gasi acest produs acolo.
Apropo a aparut pe site-ul lor studiul si modul de administrare pentru legume si fructe.
Multumesc.

Vand si de la sediul din Miercurea-Ciuc.

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postromanesco59, on 17 octombrie 2012 - 11:51, said:

Este adevarat ca este mai mai ieftin,poate pentru cei care stau relativ aproape de cariera.Cei despre care spui ca le fac reclama gratis, iti aduc materialul la poarta....astfel faci si economie de timp


poate nu ai inteles ca pretul tau de 2,5 lei/kg este jaf pe fata!

Miercurea Ciuc e in mijlocul tarii sunt max 900 km dus intors din orice colt al tarii pana la depozitul lor (Ploiesti MC-203 km, Constanta MC-447 km)! noi vrem 1 tona...la tine costa 2500 lei, la ei costa 620 lei si ne mai costa 300 lei motorina (mult spus!) pricepi?

#33
romanesco59

romanesco59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.10.2012

View Postanknic, on 17 octombrie 2012 - 14:54, said:



poate nu ai inteles ca pretul tau de 2,5 lei/kg este jaf pe fata!

Miercurea Ciuc e in mijlocul tarii sunt max 900 km dus intors din orice colt al tarii pana la depozitul lor (Ploiesti MC-203 km, Constanta MC-447 km)! noi vrem 1 tona...la tine costa 2500 lei, la ei costa 620 lei si ne mai costa 300 lei motorina (mult spus!) pricepi?

Dar cine spune de 2,5lei/kg?M-am interesat si pentru 400kg de ex. ti-l da cu 2lei/kg si repet, il aduce acasa....transportul inclus in pret.900 km inseamna cel putin 10 ore de condus ,10 ore in care poti face ceva mult mai constructiv!

#34
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
E chiar culmea omul ! Nu pricepe !

@anknic - incearca in alte limbi,poate iese ceva .

#35
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
Azi am cumparat si eu DEL-CA-MAG.
Pret 1.7 ron kg. Nu asigura transportul, dar avand norocul ca sta pe langa mine, mi l-a adus acasa.
Mi-a spus ca aduce saptamanal deoarece are comenzi la greu.

#36
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
faza cea mai tare e ca la cariera, bolovan e 150 lei tona :)

(aka 0.15 lei kg!)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate