Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Del-ca-mag...Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Bafta!
Ne spui si noua rezultatul.
Ar fi si ceva mai aproape decat del-ca-magul. :)

#74
allicece

allicece

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2013
Buna ziua!are cineva idee cum se administreaza Del-ca-mag la caini?in ce fel de mancare?Eu am administrat catelului meu conform indicatiilor site-ului dolomita.ro si i s-a facut rau..se spune ca nu exista efecte adverse ,dar se pare ca exista.imi cer scuze sunt putin off topic. Posted Image

#75
Megawatt

Megawatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.05.2009
Fratilor, este o vrajeala.


Si eu am cazut victima isteriei nationale del- ca-mag.

Inainte de arat, am administrat si eu del-ca-mag, asa cum scrie in 'instructiuni'.

Am plantat 2000 tulpine de ardei-condiment (pentru boia).

Surpriza! Desi Delcamag contine o cantitate mare de calciu, magneziu,

ardeii mei dau semne de LIPSA DE CALCIU - practic nici o diferenta fata de un teren "netratat " cu rahatul asta.

Pentru combaterea lipsei de calciu se folosesc diferiti fertilizatori cu calciu.


Treaba e in felul urmator: orice fiinta vie, inclusiv plantele se pot hrani doar cu substante organice.

Mineralele ca fierul, magneziul, calciul etc. nu sunt o exceptie.

Plantele (dar si animalele) pot valorifica aceste minerale doar daca ele provin din substante organice.

Piatra de dolomita macinata = delcamag nu este un compus organic.


Cine vrea fertilizatori cu calciu, se gasesc in toate magazinele fitosanitare. Este eficienta si sub forma de ingrasamant foliar.



Pe mine m-a costat bani  lectia de chimie.
Altadata ma documentez inainte de a foosi ceva atat de revolutionar, ca desi in toata lumea dolomita exista, nicaieri nu se foloseste drept "ingrasamint".


Cu stima,

#76
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View PostMegawatt, on 26 iunie 2013 - 13:21, said:

Treaba e in felul urmator: orice fiinta vie, inclusiv plantele se pot hrani doar cu substante organice................ Pe mine m-a costat bani lectia de chimie.
Parca nu-i chiar asa. Eu stiam ca toate plantele verzi sunt catalogate ca fiind autotrofe, deci sunt capabile sa isi transforme singure substantele anorganice simple in elemente organice necesare hranei.
Cred ca v-a cam pacalit profesorul de chimie.

Despre calitatea produsului nu ma pot pronunta, nu am folosit DelCaMag, dar am folosit un produs similar(tot o roca vulcanica denumita altfel). La cel folosit de mine, eliberarea de minerale in sol este lenta(probabil la fel si la DelCaMag). Asadar efectele se vor vedea in timp, nu imediat ca la substantele administrate foliar.

Edited by nicoretro, 27 June 2013 - 23:26.


#77
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMegawatt, on 26 iunie 2013 - 13:21, said:

Treaba e in felul urmator: orice fiinta vie, inclusiv plantele se pot hrani doar cu substante organice.



Ei, nah ! Sarea de bucatarie e substanta organica ? Sau anorganica ?

#78
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Cautand azi una alta pe net am gasit la 1,5 ron kg del ca mag  uite  AICI din bucuresti.

#79
ccclyon

ccclyon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.12.2005
Unde pot gasi de vanzare in Iasi. Multumesc

#80
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012
In cadrul PV de avizare interna al acestui produs apare si un buletin de analiza din 04.06.2010 unde alaturi Calciu si magneziu sunt specificate si metalele grele Plumb 282 mg/Kg si Cadmiu 0.35mg/Kg cupru zinc mangan sunt in regula dar sincer ma intreb ce se intampla cu acea cantitate de plumb imprastiata pe sol?

#81
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Da' ce s-o intampla cu cea asimilata de animalele care o primesc in furaj !

#82
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cresc in greutate, de unde? Din plumb :))
Case closed!!!

#83
BogdanKarbonn2015

BogdanKarbonn2015

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.04.2010

View Postallicece, on 07 aprilie 2013 - 19:03, said:

Buna ziua!are cineva idee cum se administreaza Del-ca-mag la caini?in ce fel de mancare?Eu am administrat catelului meu conform indicatiilor site-ului dolomita.ro si i s-a facut rau..se spune ca nu exista efecte adverse ,dar se pare ca exista.imi cer scuze sunt putin off topic. Posted Image

Oare de ce ai vrea tu sa-i dai dolomita catelului?
Tie ti se pare ca daca i dai delkmag o sa-i creasca blana...?
Tanti alice, dvs ati luat argila? incearca o cura cu argila si vezi daca ti se face rau?

#84
BogdanKarbonn2015

BogdanKarbonn2015

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.04.2010

View Postalexander_bms, on 06 noiembrie 2012 - 14:58, said:

Salut!
Am vazut in emisiunea "In gradina Danei" despre acest supliment, arata diferente reale dintre fructe. Abia astept sa pun si eu la pomi si la rosii.

In final de unde putem cumpara Del ca mag mai ieftin (pentru cei din Bucuresti)?

Dana criminala cam face cam multa reclama.....

#85
Alt_Miner

Alt_Miner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2015
Buna, lume. Nou pe-aici desi am mai citit ocazional fara a-mi crea cont.
Postez la subiectul Dolomit pentru ca tocmai am dat in exploatare un zacamint de dolomit amorf (pe linga zacamintul "normal" pe care-l lucram de niste ani), facut teste si luat acreditarile necesare ca sa pot vinde pe piata bio-agro. Mai precis:
-Lufa Nord West (Germania, www.lufa-nord-west.de),
-Institutul National de Cercetare pentru Pedologie, Agrochimie si Protectia Mediului (Romania, www.icpa.ro),
- Agentia Nationala Sanitar Veterinara (Romania, CE-Rules no 183/2005, www.ansvsa.ro

Zacamintul e in zona Hunedoara.
Ma uit la preturile de pe-aici si nu e in regula. Ma rog, e treaba fiecarei companii sa-si faca politica de pret cum doreste insa eu vind tona in vrac cu 265-288 lei transportat cu camioane oriunde in tara. E-adevarat ca lucrez la cantitati "mineresti" si nu la 10-20 de tone.

Mai vedeti ceva: un sort de dolomit se foloseste si in industria sticlei (noi vindem si acolo insa cristalin nu amorf) insa nu vreti sa dati asa ceva animalelor, zau. Iar daca-l puneti pe tarla nu cred ca faceti bine. Dar eu nu sint agronom. Bafta!

#86
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Un român vrea să facă din piatră seacă îngrășământul minune
* Dolomita
* Amelioratorul natural de sol - Dolomita

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate