Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Del-ca-mag...Ce parere aveti?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005

View Postanknic, on 19 octombrie 2012 - 19:17, said:

faza cea mai tare e ca la cariera, bolovan e 150 lei tona Posted Image

(aka 0.15 lei kg!)


S-ar putea, dar mie unul din ceea ce am vazut pe net ca si pret mi-a convenit sa cumpar la pretul cu care mi l-a vandut.
Oare de ce cei de la Harghita nu vand si ei online daca este asa de ieftin??

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pt.ca vand bine de la poarta...la ce sa se complice? te zbati tu...ca pe tine te intereseaza sa iti imbunatatesti solul/productia eventua cu bani putini (aka sa nu dai pe mere ce iei pe pere)

#39
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
Pe mine unul, in urma reportajelor de la tv, ma facut curios acest produs si am sa il folosesc sa vad daca are rezultate. Nu am mult teren, doar in jurul casei vreo 300 m, dar am vreo 20 pomi fructiferi, asa ca abia astept sa imi soseasca marti pentru a-l pune la pomi.
Pentru cine este interesat si sta in Bucuresti sau in jurul lui si doreste acest produs poate sa imi scrie pe PM.

#40
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvaliy77, on 19 octombrie 2012 - 20:10, said:

Pe mine unul, in urma reportajelor de la tv, ma facut curios acest produs si am sa il folosesc sa vad daca are rezultate. Nu am mult teren, doar in jurul casei vreo 300 m, dar am vreo 20 pomi fructiferi, asa ca abia astept sa imi soseasca marti pentru a-l pune la pomi.
Pentru cine este interesat si sta in Bucuresti sau in jurul lui si doreste acest produs poate sa imi scrie pe PM.


Inainte sa asculti toate tampeniile spuse la tembelizor de unul sau altul care recomanda elixirul tineretii orice apa-chioara, n-ar fi rau sa citesti ce e in pozele de mai jos.

Attached Files



#41
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
Cu toate ca sunt novice in ale agriculturii si nici nu am studii de specialitate, imi place sa ma documentez si sa experimentez tot felul de lucruri noi.
Si in cazul studiului care este pe site-ul emharghita este scris in mare parte cam aceleasi lucruri pe care le-ai scanat si tu (cantitatea este determinata de ph solului). Foarte-foarte interesante si paginile din acea carte.
Apropo, ce carte este?
Multumesc.

#42
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvaliy77, on 20 octombrie 2012 - 15:50, said:

Cu toate ca sunt novice in ale agriculturii si nici nu am studii de specialitate, imi place sa ma documentez si sa experimentez tot felul de lucruri noi.
Si in cazul studiului care este pe site-ul emharghita este scris in mare parte cam aceleasi lucruri pe care le-ai scanat si tu (cantitatea este determinata de ph solului). Foarte-foarte interesante si paginile din acea carte.
Apropo, ce carte este?
Multumesc.


Cursul de Agrochimie vol I Solul si Planta, vol II se numeste Ingrasaminte, Tehnologii, Eficienta.


In ce am scanat eu spune ca nu trebuie sa dai amendamente fara o analiza pedochimica: sa stii ce lipseste, cat lipseste si ce trebuie sa folosesti.
Tot acolo scrie si ce face fiecare element, mai scrie si ca amendamentele vor spori productia in anul folosirii si o vor scadea destul de semnificativ in anii urmatori, iar in vol ll spune ca elementele vor fi folosite pana la maximul mininimului. Adica poti avea toate elementele la  maximumul necesar culturii, dar unul e la 50%. Asta inseamna ca ca jumatate  din elementele care sunt din abundenta nu vor fi folosite.
In Agrochimie sunt niste legi:
1 Legea specificitatii de actiune a factorilor de vegetatie
2 Legea nesubstituirii factorilor de vegetatie
3 Legea egalei importante a factorilor de vegetatie
4 Legea minimului
5 Legea maximului
6 Legea optimului
Si tot asa pana la 25

Excesul de calciu perturba nutritia cu Bor, Fe, Mn, Zn, K, Mg. Cea mai fenomen al excesului de Ca e cloroza ferocalcica.
Si Mg in exces produce dereglari si perturbari in absortia altor elemente.
Spre exemplu, la muscatele plantate intr-un sol acid produce albirea frunzelor, uneori toate frunzele se albesc intr-un alb sticlos.


Folosirea amendamentelor dupa ureche e mult mai periculoasa ca fertilizarea dupa aceeasi metoda.

#43
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@trestie - interesant.

pt. siguranta, ar putea fi eventual folosit in doza mai mica decat cea recomandata ?

#44
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pentru siguranta, ar putea fi folosit doar in urma efectuarii unei analize a solului, care sa determine o carenta in calciu - magneziu.

Pentru ca, daca e vorba de un exces de calciu, chiar o mica cantitate va face mai mult rau decat bine.

#45
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
aha. intrebare: unde/cine se poate face/face o astfel de analiza ? :)

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ar trebui sa existe niste laboratoare care tin de directiile agricole judetene, dar in mod sigur se pot face si pe la institutele de cercetari in domeniul agricol.

#47
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Laboratoarele nu tin de Directiile Agricole!
Dar la sediul oricarei Directii judetene trebuie sa fie afisata lista cu societatile
care fac aceste analize.

#48
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu ? Nu sunt la fel ca laboratoarele veterinare care tin de DSV-urile judetene ?

#49
schoenbirk

schoenbirk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2011
Am sa va lamuresc cum sta treaba cu diferentele astea mari de pret.In urma cu cateva luni pretul era de 1,31 lei /kg fara tva,deci 1,62 cu tva incluzand transportul la distribuitorii zonali.Pretul recomandat de ei la vanzare era de 2 lei/kg rezultand un adaos comercial brut sub 30% pentru vanzator. In momentul in care au inceput campania publicitara cu aplicatiile din pomicultura si legumicultura au redus pretul la 0,5 lei /kg fara tva(vorbesc de ambalajul la 10 kg) ,adica 0,62 lei/kg cu tva si au sistat transportul la distribuitori.Treaba buna pentru fermieri scazutul pretului numai ca distribuitorii au ramas cu stocuri mari la pretul vechi de 1,62lei/kg.Normal ca oamenii n-au vrut sa vanda in pierdere si pastreaza pretul initial de 2lei/kg.In plus au anulat contractele de exclusivitate astfel ca acum la Bistrita de exemplu vecinul vinde Delcamag cu 2 lei/kg iar eu cu 1 leu/kg.

#50
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Posthoria66, on 24 octombrie 2012 - 21:08, said:

Nu ? Nu sunt la fel ca laboratoarele veterinare care tin de DSV-urile judetene ?

Nu!
Directiile Agricole judetene sunt f sarace!
Dar multi privati au speculat aceasta saracie!
La Directiile Agricole locale aflati aceasta informatie!
Nu vreau sa dezinformez, citez din "auzite", costa intre 200-700 ron. Depinde
de cate puncte de prelevare sunt dorite! Cat mai multe puncte de recoltare....acuratetea
informatiei e mai exacta!

Numai bine!

#51
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdanutz_2009, on 27 octombrie 2012 - 19:27, said:


Nu!
Directiile Agricole judetene sunt f sarace!
Dar multi privati au speculat aceasta saracie!
La Directiile Agricole locale aflati aceasta informatie!
Nu vreau sa dezinformez, citez din "auzite", costa intre 200-700 ron. Depinde
de cate puncte de prelevare sunt dorite! Cat mai multe puncte de recoltare....acuratetea
informatiei e mai exacta!

Numai bine!


Cand duci proba la analize se recolteaza  ca la carte.
Imparti terenul in patrate de 2-3-10-50 m2, asa incat un patrat sa reprezinte 5-10% din suprafata terenului de analizata
Se ia o cantitate 100-200 cm3 de pamant, aceeasi cantitate din toate patratele, din mijlocul imaginar al  fiecarui patrat, se pune intr-o galeata pamantul recoltat si dupa ce s-a recoltat proba de pamant din fiecare patrat se amesteca pe o prelata.
Cantitatea fiind prea mare pentru dus la analiza se reduce prin metoda diagonalelor. Adica, dupa ce s-a amestecat bine pe prelata se intinde sub forma de cerc sau patrat, se duc doua diagonale, da, merge si la cerc, apoi se ia un sfert din pamant si, daca e o cantitate mare, se reduce iar si iar pana se obtine cantitatea necesara pentru analiza.

#52
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Multumesc pentru completari!

#53
alexander_bms

alexander_bms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 03.05.2007
Salut!
Am vazut in emisiunea "In gradina Danei" despre acest supliment, arata diferente reale dintre fructe. Abia astept sa pun si eu la pomi si la rosii.

In final de unde putem cumpara Del ca mag mai ieftin (pentru cei din Bucuresti)?

#54
romanesco59

romanesco59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.10.2012

View Postalexander_bms, on 06 noiembrie 2012 - 14:58, said:

Salut!
Am vazut in emisiunea "In gradina Danei" despre acest supliment, arata diferente reale dintre fructe. Abia astept sa pun si eu la pomi si la rosii.

In final de unde putem cumpara Del ca mag mai ieftin (pentru cei din Bucuresti)?

Buna ziua,aveti in PM detalii

Edited by horia66, 06 November 2012 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate