Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Nu mai invidiati Vestul.

- - - - -
  • Please log in to reply
468 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 20:54, said:

Tocmai azi am vazut niste fetite de 9-10 ani imbracate in pantaloni scurti la 5 grade si cu dresuri de dama,  tocuri, ruj, negreala la ochi, par ars de decolorant si geanta de dama.
Si pe vremea comunismului cand te vedea un securist in blugi stii ce facea... simtul frumosului variaza de la cultura la cultura, si la noi sunt persoane mai extravagante in gimnaziu, o gramada chiar.

Edited by andreic, 22 September 2012 - 21:10.


#20
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 20:07, said:

Civilizatia vestica nu e civilizatie. E anti civilizatie. Singurul lucru care-i mai bun aici sunt salariile si varietatea de bunuri de consum. In rest, totul e mai rau. E o cultura anti familie, anti copii, anti dragoste, anti feminitate, anti masculinitate si pro materialism, pro egoism, pro lacomie, pro vicii, pro grandomanie, pro narcisism si pro incultura.
Joaca de-a barbatul si femeia sunt la fel, ambii sa lucreze full si copiii da-i dracu, familia da-o dracu, ca ne incurca, a produs deja o generatie crunt disfunctionala si imatura emotional si nimic nu va iesi bun din asta.

Inteleg ca o sa te intorci cat mai curand in Romania. De cat timp ziceai ca esti acolo? Cumva intre 6 luni si un an?

#21
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postpierre_de_timp, on 22 septembrie 2012 - 21:08, said:

Inteleg ca o sa te intorci cat mai curand in Romania. De cat timp ziceai ca esti acolo? Cumva intre 6 luni si un an?
Nu o sa ma intorc in Romania. Da' vreau sa gasesc o tara unde oamenii mai dau 2 bani pe familie si pe ce-o sa se aleaga de plozii lor. Macar de fatada.

Edited by Oscilatrix, 22 September 2012 - 21:12.


#22
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012
Am auzit ca[,]canibalii pun pret pe valorile familiale.

#23
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 21:12, said:

Nu o sa ma intorc in Romania. Da' vreau sa gasesc o tara unde oamenii mai dau 2 bani pe familie si pe ce-o sa se aleaga de plozii lor. Macar de fatada.

te-am intrebat de alea 6 luni - un an, pentru ca sunt recunoscute ca perioada de soc psihologic.
Vezi in state, unde valorile familiale sunt politica de stat.

#24
honeybadger

honeybadger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 29.09.2011

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 21:12, said:

Nu o sa ma intorc in Romania. Da' vreau sa gasesc o tara unde oamenii mai dau 2 bani pe familie si pe ce-o sa se aleaga de plozii lor. Macar de fatada.

Ce importanta are ce fac altii, altii care nu-s din familia ta (actuala sau potentiala)? Daca un musulman isi ia 7 neveste, trebuie sa-mi iau si eu, doar pentru ca suntem in aceeasi tara?
Shit makes no sense.

#25
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Posthoneybadger, on 22 septembrie 2012 - 21:22, said:


Ce importanta are ce fac altii, altii care nu-s din familia ta (actuala sau potentiala)? Daca un musulman isi ia 7 neveste, trebuie sa-mi iau si eu, doar pentru ca suntem in aceeasi tara?
Shit makes no sense.

la asta m-am gandit si eu initial, ca fiecare isi formeaza/educa familia dupa propriile valori insa apoi m-am gandit ca inevitabil copilul este partial si rezultatul societatii cu care interactioneaza...

#26
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Are importanta, ma. Un sistem trebuie sa fie sustenabil pe termen lung. La englezi nu e, de-aia au adus aici toti emigrantii. Sa creada ei ca o sa sclavagesc aici ca sa stea englezii pe benefits, si sa-mi vina fi-miu acasa cu skinny jeans sa ma anunte ca-i bisexual. Sau sa rada lumea de fi-mea ca ea vrea sa se marite, nu sa fie director de multinationala. Cum dracu' s-a ajuns sa fie perfect normal sa iti bati joc de ideea de casnicie, familie, dragoste, si de crestinism, da' doamne fereste sa zici ceva de homosexuali, casniciile de homosexuali, homosexualii care adopta copii, de negrii sau musulmani?

Edited by Oscilatrix, 22 September 2012 - 21:45.


#27
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postandreic, on 22 septembrie 2012 - 20:18, said:

Cu siguranta estul este lumina calauzitoare si civilizatia Posted Image Copii face oricine asa ca hai sa scapam de mentalitatea asta romaneasca paguboasa ca domne ce ai realizat... pai am copii... normal era asa ce ai realizat, un masterat, am proiectat un bloc, am ajutat o fundatie etc... la noi cand intrebi pe unu cica familia... penibil.
Si asta o spune un familist convins. M-ai convins.Posted Image

#28
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 21:38, said:

Are importanta, ma. Un sistem trebuie sa fie sustenabil pe termen lung. La englezi nu e, de-aia au adus aici toti emigrantii. Cum dracu' s-a ajuns sa fie perfect normal sa iti bati joc de ideea de casnicie, familie, dragoste, si de crestinism, da' doamne fereste sa zici ceva de homosexuali, casniciile de homosexuali, homosexualii care adopta copii, de negrii sau musulmani?

Mdea, discriminarea asta pozitiva este cel mai pervers rezultat al corectitudinii politice. Discrimina-m-as pozitiv!

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 21:38, said:

si sa-mi vina fi-miu acasa cu skinny jeans sa ma anunte ca-i bisexual.
si fiu-meu poarta skinny jeansi. Ar trebui sa ma astept la ceva?

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004

View Postandreic, on 22 septembrie 2012 - 21:04, said:

Si pe vremea comunismului cand te vedea un securist in blugi stii ce facea... simtul frumosului variaza de la cultura la cultura, si la noi sunt persoane mai extravagante in gimnaziu, o gramada chiar.

Ce făcea? :huh:

#30
honeybadger

honeybadger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 29.09.2011

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 21:38, said:

Are importanta, ma. Un sistem trebuie sa fie sustenabil pe termen lung. La englezi nu e, de-aia au adus aici toti emigrantii. Sa creada ei ca o sa sclavagesc aici ca sa stea englezii pe benefits, si sa-mi vina fi-miu acasa cu skinny jeans sa ma anunte ca-i bisexual. Sau sa rada lumea de fi-mea ca ea vrea sa se marite, nu sa fie director de multinationala. Cum dracu' s-a ajuns sa fie perfect normal sa iti bati joc de ideea de casnicie, familie, dragoste, si de crestinism, da' doamne fereste sa zici ceva de homosexuali, casniciile de homosexuali, homosexualii care adopta copii, de negrii sau musulmani?

Si, daca ti-as raspunde la toate intrebarile astea, la ce te-ar ajuta? N-au nici urma de legatura cu problemele tale.

View Postpierre_de_timp, on 22 septembrie 2012 - 21:31, said:

la asta m-am gandit si eu initial, ca fiecare isi formeaza/educa familia dupa propriile valori insa apoi m-am gandit ca inevitabil copilul este partial si rezultatul societatii cu care interactioneaza...

Mnah. Nu in cazul asta particular.

#31
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 21:12, said:

Nu o sa ma intorc in Romania. Da' vreau sa gasesc o tara unde oamenii mai dau 2 bani pe familie si pe ce-o sa se aleaga de plozii lor. Macar de fatada.

Oamenii? De când există oamenii la modul ăsta general?
Mi-a povestit un domn foarte cult și informat, care se apropie ca vârstă de 60 de ani, că un grup de milionari (în valută) din Rusia s-au luat, și-au înghețat conturile și s-au mutat cu băștinașii din Siberia să trăiască acolo cât mai aproape de mediul natural, să producă tot ce au nevoie să consume, să-și crească acolo copii. Poate ar fi o idee să le urmezi exemplu. Și cu capra, și cu varza s-ar putea să fie mai greu.

Apoi ce m-ar roade pe mine la ficați că toți englezii ăia care apar la Jeremy Kyle nu mai prețuiesc familia și sunt materialiști până în gâții mamelor lor și mai departe chiar? Nu mă roade chiar deloc. N-am plecat din țară pentru că nu mai suportam oamenii, dimpotrivă, am cunoscut în România și în Bucureștiul, orașul cu care m-am răfuit mereu, oameni atât de fain că oricând mă întorc la ei cu drag. Am plecat pentru că voiam un nivel de trai mai bun, mai puține griji materiale, căutând un confort material. Și liniștea pe care un cadru mai bine înfipt în legi care nu se schimbă mereu după placul altora care au nevoie să se îmbogățească rapid. Iar astea le-am găsit, nici o dezamăgire până acum.

Nu știu la ce te așteptai tu, Osci, dar ești în sufletul capitalismului atotputernic. Un sistem care face din oameni doar niște consumatori de produse până devin ei înșiși niște produse. Ori te adaptezi la el, ori pleci prin munți și pe insule. Ori îți mănânci veșnic ficații cu constatări de genul că nimic nu e cum trebuie niciunde pe lumea asta.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjohnnickelby, on 22 septembrie 2012 - 21:40, said:

Si asta o spune un familist convins. M-ai convins.Posted Image
Este o realitate (trecand peste convingerile tale) ? :)

View Postdjl, on 22 septembrie 2012 - 21:47, said:

Ce făcea? Posted Image
Foarfeca si la sectie sau invers... tot acolo ajungeai :)

#33
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View PostRovgam, on 22 septembrie 2012 - 21:49, said:

Mi-a povestit un domn foarte cult și informat, care se apropie ca vârstă de 60 de ani, că un grup de milionari (în valută) din Rusia s-au luat, și-au înghețat conturile și s-au mutat cu băștinașii din Siberia să trăiască acolo cât mai aproape de mediul natural, să producă tot ce au nevoie să consume, să-și crească acolo copii. Poate ar fi o idee să le urmezi exemplu. Și cu capra, și cu varza s-ar putea să fie mai greu.

Si mie mi-a trecut prin cap sa fac asta.

#34
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 20:07, said:

Civilizatia vestica nu e civilizatie. E anti civilizatie. Singurul lucru care-i mai bun aici sunt salariile si varietatea de bunuri de consum. In rest, totul e mai rau. E o cultura anti familie, anti copii, anti dragoste, anti feminitate, anti masculinitate si pro materialism, pro egoism, pro lacomie, pro vicii, pro grandomanie, pro narcisism si pro incultura.
Joaca de-a barbatul si femeia sunt la fel, ambii sa lucreze full si copiii da-i dracu, familia da-o dracu, ca ne incurca, a produs deja o generatie crunt disfunctionala si imatura emotional si nimic nu va iesi bun din asta.
Am impresia ca nu prea ai ramas fara portofel si acte in RATB.sa vezi atunci cum iti schimbi parerea despre civilizatia asta estica.

#35
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 20:07, said:

Civilizatia vestica nu e civilizatie. E anti civilizatie. Singurul lucru care-i mai bun aici sunt salariile si varietatea de bunuri de consum. In rest, totul e mai rau. E o cultura anti familie, anti copii, anti dragoste, anti feminitate, anti masculinitate si pro materialism, pro egoism, pro lacomie, pro vicii, pro grandomanie, pro narcisism si pro incultura.
Joaca de-a barbatul si femeia sunt la fel, ambii sa lucreze full si copiii da-i dracu, familia da-o dracu, ca ne incurca, a produs deja o generatie crunt disfunctionala si imatura emotional si nimic nu va iesi bun din asta.

Si ? Tot la nemernicii aia stai ? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#36
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostOscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 20:07, said:

Civilizatia vestica nu e civilizatie. E anti civilizatie. Singurul lucru care-i mai bun aici sunt salariile si varietatea de bunuri de consum. In rest, totul e mai rau. E o cultura anti familie, anti copii, anti dragoste, anti feminitate, anti masculinitate si pro materialism, pro egoism, pro lacomie, pro vicii, pro grandomanie, pro narcisism si pro incultura.
Joaca de-a barbatul si femeia sunt la fel, ambii sa lucreze full si copiii da-i dracu, familia da-o dracu, ca ne incurca, a produs deja o generatie crunt disfunctionala si imatura emotional si nimic nu va iesi bun din asta.
Corect.Eu prefer culturile africane si asiatice,unde femeia este sclava barbatului. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate