Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Accident ori Transcendent?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
178 răspunsuri în acest subiect

#145
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 26 septembrie 2012 - 11:14, said:

Explica.
Aceasta forta se datoreaza inertiei obiectelor in sisteme de referinta neinertiale. Se poate asimila unei forte pentru ca au aceeasi marime si formula. Se poate spune "ca si cum ar fi o forta care...".
Problema e identica in cazul gravitatiei, care poate fi privita atat ca o forta intre obiecte ci si ca inertie in spatiul-timp curbat (neinertial).

#146
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostTOPCATBV, on 26 septembrie 2012 - 09:15, said:

Hai sa nu ne apucam de lucruri pe care nu le cunoastem si in legatura cu care putem specula in voie, totul depinzand de larghetea imaginatiei.

Are legatura cu "de ce"-ul de "dincolo de simplul proces observabil si masurabil".
Ti-e clar de ce NU e nevoie de o ratiune, constiinta sau vointa pentru a mentine un corp liber in repaus sau miscare rectilinie si uniforma? Ai inteles DE CE un corp liber ramane in repaus sau isi continua miscarea rectilinie si uniforma?

bien. ia raspunde: de ce un corp liber ramane in repaus sau isi continua miscarea rectilnie si uniforma?

fac pariu ca in max zece intrebari nu vei mai fi in stare sa raspunzi stiintific.

#147
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBen_Gal_1, on 26 septembrie 2012 - 11:32, said:

Forta Coriolis face ca pentru un fluviu care curge de la nord la sud, malulsting este mai erodat.
Chestiunea poate fi explicata si prin efectul inertiei.
Nu poate fi explicata inca. Nu se stie exact natura acestor forte.

View PostTOPCATBV, on 26 septembrie 2012 - 11:36, said:

Aceasta forta se datoreaza inertiei obiectelor in sisteme de referinta neinertiale. Se poate asimila unei forte pentru ca au aceeasi marime si formula. Se poate spune "ca si cum ar fi o forta care...".
Problema e identica in cazul gravitatiei, care poate fi privita atat ca o forta intre obiecte ci si ca inertie in spatiul-timp curbat (neinertial).
Da. Exact ce spuneam. Ca si cum ar fi, dar nu se poate povesti.

Editat de mario_bril, 26 septembrie 2012 - 11:42.


#148
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 26 septembrie 2012 - 11:41, said:

Da. Exact ce spuneam. Ca si cum ar fi, dar nu se poate povesti.
Tocmai ti-am povestit ca forta Coriolis este inertia in sisteme neinertial. Adica obiectul tinde sa isi pastreze miscarea rectilinie dar suprafata pe care sta se misca in alta directie. Daca nu esti constient de faptul ca suprafata nu e un sistem inertial, pui miscarea obiectului pe seama unei forte. Depinde si in ce clasa esti.

#149
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 26 septembrie 2012 - 11:47, said:

Tocmai ti-am povestit ca forta Coriolis este inertia in sisteme neinertial. Adica obiectul tinde sa isi pastreze miscarea rectilinie dar suprafata pe care sta se misca in alta directie. Daca nu esti constient de faptul ca suprafata nu e un sistem inertial, pui miscarea obiectului pe seama unei forte. Depinde si in ce clasa esti.
Tocmai mi-ai spus ca asa credeti unii dintre voi. Dar inca nu aveti ecuatii in acest sens care sa descrie intregul fenomen.

#150
a3e9u

a3e9u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 189
  • Înscris: 23.09.2012
Ați ajuns de la apoptoză la gravitație la forța Coriolis? :)

Billy, am încercat să-l ascult pe Bruce cela, dar nu mai am răbdare să ascult toate aberațiile. De-a lungul timpului am tot încercat să ascult aberațiile celor ca el, dar am ajuns la concluzia că nu merită să-mi pierd timpul cu altceva decât ce spune știința. După cum ziceam la un moment dat, e posibil ca una din zece idei de-ale pseudoștiinței să fie corectă și e posibil ca una din zece idei de-ale științei să fie greșită. Totuși, prefer să nu-mi pierd timpul cu maldărul de prostii din pseudoștiință sperând că voi da peste un diamant.

#151
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.256
  • Înscris: 26.06.2005

View Posta3e9u, on 26 septembrie 2012 - 12:10, said:

Ați ajuns de la apoptoză la gravitație la forța Coriolis? Posted Image
Mi-ai luat-o inainte; asta ma intrebam si eu, care este legatura dintre Coriolis si originea vietii.

View Posta3e9u, on 26 septembrie 2012 - 12:10, said:


Billy, am încercat să-l ascult pe Bruce cela, dar nu mai am răbdare să ascult toate aberațiile. De-a lungul timpului am tot încercat să ascult aberațiile celor ca el, dar am ajuns la concluzia că nu merită să-mi pierd timpul cu altceva decât ce spune știința. După cum ziceam la un moment dat, e posibil ca una din zece idei de-ale pseudoștiinței să fie corectă și e posibil ca una din zece idei de-ale științei să fie greșită. Totuși, prefer să nu-mi pierd timpul cu maldărul de prostii din pseudoștiință sperând că voi da peste un diamant.

Doar tu sti ce este mai bine pentru tine.
De fapt, exista un fel de regula in cunoastere; nimeni nu are "acces" la un anume nivel de cunoastere pentru care nu este inca pregatit.

Editat de Billy, 26 septembrie 2012 - 13:05.


#152
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 26 septembrie 2012 - 12:04, said:

Tocmai mi-ai spus ca asa credeti unii dintre voi. Dar inca nu aveti ecuatii in acest sens care sa descrie intregul fenomen.
Uite ecuatia: F=ma. Te-ai linistit acum, sper, ***

View PostBilly, on 26 septembrie 2012 - 12:55, said:

De fapt, exista un fel de regula in cunoastere; nimeni nu are "acces" la un anume nivel de cunoastere pentru care nu este inca pregatit.
Despre care cunoastere e vorba Billy, parca spuneai ca nu cunoastem mecanismul prin care genotipul genereaza fenotipul.

Care sunt argumentele tale pentru nenaturaletea acestui mecanism, pana la urma?

View PostBilly, on 26 septembrie 2012 - 12:55, said:

Mi-ai luat-o inainte; asta ma intrebam si eu, care este legatura dintre Coriolis si originea vietii.
Era vorba despre asemanarea intre "ca si cum o forta..." si "ca si cum o inteligenta..."

Editat de TOPCATBV, 26 septembrie 2012 - 13:19.
Discutiile la obiect si nu la subiect, te rog.


#153
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmario_bril, on 26 septembrie 2012 - 01:56, said:

Cred ca vorbea cu tine Celest si a gresit adresantul. Nu-i nimic, sunt convins ca tu stii exact abiogeneza, ce si cum s-au petrecut lucrurile acolo. Te rog sa o expui ca sa o invat si eu ca un ignorant ce sunt.
nu, nu .. vorbeam cu tine, care ai descoperit ca nu stii ce vorbesti.

In rest, nu te contrazic, ai dreptate, atat timp cand n-ai copy/paste sa justifici ce povestesti, esti ignorant,

View Postnuda, on 26 septembrie 2012 - 07:51, said:

asa cum nici evolutia in genere nu exclude Creatia.
ia explica un pic aberatia asta daca esti in stare

View Postmario_bril, on 26 septembrie 2012 - 12:04, said:

Tocmai mi-ai spus ca asa credeti unii dintre voi. Dar inca nu aveti ecuatii in acest sens care sa descrie intregul fenomen.
nu stiu daca iti dai seama, cat de penibil este sa te comporti de parca ai stii raspunsul, de parca ai fi o somitate in domeniu desi cu x posturi mai sus, este evident ca esti paralel cu problema

#154
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostCelest, on 26 septembrie 2012 - 22:45, said:

nu stiu daca iti dai seama, cat de penibil este sa te comporti de parca ai stii raspunsul, de parca ai fi o somitate in domeniu desi cu x posturi mai sus, este evident ca esti paralel cu problema
Stiu ca pentru tine toti teistii sunt imbecili dar nu ma deranjeaza aspectul asta. Eu afirm ca nu aveti ecuatii pentru respectivul fenomen. Te invit pe tine, care te consideri superior sa imi demonstrezi contrariul. Multumesc.

#155
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.256
  • Înscris: 26.06.2005
GTGCCAGCAGCCGCGGTAATTCCAGCTCCAATAGCGTATATTAAAGTTGCTGCAGTTAAAAAG

#156
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.838
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBilly, on 27 septembrie 2012 - 15:35, said:

GTGCCAGCAGCCGCGGTAATTCCAGCTCCAATAGCGTATATTAAAGTTGCTGCAGTTAAAAAG
Homo Sapiens, arborele filogenic Posted Image

Editat de andreic, 27 septembrie 2012 - 18:42.


#157
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmario_bril, on 26 septembrie 2012 - 23:43, said:

Eu afirm ca nu aveti ecuatii pentru respectivul fenomen. Te invit pe tine, care te consideri superior sa imi demonstrezi contrariul. Multumesc.

Afirmi tu ca nu exista societati secrete care conduc lumea, pardon, prostimea?

#158
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkaruna, on 27 septembrie 2012 - 19:28, said:

Afirmi tu ca nu exista societati secrete care conduc lumea, pardon, prostimea?
Era vorba de fortele Coriolis. Nu vad legatura. :)

#159
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmario_bril, on 27 septembrie 2012 - 20:20, said:

Era vorba de fortele Coriolis. Nu vad legatura. Posted Image

Era vorba ca nu te duce mintea ca unii pot avea informatii secrete inaccesibile prostilor care suntem, intelegi??... Nici nu trebuie sa stii ca altfel nu ti-ar mai putea vinde nimeni iluzii.

#160
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkaruna, on 27 septembrie 2012 - 20:23, said:

Era vorba ca nu te duce mintea ca unii pot avea informatii secrete inaccesibile prostilor care suntem, intelegi??... Nici nu trebuie sa stii ca altfel nu ti-ar mai putea vinde nimeni iluzii.
Acum am inteles. In cazul asta da, e posibil sa aiba acces la o cunoastere pe care noi teistii considerati imbecili sa nu o avem.

#161
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.204
  • Înscris: 07.08.2009
Uite, de exemplu, sa nu bagi mana in foc ca Hawking nu a descoperit ca Dumnezeu nu exista. A descoperit, insa deocamdata nu va face informatiile publice, fiindca ar da astfel faliment o anumita fabrica de lumanari si iconite si nu ar mai avea fonduri pentru cercetare....

Editat de karuna, 27 septembrie 2012 - 20:27.


#162
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
karuna, m-ai umplut de respect :) chiar daca nu crezi ce ai postat, sa stii ca in principiu ai dreptate Posted Image

Editat de cirus6, 27 septembrie 2012 - 21:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate