Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Accident ori Transcendent?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#1
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Spre deosebire de discutia legata de creatie ori evolutie, pentru mine o dihotomie gresit aplicata fenomenului numit viata, acest dialog pe care il lansez in aceasta seara aici doreste sa aduca in atentia celor interesati problema APARITIEI VIETII, a inevitabilitatii aparitiei ei ori a accidentului care intr-un final a dus la aparitia noastra aici pe forum sa putem vorbi, constienti fiind, despre ea.

Si as dori sa incercam sa ne ridicam cu gandul pana la nivelul Universal, de unde sa incercam sa deslusim, in primul rand filozofic, daca aparitia conditiilor necesare si a vietii insasi, a fost un fenomen care a aparut din pura intamplare ori a fost o "mutare" ... "gandita" cu mult timp inainte pe o uriasa tabla de sah pe care astazi, noi, cei constienti de existenta vietii, o numim Univers.

Si odata conditiile create pentru aparitia vietii, este ea oare un fenomen care a aparut odata, demult, si acum nu face decat sa se automentina, ori este un fenomen mereu initiat si mereu mentinut de undeva din afara realitatii in care existam ca fiinte biologice?

Este / a fost oare aparitia vietii un fenomen din aceasta realitate ori dintr-una paralela?

Si punand aceasta ultima intrebare inainte de lansarea discutiei, as dori sa atrag atentia celor care vor lua in deradere din capul locului sintagma "realitate paralela" ca insasi stiinta este in acest moment in cautarea unor realitati paralele; si-am sa amintesc numai de materia si energia intunecata si de universurile paralele.

Sa auzim deci opinii, ipoteze, stiinta, credinte, si altele ce ne-ar putea aduce mai aproape de o intelegere a fenomenului apritiei vietii si al vietii, in sine.

Edited by Billy, 21 September 2012 - 21:25.


#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Personal ma gandesc ca evolutia Universului este controlata din afara.
Poate fi o civilizatie foarte avansata, si noi sa fim intr-un simulator, sau poate fi o entitate singura, care nu stiu cum ar fi putut aparea, fara nici un ajutor.
Desi Universul este controlat, nu avem haos (azi sa fie Soarele pe cer, si maine lipsa, ca apoi sa mai apara din cand in cand, fara nici o logica, si imposibil sa iti dai seama de ce apare doar in unele zile, sau lipseste cu anii, si azi sa avem gravitatie, maine nu), totusi suntem lasati sa ne facem si rau daca asta decidem (distrugerea planetei).
Este posibil ca cei care ne-au creat, daca este vorba de niste oameni de stiinta (ADN-ul primordial, legile, datele initiale), sa aiba nevoie de cercetare, la toate nivelurile, si sa fi creat acest Univers, dupa modul de functionare al Universului lor (care oare, de cine o fi fost creat?).
Astfel au obtinut o simulare, in care pot studia totul, de la oameni, la atomi, si folosesc simulari (noi), pentru a obtine informatii care sa ii ajute pe Ei, in toate domeniile.
PS: Cel mai rau ar fi, sa realizam ca ceea ce facem ne este indus in mare masura, si faptele care credeam ca le-am comis ca asa am vrut noi, sa fi fost induse de Ei, ca sa poata Ei studia cum functionam noi dupa anumite evenimente.

Edited by Sorin84k, 21 September 2012 - 21:59.


#3
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009

 Billy, on 21 septembrie 2012 - 21:23, said:

Spre deosebire de discutia legata de creatie ori evolutie, pentru mine o dihotomie gresit aplicata fenomenului numit viata, acest dialog pe care il lansez in aceasta seara aici doreste sa aduca in atentia celor interesati problema APARITIEI VIETII, a inevitabilitatii aparitiei ei ori a accidentului care intr-un final a dus la aparitia noastra aici pe forum sa putem vorbi, constienti fiind, despre ea.

Si as dori sa incercam sa ne ridicam cu gandul pana la nivelul Universal, de unde sa incercam sa deslusim, in primul rand filozofic, daca aparitia conditiilor necesare si a vietii insasi, a fost un fenomen care a aparut din pura intamplare ori a fost o "mutare" ... "gandita" cu mult timp inainte pe o uriasa tabla de sah pe care astazi, noi, cei constienti de existenta vietii, o numim Univers.

Si odata conditiile create pentru aparitia vietii, este ea oare un fenomen care a aparut odata, demult, si acum nu face decat sa se automentina, ori este un fenomen mereu initiat si mereu mentinut de undeva din afara realitatii in care existam ca fiinte biologice?

Este / a fost oare aparitia vietii un fenomen din aceasta realitate ori dintr-una paralela?

Si punand aceasta ultima intrebare inainte de lansarea discutiei, as dori sa atrag atentia celor care vor lua in deradere din capul locului sintagma "realitate paralela" ca insasi stiinta este in acest moment in cautarea unor realitati paralele; si-am sa amintesc numai de materia si energia intunecata si de universurile paralele.

Sa auzim deci opinii, ipoteze, stiinta, credinte, si altele ce ne-ar putea aduce mai aproape de o intelegere a fenomenului apritiei vietii si al vietii, in sine.

vazand complexitatea corpului uman si a functionarii lui dar si a naturii in sine, am ajuns la ideea ca am fost creati de cineva. clar nu de vestitul deumnezeu, ci mai degaba de o rasa de ëxtraterestrii sau ceva asemanator. la fel cum noi facem experimente poate si noi suntem un experiment. plecand de la ipoteza asta e clar ca nu avem vreun scop definit, doar existam. plus ca intrebarea asta mi se pare wtf?!? cui ii pasa? vei dormi mai bine la noapte daca sti cine, unde si de ce?

 Sorin84k, on 21 septembrie 2012 - 21:56, said:

Personal ma gandesc ca evolutia Universului este controlata din afara.
Poate fi o civilizatie foarte avansata, si noi sa fim intr-un simulator, sau poate fi o entitate singura, care nu stiu cum ar fi putut aparea, fara nici un ajutor.
Desi Universul este controlat, nu avem haos (azi sa fie Soarele pe cer, si maine lipsa, ca apoi sa mai apara din cand in cand, fara nici o logica, si imposibil sa iti dai seama de ce apare doar in unele zile, sau lipseste cu anii, si azi sa avem gravitatie, maine nu), totusi suntem lasati sa ne facem si rau daca asta decidem (distrugerea planetei).
Este posibil ca cei care ne-au creat, daca este vorba de niste oameni de stiinta (ADN-ul primordial), sa aiba nevoie de cercetare, la toate nivelurile, si sa fi creat acest Univers, dupa modul de functionare al Universului lor (care oare, de cine o fi fost creat?).
Astfel au obtinut o simulare, in care pot studia totul, de la oameni, la atomi, si folosesc simulari (noi), pentru a obtine informatii care sa ii ajute pe Ei, in toate domeniile.
PS: Cel mai rau ar fi, sa realizam ca ceea ce facem ne este indus in mare masura, si faptele care credeam ca le-am comis ca asa am vrut noi, sa fi fost induse de Ei, ca sa poata Ei studia cum functionam noi dupa anumite evenimente.
esti pe gustu' meuPosted Image

#4
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Ceea ce noi numim Dumnezeu, Allah etc., poate fi un program din acest simulator, care ne supravegheaza in general dar in functie de anumite conditii, intervine uneori in vietile noastre.

#5
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Sorin84k, on 21 septembrie 2012 - 22:12, said:

Ceea ce noi numim Dumnezeu, Allah etc., poate fi un program din acest simulator, care ne supravegheaza in general dar in functie de anumite conditii, intervine uneori in vietile noastre.

Eu nu merg pana-ntr-acolo cu ipotezele; am o explicatie (ipotetica) ceva mai "naturala" ...
Vom avea nevoie de mult timp in acest dialog caci sunt atat de multe de spus si lamurit despre un model atat de "ciudat" al lumii(lor) in care existam.

Edited by Billy, 21 September 2012 - 22:30.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003
Nici una nici alta, viata ar putea aparea oriunde asa cum a aparut la noi si nu este necesar sa fie un accident ci o proprietate a unei aglomerari de materie.

#7
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Daca imi dau eu bine seama, voi afirmati ca exista viata si "in afara" Universului simulat in care noi ne aflam, acei "vestiti extraterestri" de care vorbiti...  Deci noi suntem simulati, dar ei, in Universul lor, cum au aparut? Prin intamplare, abiogeneza, ori i-a creat un Dumnezeu vesnic...

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 21:59, said:

vazand complexitatea corpului uman si a functionarii lui dar si a naturii in sine, am ajuns la ideea ca am fost creati de cineva.
Enuntul asta pur si simplu te descalifica de la discutie... ce are complexitatea cu aparitia despore care vorbea Billy ? Nimic nu apare complex, asa ca idee, complexitatea pare sa fie efectul evolutiei.

Edited by andreic, 21 September 2012 - 22:36.


#9
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:35, said:

Enuntul asta pur si simplu te descalifica de l adiscutie... ce are complexitatea cu aparitia despore care vorbea Billy ? Nimic nu apare complex, asa ca idee.

ok, nimic nu apare complex, cum de omul e singurul INTELIGENT? de ce nu am evoluat cu totii si pestii si cainii?

#10
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:35, said:

Enuntul asta pur si simplu te descalifica de la discutie...

Vezi ca faci flame... Da-i pace sa se exprime.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:34, said:

Deci noi suntem simulati, dar ei, in Universul lor, cum au aparut? Prin intamplare, abiogeneza, ori i-a creat un Dumnezeu vesnic...
Si pe dzeu vesnic cine l-a creat ? (odata ce accepti creatia autnci ea este preturindeni si omniprezenta desi rational nu sutn bine)

#12
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:37, said:

ok, nimic nu apare complex, cum de omul e singurul INTELIGENT? de ce nu am evoluat cu totii si pestii si cainii?

E o subtilitate care ii scapa, dar pentru care o sa iti tranteasca o explicatie oricum...

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:37, said:

ok, nimic nu apare complex, cum de omul e singurul INTELIGENT? de ce nu am evoluat cu totii si pestii si cainii?
Cum sa fie omul singurul inteligent, toate animalele sunt inteligente in diferite proportii insa omul e cireasa de pe tort, atata tot.

#14
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:38, said:

Si pe dzeu vesnic cine l-a creat ? (odata ce accepti creatia autnci ea este preturindeni si omniprezenta desi rational nu sutn bine)

Daca e vesnic, inseamna ca nimeni.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,730
  • Înscris: 07.02.2003

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:38, said:

E o subtilitate care ii scapa, dar pentru care o sa iti tranteasca o explicatie oricum...
Ce a mentionat colegul este o eroare de rationament, premiza gresita ca omul ar fi singurul inteligent, nu o subtilitate.

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:39, said:

Daca e vesnic, inseamna ca nimeni.
Vesnicia nu "dureaza" mai mult decat timpul si spatiul, este doar un concept.

Edited by andreic, 21 September 2012 - 22:43.


#16
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:38, said:

Cum sa fie omul singurul inteligent, toate animalele sunt inteligente in diferite proportii insa omul e cireasa de pe tort, atata tot.
Paii intrebarea era ca de ce adica exista doar o singura cireasa...

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:39, said:

Ce a mentionat colegul este o eroare de rationament, premiza gresita ca omul ar fi singurul inteligent.

Nu era nicio eroare, te grabesti tu aiurea.

#17
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:38, said:

Cum sa fie omul singurul inteligent, toate animalele sunt inteligente in diferite proportii insa omul e cireasa de pe tort, atata tot.
sa o luam mai simplu exista da sau nu, 0 si 1. ori esti inteligent ori nu. comparativ cu omul (care a creat atatea) ti se pare vreun animal inteligent ? in cel mai bun caz sunt instincte.

#18
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@karuna poate ca si aceia se afla intr-un simulator la randul lor.
Problema este, cine e primul in toata ecuatia, chiar a mai multor Universuri, si cum a aparut acela.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate