Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Accident ori Transcendent?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,721
  • Înscris: 07.02.2003

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:40, said:

Paii intrebarea era ca de ce adica exista doar o singura cireasa...
Atunci cand 10 atleti alearga la olimpiada... exista doar unul care castiga. ***

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:40, said:

Nu era nicio eroare, te grabesti tu aiurea.

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:41, said:

sa o luam mai simplu exista da sau nu, 0 si 1. ori esti inteligent ori nu. comparativ cu omul (care a creat atatea) ti se pare vreun animal inteligent ? in cel mai bun caz sunt instincte.
Lumea nu este binara ci plina de tonuri de gri. Ai vorbit de inteligenta deci nu are ce cauta instunctul aici. Studiile asupra comportamentelor animalelor in special ale celor evoluate gen primate antropoide a aratat forma pura de inteligenta fara legatura cu instinctul. Anticipatrea este una din caracteristicile inteligentei. Inteligenta este cuantificabila deci in functie de specie, dimensiunea creierului si gene fiecare poseda (fac aici referire la ultimele descoperiri in genetica ce au identificat gena care a permis evolutia creierului la om). Eu cred ca este fara sens sa plecam de la idei preconcepute cum ca omul ar fi singurul animal inteligent, consider acest lucru ca o eroare fundamentala, premiza gresita.

Edited by Billy, 22 September 2012 - 10:20.
Am inceput curatenia!


#20
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:34, said:

Daca imi dau eu bine seama, voi afirmati ca exista viata si "in afara" Universului simulat in care noi ne aflam, acei "vestiti extraterestri" de care vorbiti...  Deci noi suntem simulati, dar ei, in Universul lor, cum au aparut? Prin intamplare, abiogeneza, ori i-a creat un Dumnezeu vesnic...
Pana la urma tot la intrebarea asta ajungem.

#21
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:41, said:

sa o luam mai simplu exista da sau nu, 0 si 1. ori esti inteligent ori nu. comparativ cu omul (care a creat atatea) ti se pare vreun animal inteligent ? in cel mai bun caz sunt instincte.

Nu-i totusi corect sa apreciezi in felul asta, fiindca, 0 inteligenta au doar bolovanii, si poate ca nici aceia... Exista de fapt o scara cu multe trepte. Mirarea e ca de ce adica sa existe o singura cireasa pe tort si nu exista mai multe specii care sa aiba o inteligenta la fel de ridicata precum a speciei umane...

 Sorin84k, on 21 septembrie 2012 - 22:44, said:

@karuna poate ca si aceia se afla intr-un simulator la randul lor.
Problema este, cine e primul in toata ecuatia, chiar a mai multor Universuri, si cum a aparut acela.

Nu crezi ca undeva trebuie sa existe si o limita? Altfel, omul nu a dovedit ca poate crea ceva viu asa incat ipoteza ta sa aiba un sprijin solid.

#22
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:46, said:


Nu-i totusi corect sa apreciezi in felul asta, fiindca, 0 inteligenta au doar bolovanii, si poate ca nici aceia... Exista de fapt o scara cu multe trepte. Mirarea e ca de ce adica sa existe o singura cireasa pe tort si nu exista mai multe specii care sa aiba o inteligenta la fel de ridicata precum a speciei umane...

corect.
prin urmare e clar ca omul a fost de la inceput CREAT cu un nivel superior de inteligenta.

#23
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 johnnickelby, on 21 septembrie 2012 - 22:45, said:

Pana la urma tot la intrebarea asta ajungem.

Bineinteles. Undeva trebuie sa existe o limita.

#24
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Este vorba de ratiune sau inteligenta?

#25
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:48, said:

corect.
prin urmare e clar ca omul a fost de la inceput CREAT cu un nivel superior de inteligenta.

Eu zic ca mai e mult pana la clar... Deocamdata hai sa ne miram.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,721
  • Înscris: 07.02.2003

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:48, said:

prin urmare e clar ca omul a fost de la inceput CREAT cu un nivel superior de inteligenta.
Intre mesajul karunei si al tau nu exista relatie comuna... oare comunicam in acelasi limbaj ? Posted Image Explicatia pentru care unele animale sunt mai inteligente decat altele este foarte simpla, de ce trebuie sa ne complicam cu premize contra naturii pentru a explica tocmai diversitatea in materie de capacitati mentale ?

Edited by andreic, 21 September 2012 - 22:54.


#27
l-software

l-software

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 31.01.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:45, said:

Atunci cand 10 atleti alearga la olimpiada... exista doar unul care castiga.
ok. vrei sa spui ca a fost un maraton al inteligentei? sau ca e o lupta pentru inteligenta si noi am castigat? sau ce?
totusi, ne abatem de la subiect. ideea era sa spuna fiecare ce crede, nu sa incerci TU, sa ne dovedesti ca ai dreptate.

#28
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:39, said:


Vesnicia nu "dureaza" mai mult decat timpul si spatiul, este doar un concept.

Pai e un concept care defineste ceea ce este dincolo de timpul si spatiul cunoscut.

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:53, said:

ok. vrei sa spui ca a fost un maraton al inteligentei? sau ca e o lupta pentru inteligenta si noi am castigat? sau ce?
totusi, ne abatem de la subiect. ideea era sa spuna fiecare ce crede, nu sa incerci TU, sa ne dovedesti ca ai dreptate.

Eh, o fi cireasa aia, cine stie... B)

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,721
  • Înscris: 07.02.2003

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:53, said:

ok. vrei sa spui ca a fost un maraton al inteligentei? sau ca e o lupta pentru inteligenta si noi am castigat? sau ce?
Cum ce am castigat, supravietuirea ca specie... viata este un maraton al supravietuirii. Inteligenta este o proprietate ce ajuta competitia, nimic nu apare asa din senin fara o necesitate... ca doar nu suntem in povesti.

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:53, said:

totusi, ne abatem de la subiect. ideea era sa spuna fiecare ce crede, nu sa incerci TU, sa ne dovedesti ca ai dreptate.
Pai unii spun ce cred (cei care cred) altii spun cum se prezinta lumea obiectiv adica intr-un mod descifrabil, rational, explicabil. Fiecare isi rezerva libertatea unei optiuni si comentariile celorlalti, de aceea se numeste forum si nu alcolicii anonimi.

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 22:55, said:

Pai e un concept care defineste ceea ce este dincolo de timpul si spatiul cunoscut.
Cum definesti ceea ce este "dincolo" de spatiu si timp, altfel decat speculativ ?

Edited by andreic, 21 September 2012 - 23:00.


#30
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:56, said:




Cum definesti ceea ce este "dincolo" de spatiu si timp, altfel decat speculativ ?

A defini nu inseamna a specula. :console:

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,721
  • Înscris: 07.02.2003

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 23:02, said:

A defini nu inseamna a specula. Posted Image
Lingvistic ai dreptate insa atunci inseamna ca nu poti defini intrucat nu avem acces la altceva decat Universul nostru si pe asta atat cat il cunoastem, putin. Despre ce vorbim deci, "impresiile din afara timpului" ? Posted Image

Edited by andreic, 21 September 2012 - 23:04.


#32
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 23:04, said:

inseamna ca nu poti defini intrucat nu avem acces la altceva decat Universul nostru si pe asta atat cat il cunoastem, putin.
Si tu crezi ca aici  este vorba sa vorbim despre ce cunoastem deocamdata?
Ce aici dam extemporal?
Daca ar fi sa vorbim doar despre ce se cunoaste s-ar desfiinta forumul.

#33
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
e simplu: evolutia "experimenteaza" tot timpul in incercarea de a ajunge la "fiinta perfecta". la om, evolutia a jucat pe cartea dezvoltarii inteligentei. inteligenta le-a permis oamenilor sa supravietuiasca si a crescut treptat de-a lungul timpului. doar ca de ceva timp omul a scapat din "lesa evolutiei". inteligenta oamenilor comparativ cu a altor fiinte este infinit mai mare, in orice mediu ai introduce o populatie de oameni vor ajunge in varful lantului trofic gratie ei. capacitatile intelectuale sporite  i-au asigurat si ii vor asigura omului continuitate, extinctia speciei umane devenind relativ imposibila. dinozaurii au dominat planeta zeci de milioane de ani, dar a fost de ajuns 1 singur asteriod sa-i distruga pe toti. un cataclism de proportii a avut loc si acum ~70.000 de ani cat populatia umana s-a redus la doar cateva mii de indivizi, dar care au asigurat supravietuirea speciei. asta e diferenta dintre oameni si toate celelalte "experimente" ale evolutiei: omul detine unealta suprema, INTELIGENTA. momentan suntem "cireasa de pe tort", cea mai avansata fiinta care a populat pamantul. dar asta nu-i decat varful aisbergului. oamenii vor continua sa evolueze, fie ca va fi prin mijloace naturale sau artificiale. :)

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,721
  • Înscris: 07.02.2003

 karuna, on 21 septembrie 2012 - 23:16, said:

Tu vad ca nici la Universul nostru n-ai acces atata timp cat nu stii la ce folosesc cuvintele. Posted Image
*** Cuvintele au sens in momentul in care *** accepti ca nu avem nici un habar sau metoda de cunoastere in prezent a ceea ce NU se afla in Universul nostru... adica pe coordonatele statiu-timp. Ca atare referirile la asa ceva sunt pur speculative deci nu putem folosi termeni precum definire.

 johnnickelby, on 21 septembrie 2012 - 23:08, said:

Daca ar fi sa vorbim doar despre ce se cunoaste s-ar desfiinta forumul.
Nu subestima cunoasterea! Cat este ea, e mai valoroasa decat tone de carti de povesti.

Edited by Billy, 22 September 2012 - 10:31.


#35
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Billy, on 21 septembrie 2012 - 21:23, said:

Spre deosebire de discutia legata de creatie ori evolutie, pentru mine o dihotomie gresit aplicata fenomenului numit viata, Si as dori sa incercam sa ne ridicam cu gandul pana la nivelul Universal, de unde sa incercam sa deslusim, in primul rand filozofic, daca aparitia conditiilor ....

Este mult timp de cind am ajuns la concluzia ca intrebarile sunt mai importante decit raspunsurile si asta din cauza limitelor cunoasterii, daca sunt inteles. Uneori intrebarile complic viata unora. Ei vor raspunsuri. Unii spun ca intrebarile zdruncina credinta. Am citit ca Vaticanul a incercat sa faca punte intre evolutie si creationism. Cica viata a existat inainte de Adam. Creatorul ar fi ales un humanoid-maimuta si i-a insuflat spirit divin. Poate ca Cain s-a insurat cu una din maimutele acelea, insa neamul lui a murit in Potop. Si atunci cu cine s-a insurat Set? Sute de ani au trecut intre Cain si Set. Cu totii suntem urmasii lui Set si sotia lui poate ca a fost din neamul lui Cain - deci mai putin maimuta, insa poate ca s-a insurat cu una din surorile lui.
Au toate astea legatura cu intrebarile de mai sus? Poate ca au.
Alta chestiune: The Big Bang. Exista multe teorii care nu au multe in comun si asta arata ca habar nu avem ce a fost in momentul zero minus. Si daca nu avem, atunci pot intra pe fir creationistii cu tot ce vor ei. Am citit cele scrise de diversi cosmologi. Ei spun ca in momentul zero minus legea conservarii materiei/energiei a avut un aspect oscilatoriu. Adica principiul conservarii a fost respectat, insa numai facind "average". Ce average pe capul lor?. Totul a durat 10 la exponent minus nu-stiu-cite secunde. Si daca nu stiu, ar trebui sa alunec pe panta creationismului? Nu chiar. Aici este vb de o intrebare la care INCA nu avem raspuns si poate ca nu vom avea niciodata.
Cred ca am ceva teism in mine.

#36
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:35, said:

Enuntul asta pur si simplu te descalifica de la discutie... ce are complexitatea cu aparitia despore care vorbea Billy ? Nimic nu apare complex, asa ca idee, complexitatea pare sa fie efectul evolutiei.

Dragul meu Andrei, am sa te rog, si pe tine ca si pe oricine altcineva, ca toate contributiile la acest topic sa fie doar la subiect, fara exprimari de genul "te descalifica de la discutie"; este topicul meu, sunt moderator si va previn ca voi tine acest topic liber de orice negativism, voi sterge tot ce nu merge pe ideea unui brainstorming in care nu se admite negatia si nici "descalificarea" vreunui user.

OK?

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:38, said:

Cum sa fie omul singurul inteligent, toate animalele sunt inteligente in diferite proportii insa omul e cireasa de pe tort, atata tot.

Admiti deci si o evolutie a inteligentei, de la ameoba pana la om; asa-i?

 l-software, on 21 septembrie 2012 - 22:53, said:

Ideea era sa spuna fiecare ce crede ...

EXACT!

 andreic, on 21 septembrie 2012 - 22:56, said:

... altii spun cum se prezinta lumea obiectiv adica intr-un mod descifrabil, rational, explicabil.

Adica ... ce cred.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate