Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Sfat programare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
DarKAngeL399

DarKAngeL399

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.12.2006
Salut! As dori sa primesc si eu cateva sfaturi. Sper sa fi postat unde trebuie. Treaba sta in felul urmator: eu nu am terminat nicio facultate de info si profilul de liceu nu a avut nicio legatura cu informatica, insa as dori sa imi deschid un drum ca sa zic asa in domeniul IT si anume pe partea de programator. Vreau sa fac cursuri pentru asta si nu stiu care ar fi bun pt inceput. Dupa cum am mai spus, nu am nicio cunostinta in domeniul programare dar sunt dornic sa invat si vreau sa fac asta prin aceste cursuri pentru ca vreau sa fie un profesionist care sa ma invete. Cu ce curs credeti ca ar trebui sa incep? sau mai bine spus, cam care ar fi etapele pentru a invata cat de cat programare, iar pe parcurs sa invat din ce in ce mai mult ? Multumesc in avans pentru sfaturi Posted Image

Edited by DarKAngeL399, 06 September 2012 - 15:29.


#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Incepe cu asta.

Edited by S3Se7, 06 September 2012 - 16:01.


#3
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
Sau asta :).

Este posibil să te pot ajuta cu asta, dacă te interesează dă-mi un PM să schimbăm câteva vorbe, merci.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDarKAngeL399, on 06 septembrie 2012 - 15:29, said:

vreau sa fie un profesionist care sa ma invete
Acum cat o fi el de profesionist nu te va scoate meserias. El te ajuta sa-ti iei zborul iar de aici mai departe de tine depinde. Alege orice curs de programare incepatori gasesti convenabil fiindca doar bazele programarii vei invata sub indrumare ori asta e important dar nu devii angajabil. Pe urma daca stii sa citesti din engleza si dupa 1-2 ani de studiu pe cont propriu te poti descurca singur.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2012 - 19:01.


#5
DarKAngeL399

DarKAngeL399

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.12.2006
Eu ma gandeam sa incep cu un curs de c++ bazele programarii (asa se numeste) de vreo 3 luni de zile la o academie din bucuresti. Cum ai spus si tu laurentiu, profesorul macar sa imi faca vant, sa am macar habar de notiunea de programare si in ce consta ea, dupa cu o munca depusa de mine sa realizez ceva... plus ca la cursuri exista si partea practica unde as putea sa intreb ce nu inteleg, de ce asa, cum asa etc.

Edited by DarKAngeL399, 07 September 2012 - 00:26.


#6
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Da in romaneste se poate invata? Ceva link exista? Vreau macar sa-mi fac idee ce inseamna programator.De curios!Da fara engleza ,ca se supara frustrarea!

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Citeste aici: http://www.inipascal...e.ro/index.html

#8
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Multumesc pentru raspuns.
Am primit o lovitura de ciocan in cap!Mai bine stateam locului! Cine dracu sau D-zeu m-a pus?Am citit un pic si am vazut cele mai urite imagini de groaza din viata mea!Nu-mi imaginam ca exista asa ceva !Limbaj Pascal!!!!!!!!!!!!La inceput am crezut ca e un misto pascalul!Ma gindeam la ceva pascut,pasca...!Cind colo...!!
Dar asa o fi sa fie ,si cuvintul Yahooooo,probabil este inspirat din YAHVEH,sau alte cuvinte asemanatoare!

Acum....am nevoie de un psiholog sau probabil mai multi ,sigur unul nu-mi ajunge ,la cite boli am!
Cred ca am nevoie imediata de un evaluator ,cineva sa-mi evalueze viata si sa vedem ce se mai poate face!
Odata exista aici pe forum un Expert,un om , un om expert ,as vrea sa fiu dat pe mina lui!

Pentru inceput ,cred ca trebuie sa elimin somnul ,poate patru ore e deja mult pentru relaxare, as vrea sa ajung la macar 3 ,pina recuperez toate cunostiintele lipsa ,handicapul meu este urias!Ma ingrozesc!

As incepe sa invat mai intii engleza de la zero -lucrul pe care-l urasc cel mai mult!,apoi sa-mi reiau activitatea biblica spirituala, in paralel sa cunosc tot ce tine de masinaria minunata telepatica numita PC-Calculator!Sa ma reintorc la scoala in clasa 7-a !Sa recuperez matematica fizica si chimia!Abia apoi sa urmez o facultate de la distanta ,ca nu-mi faca cumva,rau!
Oare asa voi scapa de frustrari!
Ma poate ajuta cineva sa-mi ordonez viata? OK , asta este, ceva trebuie facut .Multumiri de pe acum celor ce ofera ajutor.

#9
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
Ești bine?

Programarea este tot ca scrisul, și văd că îți place să scrii. Mai trebuie doar să înveți gramatica acelui limbaj și să ai ce spune. Iar la programare tot așa, trebuie să înveți și să gândești tot timpul.

#10
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012
Ai mai putea urma unul (sau cate vrei daca nu ai probleme cu engleza) dintre cursurile gratuite oferite de universitati de renume aici:
https://www.coursera.../cs-programming

(Te mai alegi si cu un certificat daca incepi cursul atunci cand se deschide!)

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Post7culori, on 17 noiembrie 2012 - 03:31, said:

Am primit o lovitura de ciocan in cap!Mai bine stateam locului! Cine dracu sau D-zeu m-a pus?Am citit un pic si am vazut cele mai urite imagini de groaza din viata mea!Nu-mi imaginam ca exista asa ceva !Limbaj Pascal!!!!!!!!!!!!La inceput am crezut ca e un misto pascalul!Ma gindeam la ceva pascut,pasca...!Cind colo...!!
Saracul Blaise Pascal, cu ce ti-o fi gresit? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate