Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 

Bacalaureat (BAC) 2013

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5127 răspunsuri în acest subiect

#1243
redpride

redpride

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 21.03.2013
Mai terminati o data cu Facebook-ul, va rog. Am inteles, v-ati strans acolo si vorbiti, dar intelegeti ca altii nu vor sa foloseasca Facebook-ul pentru asta, ci forumul acesta.

Revenind on topic, nu prea pot sa ma pregatesc atat de bine pentru simularile de saptamana viitoare precum mi-as fi dorit. Asta pentru ca sambata, imediat dupa simularea la mate deci, am IELTS, si nu-mi permit sa o dau in bara, deci asta e prioritatea.

La romana stiu pana acum cat de cat bine: Bacovia, Blaga, Arghezi, Moara cu noroc, Morometii (foarte bine), Stanescu. Cam putin, stiu. Cred ca pana miercuri (cand e simularea la romana in Bucuresti) termin de invatat toate romanele. Harap-Alb nu cred ca mai repet, pentru ca a fost la prima simulare. Sper totusi la minimum 50 de puncte de la primele 2 subiecte. Daca la subiectul 3 imi pica ceva stiut, pot sa zic ca sper la 8.5.

La mate e mai lejer. Daca nu-si bat joc astia de la inspectorat si dau ceva decent, nu cum au dat la prima simulare (unde am luat 6.50), sper la minimum 8.50.

La fizica mi se pare de departe cel mai usor. In simularile date la scoala am luat numai >9, deci sper la fel si acum.

Mult succes celor care au simulari saptamana viitoare!

#1244
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 11.06.2011

 redpride, on 21 aprilie 2013 - 08:04, said:

Mai terminati o data cu Facebook-ul, va rog. Am inteles, v-ati strans acolo si vorbiti, dar intelegeti ca altii nu vor sa foloseasca Facebook-ul pentru asta, ci forumul acesta.

Dupa cum spuneam si in postarea anterioara, nu oblig pe nimeni nimic, fiecare scrie unde doreste.

Multa bafta la simulari.

@redpride, ai si fizica? :o

#1245
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.871
  • Înscris: 23.03.2008

 Jesssica, on 20 aprilie 2013 - 20:19, said:

Nu ma inscriu pe facebook.
Raman in continuare pe ideea ca forumul e cel mai util discutiilor despre BAC. Asa ne-am si gasit de la inceput, e un loc public, poate sa vada toata lumea interesata ce conceptii schimbam noi aici, poate sa intervina si astfel stimulam exprimarea convingerilor personale. Pe ideea asta am si mers de la inceput. Asa, grupuri retrase si izolate, ferite de ochii curiosilor sunt cred ca peste tot si daca mergem toti in directia asta, se pierd mult din beneficii. Da, poate ca pe facebook poti scrie 200 de mesaje intr-o zi, dar e clar ca se ajunge la chat si poate ca nu intereseaza pe nimeni sau, mai degraba, nu mai intereseaza pe nimeni din cauza lipsei de timp.
Jessi, eu nu-s noua pe aici si imi dau seama ca nu e chiar vorba numai de asta. Oricare ar fi motivul, e ok daca nu vrei sa devina totul prea personal sau sa stie altii cum arati/cum te cheama; zic asta fiindca multi au fixul asta cu anonimatul.
Nu trebuie sa te justifici daca nu vrei sa vii acolo. Posted Image
Eu sunt in grup pe FB si nu activez tocmai fiindca nu am timp, dar mai arunc in ochi cand stau degeaba. Fiecare isi imparte timpul dupa propriul program.

 redpride, on 21 aprilie 2013 - 08:04, said:

La fizica mi se pare de departe cel mai usor. In simularile date la scoala am luat numai >9, deci sper la fel si acum.
Sinucidere curata. Posted Image
Serios vorbind, nu te culca pe-o ureche ca se iau note micute la fizica in general. Posted Image

Editat de crank_, 21 aprilie 2013 - 08:45.


#1246
redpride

redpride

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 21.03.2013
Da, in Bucuresti se dau la toate 3 materiile.

Pai am terminat toate variantele la fizica, atat la electro cat si la mecanica. Rar dau de vreun subpunct care nu imi iese, de aici si atitudinea asta. Vedem cum va fi. :)

#1247
lorena-93

lorena-93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 09.09.2011
redpride chiar ii admir pe cei care dau la fizica! nu prea am inteles-o si ca urmare nici nu prea mi-a placut!  BAFTA!

 Jesssica, on 20 aprilie 2013 - 20:19, said:

Ce nu stiu deloc: criticismul junimist, Goga/Cosbuc, Eugen Lovinescu, Mircea Cartarescu (nici nu stiu daca-l invat Posted Image).

Eu nu le invat pe astea nici pentru Bac...
Mai am de terminat in seara asta Caragiale si de citit inca odata restul, ca pe o lectura: Iona, Enigma, Ultima Simbolismul si Modernismul
Nu stiu daca am sa mai citesc Voiculescu si Morometii... asta e...

#1248
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011
Voi cum dati simulari saptamana viitoare? Tot luni, marti si miercuri, asa, una dupa alta? Mi se pare tare aiurea.

Am vazut in manualul de la Sigma ca-s multe subiecte propuse cu romanul psihologic. Nu stiu daca are insa vreo relevanta cu ce va pica, dar mie mi-ar placea tare mult. :)

Stiu ca anul trecut la simularea de la romana le-a cazut sa caracterizeze un personaj (statut moral si social) dintr-un roman. Oricare. De fapt, parca era ceva cu personajul ala, trebuia sa fie intelectual, dar nu mai stiu bine. Oricum, le-a dat simplu, nici nu le-a specificat romanul.

#1249
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011
Gata pe azi cu simularea la romana. Mi-a cazut la partea a treia exact ce voiam: romanul experientei. Si-am ales Ultima noapte...
La partea I a fost un text dramatic cu 9 cerinte aplicate, iar la partea a II-a a fost bineinteles textul argumentativ, si-anume rolul artei in societatea contemporana.

S-a dat diferentiat, dar nu mi s-au parut mari discrepante. Pur si simplu la partea a III-a, lor nu li s-a specificat tipul de roman, trebuiau sa prezinte o tema (destinul, iubirea, banul, istoria etc) intr-un roman. Oricare. Iar la partea a II-a le-a dat ceva cu diferentele dintre generatii. La partea I au avut tot un text dramatic, cerinte asemanatoare.

#1250
redpride

redpride

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 21.03.2013
Am avut si eu azi simularea la fizica. A fost grea in comparatie cu cele 100 variante. Chiar si asa, ma astept sa iau in jur de 8.5. Miercuri am la romana si vineri la mate. Mai e cineva din Bucuresti? Credeti ca e posibil sa primim si noi, mai ales la cei de la real, la subiectul 3 la alegere unul dintre romane? Sau ni se va impune un autor?

#1251
lorena-93

lorena-93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 09.09.2011
Vroiam dramatic! Iona!! Posted Image
Dar asta e. A fost bine si asa..

 redpride, on 22 aprilie 2013 - 15:41, said:

...Bucuresti? Credeti ca e posibil sa primim si noi, mai ales la cei de la real, la subiectul 3 la alegere unul dintre romane? Sau ni se va impune un autor?

Ar fi super sa va dea la Buc la alegere (la real), pt ca am putea trage o concluzie... dar e mai bine sa repeti cat mai multe, sa nu faci ca mine. Eu in ultimele ore aseara si azi-dim am repetat numai teatru... si a picat roman. N-a fost rau nici asa, dar e mai bine sa fii pregatit pt mai multe.

Fișiere atașate


Editat de lorena-93, 22 aprilie 2013 - 16:31.


#1252
rinnegan

rinnegan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 22.04.2013
Noi la Cluj am primit relatia dintre doua personaje dintr-un text narativ :)

#1253
lorena-93

lorena-93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 09.09.2011
Maine e mai lejer... mate...
Bafta la simularile de maine!

#1254
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011
Lorena, surprinzator, cam vreo 70% din colegi (poate chiar mai mult) s-au gandit la genul dramatic. Credeam ca numai eu aveam presimtirea asta :lol:.
Si eu voiam Iona, dar a fost a doua preferinta de pe lista ceea ce a cazut, avand in vedere ca Ultima noapte... am citit-o recent si o aveam prospat in minte.

Maine am la istorie. Am facut o mica pauza. Sper sa-mi cada regimurile totalitare, imi plac mult lectiile alea. Nu ca as fi eu sustinatoarea lor :lol:, dar au de-a face mult cu cultura generala si mi se par usor de invatat. Sa nu dea, doamne fereasca-ma, Romania in concertul european ca ma ia groaza cati ani/tratate/prevederi/razboaie sunt.

#1255
lorena-93

lorena-93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 09.09.2011
cam ciudate la M2... sper sa fie un pic mai usor la bac... cel putin la ultimul punct la ultimul exercitiu... Posted Image

Fișiere atașate



#1256
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011
Cam naspa si la istorie. Azi dimineata am citit 2-3 randuri din Autonomii locale si institutii centrale din secolele IX-XVI si am inchis cartea, m-am enervat, am zis ca nu e nicio sansa sa pice tampeniile astea, cand sunt altele mult mai importante. Si cand am vazut subiectul, nici nu stiam daca sa rad de ironia situatiei sau sa imi pice moralul ca habar n-aveam.
Am scris totusi aproximativ 2 pagini, mai mult (de fapt, tot) despre domnitorii care s-au incadrat in perioada aia.

Macar m-am ales cu ideea ca in niciun caz n-o sa neglijez vreo lectie, ca e clar ca am ghinion in privinta asta.

Maine, geografie. :X

Editat de Jesssica, 23 aprilie 2013 - 18:50.


#1257
EarthMuziq

EarthMuziq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 25.08.2008
Voi scadati mai usor ca dati la Istorie, eu sunt la mate-info, m-am ars la bac cu M1 la matematica.

#1258
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.752
  • Înscris: 05.11.2010

 lorena-93, on 23 aprilie 2013 - 16:33, said:

cam ciudate la M2... sper sa fie un pic mai usor la bac... cel putin la ultimul punct la ultimul exercitiu... Posted Image

Sunt de acord cu tine ca ultimul punct de la ultimul exercitiu nu are ce cauta la M2.  E un exercitiu destul de dificil pana te inveti cum se face . La profilul mate.info asa ceva is la ordinea zilei pt cei cu pretentii de note peste 7 in liceu .
Ce ti s.a mai parut ciudat?  Ce mi se pare putin mai dificil  , este sIII ex 1 pct c) .

La s1(atat m1 cat si m2) se iau lejer 25 de puncte , cu conditia sa faci cat mai multe exercitii acasa (atat m1 cat si m2), atat de multe incat sa nu existe ceva ce sa nu stii. In 2-3 saptamani de munca zilnic 2 ore pe s1 iei sigur pestle 25 de puncte (am pus si marja de eroare) .

#1259
lorena-93

lorena-93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 216
  • Înscris: 09.09.2011

 qew, on 23 aprilie 2013 - 21:50, said:

Sunt de acord cu tine ca ultimul punct de la ultimul exercitiu nu are ce cauta la M2.  E un exercitiu destul de dificil pana te inveti cum se face . La profilul mate.info asa ceva is la ordinea zilei pt cei cu pretentii de note peste 7 in liceu .
Ce ti s.a mai parut ciudat?  Ce mi se pare putin mai dificil  , este sIII ex 1 pct c) .

La s1(atat m1 cat si m2) se iau lejer 25 de puncte , cu conditia sa faci cat mai multe exercitii acasa (atat m1 cat si m2), atat de multe incat sa nu existe ceva ce sa nu stii. In 2-3 saptamani de munca zilnic 2 ore pe s1 iei sigur pestle 25 de puncte (am pus si marja de eroare) .

Mda, am scris ceva si la ultimul, dar noi nu prea am facut multe egalitati d-astea la scoala.
In rest au fost acceptabile, doar ca eu am o mare-mare problema - gresesc la calcule... ma descurc mai usor la analiza decat la algebra asa ca am cam gresit la Sub I... sper sa iau macar un 7...
Acum fug la scoala la simulare la chimie.

Editat de lorena-93, 24 aprilie 2013 - 08:30.


#1260
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 23.04.2011
Ce mult a fost la geografie in comparatie cu variantele clasice din culegeri. Si nu stiu cum naiba am putut sa sar peste o cerinta de 3 puncte.

Una peste alta, simularile de pe ultima suta de metri mi s-au parut mai complexe decat cele din lunile trecute. La romana a fost ok, la istorie au fost neclar formulate, iar la geografie a fost mult de lucru. Nu neaparat mai greu, dar mai mult ca si cantitate fata de culegeri si fata de subiectele date la BAC in anii anteriori.
Si colegii de la mate-info spuneau aceeasi chestie in privinta subiectelor pe care le-au primit.

Lorena, tie cum ti s-a parut per total?

Fișiere atașate


Editat de Jesssica, 24 aprilie 2013 - 15:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate