Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

First Bike

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Andrei2001T

Andrei2001T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.07.2012
am un first bike de ieri super misto Voi ce ziceti ca e marca proasta e ckt ca eu am shimano tot pe ea...DHS=detasamentul harburilor stricate!

#2
SebastianSG

SebastianSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 29.05.2012

View PostAndrei2001T, on 14th July 2012, 14:43, said:

am un first bike de ieri super misto Voi ce ziceti ca e marca proasta e ckt ca eu am shimano tot pe ea...DHS=detasamentul harburilor stricate!

Nu e cine știe ce, dar stai liniștit, că nici ălea lăudate nu sunt mare brânză.
Ai calitate mai bună, dar Customer Service e ZERO.

#3
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Dupa parerea mea,First Bike e o firma de rahat,la fel ca si DHS.Dar acum depinde si de noroc,depinde ce faci cu bicicleta ...

#4
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostAndrei2001T, on 14th July 2012, 14:43, said:

am un first bike de ieri super misto Voi ce ziceti ca e marca proasta e ckt ca eu am shimano tot pe ea...DHS=detasamentul harburilor stricate!
xtr?

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Da, iar furca e un Fox 40 rc2 si franele ni?te Magura Gustav M.
Totu?i, serios vorbind, Dhs fac si biciclete relativ decente dacă nu ai preten?ii de Kona sau Cube care evident ca nu au ni?te suduri de calitate cum vezi pe cadrele adevărate, insa sunt la fel de u?oare ca si concurenta, au piese potrivite pentru pre?ul lor (nu no name ci Shimano Acera, Deore si probabil modele mai bune) si din fericire pentru ochii no?trii, nu au design-ul ăla de struto-camila.

Edited by Hider141, 14 July 2012 - 14:34.


#6
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
sa san marco regale???

Edited by Carrman, 14 July 2012 - 14:33.


#7
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndrei2001T, on 14th July 2012, 14:43, said:

am un first bike de ieri super misto Voi ce ziceti ca e marca proasta e ckt ca eu am shimano tot pe ea...DHS=detasamentul harburilor stricate!


Noi iti uram multi km fara probleme si sa o lauzi la fel , peste 2-3 ani, ca in ziua cumpararii!

#8
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postgozmyn, on 14th July 2012, 19:39, said:

Noi iti uram multi km fara probleme si sa o lauzi la fel , peste 2-3 ani, ca in ziua cumpararii!
nu credeam ca-i asa cald...

#9
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Si ce sa-i zic, peste 2-3 luni, ca sa descurajam omul? Lasa-l sa traiasca macar 1 an cu visul asta, ca peste 2 sigur se trezeste.

#10
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
acum cateva zile un vecin si-a luat 3 dhs-uri (pentru toata familia). era foarte mandru: cadru aluminiu, "full" shimano, 1600lei toate 3 etc.
le-a dat jos de pe masina si am inceput sa le testam. concluzia: trebuie sa le duca inapoi pentru ca trozneau din toate incheieturile...

#11
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Stiu povestile astea, dar depinde foarte mult de unde le cumperi. Daca mergi intr-un supermarchet, e normal ca cei de acolo sa le puna pe raft exact cum le primesc, fara reglaje, fara nimic. In cazul asta nu te va tine nici o luna. Daca ai norocul sa dai peste un magazin ce mai mestereste la ele, te va tine mai mult. Am un coleg ce a cumparat un Dhs, a mers vreo 2 ani cu ea iar dupa au inceput sa cedeze toate piesele.

#12
suirampop

suirampop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.12.2011
Vad ca nu s-a mai scris pe aici de ceva timp.

Anyway, inainte de a avea o First Bike am avut ceva chinezism pe care stateam toata sa-i rezolv probleme, zilnic cadea ceva pe ea,  si pana la urma tot nu era ok.

Acum am un First Bike luata de noua de cca 6 - 7 ani luata de la o reprezentanta. Am dat atunci pe ea vreo 6 milioane (deci era ceva, ceva pre vremea aia). Are la bord cateva mii de km (~4000), personal facuti pe dansa, drumuri de toate, multe si la munte (unde e si acuma). Nu am schimbat la ea decat cauciucurile, o janta pe care am dat-o de pamant, in rest am intretinut-o in mod normal (curatat si unse angrenajele, reglate cele necesare - dar asta in mod normal, fara exagerare). Asta sa nu va inchipuiti ca am pastrat-o ca pe un piedestal, nicidecum, a luat pamantul in bot si nu numai, de nenumarate ori.

(90% din proprietarii bicicletelor de la aceasta firma am vazut ca au parere de rau. La mine se pare ca a fost o exceptie. Merge ca in prima zi si acum.
Singurul lucru care l-as avea de criticat la ea, intr-adevar, ar fi greutatea. Dar cum spunea cineva, acest aspect poate fi privit si in mod pozitiv.

Ma batea gandul sa o vand si sa-mi iau o cursiera pt oras. Insa nu voi renunta la ea, daca voi reusi, o voi pastra si imi voi lua si o cursiera, dar de vandut nu. M-am atasat prea bine de ea, raportandu-ma si la ceea ce am avut inainte.

#13
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
S-o stăpânești sănătos în continuare. Și la cât mai mulți km și de-aici înainte. :)

De curiozitate, ce fel de model e? O descriere, sau o poză, se poate?

#14
suirampop

suirampop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.12.2011
Merci frumos!

Model, habar n-am, atunci demult am mers in magazin, mi-a placut, am luat-o.
Am atasat ceva fotografii ce am gasit pe-aici.

Attached Files



#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Arată chiar bine pentru vârsta pe care o are.

Dar, vezi tu, te-a ținut, pentru că este o bicicletă cu cadrul simplu, fără suspensie pe spate, furca are brațe foarte groase, iar frânele sunt V-Brake. Majoritatea celor care se îndreaptă către DHS sau FB, se duc spre mirajul oferit de suspensia spate și frânele pe disc.

Suspensia spate, la prețul ăsta, aduce o ”suspensie” inutilă dpdv calitativ, care va scârțâi în scurt timp. În plus, va aduce un cadru cu îmbinări (pentru a putea flexa atunci când se comprimă suspensia), îmbinări din nou foarte slabe calitativ - unde, în cel mai fericit caz, începe să joace. Deci ajungi la o bicicletă cu o roată hăis și una cea. Frânele pe disc sunt aproximativ inutile. Și, la modelele pe care le-am văzut eu, furcile au brațe foarte subțiri, care prezintă pericolul de a se rupe (pe lângă jocul în brațe obținut foarte ușor).

Furca pe care o ai tu, deși mă îndoiesc serios că mai funcționează mai mult de 1-2 cm, bruscată cât se poate de tare, măcar are avantajul că e solidă. De asemenea, forma cadrului (deși cam ciudată) oferă cablurilor de frână/schimbătoare o traiectorie foarte bună, aproape liniară. Am văzut biciclete ieftine la care cablurile făceau niște bucle incredibile (mai ales la cele full-suspension). Și asta, combinată cu o calitate îndoielnică a cablurilor și cămășilor (furtunașele prin care trece cablul) duceau la o frecare foarte mare. Deci frâna pe spate și schimbătoarele erau, în unele cazuri, aproape imposibil de acționat. Singura componentă de care mă mir că te-a ținut este deraiorul spate, și eventual schimbătoarele de pe ghidon. Dar, per ansamblu, ai luat-o la noroc și ai nimerit una construită cât de cât bine.

Ținând cont de astea, și de faptul că 4000km nu sunt foarte mulți în 6-7 ani, nu mi-e mare mirarea că a rezistat. Dacă ai grijă de ea în continuare, te va mai ține. Și mai ai avantajul că, dacă se strică ceva, e ieftin de înlocuit cu componente similare. :)

#16
suirampop

suirampop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.12.2011
Aceea dinaintea asteia (am mai avut ocazia sa mai pun mana cate putin si pe altele, de-ale pretenilor) m-a obligat fortat sa invat si putina tehnica in domeniul bicicletelor. Iar asta cand a intrat de noua pe mana mea, am format-o cat de cat tehnic dupa bunul meu plac (ma refer la curatarea, ungerea majoritatii angrenajelor, reglaje periodice, verificat si remediat jocuri desi acestea n-au prea existat) dar cu toate astea, in rest, nu inseamna ca nu am exploatat-o ca pe o bicicleta normala.

Intr-adevar, cum spui, cele full suspension, frane pe disc si alte balarii tind sa cred ca duc la complicatii. Daca ar fi sa imi iau acum una as lua-o cea cu un cadru cat mai simplu si subtire (clasica) fara nicio suspensie & stuff, si jenti duble. Referitor la furca mea, formata si ea, unsa atat cat e nevoie, curatata, circula si acum destul de bine, si crede-ma ca nu doar 1-2 cm. N-am niciun motiv/interes sa sutin degeaba un lucru. La fel, temporar, toate cablurile si camasile scoase de pe cadru, si bagat putin ulei cu grafit + in axurile de la roti&pedalier etc. dar nu exagerat. Eu de lant ma mir ca a rezistat.

Desi, probabil, nu e vizibil in fotografii, uzura se poate observa pe manerele schimbatoarelor carora li s-au sters efectiv modelele (striatiile) dar inca ele, deocamdata, functioneaza corespunzator si pe foile fata, (grupul de pinioane spate schimbandu-l odata cu janta dubla) iar cu deraiorul, n-am treaba cu el inca. Cat despre cadru, desi ciudat si dupa mine, l-am gasit ca forma interesant si mi-a placut ca e marime mare, adica stai bine si comod intins pe ea, nu inghesuit cum stai pe unele, aspectele astea facandu-ma sa o iau atunci.


Acum c-am laudat-o destul sper sa nu inceapa sa ma faca sa am regrete in sensul asta.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate