Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Makita HR 2470 vs. Bosch BGH 2400

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
boyarul

boyarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.04.2005
Am nevoie de un ciocan rotopercutor (și dăltuire și găurire) pentru diverse lucrări în casă. Nu lucrez la nivel profesional, DAR nici nu vreau să îmi cumpăr o sculă de kkt (de prin târguri, metro etc...) care să dea colțu după 10 găuri...
După câteva documentări (online, dar și la magazinele de specialitate) am ajuns la 2 modele

Makita HR2470  @ 631 lei *(2,7 J la impact & 780W) - sunt ceva promoții în luna asta
Bosch GBH 2400 @ 607 lei *(2,7 J la impact & 720W)



PS: Și când credeam că alegerea e clară (Makita), a mai intrat și un Hitachi (DH24PC3) în schemă... @ 690 lei *(3,2 J la impact & 800W)

Ce să aleg?  :cursing:

PS2: Sțiu că există și HILTI ori Milwaukee DAR să rămânem în limite decente de buget...

Edited by boyarul, 18 June 2012 - 16:23.


#2
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012
Alege care iti place tie din cele doua enumerate. ambele sunt bune.

#3
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Eu nu as alege Hitachi  pentru ca daca il iei in mana si te uiti o sa vezi ca colectorul (partea unde freaca carbunii pe rotor) este foarte expus.
Eu as alege makita 2470.

#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Makita 2470T am eu. Este exceptionala. Face o treaba excelenta, robusta si rezistenta. Despre celelalte doua nu am ce vorbi pentru ca nu le-am pipait.

#5
boyarul

boyarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.04.2005
Acum că am și confirmările voastre & atâtea păreri PRO voi alege clar Makita.
Mulțumesc băieți.

#6
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Sa nu uiti sa iei si burghie de firma, daca tot vrei sa faci o treaba. Apoi sa revii cu impresii despre achizitie.

#7
boyarul

boyarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.04.2005

 Puferiu, on 18th June 2012, 19:15, said:

Sa nu uiti sa iei si burghie de firma, daca tot vrei sa faci o treaba. Apoi sa revii cu impresii despre achizitie.

Am luat de la un magazin din oraș 2 burghie pentru beton (de 6 și 8) de la Bosch model S4L de 100mm. Vânzătorul mi le-a recomandat ca fiind bune... :rolleyes:
În altă ordine de idei. Azi mi-a sosit scula.
Abia în weekend o voi pune la lucru la niște găuri în planșeu de beton. Atunci revin cu mai multe detalii legate de funcționare.
Până atunci însă câteva prime impresii (mai mult de ordin estetic)

Ambalaj/cutie
- cutie clasică, fără prea multe compartimente. Aș fi preferat un compartiment separat (închis) pentru burghie.
- încuietorile îmi par rezistente
- are loc să îi pui lacăt (deși cu un briceag bine ascuțit oricine rezolvă problema asta, neavând întăritură de metal)
- ce mă deranjează e că au trântit un sticker cu poza și codul produsului pe una din părți (de ce trebuie să știe toată lumea ce car eu acolo?)

Unealta
- robustă, plastic de bună calitate
- zonele de grip sunt cauciucate pentru o mai bună aderență (ambele mânere și zona selectorului de bătaie/înșurubare)
- seria (în zona trăgaciului) conține în clar și anul fabricației (2012). E bine de știut asta, deși despre modelul ăsta se discuta pe forumuri încă de prin 2008..
- cablu alimentare  are lungimea de 3,8m - suficient pentru majoritatea operațiunilor
- relativ ușoară (2,9kg cf. specificațiilor producătorului)
- servisarea se poate face loco (față de BOSCH care trebuie trimise la București)
- mă așteptam ca tija pentru măsurarea adâncimii găurilor să fie gradată. Din păcate nu e așa + că intră destul de greu în mâner. Cam asta ar fi singura nemulțumire.

Sper că postul ăsta va fi util și pentru alții care vor să își cumpere.
Revin cu impresii după ce o pun la lucru.

Edited by boyarul, 21 June 2012 - 12:46.


#8
DuRo

DuRo

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.04.2012
Si eu am 2470 si iti spun ca ai facut o alegere buna. Eu am prins o promotie la 530 lei cu 25 burghie si geanta.

#9
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Imi poate explica si mie cineva diferenta intre HR2470T si HR2470 ? Lipsa mandrina cu prindere rapida pentru burghie de metal/lemn ?
Multumesc.

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006
HR2470T lucreaza cu mandrina sds-plus si cu mandrina obisnuita si are un sistem dedicat pentru schimbarea rapida a mandrinelor

#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc. O sa raman la HR2470 si eventual daca voi simti lipsa acelei mandrine o sa cumpar separat cu toate ca nu va fi acelasi lucru. Am gasit asadar HR2470 la 597,99 de lei la un magazin online + transport. Stiti cumva in alta parte mai ieftin ?

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Hitachi ca are puterea de impact mai mare. La gauri in beton si un rotopercutor de 200 ron e bun dar la daltuire iti trebuie putere.

#13
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ce Black&Decker ? Ce Bosch ?

MAKITA

#14
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
OP (original poster),
Consider ca a trecut destul timp in care probabil ai avut posibilitatea sa pui achizitia la treaba.
Deci ce parere ai? Mai esti multumit de ea?

#15
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 boyarul, on 18 iunie 2012 - 16:22, said:

Am nevoie de un ciocan rotopercutor (şi dăltuire şi găurire) pentru diverse lucrări în casă. Nu lucrez la nivel profesional, DAR nici nu vreau să îmi cumpăr o sculă de kkt (de prin târguri, metro etc...) care să dea colţu după 10 găuri...
După câteva documentări (online, dar şi la magazinele de specialitate) am ajuns la 2 modele

Makita HR2470  @ 631 lei *(2,7 J la impact & 780W) - sunt ceva promoţii în luna asta
Bosch GBH 2400 @ 607 lei *(2,7 J la impact & 720W)



PS: Şi când credeam că alegerea e clară (Makita), a mai intrat şi un Hitachi (DH24PC3) în schemă... @ 690 lei *(3,2 J la impact & 800W)

Ce să aleg?  Posted Image

PS2: Sţiu că există şi HILTI ori Milwaukee DAR să rămânem în limite decente de buget...
Makita.
Basch este marketing si cam atat.Cand sastricat o sa platesti si cablu de alimentare.Si se va strica.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Ies gaurile prea largi la 2,7 J

Un model de 2,3 J este mai potrivit.

Tot Makita recomand si eu, din urmatoarele motive:

- are promotii lunar, si se gasesc astfel la preturi mult sub cel normal de catalog. trebuie poate doar putina rabdare si noroc la promotii.
- Makita face doar modele industriale, in timp ce la Bosch albastru, doar o mica parte sunt industriale, amestecate printre cele semipro, fara mentiuni, si atunci cand apare o generatie noua, nu mai ai repere.
- rotopercutantele Makita sunt f. fiabile, daca sunt ingrijite si intretinute bine, adica protejate de gauri in tavan, cu disc de cauciuc si aspirator puternic langa gaura, protejate de mortar, parf exagerat, sarcini peste specificatii, etc.

Subliniez insa din nou, ca in urma utilizarii, a mai multor modele, de la 1,7 la 3,2 J ( si peste), 2,3 J este cam cel mai bun compromis intre viteza si o gaura cu diametru bun.

Am un HR 2450 de 2,7 J si 2,5 Kg, si prefer totusi modele cu putere ceva mai mica.
2440 are tot 2,7, ca de altfel si 2470
Modelul 2300/2300X are 2,3 J energie de impact, si are inclusiv mod de daltuire cu posibilitatea setarii pozitiei daltii.
Modelul 2230 are 2,2J, ( ii lipsste modul daltuire fara rotatie)

Edited by loock, 13 December 2013 - 22:03.


#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018

 Inginerul_bv, on 19 decembrie 2012 - 14:14, said:

Multumesc. O sa raman la HR2470 si eventual daca voi simti lipsa acelei mandrine o sa cumpar separat cu toate ca nu va fi acelasi lucru. Am gasit asadar HR2470 la 597,99 de lei la un magazin online + transport. Stiti cumva in alta parte mai ieftin ?
Ai uitat sa revii cu impresiile despre scula.

Eu ieri am comandat HR2630 care, cica, e un pic mai buna decat 2470. Bine, nu e noua, dar e din 2015 si arata bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate