Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incarcator cupa pe tiranti UTB 445

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
In lucru... m-am saturat si inca n-am ajuns la jumate :lol:

In poza e ridicata pana la 1.80, probabil in pozitia normala o sa urce doar pana pe la 1.60.
Am de gand sa-i fac si doua pozitii extreme, una ca sa ridice bratul la maxim, lasand loc sa agati si remorca dupa tractor, una pentru ridicari mai grele la inaltime mai mica (probabil ~1,4 m).


Sunt incepator in ale sudurii, orice ocara constructiva e bine venita.

Attached Files



#56
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ocară nu, sfat da.

Curăță cu polizorul unghiular porcăriile pe care le-ai făcut acolo.
Apoi, acordă atenție suprafeței pe care urmează să sudezi. Nu sudezi sub nicio formă pe rugină.

Probabil suprafața pe care o ai sudată cu adevărat este de maxim 20% din cât ți-ar fi permis materialul.

#57
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ma gandeam s-o iau la flex dar nu prea mai am rabdare, vazand cat mai am de lucru inainte.
Dupa flex trebuie sa refac sudura, nu?

#58
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
După ce vei poliza ce-i acolo și vei vedea golurile, îți vei băga mâinile-n păr și vei realiza că este singur lucru înțelept pe care-l poți face Posted Image

Nu am prea înțeles de ce având suprafață orecum lungă, nu mergi cu un cordon dintr-o bucată, fără atâtea aprinderi și stingeri.
Poate ai de lucrat un pic la mâna sudorului (asta dacă echipamentul de sudare este OK).

#59
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
La piesa aia mica centrala de sus a fost mai complicat, ca e teava subtire de 1 sau 1,5mm prinsa pe cornier de 5 (sau 4mm?). Cu luft intre ele pe alocuri de pana la 5mm. Unde nu era luft am reusit sa sudez fara sa ciuruiesc materialul subtire. Unde era luft mare am incarcat cu sarma de soba. Electrod de 2.

La sudurile cornier-cornier am incercat cu cordon continuu, dar, surpriza, uneori iesea doar material topit de o parte si de alta, cu cocoasa de zgura la mijloc. Asta pentru ca lucram cu cusatura prea larga, cred. Incercam sa topesc prea mult din fiecare in loc sa sudez pe muchi in care fiarele faceau contact. Apoi chin sa unesc cele doua cocoase, rezultand o cocoasa si mai mare Posted Image  Electrod de 2.5. Am incercat si cu 3.2, ar iesi frumos dar nu prea tine traful.

Au fost si unele puncte unde doar am sudat cordon scurt (sau punct lung? Posted Image ), ca sa pozitionez fiarele inainte de sudura finala.
Am un aparat de jucarie, cel din lidl, traf de pana la 120A teoretic. De cand i-am pus ventilator (legat si pe direct) duce 2.5 continuu. Dupa 2 electrozi de 3.2 chinuiti a intrat protectia.

#60
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@til...,renunta la aparatul ala de sudura!Cauta ceva cu care se poate suda.Eu am unul homemade,pe care nu il dau pe nimic...Cu cablu de 25m ,pot suda cu 5mm;la fel de bine pot suda si cu 1,6mm.Cand materialul topit are tendinta sa [se lipeasca] doar pe o parte,atunci este amperajul mic si sudorul...incepator.Testeaza mai multe filtre de sudura,prin care poti deosebi zgura topita de metalul topit.

#61
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Eu dau vina pe sudor deocamdata, pentru ca am vazut ca imi poate iesi si cordon frumos, de numa-l atingi putin cu ciocanul si sare zgura intreaga.
Filtrele pot ajuta sa vezi in baie? Acum sudez cu niste ochelari, sunt la limita, ca au factor 5.

Unde mai pui ca de multe ori lucrez pe fuga, noaptea, pe genunchi.
Ar trebui sa mai lucrez la conditii.

#62
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Asculta de unu' care mai are cateva luni pan' la pensie...Incearca si nu mai suda cu lumina insuficienta,pt ca mai tarziu vei avea nevoie de ochelari...Eu ajunsesem sa sudez fara masca si de viteaz ce eram,mai si priveam in sudura cu ochii intredeschisi...fiind cocotat mai stiu eu pe unde...Rezultatul...=vad fara ochelari la lumina f puternica(la soare) si seara aproape ca nici ochelarii nu ma mai ajuta...

#63
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Bre, chiar fara ochelari nu sudez. Prin astia, fiind doar factor 5, nu 10 ca la masca, ma orbeste putin flama, dar nu pare sa ma afecteze mai mult de 1-2 minute. Sau poate am lucrat eu prea putin ca sa apuce sa ma afecteze.

Chiar, ochelarii astia sunt doar pentru un anumit tip de sudura? https://www.dedeman....-8104/p/7009786

#64
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si la autogen este recomandata folosirea ochelarilor si aceia sunt recomandati pt asta...

#65
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Til, ia-ti o masca automata. Si daca e una ieftina cu 120-130 de lei tot e mai buna decat ochelarii aia. Iti protejeaza si fata. Ca te arde la fata de parca ai adormit la soare o zi intreaga cu castraveti pe ochi Posted Image
  Eu nici in tricou nu sudez, doar in bluza cu maneca lunga de cand am vazut ca dupa o ora de munca mi se inroseste pielea pe maini exact ca la arsura solara si se duce pielea dupa 2-3 zile. Nu ma deranjeaza ca se duce dar ma gandesc eu ca nu e chiar sanatos.

Edited by PoeOvidiu, 12 June 2017 - 08:36.


#66
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Am tot zis sa iau de pe aliexpress, pana acum ar fi venit de 5 ori.

#67
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Pauza de aproape trei luni, intre timp a venit si masca de sudura care-i super.

Apoi m-am apucat de modelul pe care-l planuisem acum vreo trei ani.

 til, on 09 noiembrie 2014 - 00:23, said:

Foarte bun incarcatorul, dar acum ma uit dupa ceva mai simplu, fara hidraulic. Cred ca o cupa simpla mi-ar fi de ajuns. Cu o geometrie potrivita a prinderilor cred ca poate fi facuta sa "inchida" cupa la ridicare si sa o descarce la coborare, deci n-ar fi nevoie nici de mecanism de descarcare al ei. Dezavantajul, ca lucrezi doar pe plan sau la inaltimi mici, iar la descarcare ar trebui sa fii putin cocotat ca sa poti cobori cupa mai jos decat de obicei.

A incercat cineva asa o cupa simpla pe tiranti?

Mai am de intarit prinderea bratului central pe cupa, deocamdata nu indraznesc sa ma infig tare in ea.
Desi am pozat de la distanta, ma tem ca sudurile se vad binisor :lol:

Attached Files



#68
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Daca nu te stii asa bine cu sudura dai suplimentar intarituri si atunci esti sigur pe problema.

#69
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Cand nu ies e din cauza ca nu curat suprafata bine. Plus electrod prea subtire, ca am vazut ca 3.2-ul e mai nesimtit si face treaba. Dar nu prea duce aparatul :D
Una peste alta, iese binisor, trebuie rabdare si multe flexuri. Chiar si cu un aparat mai bun, tot dureaza mai mult decat planuiesti.

#70
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Raman la parerea mea,ca folosesti amperaj mult prea mic.Incearca cu amperaj mai mare si sigur iti va iesi.

#71
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Aparatul asta din lidl, model nou si modern are doar doua trepte de amperaj: una pentru electrozi de 1.6/2.0 si una pentru 2.5.
Pe treapta de 2.5 am reusit sa sudez si cu electrod de 3.2.

Ma chinui cu el deocamdata, pan-oi lua un invertor mediocru.

Cred ca beleaua vine si din lene. Sudez fiare vechi curatate in fuga cu peria de sarma. Adica am dat praful la o parte si cam atat. Pe suprafete raman rugina si/sau grundul vechi.

#72
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
La fel de neglijent sunt și eu cu pregătirea înainte de sudură dar parcă iese altceva, nu arată bine deloc sudura aia și ai avut materiale destul de groase, trebuia cordon să iasă.  Ce vrei să faci cu cupa aia, adică am înțeles cum o umpli dar nu pricep cum o descarci?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate