Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Incarcator cupa pe tiranti UTB 445

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Salut am deschis acest topic cu gandul ca poate or mai fi si alte persoane care vor sa incerce sa construiasca un incarcator purtat pe tiranti.Desi nu este asa practic ca unul montat in fata tractorului este bun si pe spate,il agati in tiranti si ii dai drumul la treaba.

Attached Files


Edited by georgelulea, 03 June 2012 - 22:52.


#2
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Montrea cupei

Attached Files


Edited by georgelulea, 04 June 2012 - 09:55.


#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ar trebuii sa ne spui ce distribuitor hidraulic ai folosit.La mine(si se pare ca nu numai)maneta de basculare actioneaza un singur furtun(debiteaza ulei);la actionarea in sens invers,uleiul se intoarce in transmisie sub presiunea greutatii benei.
Practic trebuie un singur distribuitor,alimentat continuu [pe basculare],care sa aiba cel putin 2 manete.La U 445L,in momentul cand actionez bascularea,tirantii nu mai pot fi ridicati din lipsapresiune (toata presiunea merge spre basculare.Cu alte cuvinte manetele distribuitorului trebuiesc folosite pe rand;...sper sa nu ma insel.

#4
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Am pus un distribuitor cu patru etaje intre pompa hiraulica si distribuitorul tractorului adica am taiat conducta de presiune si partea care vine din pompa am conecta to la intrarea di stribuitoruli si iesirea acestuiA la conducta spre distributorul ce vine montat pe monobloc.Se poate pune orice fel de distribuitor acuma depine de posibilitatile fiecaruia.Daca vreti se poate face si distribuitorul original al tractorului sa aiba comanda inversa ,numai ca aveti nevoie de o reductie speciala care sa blocheze canalul de descarcare .

#5
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Ai facut tu ceva acolo nu ii rau,dar cand dai de o incarcatura mai serioasa sau tare pamantul cred ca rotile de pe spate nu iti fac fata mai ales ca le uzezi de numa.Tu sti ce o sa faci cu el dar mie mi se pare cam inutil.Este sistem facut de fabrica pentru tractor 445 in fata cu 2 pistoane,cupa cu tot ce vrei numa sal pui sus.

#6
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Nu au ce sa pateasca rotile din spate pentru ca greutatea suportata de cele din spate este mai mare decat a celor din fata si acum doar nu o sa ma apuc sa sap santuri cu el,il folosesc la incarcarea gunoiului,  etc..

#7
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 TudorCJ, on 4th June 2012, 19:58, said:

Ai facut tu ceva acolo nu ii rau,dar cand dai de o incarcatura mai serioasa sau tare pamantul cred ca rotile de pe spate nu iti fac fata mai ales ca le uzezi de numa.Tu sti ce o sa faci cu el dar mie mi se pare cam inutil.Este sistem facut de fabrica pentru tractor 445 in fata cu 2 pistoane,cupa cu tot ce vrei numa sal pui sus.
Ai ceva poze cu cel de fabrica?L-ai vazut la lucru?cum se comporta?

#8
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Uitate aici iti pun poza cu el din fabrica iar de vazut lam vazut pe la colectiv cu incarcatul la siloz dar era DT asa il manevra de numa si incarca.Eu nu zic ca sapi cu el sau nustiu ce dar gumele pe spate le termini rapid,fa o cabina ceva Doamne feri cade ceva din cupa te-ai dus cu el cu tot.

Attached Files



#9
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Am cabina la el dar am dat-o sa o vopsesc si nu am mai apucat sa o pun la loc.

#10
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Distribuitorul folosit la incarcator,momentan il am dat jos pana ii montez cabina

Attached Files



#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Distribuitorul pare a fi de stivuitor!?

 TudorCJ, on 5th June 2012, 18:28, said:

Uitate aici iti pun poza cu el din fabrica iar de vazut lam vazut pe la colectiv cu incarcatul la siloz dar era DT asa il manevra de numa si incarca.Eu nu zic ca sapi cu el sau nustiu ce dar gumele pe spate le termini rapid,fa o cabina ceva Doamne feri cade ceva din cupa te-ai dus cu el cu tot.

Incarcatoarele ''de fabrica'' ,categoric sunt net superioare,atat functional(!?) ,dar mai ales ca si pret.
Pt un tractor fara DT cred totusi ca mai indicat ar fi unul care se monteaza pe spate-ma refer strict la sarcina maxima suportata de axa spate (~600kg)fata de axa fata ,care este destul de firava la cele fara DT.

#12
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Complicat de construit incarcatorul lui georgelulea.Ce ziceti de asta :naughty:  as vrea sa cumpar unul da nu stiu de unde.

Attached Files



#13
kosty7

kosty7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2006
Salut !

As dori sa aflu mai multe date despre incarcatorul pe care l-ai confectionat georgelulea, sunt interesat la ce intaltime se ridica cupa si cam ce greutate poate sa suporte cadrul, si daca ai putea sa dai ceva masuratori, de ex lungimea bratelor care se monteaza pe tiranti si a bratelor ce duc la cupa. Deoarece la prima vedere cred ca am materialele pt a-mi construi si eu un astfel de incarcator, si-mi place ca este relativ compact. Eu nu am foarte mult spatiu de manevra.

Sper sa ma ajuti cu informatiile cerute, daca nu deranjez. Multumesc anticipat. La multi ani !

ragabader, poate iti e de folos incarcatorul pe care l-am gasit este fabricat la Iasi, de catre alcis.

http://www.utilajeag...iasi.ro/contact

#14
georgelulea

georgelulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.12.2011
Nu am avut in gand sa vad la ce greutate incepe sa se indoaie cadrul dar eu zic ca tine destula doar ca daca pui prea multa  greutate se rupe contactul rotilor din fata cu pamantul.Cilindul este de la hederul unei combine C14.

dimensiunile la cadru si brate,sunt in poze

Attached Files


Edited by georgelulea, 23 January 2013 - 00:20.


#15
Karap10

Karap10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.06.2012
Salut. Ce credeti daca fac si eu o cupa ca aceasta dar mai ingusta am vro sansa sa sap un sant?  Ad undeva la 1,5 m adancime si vro 400 m lungime k vreau sa fac roata la pamantul din camp? Multumesc

#16
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In principiu ar trebuii sa functioneze;eu as incerca sa fac o [cupa intoarsa] sa se incarce cand o tragi dupa tine si sa se descarce la cursa maxima pe ridicare.

#17
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cautand un model de mecanism am dat peste altceva: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eilX1ska0A8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eTMI18x1eZ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gcom61, 14 June 2013 - 18:36.


#18
Karap10

Karap10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.06.2012
Da. Ar fi ceva dar mie imi trebuie ceva mai lat ad la 1,5m cam ca imi intra cu animalele pe pamant,  si asi vrea sa fac un sant si decat daca vreau eu sa intru sa pun niste dulapi si sa trec peste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate