Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Incarcator cupa pe tiranti UTB 445

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Acolo e problema de aparat nu de pregatire. Aparatul nu are suficienta putere. Face doar "bulbuci" in loc sa sudeze.  La cata rugina e acolo trebuia sa iese cordonul de sudura cu un aspect OK chiar daca rezistenta lui este discutabila. Ia un disc de flex de 3mm grosime si unul de 4. Cu cel de 4 polizezi sudura pana la nivel sa fie dreapta iar cu cel de 3mm tai un sant adanc pana la 3/4 din grosimea materialelor fix prin imbinare si refaci pe urma cordonul de sudura pe acel sant. Aparatul fiind slab nu prea ai patrundere iar santul va ajuta sa fie patrunderea cat de cat ok.

Uite la pagina 33 ai miscarile electrodului in timpul sudurii.  Eu folosesc cel mai mult cele doua de pe randul 3.
Pe la 3 incep rosturile si tin cateva pagini .
http://www.sim.utclu...Curs Sudura.pdf

Initial si eu sudam dupa ureche, nu m-a invatat nimeni dar cand am inceput sa lucrez mai mult am inceput sa caut materiale si sa studiez, sa exersez, sa imi perfectionez tehnica deoarece nu ieseau perfect sudurile si aveam mult de polizat si refacut. Plus ca sudam la curent prea mare ca sa iese cordonul acceptabil foloseam 110-120A la electrod de 2.5mm. Acum folosesc 80-90A si iese bine. Inainte iesea la 80 de A fix ca al tau cordonul, numai bulbuci. Acum iese bine.

Edited by PoeOvidiu, 30 August 2017 - 06:52.


#74
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu...,aproape ca nu pregatesc deloc suprafetele;practic curat doar atat cat sa se aprinda electrodul;restul il face temperatura inalta.Cand nu ai amperaj suficient,sudurile arata ca ale tale.M-am invatat sa sudez cu amperaj mare si electrozi grosi(3,25mm),chiar si la tabla de 1,5mm(asta din comoditate).Inca nu am reusit sa fixez variatorul de tensiune pe carcasa aparatului de sudura si fiind in carcasa separata,decat sa merg sa il conectez,mai repede sudez cum pot.Se schimba situatia cand am de sudat numai tabla sau piese subtiri ce necesita electrozi de 2,5mm sau mai mici...

#75
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, e posibil sa fie amperajul. Imi iese cordon frumos doar cad bat mult pasul pe loc, atunci se intinde si se lipeste de ambele suprafete.
De fapt pana acum, daca mi-au iesit suduri frumoase, au fost ori cu 3.2 ori cu 2.0. Cu 2.5 mai rar, doar pe teava noua de 80x80x3

Poze, una cu 3.2, restul cu 2.0.

ucv, vreau sa o folosesc mai mult pentru impins gramada material. Cum ar veni in loc de lama, dar la tractoras, fiind usor, cred ca-i mai buna cupa. Plus ca pot sa si mut material de colo-colo. Daca fac asta, ar trebui sa am pe cineva la descarcare sa traga cu sapa. Sau,daca devine obisnuinta, pot sa fac o lama in cupa, cu care sa imping materialul afara, printr-o parghie pusa cumva paralel cu bratul vertical care da in tirantul central. Tocmai mi-a venit ideea asta acum, cand postam :)

Dar pentru mutat, incarcat material am celalalt proiect cu incarcatorul pe tiranti, cu brat lung.

Attached Files



#76
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Alea cu 2.5 sunt cat de cat ok, Nu mai folosi 3.2, nu cred ca sunt pentru aparatul tau. De topit ii topeste dar nu sudeaza, asa si eu am topit electrod de 5mm dar sudura ok pot face maxim cu 3.2

#77
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Intre timp am rezolvat cu aparatul de sudura, mai avem de cautat sudor Posted Image

Am intarit prinderea bratului central, vertical. E un efect de rotatie acolo caruia trebui sa-i faca fata, si prinderea initiala era o gluma.
Poze, inainte si dupa.

Apoi m-am apucat sa nivelez terenul. O bucata pe care vreau sa torn placa, am zgaraiat cu plugul sa-i dau nivel si aveam de gand sa o ingramadesc cu cupa. Dar decat sa muncesc de doua ori, am incarcat cupe si am carat direct pamantul unde aveam de gand sa-l mut, o plimbare de vreo 100m. Cam ineficient, era mai bine daca terminam incarcatorul cu cupa si incarcam cu el remorcuta motosapei. Dar mai eficient decat munca manuala, cred ca duc aproape o roaba la fiecare tura. Intr-o ora am facut ce se vede. Descarcarea... cu sapa.

Attached Files


Edited by til, 01 September 2017 - 14:28.


#78
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Am facut upgarade la cupa, ca duceam cam putin la o tura si se mai si varsa nisip/pamant pe rotulele de la tiranti.
Acuma se varsa mai putin :D
Si se lasa cauciucurile cand o salta.
Si simt ca nu cobor degeaba din tractor la descarcare, e ceva de tras la sapa acolo.

Si pentru ca luasem avant cam tare, softul japonezului a bagat programul 'Prima pana'.
Bine ca a inceput cu puntea fata.

Attached Files



#79
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Mie imi place roaba cu Panzere :)
De ce nu ii faci 2 balamale si un cioc sa o agate sus sa se basculeze cupa. Sa nu mai dai la sapa.

#80
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
De balamale n-ar fi nevoie, ca sta pe nucile de la tiranti.
Trebuie sa ma gandesc, ar fi ceva de lucru la structura...

Acum pe moment cea mai simpla idee care-mi vine e sa frang bratul central, ca acolo sus sun eforturile cele mai mici. Pun o balama, dar sa vad cum fac inchiderea.

Intre timp i-am modificat putin geometria: m-am infipt cu 4x4 in ea sa tai/smulg radacini de bambus. Patinand in loc am saltat si tirantii. Si uite-asa nu se intampla nimic - patinam in loc si cupa nu se ridica. Apas ambreiaj si scapa in sus. Am observat imediat ca-i mai lasata in jos, bratul central a tras de tabla inaltatoare pusa recent de-a indoit-o putin. Au tinut bine sudurile, mai ales de teava asta gaurita care nu stiu din ce-i, da-i tare dubioasa la sudat - nu prinde nu prinde si odata se gaureste. O fi zincata... o fi nu stiu ce material? Sfaraie pe suprajata cand trece prima data arcul pe ea.

#81
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Am facut-o decapotabila!

Attached Files



#82
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Am prins-o la lucru:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8pdSYRoPP84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zI4OboVFe38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Uite un model de cupa in tiranti facut de fabrica, cu descarcare manuala . dar i se poate pune si cilindru hidraulic https://forum.softpe...e__st__18  la postul 20

#84
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Wow!  Nu vazusem topicul tau. Esti meserias :)

Pret bun ai gasit la cupa aia si-i lucru drept si sanatos fata de a mea. Doar ca-i mult mai grea. Ce dimensiuni are?

E facuta pentru descarcare hidraulica, nu are sistem de cuplare/decuplare manuala, nu?
Are buza decupata ondulat, cum ma gandisem sa fac la a mea.

Singurul lucru care o depuncteaza sun prinderile din lateral ale cupei, care pot sa puna rezistenta la inaintare in gramada. Nesemnificativ, oricum, ca a mea opune mai multa rezistenta din cauza ca-i stramba pe ici pe colo.

#85
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Are sistem decuplare cu maneta manual ,daca te uiti atent in poze.. dar are si posibilitatea de montare cilindru, daca muti cupa in urmatoarele gauri ca sa fie mai departata de tractor. Eu nu aveam neaparata nevoie de ea, pt ca asa cum ai vazut mi-am facut un incarcator frontal care este mult mai practic, dar la banii aceia m-am gandit ca merita sa o am in curte. Prinderile din lateral la cupa o avantajeaza la descarcarea in sistem manual, ca nu produce un soc asa mare pe tiranti.

Greutatea este de aproximativ 100 kg tot sistemul, iar latimea la cupa de 80 cm.

#86
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
O sa vezi ce buna e, macar la carat greutati compacte: un bloc de beton, un bidon de boasca, un motor, samd
Si-i mai manevrabila in locuri inguste cu acces dificil, in curba. Fata are nevoie sa se vanture larg, spatele nu.

E clar de peste doua ori mai grea decat a mea, dar pe spate e mai putin important. Chiar daca japonezele noastre nu au forta foarte mare in tiranti, 100kg e rezonabil.

Edited by til, 22 October 2017 - 14:50.


#87
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
In tiranti imi ridica 380kg, dar japonezul meu cred ca e mai mic decat al tau. Eu mic am cautat, si cupa la incarcatorul fata am construit-o mai aproape decat vin de fabrica tocmai sa ma pot baga in spatii mai mici si sa nu-mi faca raza mare la virare. Imi place f mult cum merge cea de fata, ca pe cea de spate nu am testat-o inca. Si incarcatorul de fata are vreo 100 kg, dar la tractorase cu punte fata mai solida de 4x4 nu cred ca sunt probleme.

Cupa fata te ajuta si cand vrei sa nivelezi ca te ridici pe ea si dai pe spate sa vezi ce drept ramane in urma, plus ca poti incarca si o remorca mult mai usor.

#88
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
E mai putin mai mare tractorasul, dar din probe tot pe la 400kg estimez forta de ridicare la tiranti.

#89
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Un model interesant:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sx8MtzYG15U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#90
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Decat sa fac 100 de improvizatii si nebunii si pe cnd sa ma apuc de lucru nu merge sau se blocheaza indoaie.Dau 100 mil iau incarcator nou cu garantie si montaj si pot sa imi fac treaba la balotii si la gunoi fara probleme.Asta ii parerea mea serios multi iam vast si cu tapa in tiranti apai ii pica balotul sau se roteste dupaia tot chinuiete cu spatele de te doare gatul seara

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate