Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Incarcator cupa pe tiranti UTB 445

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Foarte bun incarcatorul, dar acum ma uit dupa ceva mai simplu, fara hidraulic. Cred ca o cupa simpla mi-ar fi de ajuns. Cu o geometrie potrivita a prinderilor cred ca poate fi facuta sa "inchida" cupa la ridicare si sa o descarce la coborare, deci n-ar fi nevoie nici de mecanism de descarcare al ei. Dezavantajul, ca lucrezi doar pe plan sau la inaltimi mici, iar la descarcare ar trebui sa fii putin cocotat ca sa poti cobori cupa mai jos decat de obicei.

A incercat cineva asa o cupa simpla pe tiranti?


Am vazut anunturi cu niste incarcatoare interesante, dar sunt cam lungi, deci e nevoie de spatiu sa te invarti cu ele. Si mi-e neclar mecanismul de descarcare al cupei. Exemplu: http://olx.ro/oferta...te-ID1fF2L.html

#20
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
la acest model cupa are maneta de deblocare, adica un zavor la cupa . cand tragi maneta cupa se basculeaza singura, pentru a readuce cupa la pozitia de incarcare trebuie sa cobori incarcatorul la nivelul solului ,si cupa se blocheaza in pozitia de incarcare

#21
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
@til
Poti face o cupa simpla cu urechi de prindere in trei puncte si o prinzi direct in tiranti. Din tirantul central reglezi inclinatia cupei. In functie de ce incarci in ea s-ar putea sa ai probleme la golire adica sa nu se descarce probabil ca merge la cereale, nisip si nu prea la pamant , gunoi de grajd.
Ar fi o solutie in locul tirantului central sa montezi un cilindru dublu sens ca cel de la disc.

#22
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...cu completarea ca,faci niste prelungiri pt tiranti(fixate pe cupa cu balama)astfel incat in pozitia ridicat ,cupa sa ajunga la inaltimea dorita;la fel si pt tirantul central cu cilindru(care ar putea fi si simplu,nu neaparat cu dublu circuit,iar descarcarea o face gravitatia-depinde de modelul ales).,

#23
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i rea idee cu prelungirea, ca sa castigi ceva inaltime. Cred ca ar fi mai simplu ca prelungirile sa fie rigide, chiar pe cupa, ca sa nu ma chinui sa fac prelungire si pentru tirantul central si pentru cei laterali.
Mai degraba cred ca as cumpara una ca asta , ca e tare misto jucaria si rezolva si problema descarcarii cupei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g7OUAeuulpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vad ca nici nu-i atat de lunga pe cat credeam.
Dispare doar bucuria lucrului facut cu mana ta. Dar cum nu am experienta de sudor, nici materiale, nici timp...


Si nu prea am nevoie de ea deocamdata, mai degraba imi trebuie o lama de impins/imprastiat/nivelat. Ar fi utila si iarna prin zapada, eventual. Dar cum doar o lama nu merita efortul, mai bine o cupa Posted Image Cupa care m-ar fi ajutat sa mut si gramada de nisip la care am dat la lopata WE-ul trecut, ca-mi statea in viitoarea poteca; implicit imi statea pe creier.

La cupa ar trebui sa am mai multe nivele in care pot prinde tirantul central. Jucand cu pozitiile disponibile acolo si cu lungimea tirantului pot sa obtin comportamentul dorit:
- la nivel, orizontala, cand e coborata la nivelul pamantului si inchisa cand e saltata. Comportament obtinut prinzand tirantul central in pozitia cea mai de sus pe cupa si scurtandu-l.
- descarcat la nivelul pamantului, orizontala sau putin inchisa cand e saltata. Asta se obtine lungind tiratul central, sau mutandu-l in prinderea de mai jos de pe cupa.

E doar o idee, n-am vazut asa ceva la lucru, dar in timp cred ca o sa fac asa ceva; sau fac proiectul si-l dau unui sudor care are experienta si materialul necesar, sa-l execute. Daca-l fac, sigur o sa includa niste prelungiri ca sa amplifice ridicarea.

Edited by til, 12 November 2014 - 15:18.


#24
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Eu zic sa nu te complici, ori faci una simpla cu trei urechi fara prelungiri si balamale in plus, ca e mult de munca si s-ar putea ca, castigul pe inaltime sa nu te multumeasca, ori daca ai de gand sa incarci remorca cu ea atunci cumpara una ca cea de mai sus.

Ps. eu mi-am facut una cu brat ca cea de sus ..a fost un proiect Posted Image cel mai greu , n-as mai repeta experientaPosted Image

#25
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cand ma refeream la prelungiri ,ma gandeam la 1-2m fiecare brat,nu....3-4m.Pur si simplu 2 buc profil [U]. in care care [sa intre] tirantii(ca un prelungitor al tirantului,de fapt )si la capat prinsa cupa cu balama;ceva extrem de simplu,si pe care il poti face in 2-3 ore,...daca ai materialele..  Posted Image

Attached Files



#26
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
De acord, n-as incerca experienta construirii unei "macarale" cum e cea din filmulet, ca sigur la urma trag concluzia ca mai bine cumparam una, fie ea si la 500km distanta.
Ideea cu prelungirea merita, ca e efort mic in plus fata de construirea unei cupe.

Mai gasisem una interesanta, dar destul de scumpa si departe http://anunturi.bizc...d_1040402.dhtml Se apropie de pretul "macaralei".
E si cam masiva, nu cred ca o impinge tractorelul meu.

Edited by til, 13 November 2014 - 18:51.


#27
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Macara de buzunar. Nu e incarcator cu cupa,dar e inspirata din modelul cupei simple pe care intentionam sa o fac. Am simplificat la maxim constructia, folosind ce aveam al indemana prin curte:
- 4 patrati de 10.
- doi din ei gauriti la 18mm, sa intre o tevusca. Ea uneste varful macaralei, de ea se agata franghia de sus care merge la tirantul central, tot de ea agati greutatea.
- tija filetata M10 de 1metru lungime, ca sa tina vatalele apropiate, sa rigidizeze structura.
- pe vatale vin ceilalti doi patrati, tensionand franghia. Ei sunt optionali, macaraua merge si fara ei, dar cand sunt pusi, provoaca efectul dat de un tirant central scurtat. Amplifica ridicarea.
- primii doi patrati, varful macaralei, sunt pusi cap in cap cu vatalele, nu sunt prinsi cu nimic acolo, ii tine in loc tensiunea creata in macara. De-asta am pus piatra pe varful macaralei, sa mentina tensiune pana incepe sa salte sarcina de pe pamant. Pentru ca vatalele sa nu despice patratii de lemn, am pus cate o placuta de frana intre ei. Orice tabla groasa e buna.


Nu am reusit sa ridic pietroiul cu ea pentru ca hidraulicul n-a facut fata. Nici macar nu s-au saltat rotile fata in aer...
Trebuia sa scurtez franghia de sus, ca sa apropii varful macaralei de tractor, ar fi usurat treaba hidraulicului, dar vecinul nu mai avea rabdare, tragea sa mergem sa gustam niste gogosi calde.
Pana la urma am agatat lanturile pietroiului direct de vatale si l-a saltat, noroc ca incapea la fix intre roti. Cred ca are 3-400 kg.

Attached Files



#28
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Salut. Hai sa nu lasam balta aceasta sectiune ca e importanta. Daca a confectionat cineva un incarcator in tiranti sa ne spuna si noua dimensiunile. Urmeaza sa fac si eu unul simplu fara cilindrii hidraulici pt gunoi cind este timp liber.Posted Image

#29
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Ai aici dimensiunile de la incarcatorul meu. E destul de greu de facut, mai ales acolo la balamale trebuie aliniate la fix altfel e bai. Eu am facut cupa ca mai incarc si altele, pamant, balastru.. da tu poti sa-i faci ceva cu colti daca incarci gunoi paios, cu cupa merge ff greu unde nu-i putred gunoiul. De asemeni poti sa-i lasi bratul mai lung, eu l-am scurtat cu juma de metru (se vede sudura inainte de cot) ca nu o putea ridica incarcata. Sistemul de blocare e de conceptie proprie, eu nu am avut nici o dimensiune cand l-am facut numai niste poze de pe net unde nu se vedea partea aia cu blocajul. Din placile prinse in surub se poate face un reglaj la cupa sa rada mai pe jos sau mai sus. Dupa golire se lasa jos pe pamant si misti in fata, in acelasi timp tii maneta trasa dupa ce se aseaza cupa lasi maneta si boltul o blocheaza. Partea din fata de la bila pana la cuiul gros din jug ar trebui un pic mai scurta daca ai tirantii mai scurti, eu am tiranti de U650. Spor la treaba si sa ne arati si noua cand o fi gata cum ti-a iesit.

Attached Files


Edited by ragabader, 19 May 2016 - 23:20.


#30
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Frumos. Multumesc mult, cind o sa fie timp liber o sa incep treaba. ma gindesc la cuiu de siguranta sa fie ca la zarul la usa pt blocare automata iar inchiderea cupei sa se faca singura dupa descarcare cu ajutorul unui arc. Asta o sa vedem la momentul constructiei. Buna lucrare ai facut, felicitari.

#31
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Super lucrare ragabader. Poate putin prea zdravana, asta rezista si la U650 banuiesc.
Cu ce tractor o folosesti?

La ce inaltime o salta?

Ai putea sa-i faci inaltimea maxima reglabila, cu mai multe gauri pe brat pentru boltul central. Bine, castigi inaltime dar pierzi capacitate de ridicare.

Despre sistemul de blocare a cupei, ceva dintat la ca frana de mana cum ar fi? Ar face necesara interventia ta doar la descarcare, nu si la blocare.


Eu nu m-am apucat de facut nimic deocamdata, dar tot visez.

Edited by til, 23 October 2016 - 11:52.


#32
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Inca o intrebare:
Ce grosime are tabla cupei? As cauta sa o fac cat mai usoara pentru tractorelul meu de 23-27cai

#33
Agricultorul01

Agricultorul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.11.2015
imi place lucrarea un meserias adevarat felicitari

#34
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
In toamna asta am vrut sa incerc sa fac incarcatorul dar a trebuit sa las balta toata treaba fiind nevoit sa lenevesc la pat cu hernie de disc.

#35
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Si tu? Incarcatorul era pe planul 2-3 la mine, voiam sa fac garaj intai.
Stau la pat de 2 saptamani cu lombosciatica. Te operezi sau scapi cu repaos?

Si ontopic, tot asa complex ca al lui ragabader aveai in plan? Pe ce tractor? Ce tabla?

#36
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Ieri am avut 2 saptamini de cind am cazut la pat cu hernie lombara rupta. Am ales tratamentul si sper sa scap pt ca deja pot face citiva pasi prin casa.
Da, acel tip de incarcator vroiam dar cu furca pt gunoi. Tractorul e u445 dt.
Sa te faci bine ,.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate