Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Incarcator cupa pe tiranti UTB 445

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Este foarte ok incarcatorul in tiranti daca aveti 4x4 fara ii unpic cam nasol ca nu prea este aderenta si patinati de numa.Vad la un prieten cu u650 cu incarcator pentru baloti se chiunuie cateodata daca ii unpic de panta sau ceva sa manevrejeze cu spatele plus ca patineaza de numa mai strica si lucerna.

#38
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Ioan, ai grija... am fost si eu rau, dar am inceput sa umblu dupa 4 zile. Zi in care am stranutat - cica puteam sa ajung urgenta chirurgicala la faza asta. Dar si apoi nu prea m-am pastrat, am mai si alergat intr-o zi dupa concediu medical si acu parca-i cam nasol.
Bag seama ca esti chiar putin mai tanar ca mine...
Stai locului si atunci cand ti se pare ca esti mai bine. Mai bine rabdare, sa fii sigur ca poti duce miscarea respectiva.
Ai mare grija si bucura-te de pauza asta - ai ocazia sa te mai documentezi de una alta, sa-ti faci planuri :)

Tudor, cum adica patinezi cand ai incarcator pe tiranti? Adica derapeaza fata si nu ai directie, nu? La mine poate ca s-ar intampla cu dosu-n vale, ca pe drept hidraulicul n-a fost in stare sa-mi salte japonezul de bot in sus. Apoi mai am de pus niste greutati in bot, ne le-am folosit pana acum.

#39
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Patinezi cu spatele ca nu poti sa impingi cupa in gunoi sau pamant nisip ce vrei sa incarci.Prietenul cu u650 si el cand da cu spatele sa incarce baloti patineaza.De aceea ii bun in fata ca la orice utilaj.

#40
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
IFRON-ul o are in... spate :D Dar are si multa greutate in plus, mare parte pe rotile mici dar are si ceva spre spate.

#41
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013

View Posttil, on 27 octombrie 2016 - 18:55, said:

Ioan, ai grija... am fost si eu rau, dar am inceput sa umblu dupa 4 zile. Zi in care am stranutat - cica puteam sa ajung urgenta chirurgicala la faza asta. Dar si apoi nu prea m-am pastrat, am mai si alergat intr-o zi dupa concediu medical si acu parca-i cam nasol.
Bag seama ca esti chiar putin mai tanar ca mine...
Stai locului si atunci cand ti se pare ca esti mai bine. Mai bine rabdare, sa fii sigur ca poti duce miscarea respectiva.
Ai mare grija si bucura-te de pauza asta - ai ocazia sa te mai documentezi de una alta, sa-ti faci planuri Posted Image

Tudor, cum adica patinezi cand ai incarcator pe tiranti? Adica derapeaza fata si nu ai directie, nu? La mine poate ca s-ar intampla cu dosu-n vale, ca pe drept hidraulicul n-a fost in stare sa-mi salte japonezul de bot in sus. Apoi mai am de pus niste greutati in bot, ne le-am folosit pana acum.
Multumesc de sfat, bine ca vine iarna si chiar daca ma pun bine pe picioare o sa pot ocolii efortul fizic.
Eu zic ca un u445 dt poate face fata unui incarcator in tiranti mai ales cel cu furca care se infinge usor in gunoi. Si se poate folosi la orice tractoras ca doar il faci dupa marimea si puterea lui. Eu am vazut la cineva incarcator cu furca dupa un tractoras same mic de vreo 25-28 de cai.

#42
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Normal ca asa trebuie sa o faceti pentru puterea tractorasului.Oricum va doresc succes in continuare si insanatosire grabnica sa aveti domnilor.

#43
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Da, vedeti filmuletul pus de mine pe pagina anterioara. Incarcatorul acela are cupa foarte mica, dupa un tractor de 45cp

#44
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Final de proiect!! Attached File  IMG_20170120_100012.jpg   237.49K   52 downloadsAttached File  IMG_20170120_100041.jpg   254.87K   47 downloadsAttached File  IMG_20170120_100107.jpg   260.6K   48 downloadsAttached File  IMG_20170120_100727.jpg   328.55K   55 downloadsAttached File  IMG_20170302_140406.jpg   295.93K   62 downloadsAttached File  IMG_20170302_140425.jpg   313.65K   58 downloadsAttached File  IMG_20170302_152539.jpg   344.09K   64 downloadsAttached File  IMG_20170302_152550.jpg   368.59K   54 downloads

Attached Files



#45
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Iar mi se taiase abonamentul la topicul asta.

Ceva detalii, ce tabla ai folosit la cupa ce teava la brat?
Buna ideea cu intarirea cupei pe interior, daca-i tabla subtire.

Tocmai am decupat o butelie din tabla de 3mm din care vreau sa fac o cupa. Initial ma gandeam la cupa simpla pe tiranti, fara basculare. Dar cred ca fac direct asta cu brat.

Ce tractoras ai? Eu am un japonez mic de 23cp si cam o tona.

Despre butelia mea, aici: https://forum.softpe...0#entry20955799

O poza mai in detaliu cu prinderea la tractor, acolo unde vine tirantul central?
Cum ai facut ca boltul sa stea intr-un loc sub brat, sa nu alunece si sa pice cupa jos?
Ma mai gandeam la o chestie azi: cu un incarcator ca asta poti sa legi si remorcuta dupa tine, nu? In caz ca ai de mers undeva sa incarci.

#46
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Salut. Am folosit tablă de 5mm și țeavă rectangulară de 8*8 de 5mm. Tractor am Fiat 445.

Attached Files



#47
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
A, bun, deci ai pus o articulatie acolo.

Ai plug ca al meu, Slavonac 2. Cum ti se pare?

#48
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
E bun dar am arat în te pământ tare (nearat de câți va ani)si mi s-a invartit "bara de prindere "a plugului de laterale.trebuie să-i fac ceva să nu se mai învârtă.

#49
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Aha, eu am luat doua. Unul care avea rupta brida care fixeaza bara aia. E un M24 cred. Am batut la rece o bara filetata M18 sau M20, ca sa fac brida noua, pus cate doua piulite de fiecare parte si pare sa tina. Dar nu prea l-am folosit, ca tractorasul meu duce cam greu doua brazde. Asta are cutitele manarite, cu lama sudata/curbata, facute sa alunece usor in brazda, numai sa apuce sa intre.

Al doilea are sistem de reglare a rotirii barei, pot sa-l reglez din mers :D Si nu scapa. Astuia i-am scos un brazdar si merge bine japonezul. Are cutite noi, originale, cum ai si tu.

Luasem doua cu gand sa vand unul dar m-am razgandit. Imi par pluguri destepte si nu se stie cand oi trece la tractoras mai mare.

https://forum.softpe...0#entry18168519
https://forum.softpe...6#entry18169113

#50
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Azi am pus mana pe niste fiare, printre care si o rectangulara de 7x4 cm, 3 mm grosime , Cu gauri date pe partea lata.

Ma gandeam sa o folosesc pentru bratul incarcatorului, dar ar fi cam la limita, nu?

Ce dimensiuni are cupa ta? Bratul ce lungime are?

#51
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Dacă înțelegi ceva din poză!

Attached Files



#52
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Super. Lipseste doar masura 'tirantului central' dar pe aia oricum o fac cat ma taie capul la fata locului.

Am emotii ca nu o s-o salte hidraulicul, dar totusi am cupa mai mica, tabla mai subtire. Cam 65 x 45 x 25 cm, tabla de 3.

Ma gandesc sa schimb putin proiectul, am observat aseara pe youtube-ul postat pe pagina anterioara ca are alta prindere la cupa. Nu e incadrata intr-o furca ci e prinsa cu balamale de varfurile furcii. Rezulta mai putin material, greutate mai mica.
Prinderea asta s-ar fi potrivit foarte bine la cupele voastre patrate dar merge si la asta rotunda a mea.

Am cumparat teava de 80x80x3 si 60x40x1,5.
Cu ce mai am prin curte, e suficient.

A, mai trebuie nuca aia care vine in locul tirantului central...

#53
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016
Am văzut și cu prindere pe balama dar nu mi-a plăcut pt că își dă drumul prea tare și poate să se rupă.spor la mesterit și aștept poze.

#54
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Da, sunt eforturi mai mari pe balama pusa la capat decat pe capacul lateral. Plus ca se basculeaza brutal.
Da-i mai complicat pe capac, plus ca am tabla subtire.


Poate cu un arc care sa tina putin cupa in picaj... treaba care mi-a dat alta idee. Cu un arc bine calculat pot sa fac sa se inchida singura dupa ce descarca materialul. Dar o dam deja in SF

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate