Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Idilis Wimax

- - - - -
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#55
Dragos_Enescu

Dragos_Enescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2012

View Postcold-steel, on 25 ianuarie 2013 - 19:54, said:

Pentru mine e o premiera sa aud de o firma (romtelecom) care pe site si probabil si in contract, specifica un anumit trafic iar in realitate sa-ti ofere mai mult. asta da oferta, bineinteles, exceptand dificultatea in obtinerea de echipamente Posted Image
Am sa il rog pe domnul Dragos Enescu sa clarifice putin situatia...din ce am inteles eu se poate inchiria modemul si beneficia de internet lunar atata timp cat platesti, fara vreo obligatie contractuala, exista asa ceva sau am prins ideea gresit ?  (cel putin asa reiese din oferta de pe site)

Interpretarea e corecta.


View Postcold-steel, on 26 ianuarie 2013 - 00:02, said:

Sa nu se inteleaga gresit din exprimarea mea...m`am referit adica sa platesti chirie modem + taxa lunara internet fara sa fi nevoit sa inchei contract pe 1-2 ani. In alta ordine de idei, imi poate spune cineva daca folosesc un modem outdoor intr-o locatie indoor (locatie situata pe harta idilis la vreo 50m de limita ariei outdoor), sunt sanse sa prind ceva si daca da, cam ce viteze la un abonament de 6mbs de exemplu?

Nu va pot raspunde la aceasta intrebare. Calitatea semnalului depinde de un numar foarte variat de parametrii. Exista locatii care se pot conecta in afara limitei outdoor cu echipament indoor, altele cu echipament outdoor si altele deloc. Cel mai simplu este sa testati.

#56
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Se poate testa serviciul câteva zile înainte de a face abonament să înțeleg?

#57
Dragos_Enescu

Dragos_Enescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2012

View Postbenis, on 28 ianuarie 2013 - 20:38, said:

Se poate testa serviciul câteva zile înainte de a face abonament să înțeleg?

Da, gasiti mai multe informatii in acest sens pe site.

Dragos Enescu
Manager Marketing Idilis

#58
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
@benis Se poate testa gratuit 30 de zile timp in care trebuie returnat modemul ca sa se rezilieze contractul si sa se anuleze factura emisa.
Asta facea si orange, in urma cu multi ani. Acum nu stiu / cred ca mai e valabil

#59
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Am fost dezamagit sa aflu de la un reprezentant de vanzari idilis ca de fapt nu se mai poate inchiria modemul fara perioada contractuala, asa cum se specifica pe site...daca vrei sa ai internet fara contract pe 1-2 ani, trebuie sa platesti modemul integral. Chipurile nu mai face parte din oferta actuala; nu prea transparent as putea spune avand in vedere ca pe site apare ca fiind valabila oferta. As dori sa stiu daca se poate face ceva in privinta aceasta sau daca va reveni oferta respectiva.Multumesc.

#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
E cam clară soarta lor :(

Sunt măcar scutit de un drum.

#61
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Au actualizat oferta de pe site, deci nu se mai pot inchiria modemurile...Stie cineva daca modemurile de pe site-ul idilis pot fi folosite impreuna cu sim-uri ale altui operator in reteaua 4G ? sa stiu daca cumpar unul sau nu.

#62
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai cine mai are WiMax in Romania in afara de STS ? Deci raspunsul e ca si daca l-ai putea folosi nu ai avea la cine ...

#63
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Te rog sa-mi dai niste detalii ca nu ma pricep in domeniu...wimax nu e acelasi lucru cu 4G ? (cel putin asa scrie pe site-ul idilis : "experienta maxima wimax 4G" , ca nu o fi chiar maxima aia e alta poveste :)  Si ce inseamna STS ? Mersi.

#64
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Ba da, wi-max e considerată o tehnologie 4G dar nu are de a face cu ce instalează Orange și Vodafone, ei instalează LTE, altă mâncare de pește.

#65
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Sunt mai multe tehnologii care sunt asa zise 4G, principalele candidate fiind WiMax-ul si LTE-ul. Ele nu au mai nimic in comun, in afara de faptul ca sunt catalogate ca 4G si de de faptul ca iti ofera access la internet prin unde radio.

STS = Serviciul de Telecomunicatii Speciale, oricum la reteaua asta nu ai acces tu ca cetatean ...

LE: Uitasem ca mai este si Radiocom pe piata WiMax din Romania. Cica la inceputul anului 2012 aveau 2500 de clienti ...

Edited by adrian001, 10 February 2013 - 19:36.


#66
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Multumesc amandurora pentru explicatii. Gasesc ca fiind o greseala din partea lor sa scoata optiunea de a putea inchiria modemurile, acum parca nu ma mai trage inima sa platesc integral/abonez pe 1-2 ani pentru a intra in posesia unui modem ce nu poate fi folosit eventual si in alta retea. Dar ei stiu mai bine...

#67
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Pentru cine este interesat, au actualizat site-ul cu noi oferte, abonament la 13 euro+tva, viteze de pana la 18 Mb/s download si 4 Mb/s upload...imi vine si mie modemul in 2-3 zile, sa vedem cum se comporta deoarece sunt cam la limita cu acoperirea...

#68
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Am facut ceva teste...viteza media este 3 mb/s download si 1 mb/s upload, specific inca o data, locatia este chiar la limita acoperirii retelei, cu ceva blocuri (4-5) in cale, si prind semnal doar sus la etaj (stau la casa) iar jos nu ma pot conecta deloc :) . Poate se vor mai extinde pe viitor si cu alte antene.

#69
plungu

plungu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2013
Ca si oferta si servicii suna interesant, insa alta este realitatea(acoperire, spectrul radio, remedierea problemelor). Spun aceste lucruri in cunostiinta de cauza pentru ca am lucrat aprope 5 ani la Atlas Telecom Network in Timisoara si stiu ce probleme aveau, sper sa nu repete aceleasi greseli.
Ca sa intre pe piata trebuie o campanie agresiva de informare, si mai ales deschiderea a unui punct de lucru in marile orase(Arad, Timisoara, Resita....) pentru ca potentialii clienti sa poata cere informatii, sa poata testa serviciile, daca au o problema fizica cu echipamentul sa poata fi inlocuit.... etc. Acest aspect impune o investitie pe care nu stiu daca cei de la 2K Telecom sunt dispusi sa o realizeze, insa o mai buna acoperire si o campanie mai agresiva de marketing poate ar fi solutia.
Mult succes in continuare.

#70
talpashu

talpashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2013
Deja s-a vazut cine este in spatele 2K, Idilis, Access Net  - Sebastian Ghita - acum parlamentar - care a fost beneficiarul unei  o liste lungi de licitatii guvernamentale (cu bani de la contribuabili) in special de la consiliul judetean Prahova si apoi pe la diverse ministere.
Asa se explica si reclama Idilis de la RTV - pentru ca RTV este detinut de aceeasi persoana.
In conditiile in care ei nici macar nu dau salariile la timp in aceste firme si platesc cu salariul minim/mediu pe economie , iar restul il dau la negru - nu vad cum vor reusi sa fie o firma serioasa cu serviciii cu dezvoltare durabila pe termen lung.
Infrastructura de transport a retelei este vechea retea a lui AccessNet cu echipamente depasite moral si mai mult - cu diverse improvizatii  si capusheli  prin reteaua de transport date a statului roman (mai bine spus - STS -in implementarea retelei de transport pentru serviciul 112)
Se prea poate ca la cei 2 de mai sus le functioneaza conexiunea la Internet bine - ca nu mai e nimeni altcineva conectat acolo - dar cand se va ajunge la  un numar rezonabil de clienti (nu ca acum la 2-300) - o sa vedeti ca netul va merge foarte prost...

Edited by talpashu, 18 July 2013 - 11:28.


#71
Idilis

Idilis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2013
Iti respectam punctul de vedere, talpashu. Te invitam sa observi in continuare evolutia IDILIS si in urmatoarea perioada, pentru a te convinge de serviciile prestate clientilor IDILIS si de continua imbunatatire a serviciilor.
Idilis are in prezent cea mai mare arie de acoperire 4G si cel mai rapid internet din Romania. Toate insumate garanteaza satisfactia clientilor care isi doresc un internet de ultima generatie.

#72
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

Quote

Idilis are in prezent cea mai mare arie de acoperire 4G

Cat de frumos suna cand folosesti cuvinte gen cea mai mare, dar asta nu inseamna nimic. Vrem numere, adica in procente cat % din teritoriu are acoperire 4G de la Idilis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate