Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Idilis Wimax

- - - - -
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#1
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009
Salutare,

Pentru ca tot mai multa lume se arata interesata de fenomenul Wimax, am hotarat sa deschid acest post, fara sa fac reclama, ci de a informa asupra serviciilor si terminalelor disponibile, precum si de a afla de la alti abonati cum functioneaza internetul.
Pentru inceput Idilis ofera doua pachete de acces la internet dupa cum urmeaza:

- Idilis Instant 3 - 12 euro/luna + TVA ofera viteza de download de 3 Mbps si upload 512 Kbps
- Idilis Instant 6 - 15 euro/luna + TVA ofera viteza de download de 6 Mbps si upload 1 Mbps

Echipamentul este un Modem USB Shuttle UH350 produs de Greenpacket. (Detalii Produs)

Puncte in plus / in minus:

In plus:
- cel mai usor produs Plug & Play, fara username, fara parola, fara driver, doar conectezi modem-ul la USB si esti online.
- viteza este cea declarata in contract (in cazul meu abonamentul Idilis Instant 3)
- usor de depozitat, vine si cu un belt-clip care de care se poate atasa la carcasa laptop-ului sau intr-o zona cu semnal mai bun (fara a se depasi lungimea cablului)
- Update automat in functie de update-urile service provider-ului, in acest caz Idilis. La fiecare conectare la Internet va cauta update-uri pe reteaua Wimax.
- Interfata de control care arata status-ul retelei Wimax, LAN si WAN. (Am atasat print screen)

In minus:
- Lipsa aplicatie modem (ma intereseaza intensitatea semnalului in bare nu cifre)
- Site-ul Idilis care e in constructie, nu gasesti informatii despre acoperire decat la call-center.
:: restul completati si voi daca utilizati.


Edit: A trecut cu brio testul unei furtuni serioase, avand in vedere ca e cod galben pe aici de furtuni. Conexiunea s-a comportat normal si nu au fost fluctuatii de viteza.

Attached Files



#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007

View Postl0calh0st, on 22nd May 2012, 20:18, said:

- Lipsa aplicatie modem (ma intereseaza intensitatea semnalului in bare nu cifre)

Edit: A trecut cu brio testul unei furtuni serioase, avand in vedere ca e cod galben pe aici de furtuni. Conexiunea s-a comportat normal si nu au fost fluctuatii de viteza.
E mai bine in cifre,ca stii exact ce nivel de semnal ai.Ca sa iti faci o idee,semnalul ideal e -40 dBm,iar cu cat tinde catre 100,e mai rau.Tu la -79 dBm,stai bine.Pe cand un barmetru e foarte inselator.E posibil sa ai plin de liniute,dar semnalul sa nu fie cel mai OK,pe cand cu valorile care le arata, tu stii exact daca ai probleme cu semnalul.

Edited by dany07rap, 22 May 2012 - 19:34.


#3
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009

View Postdany07rap, on 22nd May 2012, 20:33, said:

E mai bine in cifre,ca stii exact ce nivel de semnal ai.Ca sa iti faci o idee,semnalul ideal e -40 dBm,iar cu cat tinde catre 100,e mai rau.Tu la -79 dBm,stai bine.Pe cand un barmetru e foarte inselator.E posibil sa ai plin de liniute,dar semnalul sa nu fie cel mai OK,pe cand cu valorile care le arata, tu stii exact daca ai probleme cu semnalul.

Salutare,

Pana la urma am aflat de la call-center valorile normale. Tot ce e mai mare de -82 e perfect. Iar Link Quality sa fie musai peste 15. la mine cu 20 Link Quality si -72 RSSI e in parametrii, dupa cum mi-a confirmat agentul.


Edit: Acum sunt la munca, am totul ecranat, lucrand intr-un post de radio. :D Dar acasa am si valori de -60, -55 RSSI si Link Quality >30.

Edited by l0calh0st, 22 May 2012 - 19:38.


#4
cristi2smart

cristi2smart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2007
Salut All

confirm ca serviciul de acces la Internet Idilis functioneaza PERFECT ,deasemenea au si customer care fff draguti care raspund pomt ,se vede ca firma doreste sa mearga pe calitate

RECOMAND 100%


:coolspeak:

#5
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
Au o harta cu acoperirea?

#6
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009

View Post12trei, on 23rd May 2012, 16:31, said:

Au o harta cu acoperirea?

Deocamdata nu au, informatia fiind disponibila la RC. Asta e o buba destul de mare, la fel si site-ul care este in constructie. Am trimis mail la marketing. Ma gandesc ca se ocupa de el.

#7
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Postl0calh0st, on 23rd May 2012, 17:20, said:

Deocamdata nu au, informatia fiind disponibila la RC. Asta e o buba destul de mare, la fel si site-ul care este in constructie. Am trimis mail la marketing. Ma gandesc ca se ocupa de el.

Poate fi aceasta :

http://www.4g-wimax....e-4g-wimax.html

Din observatiile personale cred ca este vorba de acoperirea oferita de 2KTelecom.  :naughty:

#8
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Superb LINK-ul, Cross-Gleam !! Multumim mult !! :w00t:

#9
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai pana la urma e sau nu acoperirea oferita de 2KTelecom ? De pe site-ul de mai sus observ ca au acoperire decat in Bucuresti si Ploiesti pe cand 2KTelecom stiam ca au acoperire mai mare. Oricum destul de limitata treaba, si nu prea ii vad utilitatea pentru un utlizator de rand tinand cont ca acoperire este foarte limitata si ideea mea despre internetul mobil este chiar faptul ca mobilitatea trebuie sa fie destul de mare. Totusi nu inteleg de ce se mai insista pe WiMax, dar poate e faptul ca au licente pentru asta, pe cand pentru LTE din cate stiu nu are nimeni licenta pentru a oferi servicii comericale.

#10
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postadrian001, on 23rd May 2012, 22:37, said:

De pe site-ul de mai sus observ ca au acoperire decat in Bucuresti si Ploiesti pe cand 2KTelecom stiam ca au acoperire mai mare.
Nu, da zoom pe harta sa vezi câte orasele sunt acoperite ! Pe la noi prin Sud au acoperire si în Slatina, Bals, Rosiori de Vede, Segarcea, Corabia, Pitesti...

#11
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postl0calh0st, on 23rd May 2012, 17:20, said:

Deocamdata nu au, informatia fiind disponibila la RC. Asta e o buba destul de mare, la fel si site-ul care este in constructie. Am trimis mail la marketing. Ma gandesc ca se ocupa de el.

Harta lor arata ca in Severin au o singura antena pusa in centru (banuiesc ca pe blocul turn de langa teatru) antena ce acopera foarte putin din oras. Ai fost prin Crihala sau Alunis sa vezi daca e semnal si acolo?

#12
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
@Cosconor Am vazut dupa ce am postat, dar nu am mai scris si aici. M-am uitat la Corabia si centrul octogonului ala de acoperire este exact unde are 2KTelecom antenele, dei cred ca are dreptate Cross-Gleam si anume acoperirea este aceeasi ca la 2KTelecom.

#13
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009
Confirm ca Idilis functioneaza pe acoperirea 2K Telecom

@Gabyyy93: Nu stiu sigur, cert este ca la mine la munca in spate la tribunal functioneaza, la fel si in autogara cu semnal -60, -55 . Cand o sa am drum cu masina prin Crihala sau chiar si mai in afara, te tin la curent.

#14
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009
Scuze pentru dublu post, n-am putut edita postul.

Cred ca sunt mai multe antene in fiecare oras chiar daca pe harta apare doar una singura, ma face sa cred asta, fiindca in pagina de administrare a conexiunii (vezi print-screen-ul la inceput), cand sunt acasa imi arata la Frequency: 3573000 , dar cand sunt la munca, intr-o alta locatie, tot in oras, imi arata 3575000. Distanta dintre serviciu si casa fiind de maxim 1,5 km. Asta indiferent de cate ori ma deconectez si ma conectez la loc. Daca exista si o alta explicatie logica, o astept.

#15
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postl0calh0st, on 25th May 2012, 10:52, said:

Cred ca sunt mai multe antene in fiecare oras chiar daca pe harta apare doar una singura, ma face sa cred asta, fiindca in pagina de administrare a conexiunii (vezi print-screen-ul la inceput), cand sunt acasa imi arata la Frequency: 3573000 , dar cand sunt la munca, intr-o alta locatie, tot in oras, imi arata 3575000. Distanta dintre serviciu si casa fiind de maxim 1,5 km. Asta indiferent de cate ori ma deconectez si ma conectez la loc. Daca exista si o alta explicatie logica, o astept.
Dupa harta par sa fie clar decât câte un singur site în orasele mici.
Diferenta de la Frequency este probabil ca la CID-uri (un site este trisectorizat, deci fiecare sector are un "numar" diferit, pe GSM fiind de exemple ceva de genul 10131 / 10132 / 10133 - aceste 3 celule fiind emise de un acelasi site)

#16
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postl0calh0st, on 25th May 2012, 11:08, said:

Confirm ca Idilis functioneaza pe acoperirea 2K Telecom

Defapt Idilis si 2K Telecom sunt una si acceasi firma acum.

#17
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Si eu zic la fel ca si Cosconor. Pana acum toate site-urile pe care le-am vazut eu ale 2KTelecom sunt cel putin trisectorizate, deci acasa esti intr-un sector si la servici in alt sector, asta fiind motivul pentru care iti arata doua frecvente diferite.

#18
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 22.04.2009

View Postadrian001, on 25th May 2012, 16:03, said:

Si eu zic la fel ca si Cosconor. Pana acum toate site-urile pe care le-am vazut eu ale 2KTelecom sunt cel putin trisectorizate, deci acasa esti intr-un sector si la servici in alt sector, asta fiind motivul pentru care iti arata doua frecvente diferite.

Ce sanse am cu acoperirea actuala, sa zicem in afara orasului? Ce putere de emisie au, ca la call-center nu prea ofera informatii din astea "top secret" .  <_<

L.E. Din ce am citit, Wimax-ul se diferentiaza de alte servicii, prin prisma faptului ca nu e obligatoriu sa ai vizibilitate directa. Bine acum nu ma refer la 10 m de beton plus o cusca Faraday. :>

Edited by l0calh0st, 25 May 2012 - 16:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate