Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Idilis Wimax

- - - - -
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#37
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Dragos_Enescu inca nu ai spus ce release foloseste 2KTelecom pentru WiMax. Care e viteza maxima teoretica ?

#38
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Ce banda de frecvente radio utilieaza reteaua WiMax a Idilis?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#39
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Ia vezi primul post de pe pagina anterioara ...

#40
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostDragos_Enescu, on 18 septembrie 2012 - 09:09, said:



Bună ziua! Aveți de gând să faceți o acoperire națională, adică și în rural sau doar pe ici pe colo? Și care va fi viteza maximă teoretică pentru că aia văzută pe aici, chiar dacă e nelimitată, e super slăbuță! Posted Image Mulțumesc!

#41
Dragos_Enescu

Dragos_Enescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2012
Salut,

Release 1.5, viteza maxima este de 37Mbps download 8 Mbps upload. Aceasta viteza este disponibila acum (la evenimentele la care suntem prezenti, indoor, demonstram in general download de peste 30Mbps), dar ea este limitata comercial din motivele expuse mai sus.

Personal, eu consider ca vitezele reale oferite de noi (3 si 6 Mbps) nu sunt slabutze, fiind comparabile cu orice alta oferta portabila existenta in acest moment pe piata. Din nou personal, am acasa o conexiune de fibra de 25Mbps pe care o folosesc probabil sub 1% din capacitatea ei, in conditiile in care stiu sa folosesc relativ decent Internetul.

Referitor la acoperire:
  • acoperirea nationala este o chestiune ce necesita timp. Pe termen scurt intentia Idilis este de a asigura o acoperire compacta pe directia Bucuresti-Brasov.
  • acoperirea in zonele rurale este o chestiune separata, de mare interes pentru Idilis. Exista in acest moment in derulare cateva proiecte pilot in acest sens, cu rezultate incurajatoare. Nu o sa intru in foarte multe amanunte aici, exista la Idilis o persoana dedicata pentru astfel de proiecte.

Dragos Enescu
Manager Marketing Idilis

Edited by Dragos_Enescu, 18 September 2012 - 15:44.


#42
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Aha, mersi ... Deci ati implementat Relsease 1.5 intr-un spectru de 2 x 5 Mhz (down/up) in banda de 3.5 Ghz cu 2x2 MMO. E bine de stiut ...

#43
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Salut, ma puteti lumina va rog ce legatura este intre urmatoarele siteuri : idilis.ro, internet4g.ro (NECC), opticnet.ro ; sunt mai multi distribuitori de internet 4G?, sunt una si aceeasi firma?, la care din ele sa apelez pentru a contracta un abonament ? totul este atat de in ceata referitor la acest fenomen 4G si vad ca din septembrie nu s-a mai discutat nimic pe acest thread, ce se intampla de fapt ?

#44
Dragos_Enescu

Dragos_Enescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2012

View Postcold-steel, on 23 ianuarie 2013 - 16:17, said:

Salut, ma puteti lumina va rog ce legatura este intre urmatoarele siteuri : idilis.ro, internet4g.ro (NECC), opticnet.ro ; sunt mai multi distribuitori de internet 4G?, sunt una si aceeasi firma?, la care din ele sa apelez pentru a contracta un abonament ? totul este atat de in ceata referitor la acest fenomen 4G si vad ca din septembrie nu s-a mai discutat nimic pe acest thread, ce se intampla de fapt ?

Buna ziua,

Cele trei siteuri apartin unor firme diferite.

Dragos Enescu
Manager Marketing Idilis

#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Oferta este buna? Păi ha să vedem: 12€ lunar pentru 3mbit/s, ofertă prepaid lipsește cu desăvârșire, acoperirea este mai mică decât la primele rețele de telefonie mobilă (în Craiova acoperă 10-20% din oraș, deci am șanse maxim 20% dacă plec la Craiova să am semnal). Pănă și Romtelecom are ofertă mai bună, la jumate de preț trafic practic nelimitat și nu se poate spune că fac overselling, pentru că nici nu sunt în stare, adică aștepți luni de zile să aibe echipamente.
Oferta seamănă cu cea de la Atlastelecom, care, cu toate că aveau prețuri mai mici și acoperire mai bună, știm cu toții ce s-a întâmplat. Oricum, eu sper să nu se întâmple asta la Idilis, o concurență în plus nu strică.

PS: Dacă avea Idilis atâtea site-uri cât Atlastelecom, acoperea chiar toată țara.

Edited by benis, 24 January 2013 - 20:05.


#46
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Sper sa fi inteles bine si sa nu gresesc...vad ca din ce apare pe site-ul idilis reiese ca poti inchiria modemul fara sa faci vreun abonament http://www.idilis.ro...em-usb-gp-uh350 , asta ar inseamna un fel de prepaid cred...pastrezi internetul+modem atata timp cat platesti taxa lunara. Acoperirea este intr-adevar cam mica, mai ales ca din cate am inteles 4G ar avea drept tinta acoperirea satelor (iar deocamdata doar in orasele mari exista, ceea ce se cam contrazice) . La ce oferta te referi, benis, cu trafic "practic nelimitat" ?, banuiesc ca nu la clicknet mobile caci traficul inclus (6 GB maxim) este foarte mic comparativ cu ce promite 4G , adica viteza constanta fara vreo limitare de trafic, ceea ce ma si intereseaza pe mine. Din pacate nu cunosc fenomenul atlastelecom, neavand contact cu aceasta firma, dar sper ca si tine sa nu se repete istoria :)

#47
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
La Clicknet nu există limitare de trafic. Odată ce ai reușit să te abonezi la ei (și e foarte greu, echipamentele le aduce poștașul pe jos din honolulu), ai scăpat de limitări.
Limitările de pe site sunt doar afișate ca să aibe ei o acoperire în caz de..

#48
Dragos_Enescu

Dragos_Enescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2012

View Postbenis, on 24 ianuarie 2013 - 19:57, said:

Oferta este buna? Păi ha să vedem: 12€ lunar pentru 3mbit/s, ofertă prepaid lipsește cu desăvârșire, acoperirea este mai mică decât la primele rețele de telefonie mobilă (în Craiova acoperă 10-20% din oraș, deci am șanse maxim 20% dacă plec la Craiova să am semnal). Pănă și Romtelecom are ofertă mai bună, la jumate de preț trafic practic nelimitat și nu se poate spune că fac overselling, pentru că nici nu sunt în stare, adică aștepți luni de zile să aibe echipamente.
Oferta seamănă cu cea de la Atlastelecom, care, cu toate că aveau prețuri mai mici și acoperire mai bună, știm cu toții ce s-a întâmplat. Oricum, eu sper să nu se întâmple asta la Idilis, o concurență în plus nu strică.

PS: Dacă avea Idilis atâtea site-uri cât Atlastelecom, acoperea chiar toată țara.

Nu voi comenta oferta concurentilor pentru ca nu mi se pare normal sa fac asta aici, pe un forum care e destinat in principal schimbului de opinii intre utilizatori. Fac doar o precizare scurta:
  • Eu am spus ca, in opinia mea, oferta noastra este comparabila, in conditiile pe care le-am enuntat, cu cea a concurentilor. Imi mentin aceasta parere chiar si dupa comentariul dvs.

Dragos Enescu
Manager Marketing Idilis

#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Eu unul aș testa doar de curiozitate oferta, nu înțeleg ce faci insă cu modemul dacă nu ai abonament :huh:

#50
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Pentru mine e o premiera sa aud de o firma (romtelecom) care pe site si probabil si in contract, specifica un anumit trafic iar in realitate sa-ti ofere mai mult. asta da oferta, bineinteles, exceptand dificultatea in obtinerea de echipamente Posted Image

View Postbenis, on 24 ianuarie 2013 - 22:26, said:

nu înțeleg ce faci insă cu modemul dacă nu ai abonament
Am sa il rog pe domnul Dragos Enescu sa clarifice putin situatia...din ce am inteles eu se poate inchiria modemul si beneficia de internet lunar atata timp cat platesti, fara vreo obligatie contractuala, exista asa ceva sau am prins ideea gresit ?  (cel putin asa reiese din oferta de pe site)

#51
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Sa nu se inteleaga gresit din exprimarea mea...m`am referit adica sa platesti chirie modem + taxa lunara internet fara sa fi nevoit sa inchei contract pe 1-2 ani. In alta ordine de idei, imi poate spune cineva daca folosesc un modem outdoor intr-o locatie indoor (locatie situata pe harta idilis la vreo 50m de limita ariei outdoor), sunt sanse sa prind ceva si daca da, cam ce viteze la un abonament de 6mbs de exemplu?

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Din câte văd, Wi-max-ul acesta este ca un fel de wifi pe steroizi, probabil vei avea nevoie și de antenă ca să meargă bine.

#53
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
Ceva de genul :  http://chuckyboyz.bl...oster-from.html  ? Posted Image
Astept sa vad ce zice si domnul Dragos Enescu referitor la intrebarea mea. Multumes de informatii

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Recomand totuşi un modem cu conector de antenă la care să se conecteze o antenă serioasă. Improvizaţiile merg dar doar cu baftă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate