Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Idilis Wimax

- - - - -
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#73
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 12.08.2006
http://www.idilis.ro.../idilis_map.php

In Bucuresti arata foarte bine.
Sper sa fie reala.

#74
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Sincer nici nu vad scopul pentru care ai avea WiMax in Bucuresti, loc in care ai n posibilitati de conectare la internet ... Oricum in Bucuresti va fi repede devorat de LTE-ul de la operatorii mai mari de telefonie mobila.

#75
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011

View Postl0calh0st, on 27 mai 2012 - 09:18, said:

Salutare din nou,


Aseara am avut ceva timp de plimbareala prin oras, cu laptopul dupa mine si modem-ul Wimax. Treaba este ca hartile de acoperire Wimax facute pentru Romania, nu corespund nici cat este negru sub unghie cu realitatea din teren. Dupa cum se poate vedea in acest Link in Drobeta-Turnu Severin ar fi maxim o antena care acopera cateva strazi. Aseara am fost la Carrefour (Severin Shopping Center) si aveam semnal chiar mai bun decat acasa, in jurul valorii a -49, -45. Tot orasul Severin este acoperit in totalitate de Wimax. In schimb si pe Calea Timisoarei am gasit acoperire in localitatea Schela, dar de la Taverna Sarbului mai departe nu prea mai ai sanse. Nu am fost eu mai departe, ca altfel testam. Cred ca acoperirea cat de cat actualizata este la aceasta adresa: Link 2 . Urmeaza sa testez localitatile Gura Vaii si Orsova in viitorul apropiat. Asa ca n-are rost sa va mai luati dupa harti, cea mai buna metoda de a testa acoperirea este cu laptopul si modem-ul. Stiu ca nu prea e frumos, dar sa speram ca o sa se mai dezvolte Wimax-ul si pe meleagurile noastre. Va tin la curent.

Edit: Cred ca faza asta cu acoperirea "eronata" este in fiecare oras. Culmea naibii este ca la RC Idilis mi s-a spus ca tot ce este posibil in oras la mine la Severin Shopping Center sa nu am semnal. As vrea sa le arat ca se poate si mai bine. Deci pana la urma informatie eronata au si cei de la RC.
Care-i acea adresã? Ai dat link la toatã harta!

View Post12trei, on 17 septembrie 2012 - 10:51, said:

Acoperirea tine in special de frecventa radio. Cu cat e mai joasa, cu atat acoperirea este mai usor de facut.

WiMAX-ul a fost facut pentru zonele rurale, cu densitate mica, nu pentru orase. Cu o antena acoperi cateva sate si nu mai trebuie sa instalezi si sa intretii zeci de kilometri de cabluri (cu stalpi, splittere, amplificatoare si alte echipamente) pentru 200 de abonati.
Cam aceeași chestie o faci și cu wifi în 5,7 ghz.

View Postbenis, on 24 ianuarie 2013 - 19:57, said:

Oferta este buna? Pãi ha sã vedem: 12€ lunar pentru 3mbit/s, ofertã prepaid lipsește cu desãvârșire, acoperirea este mai micã decât la primele rețele de telefonie mobilã (în Craiova acoperã 10-20% din oraș, deci am șanse maxim 20% dacã plec la Craiova sã am semnal). Pãnã și Romtelecom are ofertã mai bunã, la jumate de preț trafic practic nelimitat și nu se poate spune cã fac overselling, pentru cã nici nu sunt în stare, adicã aștepți luni de zile sã aibe echipamente.
Oferta seamãnã cu cea de la Atlastelecom, care, cu toate cã aveau prețuri mai mici și acoperire mai bunã, știm cu toții ce s-a întâmplat. Oricum, eu sper sã nu se întâmple asta la Idilis, o concurențã în plus nu stricã.

PS: Dacã avea Idilis atâtea site-uri cât Atlastelecom, acoperea chiar toatã țara.
Revind asupra acestui post, având în vedere cã Rezilieritelecom nu mai existã din punct de vedere al netului mobil, aceastã ofertã aratã mai bine :)

View Postadrian001, on 22 iulie 2013 - 15:04, said:

Cat de frumos suna cand folosesti cuvinte gen cea mai mare, dar asta nu inseamna nimic. Vrem numere, adica in procente cat % din teritoriu are acoperire 4G de la Idilis.
Mãi, tu crezi cã ãștia își permit sã facã hartã de precizie ca operatorii consacrați? Paint e rege, și ãla fãrã licențã :roflmao:

Îi vezi pe toți că se chinuie să bage o ofertă unde sunt 10 provideri și nu reușesc să deschidă calculatorul, să intre pe aria Rezilieritelecom și să vadă acolo clienți care caută internet. Că de aia e aria aia, nu că ar avea ei milioane de clienți :roflmaofast:

#76
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 13.01.2013
Am auzit si eu azi de firma asta printr o reclma la TV ei zic ca au peste tot acoperire,eu cred ca mint la nesimtire.

#77
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Peste tot ? Unde , in baie la ei acasa garantat. La inceput mai toti daca acopera n la suta din cateva orase mari spun ca au acoperire nationala . Vezi sa nu fie ceilalti cu wimax .


Edited by marcu35, 30 July 2013 - 23:09.


#78
Idilis

Idilis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2013
Acoperirea Idilis 4G o gasiti la adresa:  http://www.idilis.ro...perire-4g-wimax unde puteti vedea cat de larga este aria noastra de acoperire.

#79
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostIdilis, on 02 august 2013 - 16:28, said:

Acoperirea Idilis 4G o gasiti la adresa:  http://www.idilis.ro...perire-4g-wimax unde puteti vedea cat de larga este aria noastra de acoperire.


dati internet si la cartela, prepay ?

#80
Idilis

Idilis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2013
In viitorul apropiat IDILIS va oferi internet 4g si la cartela prepay, iar din luna mai 2014 IDILIS va oferi clientilor sai intreg pachetul de comunicatii : voce mobila si date mobile la viteza 4G.”

#81
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Veniţi şi în zone rurale în curând?

#82
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Nu cred ca vor acoperi in rural dar cine stie doar poate localitati mai mari .

#83
Idilis

Idilis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2013
Suntem deja si in zone rurale, puteti gasi aria de acoperire pe pagina noastra IDILIS http://www.idilis.ro...erire-4g-wimax. Spuneti-mi exact ce zona va intereseaza ca sa va pot oferi informatia dorita.

#84
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Cujmir, Mehedinţi. Linkul nu merge, e modificat de forum :cursing:

#85
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 26.02.2010
Copiaza-l. La mine a functionat.

#86
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Poate pe undeva aproape de orase sau cum am spus in localitatile mari. Sunt sigur ca nu-si propun sa faca o acoperire totala in tara dar asta numai ei o pot sti. Dupa cum vad acoperirea in jurul antenelor este mai mica ca cea gsm asta insemnand mai multe antene pentru a acoperi .

#87
Idilis

Idilis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2013
v_condratovici, in momentul acesta, zona pe care ne-ai comunicat-o nu este in aria de acoperire IDILIS .  Exista insa posibilitatea amplasarii unei antene , special in acea zona daca  exista  un minim de 50 de persoane care doresc internet IDILIS 4G. In cazul in care te poti implica in cooptarea acestor 50 de potentiali clienti din localitate, te rugam sa ne lasi o adresa de mail si un numar de telefon, iar unul dintre colegii mei te va contacta pentru mai multe detalii.

#88
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Vezi ca la ceilalti cu wimax vor doar 10 abonati pentru a acoperi zona.

#89
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Păi aşa ne luăm net de la careva, punem un AP sus şi ne conectăm toţi acolo.

#90
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 22.01.2008
@Idilis - Sanse in zona asta(am inconjurat cu rosu) ?

Pe aici bantuie Akta care isi bat joc de noi. Preturi mari, viteza la limita, mai mult nu functioneaza! Solutia ar fi 4 G.

[ http://s10.postimg.org/jipjb1kh5/rrrrr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by favoritul, 30 August 2013 - 08:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate