Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

ma apuc de agricultura... merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Va salut pe toti,

De cativa ani cochetez cu ideea de a ma apuca de agricultura. Anul asta voi lua taurul de coarne si voi incerca sa iau in arenda 100 de hectare de pamant in Dobrogea. Ma bate gandul sa cultiv porumb. Am citit foarte multe carti si discutii pe forumuri, consider ca sunt pregatit teoretic si psihic. Voi ce parere aveti, merita efortul sau nu? Exista persoane pe aici care sa fi renuntat la oras si sa se apuce de agricultura la tara si acum dupa 2-3 ani sa fie multumiti de viata care o au? Precizez ca sunt IT-ist, stau in Bucuresti si mi s-a facut o mare sila de oras. Vreau natura, liniste, lucruri curate, stabilitate, etc. Intelegeti voi ce caut defapt.

Gabi

#2
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Nu merita, mai ales pentru un novice. Cheltuieli foarte mari, conditii meteo imprevizibile (seceta, inghet, grindina etc). Pe langa teren ar trebui sa ai si utilaje pentru a-l putea lucra singur, altfel va trebui sa astepti dupa altii iar daca nu ai semanat la timp, sunt sanse mari pentru compromiterea culturilor.

#3
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 mgabi_ro, on 11th May 2012, 11:53, said:

De cativa ani cochetez cu ideea de a ma apuca de agricultura. Anul asta voi lua taurul de coarne si voi incerca sa iau in arenda 100 de hectare de pamant in Dobrogea. Ma bate gandul sa cultiv porumb. Am citit foarte multe carti si discutii pe forumuri, consider ca sunt pregatit teoretic si psihic. Voi ce parere aveti, merita efortul sau nu? Exista persoane pe aici care sa fi renuntat la oras si sa se apuce de agricultura la tara si acum dupa 2-3 ani sa fie multumiti de viata care o au? Precizez ca sunt IT-ist, stau in Bucuresti si mi s-a facut o mare sila de oras. Vreau natura, liniste, lucruri curate, stabilitate, etc. Intelegeti voi ce caut defapt.

merita. lucruri curate pe camp nu vei gasi dar aer curat si liniste precis ca vei gasi. nu te sfatui sa te acsezi pe o singura cultura. daca ai apa in zona poti face si legumicultura.

#4
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Nu ma apuc de agricultura cu mana in buzunar. Imi voi cumpara utilaje. Vreau sa fac ceva ca lumea nu bataie de joc. Eu nu inteleg o chestie, de ce pentru noi romanii nu merita sa faci agricultura, dar strainilor care vin si cumpara teren aici le renteaza? Ei nu au parte de aceleasi conditii meteo? Aceeasi grindina, seceta, etc?


 stupidcow, on 11th May 2012, 12:03, said:

Nu merita, mai ales pentru un novice. Cheltuieli foarte mari, conditii meteo imprevizibile (seceta, inghet, grindina etc). Pe langa teren ar trebui sa ai si utilaje pentru a-l putea lucra singur, altfel va trebui sa astepti dupa altii iar daca nu ai semanat la timp, sunt sanse mari pentru compromiterea culturilor.



Am in plan impreuna cu cumnatul meu sa facem si cateva solarii. Va dati seama ca nu voi sta sa astept sa creasca porumbul iar in rest relaxare. Am o putere foarte mare de munca, fizica si psihica.

 gondurasul, on 11th May 2012, 12:04, said:

merita. lucruri curate pe camp nu vei gasi dar aer curat si liniste precis ca vei gasi. nu te sfatui sa te acsezi pe o singura cultura. daca ai apa in zona poti face si legumicultura.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Calculeaza de la coada la cap. Ai cui vinde ? Obtii pretul dorit ? Avand aceste estimari (de preferat contracte incheiate) poti trece la calculul investitiei.
Nu de la investitie si vom vedea daca vindem la toamna !

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
apuca-te frate , nu te lua dupa ce zice lumea
daca vei face o treaba serioasa vor aparea si profiturile
altii vin din alte tari si au succes in romanica asa ca se poate fara indoiala
multa bafta iti doresc
+ ca agricultura va fi sprijinita in viitor

 neagu_laurentiu, on 11th May 2012, 12:11, said:

Calculeaza de la coada la cap. Ai cui vinde ? Obtii pretul dorit ? Avand aceste estimari (de preferat contracte incheiate) poti trece la calculul investitiei.
Nu de la investitie si vom vedea daca vindem la toamna !
bineanteles ca are cui vinde
daca omul se mecanizeaza e normal sa aiba preturi competitive

#7
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004

 gondurasul, on 11th May 2012, 12:08, said:

meriti nickname-ul cu toate 200%. vrei castig fara investitii? tipic vacilor proaste de bucuresti.  :notangel:

Nu ar trebui sa discuti in necunostinta de cauza. Chiar daca locuiesc in Bucuresti, m-am nascut si am crescut in provincie. Parintii mei se ocupa cu agricultura si stiu foarte bine cu ce se mananca.
Vrei sa-ti spun ca au semanat 50 de hectare de rapita in toamna iar in primavara au trebuit sa intoarca culturile pentru ca au degerat? Deci samanta, motorina si timp investite cu rezultate 0. Nu mai vorbesc de seceta care inca persista. Nu mai vorbesc de ratele la banca pentru utilaje. Din fata calculatorului lucrurile se vad intotdeauna in roz.
Eu nu vreau sa descurajez omul dar nici sa-i zic ca agricultura e raiul pe pamant.

PS: daca nu te duce capul decat sa faci comentarii la adresa nickului meu, mai bine taci

#8
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Am luat in calcul un pret de 0.8 RON pe kg la recoltare. Anul trecut cu atata s-a cumparat. Imi e greu sa cred ca voi ramane cu recolta nevanduta. Mancarea tot timpul se va vinde, conteaza foarte mult ca pretul sa fie corect si mancarea de calitate. Agricultura o voi face cu investitie, nu de subzistenta cum fac cei care au cate 2-3 hectare. Sunt constient ca e posibil ca in primul an sa nu fiu pe profit. Din calculele mele un hectar m-ar costa maxim 2500 ron sa-l lucrez. Ca sa ies in minus ar insemna ca recolta sa fie de max 3000 kg la hectar, lucru greu de crezut. Strainii obtin 8-10 tone la hectar, cu cunostiinte, utilaje de calitate si mult optimism. Deci?


 neagu_laurentiu, on 11th May 2012, 12:11, said:

Calculeaza de la coada la cap. Ai cui vinde ? Obtii pretul dorit ? Avand aceste estimari (de preferat contracte incheiate) poti trece la calculul investitiei.
Nu de la investitie si vom vedea daca vindem la toamna !


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 mgabi_ro, on 11th May 2012, 12:19, said:

Agricultura o voi face cu investitie,
aici e smecheria frate
cum sa nu se planga aia care fac agricultura cu sapa si plugul tras de boi in sec 21
mecanizarea e cuvantul cheie
iar daca ai mecanizare si se duce vestea prin zona vei avea si pe altii care apeleaza la utilajele tale ,de unde mai scoti un ban
stai linistit ca daca in 2-3 ani iti va merge treaba toti alcolistii zonei vor veni la tine sa-si vanda pamanturile ca sa aiba ei de tuica
tu ramai cu terenuri si utilaje iar aia cu tuica
asa merita

#10
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Esti un meserias Petre, din toate punctele de vedere :) Multumesc pentru sustinere!

 petre69, on 11th May 2012, 12:24, said:

aici e smecheria frate
cum sa nu se planga aia care fac agricultura cu sapa si plugul tras de boi in sec 21
mecanizarea e cuvantul cheie
iar daca ai mecanizare si se duce vestea prin zona vei avea si pe altii care apeleaza la utilajele tale ,de unde mai scoti un ban
stai linistit ca daca in 2-3 ani iti va merge treaba toti alcolistii zonei vor veni la tine sa-si vanda pamanturile ca sa aiba ei de tuica
tu ramai cu terenuri si utilaje iar aia cu tuica
asa merita


#11
fotograf_cu_succes

fotograf_cu_succes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2010
salut uite aici gasesti orice carte din domeniu agricol ,poate iti sunt de folos http://eagro.ro/

#12
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Consider ca si in agricultura trebuie sa ai o oarecare pregatire de manager. Daca parintii tai au facut leasing pentru utilaje cu care sa munceasca 50 de hectare consider ca a fost o greseala de management. Referitor la recolta distrusa, ca sa reduceti pierderile cred ca in primavara puteti cultiva altceva, chiar porumb, deci nu vad de ce consideri ca e pierdut anul.

Stima maxima.

 stupidcow, on 11th May 2012, 12:17, said:

Nu ar trebui sa discuti in necunostinta de cauza. Chiar daca locuiesc in Bucuresti, m-am nascut si am crescut in provincie. Parintii mei se ocupa cu agricultura si stiu foarte bine cu ce se mananca.
Vrei sa-ti spun ca au semanat 50 de hectare de rapita in toamna iar in primavara au trebuit sa intoarca culturile pentru ca au degerat? Deci samanta, motorina si timp investite cu rezultate 0. Nu mai vorbesc de seceta care inca persista. Nu mai vorbesc de ratele la banca pentru utilaje. Din fata calculatorului lucrurile se vad intotdeauna in roz.
Eu nu vreau sa descurajez omul dar nici sa-i zic ca agricultura e raiul pe pamant.

PS: daca nu te duce capul decat sa faci comentarii la adresa nickului meu, mai bine taci


#13
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
mgabi_ro nu putem fi toti de acord cu tine si sa te indemnam sa iei taurul de coarne. investitia in agricultura are un risc ridicat si de aici parerile contradictorii.
daca tu asta iti doresti da-i bataie, dar eu zic sa analizezi mai bine tot ceea ce presupune agricultura si nu ma refer la investitie de genul: imi iau un tractor (din 1900 toamna) un plug si pun 100 ha de porumb si la toamna iau banii. investitia in agricultura este pe termen mediu, nu te astepta ca dupa 2 ani sa-ti scoti investitia.
dobrogea porumb - daca vrei cultura medie, e okay. atentie nu porumb in partea de nord a dobrogei zona proasta pentru cultura de porumb.
100 ha in arenda - ai calculat cumva si cele 20-30% din recolta ce trebuie sa le dai proprietarilor de terenuri?
daca te uiti pe unde au cumparat strainii terenuri si s-au apucat masiv de cultivare o sa vezi ca dai peste urmatorul fenomen in cazul porumbului: parcelute parcelute cu diverse soiuri, hibrizi de porumb, care produce cel mai mult ala va fi pus anul urmator. trebuie sa stii ce tip de porumb sa pui pe terenul/terenurile respective.
tot legat de strainii care au cumparat terenuri, vei vedea ca detin sisteme de irigatii la culturile de porumb, bineinteles si la alte tipuri de culturi.
pentru porumb iti va trebui loc de depozitare - nu cred ca iti va lua cineva porumbul direct de pe camp asta in cazul in care nu ai parte de vreo grindina sau inundatie. daca ai noroc faci ceva productie - dar asta cred ca la anul in toamna, acum e prea tarziu sa te apuci de semanat.
acum zici tu ca ai putere de munca, dar cand vei sta zi de zi pe camp sa te bata soarele in cap o sa ajungi la concluzia ca tot mai bine era la bucuresti, chiar daca este un oras de cacao.
cam atat...

#14
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Cand am spus ca voi cumpara utilaje nu ma refeream la tractor U650 din 1900 toamna, ma refeream la utilaje moderne, am spus clar ca am bani de investit. 20-30% nu plateste NIMENI arenda, hai sa nu ne dam cu parerea, iti spun eu cat se plateste arenda - 500-600 ron / hectar (nu vorbim de cei care isi bat joc si spun ca nu s-a facut recolta deci nu platesc nimic). Referitor la strainii care fac productii bune iti spun eu care e secretul: utilaje performante, soiuri productive aclimatizate, ingrasaminte naturale+chimice, irigare (unde e nevoie), rabdare, seriozitate, optimizarea cheltuielilor, formarea profesionala a personalului. Terenul care vreau sa-l iau in arenda e in sudul Dobrogei, stiu ca in nordul Dobrogei nu merge porumbul. Nu ma apucam acum de agricultura, am si spus ca din toamna care vine. Referitor la depozitare am luat si asta in calcul si analizez varianta sa facem un siloz. Prefer viata la tara cu toate placerile si neplacerile ei decat Bucurestiul toxic si supraaglomerat. Nu sunt o persoana comoda si nu imi propun sa devin una.

Stima.

 AlinE, on 11th May 2012, 13:46, said:

mgabi_ro nu putem fi toti de acord cu tine si sa te indemnam sa iei taurul de coarne. investitia in agricultura are un risc ridicat si de aici parerile contradictorii.
daca tu asta iti doresti da-i bataie, dar eu zic sa analizezi mai bine tot ceea ce presupune agricultura si nu ma refer la investitie de genul: imi iau un tractor (din 1900 toamna) un plug si pun 100 ha de porumb si la toamna iau banii. investitia in agricultura este pe termen mediu, nu te astepta ca dupa 2 ani sa-ti scoti investitia.
dobrogea porumb - daca vrei cultura medie, e okay. atentie nu porumb in partea de nord a dobrogei zona proasta pentru cultura de porumb.
100 ha in arenda - ai calculat cumva si cele 20-30% din recolta ce trebuie sa le dai proprietarilor de terenuri?
daca te uiti pe unde au cumparat strainii terenuri si s-au apucat masiv de cultivare o sa vezi ca dai peste urmatorul fenomen in cazul porumbului: parcelute parcelute cu diverse soiuri, hibrizi de porumb, care produce cel mai mult ala va fi pus anul urmator. trebuie sa stii ce tip de porumb sa pui pe terenul/terenurile respective.
tot legat de strainii care au cumparat terenuri, vei vedea ca detin sisteme de irigatii la culturile de porumb, bineinteles si la alte tipuri de culturi.
pentru porumb iti va trebui loc de depozitare - nu cred ca iti va lua cineva porumbul direct de pe camp asta in cazul in care nu ai parte de vreo grindina sau inundatie. daca ai noroc faci ceva productie - dar asta cred ca la anul in toamna, acum e prea tarziu sa te apuci de semanat.
acum zici tu ca ai putere de munca, dar cand vei sta zi de zi pe camp sa te bata soarele in cap o sa ajungi la concluzia ca tot mai bine era la bucuresti, chiar daca este un oras de cacao.
cam atat...


#15
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012

 mgabi_ro, on 11th May 2012, 13:42, said:

Consider ca si in agricultura trebuie sa ai o oarecare pregatire de manager. Daca parintii tai au facut leasing pentru utilaje cu care sa munceasca 50 de hectare consider ca a fost o greseala de management. Referitor la recolta distrusa, ca sa reduceti pierderile cred ca in primavara puteti cultiva altceva, chiar porumb, deci nu vad de ce consideri ca e pierdut anul.

Stima maxima.

Managerul lor a ramas in Bucuresti dupa ce l-au trimis la scoala pe banii obtinuti de ei cu sapa. In primul an, la insistentele managerului cow, au facut leasing sa aiba cu ce munci pamantul... dar, managerul a fugit (pardon a ramas in Bucuresti sa ingroase randul emigrantilor).

#16
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
avand in vedere ca le stii pe toate, de ce ne mai intrebi pe noi, astia care nu avem habar, daca merita sau nu sa investesti in agricultura?

eu unul zic nu, tu faci ce vrei, sunt banii tai, chilotii tai...nu eu raman fara.

#17
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004

 mgabi_ro, on 11th May 2012, 13:42, said:

Consider ca si in agricultura trebuie sa ai o oarecare pregatire de manager. Daca parintii tai au facut leasing pentru utilaje cu care sa munceasca 50 de hectare consider ca a fost o greseala de management. Referitor la recolta distrusa, ca sa reduceti pierderile cred ca in primavara puteti cultiva altceva, chiar porumb, deci nu vad de ce consideri ca e pierdut anul.

Stima maxima.

Nu lucreaza doar 50 de hectare, aceea a fost doar cultura de rapita. Suprafata totala este de cateva sute de hectare. Anul nu este pierdut insa samanta care este foarte scumpa, motorina, salariile oamenilor etc au fost bani pierduti.

#18
mgabi_ro

mgabi_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.05.2007
Lucrezi in domeniu Alin? Daca da tot respectul, daca nu abtine-te. Nu am nevoie de parerile celor care fac agricultura din spatele monitorului. Eu am cerut parerea celor care au ceva experienta in agricultura si care au mai avut start-up-uri de genul acesta. Tu in ce calitate iti dai cu parerea?


 AlinE, on 11th May 2012, 14:46, said:

avand in vedere ca le stii pe toate, de ce ne mai intrebi pe noi, astia care nu avem habar, daca merita sau nu sa investesti in agricultura?

eu unul zic nu, tu faci ce vrei, sunt banii tai, chilotii tai...nu eu raman fara.



O dai de gard. Cultiveaza sute de hectare. Au pierdut samanta de rapita si motorina pentru 50 hectare. Pai daca lucreaza sute de hectare investitia facuta pe 50 de ha pierduta nu ar trebui sa fie un mare capat de drum. Oricum nu inteleg ce legatura au ratele de leasing cu cele 50 de ha daca spui ca lucreaza cu aceleasi utilaje sute de hectare. Oamenii nu cred ca au fost platiti doar pentru cele 50 de ha. In orice afacere exista o marja de risc care trebuie sa o prevezi 10-15-20%. Cele 50 de ha care au fost afectate din cele cateva sute neafectate este exact marja ta de risc. Ai prevazut-o in business plan? Daca da, felicitari esti un manager bun. Daca nu, treci inapoi la scoala, inseamna ca ai trecut ca gasca prin apa.


 stupidcow, on 11th May 2012, 14:57, said:

Nu lucreaza doar 50 de hectare, aceea a fost doar cultura de rapita. Suprafata totala este de cateva sute de hectare. Anul nu este pierdut insa samanta care este foarte scumpa, motorina, salariile oamenilor etc au fost bani pierduti.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate